“Фонд Зеленської торгує дітьми”: росіяни створили фейк про першу леді

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 15:48, 9 Листопада 2023
Олена Зеленська /  Ілюстрація Бахмут IN. UA

Загарбники продовжують поширювати фейки задля дискредитації влади України в очах західних читачів. Росіяни “запустили” фейк, який спрямований на дискредитацію благодійного фонду Олени Зеленської, в якому нібито займаються “торгівлею дітей”. 

У деталях нової дезінформаційної кампанії росіян розібрався журналіст видання Данило Вінниченко.

Звідки це взялось?

На сайті “The Intel Drop” з’явилась стаття під назвою “Полювання на дітей: Фонд Олени Зеленської причетний до схем торгівлі дітьми”. У цьому матеріалі автор Роберт Шмідт розповідає про те, як фонд відправляє дітей з України під виглядом порятунку від війни у західні країни до педофілів.

Іноземне видання поширює дезінформацію / скриншот

Як докази автори демонструють відео з нібито працівником фонду Зеленської, який з закритим обличчям французькою розповідає про начебто деталі вивезення дітей, демонструючи документи та бейдж працівника. Звідки у нього ці речі анонім не називає, але нічого схожого в інших працівників фонду в відкритому доступі виявлено не було. 

“Працівник фонду” розповідає про деталі вивезення дітей / скриншот

Цей інфопривід майже одразу підхопили російські видання. Вони почали поширювати повідомлення про те, як іноземне видання зробило розслідування про благодійний фонд першої леді України.

Деякі росЗМІ зазначали першоджерело по-різному: “американське видання”, “Французький фонд по боротьбі з корупцією”, хоча на самому сайті “джерела” наголошують, що це видання волонтерів з Ісландії, яке базується у Рейк’явіку. 

Російська пропаганда одразу підхопила інфопривід про Зеленську / скриншот

Реакція України

Радниця голови Офісу Президента Дарія Зарівна відреагувала на поширення дезінформації про фонд Зеленської. Вона зазначила, що сайт видання штучно створений росіянами у Нідерландах, а щоб просувати цей матеріал, запустили ботоферму. 

Метадані сайту “The Intel Drop” / Telegram ЗАРІВНА

Створили сайт-болванку від гру із текстом і одночасно з цим підключають ботоферми для розповсюдження його в соцмережах з прицілом на західну аудиторію. Знаходять фотографії наших дітей і пишуть відповідні тексти. Навіть під фото моєї доньки з‘явилося,

Дарія Зарівна // про появу нової дезінформації.

Дарія Зарівна / Telegram, ЗАРІВНА

Зазначимо, що росія постійно займається викраданням дітей з окупованих територій України. У травні 2023 року уповноважений ВР із прав людини Дмитро Лубінець заявив про 19 453 депортовані дитини росіянами, дані яких є у державних відомств. 

17 березня 2023 року судді Міжнародного кримінального суду видали ордери на арешт президента рф путіна та дитячої омбудсменки марії львової-белової. 

Росіяни надалі займаються підривною діяльністю проти української влади. Приховуючи свої злочини, вони намагаються привернути увагу західних читачів на неіснуючі проблеми України. Варто лише знайти людей з інших країн, які готові допомогти агресору, росіяни починають акцентувати на міжнародну підтримку. Для них це привід активніше поширювати свою пропаганду. А ми нагадуємо, що кожну суперечливу інформацію варто перевіряти на каналах української влади, посадовців та інших офіційних осіб. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: російські пропагандисти поширюють брехню про дітей-вбивць у Маріуполі (оновлено)

Валентина Славінська Славінська Валентина 13:00, 16 Червня 2024

На російському телебаченні озвучили абсурдну брехню про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів. Ця вигадка є черговою спробою виправдати злочини росіян проти мирного населення, зокрема й дітей. 

Редакція Бахмут.IN.UA спростувала фейк.

Спростування фейку

Твердження про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів, є абсолютно безпідставним і не відповідає дійсності. Про це не повідомляли жодні авторитетні джерела чи офіційні органи, окрім російських пропагандистських ЗМІ. Якби такі випадки мали місце, на них би звернули увагу українські та міжнародні правозахисні організації, дитячі омбудсмени тощо.

Ця вигадка є черговою брехнею кремлівської дезінформаційної машини з метою:

  • виправдати численні воєнні злочини російської армії проти цивільних, зокрема дітей;
  • знецінити гуманітарну трагедію в Маріуполі;
  • сформувати викривлений образ українців як “звірів”.

Насправді як повідомляють правдиві джерела та численні свідчення, саме російські окупанти розстрілювали та катували мирних жителів Маріуполя, включно з дітьми. Путінський режим веде відверту дезінформаційну кампанію проти України.

Діти, які “різали” російських військових

Російська пропаганда не припиняє поширювати фейки про Україну та українців. Цього разу російські ЗМІ вигадали історію про маріупольських дітей віком 10 років, які нібито “ходили окупованим містом і вбивали російських військових, встромляючи ножі їм під бронежилети”. Новину опублікував Денис Казанський, український блогер та журналіст

Катерина шугаєва: що відомо

В росзмі було поширене відео з катериною шугаєвою, телеведучою, блогером, ведучою стрима “Общероссийского народного фронта” на першому телеканалі. Відома своєю діяльністю у грудні 2023 року, увійшовши до складу команди підтримки путіна під час президентських виборів.

Небезпечна риторика

Окремо варто наголосити на вкрай небезпечному та цинічному характері такої пропаганди. Російські ЗМІ відверто заявляють, що “на війні як на війні” і дітей “шкодувати не треба”. Це риторика, яка виправдовує вбивства дітей і повністю суперечить нормам міжнародного права та елементарної людяності.

Такі фейки від російських каналів лише посилюють образ держави-терориста, який веде відкриту інформаційну війну проти інших країн. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фотофейк: в Авдіївці біля пам’ятника воїнам-землякам встановили знак “До росії — 0 км”

Лідія Гук Гук Лідія 11:30, 16 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Мережею поширюється інформація, що в окупованій Авдіївці навпроти пам’ятника воїнам-землякам у вигляді воєнного вертольота, нібито встановили дорожній знак “До росії —  0 км”.

Утім, — це фотофейк, світлина містить ознаки редагування.

Фейк про Авдіївку: як розпізнати фотошоп

12 червня у проросійському Telegram-каналі «шейх тамир» були опубліковані світлини монумента воїнам-землякам в Авдіївці з нібито новим встановленим навпроти дорожнім знаком, де написано “До росії —  0 км”. Згодом цю начебто новину поширили інші пропагандистські медіаресурси, зокрема сторінки у ВК, X  (ред. — колишній Twitter), китайському сервісі мікроблогів Sina Weibo

Для знаходження першоджерела фотофейку ми здійснили пошук двох опублікованих пропагандистами зображень через Google Lens. Результат показав, що ці світлини одночасно з’явились на згаданих проросійських медіаресурсах. Це може означати, що дані світлини могли бути розіслані, як пресреліз медіамайданчикам.

Також, за допомогою інструменту з цифрового аналізу FotoForensics, ми виявили, що світлини зазнали великої кількості редагування. Оригінальні фото повинні відображатись без яскраво виділених елементів, що різняться у порівнянні з іншими. Оскільки саме ці деталі є або додані, або видозмінені. Натомість інструмент з цифрового аналізу FotoForensics показав, що знак поміж інших об’єктів на зображеннях виокремлюється. Це свідчить про фотошоп.

Результат аналізу зображення FotoForensics / колаж зі скриншотів

Також показово, що знак з “нульовим кілометром” на фото розташований в одному ракурсі, хоч сам пам’ятник, своєю чергою, з різних.

Цей фотофейк створений на тлі дня росії, що відбувся 12 червня. кремль всіляко намагається показати, що окупована Авдіївка тепер нібито є частиною “вєлікой страни”. Однак, ці території в майбутньому будуть очищені від окупантів та тих, хто потурає створенню фейків, як цей.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: російські пропагандисти поширюють брехню про дітей-вбивць у Маріуполі (оновлено)

На російському телебаченні озвучили абсурдну брехню про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів. Ця вигадка є черговою спробою виправдати злочини росіян проти […]

Фотофейк: в Авдіївці біля пам’ятника воїнам-землякам встановили знак “До росії — 0 км”

Мережею поширюється інформація, що в окупованій Авдіївці навпроти пам’ятника воїнам-землякам у вигляді воєнного вертольота, нібито встановили дорожній знак “До росії —  0 км”. Утім, — […]

11:30, 16.06.2024 Гук Лідія

ФЕЙК: вживання м’яса призводить до раку на рівні з цигарками

В Instagram шириться таргетована реклама сторінки під назвою edynaplaneta. Автори стверджують, що нібито за результатами досліджень виявлено високий рівень канцерогенів у м’ясі, що призводить до […]

Мамо, тато, ну це ж “Труха!”: як спілкуватися із людьми, які вірять у фейки та маніпуляції у мережі

Щоденно в мережі шириться неймовірна кількість різноманітної інформації. Українці особливо чутливі до неї через повномасштабне вторгнення. Бо кожного дня, прочитавши ту чи іншу новину або […]

ЗСУ відходять з-під Курахового: росіяни поширюють діпфейк

Росіяни поширюють відео, на якому український військовий нібито заявляє про відхід з деяких позицій під містом Курахове Донецької області. На відео чоловік “запевняє”, що проблемою […]