В проросійських Telegram-каналах поширилась інформація буцімто від BBC News, що OSINT-спеціалісти Bellingcat провели розслідування та дізнались, що Україна нібито заплатила близько 1,2 мільярда доларів (понад 45 мільярдів гривень) британським піар-компаніям задля інформаційної кампанії контрнаступу.
Пропагандисти використали чужі імена для фейку
Відео, яке нібито є сюжетом BBC – фейкове. На сайті та у соціальних мережах BBC News немає жодного матеріалу про щодо просування українського контрнаступу, яку влада замовила у британських піар-компаній. На ресурсі розслідувачів Bellingcat також немає жодної згадки про “замовний піар контрнаступу”.
Ми не знайшли інформацію про співпрацю згаданих у відеоматеріалі піар-компаній з українською владою, а саме:
- NinjaPromo;
- CVM;
- Maitland;
- Hope & Glory;
- CCgroup.
Звідки були взяті кадри?
Ми проаналізували кадри, які використали пропагандисти заради створення фейку. Доречно роздивитись саме конкретні кадри, які варто перевірити.
Кадр 1
За допомогою сервісу Google Об’єктив ми виявили, що оригінальний кадр з військовими був створений у 2018 році на заході Coalition Warrior Interoperability eXercise — щорічних багатонаціональних навчаннях НАТО та країн-партнерів.
Кадр 2
Фрагмент, де військові стоять біля бронемашини та тримають каски у руках був взятий з кліпу виконавиці Люсі Кави на пісню “Народна”. Однак у фейковому відео вставили лише момент, де військові вигукують “Героям слава!”, де немає співачки.
Кадр 3
Фрагмент з відео – інтерв’ю для видання Deutsche Welle (DW), яке було записано у листопаді 2022 року.
Проаналізувавши інтерв’ю ми виявили, що жодної згадки про піар-кампанію українського контрнаступу не було, як і те, щоб Гіґґісом посилався на слова начебто людини, наближеної до Офісу Президента (ОП).
Якщо порівнювати кадри, то можна помітити: в оригіналі є логотип видання DW і назва програми “Conflict Zone”, натомість у ролику від нібито BBC вставили вже обрізаний кадр без графічних елементів.
Кадр 4
Кадр з Андрієм Єрмаком пропагандисти позичили з онлайн-виступу керівника ОП на Аспенському форумі 21 липня 2023 року.
Як і в попередньому випадку, варто звернути увагу на те, що в оригінальному відео у правому та лівому кутах є графічні елементи з надписами: “Recording” та “Sign Up”, у відеофейку вони відсутні.
Решта інших фото- та відеоматеріалів, які були в фейковому відео, взяті з публічного доступу. Ніяких коментарів експертів, або висновків журналістів, щоб могло зробити цей матеріал унікальним немає.
Засновник Bellingcat Елліот Гіґґінсом у своєму аккаунті у соціальній мережі X (Twitter) відреагував на поширення цього фейку.
“З’явилося ще одне фейкове відео BBC про звіт Bellingcat, якого ніколи не було. Це відео дещо відрізняється, оскільки воно не відформатоване для мобільних телефонів, але це та ж сама антиукраїнська брехня”, – Гіґґінсом про фейк росіян.
Відомі іноземні видання мають великий авторитет у світі: як серед звичайних людей, так і високопосадовців. Їх назви знають багато українців, особливо, після початку повномасштабного вторгнення росіян. І цим користуються росЗМІ, публікуючи несправжні матеріали від ім’я начебто авторитетного видання, а через проросійські Telegram-канали їх поширюють. Подібні матеріали направлені виключно задля дискредитації української влади, армії та її неспроможності вести війну.
Читайте також:
- “Козаки проти пацюків”: у мережі з’явилась обкладинка загадкового індійського видання
- “Любовне гніздечко Геббельса за 8 млн євро”: новий фейк роспропаганди про Зеленського
- Без військового квитка до лікаря — зась: росЗМІ поширюють новий фейк
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!