“Любовне гніздечко Геббельса за 8 млн євро”: новий фейк роспропаганди про родину Зеленського

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 17:08, 4 Січня 2024
Володимир Зеленський з дружиною Оленою
Володимир Зеленський та його дружина Олена / фото ОП

Іноземне видання “The Intel Drop” поширило інформацію, що нібито президент Володимир Зеленський придбав маєток радника Адольфа Гітлера, колишнього міністра пропаганди часів Другої світової війни Йозефа Геббельса за 8 мільйонів євро (336 мільйонів гривень). Видання використало відео начебто колишньої співробітниці агенства нерухомості BIM Сабіна Мелс, яка розповідає про акт купівлі-продажу вілли у жовтні 2023 року офшором Олени Зеленської.

Цей фейк розвінчує журналіст видання Бахмут IN.UA Данило Вінниченко. 

Родина Зеленського придбала віллу Геббельса за 8 мільйонів євро

Видання “The Intel Drop” поширюють фейки російської пропаганди. Інформація про придбання нерухомості в Німеччині також є фейком. 

Примітка. “Haus am Bogensee” — 70-кімнатна вілла на березі озера Богензе, яку Гітлер подарував міністру пропаганди Йозефу Геббельсу у 1936 році на його 39-річчя.

Фейк про родину Зеленського
Іноземне видання поширило новий фейк про Зеленського / скриншот

Як аргумент, що Зеленський причетний до купівлі нерухомості у жовтні 2023 року, пропагандисти прикріпили скан документів нібито договору куплі-продажу. На самому документі більшість інформації приховали, залишили тільки основні пункти та назву компанії, яка придбала маєток — Film Heritage Inc. 

Виписка про нерухомість
Скан договору купівлі-продажу маєтку у Німеччині / скриншот

Офшорна компанія Film Heritage Inc, яка зареєстрована в Белізі, дійсно належить Олені Зеленській. Про це зазначено у декларації Володимира Зеленського за 2020 рік. 

Декларація Зеленського
Витяг декларації Зеленського, який підтверджує належність компанії Film Heritage Inc. Олені Зеленській / скриншот

Однак іншої інформації, яка б підтверджувала, що саме родина Зеленських або їхні родичі мають стосунок до купівлі нерухомості немає. Автори статті акцентують лише на назві компанії. Сам договір має сумнівне походження та підозрілий вигляд, що є підставою стверджувати, що документ може бути несправжнім.

Про що розповіла Сабіна Мелс?

Пропагандисти поширили відео буцімто колишньої співробітниці агентства нерухомості “BIM”, яке управляє муніципальною власністю Берліна. Членкиня антифашистського руху “Antifaschistische aktion” Сабіна Мелс розповіла про історію будівлі, її власника та те, що саме компанія, яку пов’язують з Зеленським, придбала нерухомість. 

Сабіна Мелс
Сабіна Мелс записала маніпулятивне відео / скриншот

Примітка. Antifaschistische aktion (антифашистська акція) — це войовнича антифашистська організація у Веймарській республіці, заснована членами Комуністичної партії Німеччини (КПН), яка існувала з 1932 по 1933 роки. Вона в основному діяла як кампанія КПН під час Федеральних виборів в Німеччині в липні 1932 року і федеральних виборів в листопаді 1932 року. Організація була описана КПН як “червоний єдиний фронт під керівництвом єдиної антифашистської партії, КПН”.

Сабіна Мелс, в брендованій футболці руху, також наголосила на тому, що під час війни, коли Україна захищає свої землі, а Німеччина вкладає гроші в захист країни, Зеленський та його родина наче порушують принципи боротьби з корупцією та купляють маєток за кордоном. На цьому наголосили й пропагандисти видання “The Intel Drop”. 

Результати пошуку
Мелс маніпулює на темі корупції в Україні / скриншот

На ресурсах агенства нерухомості BIM знайти відомості про продаж маєтку Геббельса компанії Зеленської та нібито колишню співробітницю у відкритому доступі нам не вдалось. Це є підставою вважати, що людини, на ім’я Сабіна Мелс, насправді не існує, а особа на відео — підставна.

Пошук
Результати пошуку
На сайті BIM немає ніяких відомостей про Сабіну Мелс, або Володимира Зеленського / скриншот

Реакція російської пропаганди 

Російські пропагандистські медіа одразу підхопили цю інформацію та почали розповсюджувати фейк іноземних пропагандистів.

Фейк про родину Зеленського
За запитом у Google можна знайти матеріали відомих пропагандистських змі / скриншот

Деякі блогери у своїх Telegram-каналах зробили нібито аналітику, що купівля вілли на березі озера Богензе Володимиром Зеленським — це підготовка до “втечі” президента з країни через великі втрати українського війська та можливий програш на війні. 

Фейк про родину Зеленського
Російський воєнкор розмірковує, навіщо Зеленському вілла / скриншот

Реакція України

На поширення цього фейку одразу відреагував Центр протидії дезінформації (ЦПД). Фахівці зазначили, що інформація є фейковою та не відповідає дійсності. У дописі додали, що цей фейк поширили інші іноземні видання, які попередньо публікували проросійські наративи.

Фейк про родину Зеленського
ЦПД спростував фейк про купівлю маєтку Геббельса / ілюстрація Telegram ЦПД

Згодом фейк про віллу поширили ворожі ресурси, нігерійське видання Independent та вебсайт OKV e.V., наповнення якого відповідає проросійській риториці,

додали // в ЦПД

Зазначимо, що видання “The Intel Drop”, яке позиціонує себе як ісландське медіа, насправді було створено та зареєстроване у 2022 році в Нідерландах росіянами задля поширення проросійських наративів на західну аудиторію. Раніше ми розвінчували фейк цього змі про благодійний фонд Олени Зеленської, який нібито займався викраданням та вивезенням дітей за кордон педофілам. 

Росіяни продовжують активну кампанію з дискредитації Володимира Зеленського та його родини. Користуючись корупційними скандалами в країні, росіяни намагаються переконати громадян західних країн, що поки вони вкладають гроші зі своїх податків на захист України, влада витрачає їх на власні потреби. Це потрібно загарбникам, щоб завадити Україні вступити до Європейського Союзу та НАТО, де боротьба з корупцією є однією з пріоритетних умов для членства. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:13, 26 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі “Бахмут.IN.UA”.

Хто запустив цей фейк?

Опубліковано допис у Телеграм-каналі “Запорожская АЭС – Росатом”, де зазначено, що українські військові обстрілюють українську енергосистему.

Скриншот / джерело

Сам канал, на перший погляд, схожий на офіційний акаунт “Росатому”, який присвятили новинам тимчасово окупованої ЗАЕС, проте адміністратори скоріш за все є колаборантами або акаунт потрапив до рук росіян. Адже у 2020 році в цьому акаунті було опубліковано фото з написом «Запорожье — это Украина». Тож з початку повномасштабного вторгнення адміністрація Телеграм-каналу змінила свою позицію та почала публікувати антиукраїнські дописи.

Скриншот / джерело

Хоч ЗАЕС фактично підпорядкована “Росатому”, подібних заяв щодо обстрілів енергосистеми українськими військовими немає ані на офіційному каналі “Росатому“, ані  в новинному каналі “Росатому“.

Чим підкріплені звинувачення?

Зазначається, що інформація нібито надійшла з чат-бота каналу очевидно від інших проросійських осіб, що слідкують за публікаціями «Запорожская АЭС – Росатом».  Проте жодного підтвердження написаному не надали: немає ані самого повідомлення у пересланому форматі, ані його скриншоту. Отже, відсутнє першоджерело інформації про обстріли, що вже викликає сумніви в її достовірності.

До того ж у характерній для російських ЗМІ манері вкотре просувають ідею того, що нібито територія України є «окупованою самими українцями» і насправді «належить рф». Однак, звісно, це лише примітивний спосіб наголосити на тому, що Україну треба «звільняти» від української влади.

Як росіяни пояснюють обстріли українськими військовими своєї ж енергосистеми?

Першою «причиною» або «метою» пропагандисти вважають те, що українські військові таким чином прагнуть вигнати цивільний персонал з електростанцій, захопити їх та розмістити там військову техніку. Окрім того, стверджується, що електростанції планується «пилити на металолом». Деталі щодо виду техніки, якою нібито українці обстріляли енергетичні об’єкти, також відсутні.

Другою версією «причини» телеграм-канал висуває те, що Україна нібито планує рано чи пізно здавати Лівобережну частину країни рф, тож після себе має на меті знищити електростанції заздалегідь.

Окрім цього, російські посіпаки звинувачують Україну в застосуванні тактики “спаленої землі”. Таким чином, рф перекладає відповідальність з себе на українську сторону. Хоча саме росія вже протягом двох років повномасштабного вторгнення застосовує цю тактику, знищуючи одне окуповане українське місто за іншим. Особливо активно росіяни використовують цей метод на Донбасі, а саме на Бахмутському напрямку, як повідомляє Суспільне. Дана теза представлена з метою нагадати, що рф не полишає спроби окупувати всю територію України, з метою просувати ідею готовності України до капітуляції.

Висновок

Отже, допис каналу “Запорожская АЭС – Росатом” є фейковим, адже не містить жодних доказів того, що в ньому написано: ані скриншотів, ані першоджерел отриманих ним даних щодо обстрілів української енергосистеми, ані посилань на певні офіційні заяви тим паче. Усе в публікації побудовано на пропаганді окупації України та звинуваченнях української армії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців

Лідія Гук Гук Лідія 10:30, 25 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Користувачі WhatsApp отримують інформацію від свого контакту з проханням перейти на сайт президента. Петиція про присвоєння звання Героя України капітану Анатолію Савенко — те, що в першу чергу бачить відвідувач. Однак, це брехня. Петиція та сам сайт Президента України є фейковими та створені для фішингових атак.

Як зрозуміти чи посилання, які надсилають нам контакти є безпечні — пояснюємо у матеріалі, а нашим експертом з цифрової безпеки виступив Павло Бєлоусов.

Петиція: проголосувати

Першим про фейк повідомив ІТ Product Manager та учасник бойових дій під ніком пан Ілон Мазь на своїй сторінці у X (колишній Twitter). За його словами, користувачам у WhatsApp надходять повідомлення від зламаних, або фейкових акаунтів друзів з проханням підписати петицію на сайті Президента України. 

Після переходу на сторінку та ідентифікації за номером телефону користувач втрачає доступ до свого акаунту у WhatsApp, в той час, як шахрай його здобуває.

Фейкове повідомлення про підписання петиції / скриншот
Фейковий сайт президента / скриншот

Справжній та фішинговий сайт президента мають дуже схожу адресу посилання, через що не одразу вдається виявити фейк.

Експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов у коментарі для Бахмут IN.UA  розповів, що, як правило, в адресі фішингового сайту буде відрізнятися кілька символів, або адреса буде схожою, але відрізнятися неправильністю написання тощо. Також трапляється, що фішинговий сайт ховають за сервісом скорочення посилань. Таким чином звертаємо увагу на справжню адресу сайту Президента України: https://petition.president.gov.ua. Натомість той, що використовується для обману, в адресному рядку виглядає так: petition-presidenta.com.

Після переходу за фішинговим посиланням, сайт просить ввести номер телефону та цифри, що надходять як підтвердження. Після цього користувач втрачає доступ до свого акаунту, і він переходить у власність до шахрая.

Зазначимо, що, українські державні сайти не використовують номери телефонів для ідентифікації, а потребують:

  • Дія.Підпис
  • Bank ID
  • НБУ
  • або електронний підпис
Фейковий сайт президента / скриншот

Експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов зауважив, що навіть якщо користувач перейшов за посиланням, ввів номер телефону та отримав код, але не встиг його занести у відповідне віконце — зловмисник не може отримати доступу до акаунту. 

У випадку, якщо людина ввела цифри —  шахрай одразу отримає доступ до профілю та особистих листувань, інформацію щодо розташування, а також матиме можливість писати від імені людини і так далі. 

Допис у соцмережі X / скриншот

Шахраї часто користуються ситуацією в країні для своєї вигоди. Таким чином створення фішингового сайту з проханням підписати петицію щодо присвоєння звання Героя України, є маніпулятивним. Адже грає на почуттях людей, маючи корисливі цілі. Також припущення, що перехід на “державний сайт” може становити загрозу для особистої інформації, розхитує довіру до влади в час війни. 

Неможливо стверджувати, що ця схема створена проросійськими шахраями, однак може бути використана їм на користь. Викрадена інформація: військові дані, відомості про волонтерів та родичів військовослужбовців, які часто є активними учасниками петицій на підтримку Героїв, можуть стати об’єктом маніпуляцій та атак з боку противника. Це нагадує нам про важливість завжди перевіряти на достовірність джерела навіть тоді, коли їх поширюють друзі та знайомі, а вміст повідомлення, на перший погляд, не викликає ніяких підозр. 

Читайте також:

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі […]

Фейковий сайт президента

Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців

Користувачі WhatsApp отримують інформацію від свого контакту з проханням перейти на сайт президента. Петиція про присвоєння звання Героя України капітану Анатолію Савенко — те, що […]

10:30, 25.04.2024 Гук Лідія

“Путінська” війна, премії від американців: як розпізнати маніпуляції “хороших росіян”

Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які […]

Арка Дружби народів Київ

“Квартира у Києві та вологі мрії окупантів”: росЗМІ поширили агітаційне відео

Росіяни поширюють агітаційний відеоролик, у якому військові начебто роздумують над тим, де вони хочуть купити собі квартиру. Один хоче на Печерських пагорбах у Києві, а […]

Зеленський

Маніпуляція: Президентство Зеленського закінчується навесні

У російських та проросійських Telegram-каналах поширюють інформацію, що повноваження чинного глави України Володимира Зеленського нібито вже завершились, або діятимуть до кінця травня 2024 року. Однак, […]

14:30, 19.04.2024 Гук Лідія