Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Семаковська Тетяна 17:45, 30 Грудня 2022

Screenshot 264 bb6a8Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й добрішими один до одного. Розповідаємо про основні події, які відбулися в нашому рідному Бахмуті в 2022 році.

Про Бахмут говорять всюди

Screenshot 302 e51d7

Володимир Зеленський в Конгресі США. Фото: ОП

Завдяки героїзму ЗСУ наше місто тримає оборону і залишається українським. За час повномасштабного вторгнення тут побував Президент, сотні українських та міжнародних журналістів через об’єктив своїх камер зробили наше місто всесвітньо відомим. На жаль, ціна такій славі дуже висока, сотні найкращих життів забрала війна. 

Кульмінацією цього року став виступ Президента в Конгресі США, в якому наше місто прозвучало як символ незламності українців та України. 

Screenshot 267 9893e

Захисники Бахмута. Фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

На честь Бахмута та його захисників складають вірші і співають пісень, фотографії з Бахмута входять в ТОПи і стають впізнаваними. Невелике місто на Донеччині привернуло увагу всього світу. Для бахмутян збирають допомогу, в підтримку проводять мітинги. Бахмутяни також стали на захист своєї малої Батьківщини — була створена тероборона, відважні чоловіки і жінки пішли захищати Україну в лави ЗСУ. Тут ми розповідали про те, як чотири години тримали наступ регулярної армії росії бійці Бахмутської ТРО

photo 2022 12 22 22 01 07 70728

Захисники Бахмута. Фото: Міністерство культури та інформаційної політики 

Ми писали про наших захисників — Андрій Шостак, Олександр Бєлов, Дмитро Сменов,Олександр Клачко, «Передович0к», Андрій Бабичев, родина бахмутян Ірина та Сергія, Андрій Тимчак, Руслан Петренко, Сергій Литовченко.

Міграція

photo 2022 12 30 09 24 56 d9e46

У 2022 році відбулася найбільша міграція населення міста та району. З Бахмутської громади вимушено виїхали 90% населення. З 77 тисяч мешканців залишилося близько дев’яти тисяч. Найбільші діаспори утворилися в Києві та Дніпрі, там місцева рада створила Центри підтримки переселенців.

Втім багато людей вимушено переселилися до маленьких містечок і сіл, щоб легше вижити. Організована міською радою та Донецькою обласною адміністрацією евакуація з міста почалася в березні. Спочатку їхали потягами через Краматорськ, після трагедії на вокзалі, коли під російськими ракетами загинули мирні люди, охочих почали вивозити автобусами в Дніпро. Досі з міста волонтери та поліцейські вивозять охочих переїхати в більш безпечне місце.

Завдяки волонтерам вивезли одиноких літніх людей. Так статистика терцентру говорить, що станом на 5 квітня 2022 року в центрі на обліку перебували 600 людей, 526 людям надавалася допомога вдома. 

На кінець вересня, серед одиноких літніх людей, яким надавалася допомога вдома, евакуювали – 189 жителів, 250 – забрали родичі під свою опіку. На кінець грудня залишилося 69 осіб, яким допомагали дев’ять соцпрацівників. 

Маленькі осередки з великими людьми

Бахмутяни вкотре довели свою здатність до самоорганізації – з’явились нові волонтерські ініціативиІнна Гайдай, Олександра Кліцова. Які допомагають людям вижити у спустошеному місті чи виїхати з нього – історія Яни з Софіївки.

Руйнування історичної спадщини

photo 2022 12 23 11 18 47 99f59

Центр культури та дозвілля ім. Мартинова. Фото: Anayurt Gazetes

Внаслідок щоденних російських обстрілів місто зазнало сильних руйнувань — деякі будинки значно пошкоджені від обстрілів, якісь горіли і ззовні, як у Центрі культури та дозвілля ім. Мартинова, чи будинку по вулиці Мира, де вціліли лише стіни в центральній частині. 

Багато бахмутян втратили житло, загальний обсяг втрат на сьогодні не відомий, оскільки багато людей не знають про стан своїх будинків, як, наприклад родина Лук’янових.

Найбільш зруйнована зараз Забахмутка та Кар’єр. Значно постраждала центральна й частина міста. Навіть кількість загиблих місцевих мешканців не фіксується єдиним органом, та повідомлення про вбитих і загиблих цивільних майже щодня заявляється на сторінці Донецької військової адміністрації. 

Замість ЗМІ, телеграм канали

У 2022 році змінились канали отримання інформації. Відтак, більшість бахмутських ЗМІ призупинили свою діяльність. Не працюють телебачення і газети — залишились два місцевих і регіональний сайт. Офіційної інформації про події в громаді на сайті та сторінці Бахмутської міської ради – військової адміністрації майже немає. 

Натомість з’явилось багато Телеграм-каналів та вайбер чатів, через які місцеві мешканці обмінюються інформацією про можливу допомогу та ситуацію в місті. В Бахмуті навіть з’явилась нова послуга — сфотографувати стан житла за гроші.

Бізнес перестав працювати

Screenshot 303 542ec

Бахмутянка Інесса в салоні у Бахмуті, жінці вдалося відновити роботу в столиці. Фото: Фейсбук

Майже всі підприємства та бізнес припинили свою роботу. Поступово закрилися всі супермаркети, місцеві магазини. Хтось зміг виїхати і відновити роботу на більш безпечній території. Тут ми розповідали про бахмутянку, яка змогла відновити свій бізнес в Києві. А за цим посилання можна дізнатися про донеччанку, яка в Бухаресті організувала роботу міні-штабу. Основний спосіб вижити для бахмутян зараз — це гуманітарна допомога, оскільки ціни на продукти ще влітку в місті були на рівні європейських.

Без води, тепла та електрики

Screenshot 262 0218b

Бахмут. Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

У місті немає електрики, газу і води. Закрилася Укрпошта — останній центральний відділ. Не працюють банкомати, люди їздять в сусідню Костянтинівку, щоб зняти кошти, чи забрати пенсію.

Водночас нові реалії вимагають нових рішень, тож в місті з’явився новий бізнес — отримати пенсію і забрати кошти з картки. Продовжує працювати ритуальна служба. Люди гріються буржуйками, які передав Міжнародний Червоний Хрест, їх також привозять місцеві і не місцеві волонтери.

Проблема з безпритульними тваринами

Screenshot 255 87451

Собака на вулиці в Бахмуті. Фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

В місті з’явилося багато безпритульних тварин — люди масово залишали своїх тварин при евакуації. Волонтери зараз постійно збирають і передають корм. З Бахмута та передмість міста постійно вивозять тварин, виїхав майданчик для безпритульних тварин, яким опікується Бахмутське товариство захисту тварин “Лада”. Евакуювали ведмедя, корів, вивозять собак. З’явились місцеві волонтери, які допомагають чотирилапим вижити.

Замість шпиталю стабілізаційний пункт

Через російське вторгнення тисячі чоловіків та жінок стали на захист своєї країни, зараз саме Бахмутський напрямок є одним із найгарячіших напрямків на всьому фронті. На жаль є багато поранених, в Бахмуті не працює шпиталь, однак є стабілізаційний пункт, де зараз рятують наших захисників, у Центрі первинної допомоги також залишились сімейні лікарі.

Бахмутяни почали переходити на українську мову

Screenshot 273 3683a

Ялинка, яку встановив в Бахмуті Анатолій Таран з волонтерами, прикрашена патріотично символікою. Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

За останній час з’явилося все більше бахмутян, які почали говорити українською мовою — це величезний крок у боротьбі проти ворога, адже слово стає зброєю. Ми розповідали історію фітнес-тренерки, яка не тільки змогла відкрити свій бізнес заново на новому місці, але й почала розмовляти державною мовою, хоча це було нелегко. Збільшилася тенденція й дискусій в соцмережах саме українською мовою. Приєднатися до них можна в нашому Телеграм-каналі. Ми створили його, щоб Ви почувалися як вдома, маленький віртуальний осередок Бахмута – Бахмут живе тут.

Головне фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

Читайте також: За що ми любимо Бахмут?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Семаковська Тетяна 15:00, 27 Лютого 2024
Українські волонтери / фото Бахмут Український

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами військових та допомагають простим українцям, часто ризикуючи при цьому життями. Саме завдяки таким людям Україна стає на крок ближчою до перемоги, до світлого майбутнього.

Редакція Бахмут IN UA звернулася до бахмутських громадських діячів Інни Гайдай, Віктора Зіпіра та Марини Шажко та ділиться їх думками стосовно волонтерства.

Волонтерство в Україні

Сьогодні волонтери — найпотужніша частина громадянського суспільства України, від роботи якої залежить багато аспектів держави. Наприклад, частина усього забезпечення військових на фронті надходить від небайдужих громадян. Це все частина їх боротьби за свободу рідної землі За словами Віктора Зіпіра, голови громадської організації “Бахмут Український”, до боротьби залучена не тільки вся Україна, але й волонтери США, Чехії, Польщі та інших країн. Вони допомагають грошима й речами, не рідко закупають й спорядження для військових на фронті.

Чоловік розповідає, що зараз волонтери намагаються допомогти всім цивільним і військовим. Про основні задачі, які зараз постають перед волонтерами відповідає наступне:

Є такі потреби, які зараз стосуються військових — це мороз. Забезпечуємо теплими речами, термобілизною, кариматами й обладнання прицільне, тепловізійне. Це те, що вирішує на полі бою ситуацію… Якщо ми говоримо про цивільних — це теж теплі речі, буржуйки для тих, хто залишився в тих містах, де волонтери намагаються якось відправити генератори, бензин, паливо, буржуйки, щоб люди пристосувалися до нового сезону. На перспективу ми маємо готуватися налагоджувати життя людей, які залишилися без своїх домівок, які виїхали, які ще перебувають в інших містах, більш безпечних. Волонтери мають в цьому об’єднатися і робити все необхідне, щоб зробити умови для людей, які були вимушені переїхати,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

На питання, чому без волонтерів не було б Перемоги, Віктор Зіпір заявив, що все було б по-іншому, це була б інша Україна:

У нас вся країна — це потенційний волонтер. Коли в країні біда — народ звісно чекає від держави певних дій, але він починає діяти й сам,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

Марина Шажко, керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

Screenshot 179 ec565
Марина Шажко разом з волонтерками Бахмутського товариства захисту тварин / фото з особистого архіву героїні

Часто буває так, що допомога під час війни потрібна не людям, а тваринам. В авангарді цього аспекту в Бахмутській громаді стоїть Бахмутське товариство захисту тварин “Лада” та його керівниця Марина Шажко

За словами жінки, її організація з трьох волонтерів опікується притулком, який евакуювали із Бахмута. До нього постійно надходять нові тварини, яких рятують з-під обстрілів на найгарячіших ділянках фронту.

Наразі волонтери притулку займаються реабілітацією тварин, а також передають їжу для хвостиків, які все ще залишаються в місті. Ми запитали пані Марину, про будні волонтерів у притулку, на що отримали наступну відповідь:

Зараз в нас 163 тваринки з різними життєвими історіями… Також ми хвилюємося про долю безхатніх тваринок, які залишилися в місті, тому при першій можливості передаємо туди корма з перевізником. Роздачею корму займається чоловік, який завжди допомагав нам з притулком,

Марина Шажко // керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

На думку жінки, її головне для її ініціативи та волонтерства в цілому — бажання допомагати, отримувати новий досвід та змінювати себе та суспільство на краще. Зараз кожен волонтер також наближає Перемогу

Інна Гайдай, бахмутська волонтерка

297988696 5370648099684914 7370130798731349370 n 9e2d5
Інна Гайдай / Фото: Фейсбук

Інна наголошує, що не вважає себе волонтеркою. На її думку, вона не робить нічого такого, щоб не міг зробити будь-хто інший. На питання про те, скільки зараз є волонтерів під її кураторством, бахмутянка відповідає наступне:

Я більше телефоністка ніж волонтерка. На жаль я не зможу розрахувати скільки у нас є людей, бо у команді волонтерів, які нам допомагають дуже багато людей й вони то поповнюються, то змінюються. У нас є наш волонтер Андрій, в якого в команді є Клавдія, Наталя… У нас також дуже багато помічників по Україні. Сказати якусь кількість точну я не можу, я вважаю, що зараз волонтери — це всі люди, які щось роблять для когось…,

Інна Гайдай // бахмутська волонтерка

На думку жінки, ЗСУ й волонтери, це дві складові, які ведуть нас до Перемоги, й одне без іншого не може бути, якась лінія відірветься й все рухне. Це все одне ціле, головна особливість якого — єдність.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

317860860 526823459355910 214461758514573183 n f9009

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 299 367d7

Світлодарськ: як це жити в російській окупації?

У травні 2022 року російські війська захопили містечко Світлодарськ у Бахмутському районі. Місто й досі перебуває в російській окупації. Чи багато в місті колаборантів, як […]