Україна витратила понад 45 млрд грн на піар контрнаступу: фейк росіян

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 11:25, 24 Січня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

В проросійських Telegram-каналах поширилась інформація буцімто від BBC News, що OSINT-спеціалісти Bellingcat провели розслідування та дізнались, що Україна нібито заплатила близько 1,2 мільярда доларів (понад 45 мільярдів гривень) британським піар-компаніям задля інформаційної кампанії контрнаступу. 

Пропагандисти використали чужі імена для фейку

Відео, яке нібито є сюжетом BBC – фейкове. На сайті та у соціальних мережах BBC News немає жодного матеріалу про щодо просування українського контрнаступу, яку влада замовила у британських піар-компаній. На ресурсі розслідувачів Bellingcat також немає жодної згадки про “замовний піар контрнаступу”.

Ми не знайшли інформацію про співпрацю згаданих у відеоматеріалі піар-компаній з українською владою, а саме:

  • NinjaPromo;
  • CVM;
  • Maitland;
  • Hope & Glory;
  • CCgroup.

Звідки були взяті кадри?

Ми проаналізували кадри, які використали пропагандисти заради створення фейку. Доречно роздивитись саме конкретні кадри, які варто перевірити.

Кадр 1

Зібрання людей у військовій формі за столом / росЗМІ

За допомогою сервісу Google Об’єктив ми виявили, що оригінальний кадр з військовими був створений у 2018 році на заході Coalition Warrior Interoperability eXercise — щорічних багатонаціональних навчаннях НАТО та країн-партнерів.

Навчання НАТО
Оригіналний кадр з військовими / скриншот

Кадр 2

Фрагмент, де військові стоять біля бронемашини та тримають каски у руках був взятий з кліпу виконавиці Люсі Кави на пісню “Народна”. Однак у фейковому відео вставили лише момент, де військові вигукують “Героям слава!”, де немає співачки.

Фейкові кадри
Кадри, які розповсюджують росіяни з фейковим описом / скриншот
Оригінальний кадр був вирізаний з відеокліпу / скриншот
Люся Кава Фейк
Оригінальні кадри з музичного кліпу / скриншот

Кадр 3

Фрагмент з відео – інтерв’ю для видання Deutsche Welle (DW), яке було записано у листопаді 2022 року.

Засновник Белінгкет
Коментар засновника Bellingcat Елліота Гіґґінсома / скриншот з відео росЗМІ

Проаналізувавши інтерв’ю ми виявили, що жодної згадки про піар-кампанію українського контрнаступу не було, як і те, щоб Гіґґісом посилався на слова начебто людини, наближеної до Офісу Президента (ОП).

Якщо порівнювати кадри, то можна помітити: в оригіналі є логотип видання DW і назва програми “Conflict Zone”, натомість у ролику від нібито BBC вставили вже обрізаний кадр без графічних елементів.

Засновник Белінгкет про Україну
Оригінальний кадр / скриншот

Кадр 4

Кадр з Андрієм Єрмаком пропагандисти позичили з онлайн-виступу керівника ОП на Аспенському форумі 21 липня 2023 року.

Як і в попередньому випадку, варто звернути увагу на те, що в оригінальному відео у правому та лівому кутах є графічні елементи з надписами: “Recording” та “Sign Up”, у відеофейку вони відсутні.

Андрій Єрмак
Андрій Єрмак, оригінальний кадр з відео / скриншот

Решта інших фото- та відеоматеріалів, які були в фейковому відео, взяті з публічного доступу. Ніяких коментарів експертів, або висновків журналістів, щоб могло зробити цей матеріал унікальним немає.

Засновник Bellingcat Елліот Гіґґінсом у своєму аккаунті у соціальній мережі X (Twitter) відреагував на поширення цього фейку.

“З’явилося ще одне фейкове відео BBC про звіт Bellingcat, якого ніколи не було. Це відео дещо відрізняється, оскільки воно не відформатоване для мобільних телефонів, але це та ж сама антиукраїнська брехня”, – Гіґґінсом про фейк росіян.

Відомі іноземні видання мають великий авторитет у світі: як серед звичайних людей, так і високопосадовців. Їх назви знають багато українців, особливо, після початку повномасштабного вторгнення росіян. І цим користуються росЗМІ, публікуючи несправжні матеріали від ім’я начебто авторитетного видання, а через проросійські Telegram-канали їх поширюють. Подібні матеріали направлені виключно задля дискредитації української влади, армії та її неспроможності вести війну.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Жарт, який вийшов з-під контролю: відеофейк із Залужним став “рекомендованим” в YouTube

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 16:56, 7 Грудня 2023
Залужний Безугла
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Останнім часом суспільство активно обговорює скандальний допис народної депутатки Мар’яни Безуглої про Валерія Залужного. На тлі цього “конфлікту інтересів” українці роблять, зокрема жартівливі матеріали. Але з’явилось нібито звернення Головкома Збройних Сил України (ЗСУ) про Безуглу, яке набуло популярності.

Як розуміти подібні відеоматеріали — роз’яснює журналіст видання Бахмут IN.UA Данило Вінниченко.

Про яке звернення йдеться?

27 листопада з’явилось відео, у якому Головком звертається до народу і розповідає про “закиди” з боку Безуглої. І ніби просить її особисто помовчати та зберігати тишу про війну. 

конфлікт
Фінальний кадр у відео / скриншот

Але в цьому відео багато суперечностей, які слід розглянути детальніше.

“Безугла тю-тю”: чи міг таке сказати Головком?

Це відео не справжнє, а створене штучним інтелектом. Відео — діпфейк Залужного. Якщо уважніше дивитись за словами та “мімікою”, то можна помітити, що вони не збігаються.

Відео є сатирою та було створено й поширено українським Telegram-каналом, який публікує матеріали гумористичного характеру. Останній кадр є тому підтвердженням. Канал взяв за основу минулорічне відеозвернення Валерія Залужного до Дня ЗСУ. 

кадр
Конфлікт між Головкомом та Безуглої активно обговорюється серед українців / скриншот

Матеріал не є офіційним зверненням Головкома. Однак можна побачити значну кількість вподобайок та коментарів під відео. Сам Залужний ніяк публічно не коментував слова Безуглої щодо його “некомпетентності”. 

пропаганда
Залужний не звертався до Безуглої / скриншот

Активна реакція у коментарях

Відео у багатьох опинилось у рекомендаціях від YouTube. Вгорі під роликом є чимало коментарів, які популярні в стрічці. Це можна побачити за кількістю вподобайок та відповідей. Однак, якщо придивитись на сторінки користувачів, то можна припустити, що частина з них — це боти, які активізувались задля підтримки Залужного.

конфлікт
Більшість популярних коментарів — від ботів / скриншот
бот
Як виглядає аккаунт бота в YouTube / скриншот

Ботів активізують задля просування певного контенту, щоб платформа могла його пропонувати іншим користувачам або задля деморалізації, щоб зробити картинку масової “незгідності”. 

Офіційні українські медіа, Залужний або Безугла ніяк відеофейк не коментували. Однак, із вищенаведених ознак ми робимо висновок, що матеріал є фейковим та створений в гумористичних цілях. 

Як можна перевірити інформацію в YouTube Shorts?

Примітка: YouTube Shorts — це розділ з короткими відео на американському веб-сайт YouTube. Shorts зосереджені на вертикальних відео тривалістю не більше 60 секунд і різноманітних функціях для взаємодії з користувачем.

Опис під “шортсом” знайти можна не одразу, тому пояснюємо, як це зробити. На комп’ютері потрібно натиснути на 3 крапки знизу під кнопкою “Поділитися”. Коли натиснули, обирайте “Опис”, там ви зможете побачити розгорнуту інформацію про відеоматеріал. 

інструкція
Інструкція для комп’ютерної версії / скриншот

На телефоні це також робиться у два кроки. Спочатку в правому верхньому куті тиснемо на 3 крапки. Потім на панелі, яка з’явиться нижче, обираємо “Опис”.

інструкція
Крок 1 на телефоні / скриншот
інструкція
Крок 2 на телефоні / скриншот

Ставитись з гумором до деяких одіозних особистостей під час війни — це нормально. Інколи всім хотілось би відволіктись від проблем війни та просто посміятись. Однак слід враховувати, що іноді навіть відверто жартівливе відео або допис можуть дезінформувати населення та стати “інфоприводом” для російських пропагандистів, які надалі спекулюватимуть на цьому.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бандерівці штурмують Дагестан, а Зеленська торгує дітьми: дайджест російських фейків

Семаковська Тетяна 15:00, 2 Грудня 2023
Ілюстрація Бахмут IN. UA

Російська пропаганда невпинна, щодня вона продукує десятки фейкових новин. Дезінформаційна компанія російської федерації триває роками, але від початку повномасштабної війни вона посилилася.

Редакція підібрала для читачів 5 найбезглуздіших фейків за останній час, які продукували на російських пропагандистських каналах.

Фейк 1. Перша леді торгує дітьми

Стаття із фейковою інформацією про Зеленську / скриншот

На сайті “The Intel Drop” з’явилась стаття під назвою “Полювання на дітей: Фонд Олени Зеленської причетний до схем торгівлі дітьми”. У цьому матеріалі автор Роберт Шмідт розповідає про те, як фонд відправляє дітей з України під виглядом порятунку від війни у західні країни до педофілів.

Радниця голови Офісу Президента Дарія Зарівна відреагувала на поширення дезінформації про фонд Зеленської. Вона зазначила, що сайт видання штучно створений росіянами у Нідерландах, а щоб просувати цей матеріал, запустили ботоферму.

Фейк 2. Залужний закликав повалити владу

Валерій Залужний діпфейк державний переворот відео
Діпфейк Залужного / Ілюстрація Бахмут IN. UA

7 листопада 2023 року російські пропагандистські медіа почали поширювати декілька відео, на яких Валерій Залужний нібито звертається до українців: у першому він просить нічого йому не дарувати, у другому та третьому — робить заяву, що Зеленський має намір його вбити та закликає виходити на площі, а військовим — захоплювати владу. Зауважимо, що окупанти випустили фейк після того, як загинув помічник Залужного.

Відео є фейковими. Автори проросійських телеграм-каналів “Труха Барселона” та “Радио Труха” поширювали цю дезінформацію. Це проросійські ресурси, які роблять діпфейки за допомогою штучного інтелекту на основі відео офіційних каналів української влади.

Фейк 3. ФК “Шахтар” російський клуб

ФК Шахтар назвали російським клубом
ФК Шахтар / соцмережі

7 листопада український футбольний клуб ФК “Шахтар” переміг іспанський клуб “Барселона” з рахунком 1:0. Одразу після того, як стало відомо про перемогу ФК “Шахтар”, російський паблік “OFNEWS / Околоспортивные новости” у мережі “ВКонтакте” опублікував повідомлення, у якому донецький клуб назвали російським.

Після публікації новини на каналі та поширення негативних коментарів від росіян пропагандисти вказали, що це був “рофл”, тобто жарт. Однак тонкого гумору вочевидь не зрозуміли навіть самі росіяни, тож їм довелося пояснювати один одному, що вони мали на увазі. Додамо, що на росії справді є клуб “Шахтер”, який заснували у місті Шахти в 1958 році. Це місцевий клуб, який не має нічого спільного із міжнародною спортивною спільнотою.

До слова, український ФК “Шахтар” був заснований у 1936 році, тобто на 22 роки раніше, ніж російський, а першими його гравцями були британські робітники, що працювали на металургійних комбінатах.

Фейк 4. Мобілізація “розпусних жінок”

У мережах шириться ролик, який нібито зроблений в Україні, аби заохочувати мобілізуватися жінок. У відеоматеріалі протягом 15 секунд демонструється те, що жінка може бути “розпусницею у ліжку, господаркою та захисницею держави”, пропагандисти зробили акцент на призначенні жінки.

Тим самим, створюючи стереотип в очах глядача: вони можуть виконувати лише ті справи, які притаманні жінкам, аж ніяк “захищати державу зі зброєю у руках” поруч з чоловіками. Втім ролик зроблений росіянами, це фейкове відео зліплене із кількох джерел.

Фейк 5. Український льотчик перейшов на бік рф

тасс про нібито перехід українського пілота на бік рф / скриншот

Російські пропагандистські медіа поширюють інформацію, що український пілот здійснив виліт у бік рф і перейшов на бік окупантів. А російські блогери допомагали організувати втечу.

На цей “інфопривід” відреагували в Головному управлінні розвідки (ГУР). Зокрема представник ГУР Андрій Юсов в інтерв’ю Українській правді наголосив, що це ІПСО у відповідь на масову здачу в полон і перехід на бік України російських окупантів, зокрема офіцерів, а також пілотів з технікою.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Україну хвалять за поставку якісних органів та біоресурсів за кордон

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське мілітарне  медіа Army Times нібито хвалить Україну за те, що вона, мовляв, стала постачальником органів та біоресурсів. За їхніми твердженнями, […]

12:00, 10.11.2024 Гук Лідія

Як же він дратує: клікбейт у ЗМІ зменшує рівень медіаграмотності українців

Новинні Telegram канали, засоби масової інформації та блогери, виробляючи тонни контенту, щоденно борються за увагу аудиторії. Не всі з них роблять це екологічно, вдаючись до […]

Цифрові медіаманіпуляції. Як обманюють за допомогою штучного інтелекту

Графічний контент — невіддільна частина Інтернету. Фотографіями та картинками ілюструють новини, а іноді й самі знімки стають інформаційним приводом. Але не всі фотознімки є справжніми, […]

Штучний інтелект створює графічний контент для соцмереж: як розпізнати зображення, створене ШІ

Соціальні мережі заполонили картинки, які “малює” AI — Artificial Intelligence, що перекладається як штучний інтелект. У деяких випадках ці зображення створюються спеціально для того, аби […]

Що не так із Telegram та чи має він альтернативи

Останніми місяцями популярною є тема “забороняти Telegram чи не треба”. У рамках роз’яснювального проєкту “Бахмут IN.UA” розкаже про основні “за” та “проти” заборони найпопулярнішого месенджера, […]