Світлодарськ: як це жити в російській окупації?

Семаковська Тетяна 16:55, 30 Грудня 2022

Screenshot 299 367d7У травні 2022 року російські війська захопили містечко Світлодарськ у Бахмутському районі. Місто й досі перебуває в російській окупації. Чи багато в місті колаборантів, як окупанти спілкуються з місцевими і як ставляться до своїх поранених – читайте в матеріалі.

Редакція Бахмут. ІN. UA. поспілкувалася з донькою жінки, якій довелося жити в окупованому Світлодарську, пані Оленою. Мама героїні, Любов Федорівна, декілька місяців жила в окупації, тільки нещодавно їй вдалося вивезти на території України.

Автоматні черги й «укропи»

Щоб отримати їжу, воду люди ходили за гуманітарною допомогою. Росіяни випускали в повітря автоматні черги, так вони «заспокоювали» людей.

«Кричали: «Вас укропов на подвал нужно, а не кормить». Коли люди прийшли пенсію отримувати, їх поставили до стінки і відібрали телефони. Була перевірка телефонів. Моя мама приїхала зі Світлодарську, дуже сильно схудла на 15 кілограмів, в очах безнадія», — розповідає Олена.

Мама жінки згадує, що продукти в місті були дуже дорогі й не смачні. М’ясо пані Любов не могла дозволити собі купити. Окрім того, питання виникають і до самих продуктів тваринного походження, води в місті немає, відповідно про стерильність говорити важко.

Як люди прийняли російську окупацію?

271718563 1562767780748520 5483875700476465344 n de0e2

Олена Заруба. Фото: Фейсбук

«Я завжди кажу, що люди є пасивні, це ті яким все одно, під якою владою бути. І вашим і нашим, — це таких 25% населення є. Є 15% агресивно налаштованих за росію, а є інше це проукраїнське населення, яке виїхало. Тільки маленький процент виїхав у росію. Як би не казали, що Світлодарськ проросійський — більшість населення виїхали б в Україну», — розповідає пані Олена.

Частина міської влади перейшла працювати на бік окупантів, за цими людьми вже відкриті кримінальні справи в Україні. Стосовно проукраїнського населення, пригадує жінка, людей попереджали, що потрібно буде виїздити заздалегідь до окупації.  Після окупації росіяни почали зачистку..

«До патріотів, чоловіків, які пішли захищати Україну приходили додому, вибивали двері», — пригадує спогади мами пані Олена.

Вчителі-колаборанти у Світлодарську

Українські школи в місті не працюють, втім деякі вчителі залишилися й співпрацюють з росіянами. Є велика проблема з дітьми, які не виїхали з міста, вони не навчаються, там немає нормального зв’язку.  Педагоги-колаборанти працюють в школах, росіяни завезли в місто свої книжки для шкіл.

«Навчання там немає…Вчителі нас дуже здивували, тому що більшість з них виявилися “учителями”. Вони підтримали окупацію, пішли на співпрацю. Я знаю, що по деяким уже СБУ пропрацювала, дала по 15 років з конфіскацією майна, такі уже є», — розповідає пані Олена.

Медична допомога в Світлодарську

В місті працюють й російські лікарі, каже пані Олена, вона розповіла про досвід своєї мами, якій довелося звернутися до лікарні.

«У мами була гіпертонічна криза й вона звернулася до лікарні. Швидкі не приїжджають. Вона сама пішла туди, її прийняв військовий лікар з росії. Їй надали допомогу. Вона розповіла, які їй ліки допомагали раніше, в цей час, прийшла велика машина із пораненими росіянами. І відношення маму вразило. Поранених просто викидували. До неї відношення було менш-більш нормальне. Це маму вразило, що вони ось так ставляться до своїх», — каже пані Олена.

Вуглегірська ТЕС

Screenshot 300 2cbe2

Так виглядає Вуглегірська ТЕС з околиці міста. Фото: Вільне Радіо

У Світлодарську розташована Вуглегірська ТЕС, яка забезпечувала світлом й місто Бахмут. Як каже, пані Олена, ТЕС не сильно зруйнована. У червні військові рф завдали два удари ракетами по селу Миколаївка, Покровського району. Тоді було сильно пошкоджено адмінбудівлю Вуглегірської ТЕС, залізничне полотно, автомобіль «швидкої допомоги», лінії електропередач. Без світла залишилися Бахмут і Красногорівка. На території електростанції спалахнула пожежа. 

Територію теплоелектростанції контролювали до серпня 2022 року підрозділи ЗСУ. За ТЕС тривали запеклі бої. Мама, пані Олени розповіла, що ночами окупанти вивозять з Вуглегірської ТЕС обладнання. Електрику в місто подали тільки нещодавно.

Виїзд з окупації – зі Світодарська в Україну через Литву

За словами, пані Любові, окупантам подобається, коли евакуація відбувається саме до них. Першочергово мали їхати через російський Псков, далі на Литву і в Україну.

«Я знаю такі випадки, коли люди, які є проукраїнські, але виїхали до росії, бо там є їхні родичі. Мені розповідали про дві сімейні пари, які розлучилися. В першому випадку, жінка поїхала в Україну, а чоловік залишився в “ДНР”.  В другому випадку,  чоловік завжди був на заробітках в росії, казав, що знав, як там живуть люди не затів туди повертатись. Водночас жінка, яка ніколи не виїжджала, раптом опинилася проросійською», — розповідає пані Олена.

Жінка додає, що її мама ніколи раніше не виїжджала з України. Пані Любов раніше вже мала досвід окупації, коли у 2014 році Світлодарськ тимчасово зайняли росіяни. Вона вірила, що цього разу буде так само, й хотіла дочекатися українських військових, але війна у 2014 й у 2022 кардинально відрізнялися.

З початком зими дошкульний холод у квартирі, проблеми зі здоров’ям та розуміння важкості ситуація, змусила маму Олени задуматися про виїзд з окупації. Щоб вивезти маму жінка звернулася до посередників, евакуація обійшлася у 490 євро, все пройшло добре.

Поки, мама пані Олени, ще адаптується до нового життя, їй подобається нове місто. Звісно, що є труднощі, тож хотілося б, щоб у людей було більше терпіння до переселенців, зазначає пані Олена.

Повернення у Світлодарськ

267617267 1544518045906827 1562120320413204401 n 6a17b

На це питання пані Олена, каже, що активне проукраїнське населення вже давно виїхало з міста і веде життя на підконтрольній території України. Зараз, враховуючи всю ситуацію, важко говорити про повернення: 

«Будуть потім відновлювати моє місто чи ні? Для мене це питання відкрите. Бахмут відновлять. А моє місто знайде себе в майбутньому України? Я хочу відновлення свого міста. Я сподіваюсь, що туди й приїдуть нові спеціалісти, це інші люди, нове покоління».

Головне фото: Вільне Радіо

Читайте також: «Карфаген має бути зруйновано»: сім’я Лук’янових з Бахмута про евакуацію в Дніпро

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Семаковська Тетяна 15:00, 27 Лютого 2024
Українські волонтери / фото Бахмут Український

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами військових та допомагають простим українцям, часто ризикуючи при цьому життями. Саме завдяки таким людям Україна стає на крок ближчою до перемоги, до світлого майбутнього.

Редакція Бахмут IN UA звернулася до бахмутських громадських діячів Інни Гайдай, Віктора Зіпіра та Марини Шажко та ділиться їх думками стосовно волонтерства.

Волонтерство в Україні

Сьогодні волонтери — найпотужніша частина громадянського суспільства України, від роботи якої залежить багато аспектів держави. Наприклад, частина усього забезпечення військових на фронті надходить від небайдужих громадян. Це все частина їх боротьби за свободу рідної землі За словами Віктора Зіпіра, голови громадської організації “Бахмут Український”, до боротьби залучена не тільки вся Україна, але й волонтери США, Чехії, Польщі та інших країн. Вони допомагають грошима й речами, не рідко закупають й спорядження для військових на фронті.

Чоловік розповідає, що зараз волонтери намагаються допомогти всім цивільним і військовим. Про основні задачі, які зараз постають перед волонтерами відповідає наступне:

Є такі потреби, які зараз стосуються військових — це мороз. Забезпечуємо теплими речами, термобілизною, кариматами й обладнання прицільне, тепловізійне. Це те, що вирішує на полі бою ситуацію… Якщо ми говоримо про цивільних — це теж теплі речі, буржуйки для тих, хто залишився в тих містах, де волонтери намагаються якось відправити генератори, бензин, паливо, буржуйки, щоб люди пристосувалися до нового сезону. На перспективу ми маємо готуватися налагоджувати життя людей, які залишилися без своїх домівок, які виїхали, які ще перебувають в інших містах, більш безпечних. Волонтери мають в цьому об’єднатися і робити все необхідне, щоб зробити умови для людей, які були вимушені переїхати,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

На питання, чому без волонтерів не було б Перемоги, Віктор Зіпір заявив, що все було б по-іншому, це була б інша Україна:

У нас вся країна — це потенційний волонтер. Коли в країні біда — народ звісно чекає від держави певних дій, але він починає діяти й сам,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

Марина Шажко, керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

Screenshot 179 ec565
Марина Шажко разом з волонтерками Бахмутського товариства захисту тварин / фото з особистого архіву героїні

Часто буває так, що допомога під час війни потрібна не людям, а тваринам. В авангарді цього аспекту в Бахмутській громаді стоїть Бахмутське товариство захисту тварин “Лада” та його керівниця Марина Шажко

За словами жінки, її організація з трьох волонтерів опікується притулком, який евакуювали із Бахмута. До нього постійно надходять нові тварини, яких рятують з-під обстрілів на найгарячіших ділянках фронту.

Наразі волонтери притулку займаються реабілітацією тварин, а також передають їжу для хвостиків, які все ще залишаються в місті. Ми запитали пані Марину, про будні волонтерів у притулку, на що отримали наступну відповідь:

Зараз в нас 163 тваринки з різними життєвими історіями… Також ми хвилюємося про долю безхатніх тваринок, які залишилися в місті, тому при першій можливості передаємо туди корма з перевізником. Роздачею корму займається чоловік, який завжди допомагав нам з притулком,

Марина Шажко // керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

На думку жінки, її головне для її ініціативи та волонтерства в цілому — бажання допомагати, отримувати новий досвід та змінювати себе та суспільство на краще. Зараз кожен волонтер також наближає Перемогу

Інна Гайдай, бахмутська волонтерка

297988696 5370648099684914 7370130798731349370 n 9e2d5
Інна Гайдай / Фото: Фейсбук

Інна наголошує, що не вважає себе волонтеркою. На її думку, вона не робить нічого такого, щоб не міг зробити будь-хто інший. На питання про те, скільки зараз є волонтерів під її кураторством, бахмутянка відповідає наступне:

Я більше телефоністка ніж волонтерка. На жаль я не зможу розрахувати скільки у нас є людей, бо у команді волонтерів, які нам допомагають дуже багато людей й вони то поповнюються, то змінюються. У нас є наш волонтер Андрій, в якого в команді є Клавдія, Наталя… У нас також дуже багато помічників по Україні. Сказати якусь кількість точну я не можу, я вважаю, що зараз волонтери — це всі люди, які щось роблять для когось…,

Інна Гайдай // бахмутська волонтерка

На думку жінки, ЗСУ й волонтери, це дві складові, які ведуть нас до Перемоги, й одне без іншого не може бути, якась лінія відірветься й все рухне. Це все одне ціле, головна особливість якого — єдність.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

317860860 526823459355910 214461758514573183 n f9009

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]