Діпфейк Залужного закликав зробити військовий переворот

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 18:05, 8 Листопада 2023
Діпфейк Залужного / ілюстрація Бахмут IN. UA

Розмови про конфлікт між Залужним та Офісом президента набирають обертів. Стаття Головкома ЗСУ у виданні “The Economist” викликала бурхливу реакцію не тільки в суспільстві, а ще між українськими політиками. Завдяки спекулятивним заявам деяких чиновників, російська пропаганда має можливість заповнювати медіапростір фейками та маніпуляціями. Як, наприклад, в мережі почали з’являтися нібито відеозвернення Валерія Залужного до українців.

Чому ці відео є фейком та маніпуляцією, розібрався журналіст видання Данило Вінниченко. 

Що відбувається?

7 листопада 2023 року російські пропагандистські медіа почали поширювати декілька відео, на яких Валерій Залужний нібито звертається до українців: у першому він просить нічого йому не дарувати, у другому та третьому — робить заяву, що Зеленський має намір його вбити та закликає виходити на площі, а військовим — захоплювати владу. Ці відео не були зафіксовані на офіційних джерелах Головкома ЗСУ.

За листопад Головнокомандувач не публікував жодних звернень / скриншот

 Російські пропагандисти, які поширювали на своїх ресурсах відео, не уточнювали першоджерело. Однак були припущення, що це може бути діпфейк. 

Відеозвернення Залужного на пропагандистському ресурсі / скриншот

Примітка: Діпфейк (англ. Deepfake) — використовують для поєднання і накладення одних зображень та відео на інші зображення або відеоролики. Простими словами — це фейкове обличчя.

Хто був автором цих матеріалів? 

Відео є фейковими. Автори проросійських телеграм-каналів “Труха Барселона” та “Радио Труха” поширювали цю дезінформацію. Це проросійські ресурси, які роблять діпфейки за допомогою штучного інтелекту на основі відео офіційних каналів української влади. 

Цікаво також те, що назви ресурсів мають схожу назву з іншими відомими телеграм-каналами. Поширення відео, з меседжів авторів, було свідомою акцією задля “бурхливої реакції українців”, яку підтримали пропагандистські медіа. 

Пропагандисти натякають на майбутній суспільний розголос / скриншот

Матеріали пропагандистів були “відзняті” у різних ракурсах та у різний час. Наприклад, промова Залужного з трибуни — звернення Головкома ЗСУ до мешканців окупованої території Донбасу напередодні повномасштабного вторгнення.

Повідомлення на каналі пропагандистів / скриншот
Валерій Залужний попереджає мешканців окупованого Донбасу / скриншот

Друге відео на темному тлі – привітання у День ЗСУ.

Пропагандисти поширюють фейкове відео / скриншот
Валерій Залужний привітав з Днем ЗСУ / скриншот

Третє відео у ліфті – це Залужний висловлював думку щодо законопроєкту №8271 про посилення кримінальної відповідальності військовослужбовців за невиконання наказів керівництва України.

Дезінформація на ворожому телеграм-каналі / скриншот
Валерій Залужний висловлюється щодо законопроєкту №8271 / скриншот

Реакція України

Українські медіа майже одразу почали спростовувати інформацію та зазначати, що відео є несправжніми. Сумнівів серед українців щодо того, що це — провокація росіян, майже не було. 

Реакція великих українських телеграм-каналів / росджерело

Вже на ранок 8 листопада 2023 року Центр Протидії Дезінформації (ЦПД) опублікував повідомлення, у якому попередив про поширення діпфейку у мережі та спростував тези, висунуті “Головкомом”. 

ЦПД попереджає про поширення діпфейку / скриншот

Окупанти розуміють всю неправдивість та мають велике бажання посіяти сумніви серед українців, що між Залужним та Офісом президента “розкол”. Росіяни вдаються до дивних, але неочевидних для багатьох методів поширення недостовірної інформації. Ми закликаємо бути пильними та всю суперечливу інформацію перевіряти на офіційних джерелах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 28 Грудня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, одяг та їжу. Водночас у відео стверджується, що жінка начебто незадоволена, адже, мовляв, очікувала від Данії більше підтримки.

Однак, це фейк. В оригіналі сюжету від BBC українська біженка з вдячністю розповідала про отриману допомогу. А твердження про нібито інші очікування були створені за допомогою голосового діпфейку.

Українські біженці: російська пропаганда

Фейковий допис про незадоволення української біженки / скриншот

Відредагований сюжет з українською біженкою з’явився 25 грудня на пропагандистському Telegram-каналі “медведь”. У ньому українська біженка Алла говорить: “Ми дуже вдячні данцям. Вони надали нам місце для проживання, їжу, весь цей одяг. Ми отримали багато пожертв і це дуже мило”. Також жінка додає, що планує Данію зробити своєю новою домівкою. 

Після цього, лунає голосовий діпфейк слів, яких насправді немає в сюжеті ВВС News: “Але це не той рівень підтримки, на який ми розраховували. Нам досі доводиться жити в маленьких квартирах. Це важливо для мене, тому, що я маю двох дітей, тому я б хотіла, щоб кожна дитина мала окрему кімнату. Наданий нам одяг — не новий і це стає проблемою, адже мої діти не звикли носити вживаний одяг. Загалом, якщо ви запитаєте, де для мене найбільш комфортно жити — тут в Данії чи в Україні до війни, я б сказала в Україні. Данія неочікувано виявилась незручною для проживання.”

Справжній сюжет був опублікований на платформах ВВС 1 травня 2022 року з назвою “У Данії подвійні стандарти щодо біженців?”, у якому висвітлили різне ставлення данського уряду до біженців з України та Сирії. За словами української біженки Алли, країна дає їй можливість розпочати нове життя, тоді як сирійці відчувають себе небажаними. Зокрема, уряд скасував дозволи на проживання для сотень сирійців, мотивуючи це тим, що повернення на їхню батьківщину тепер є безпечним, з чим не погоджуються самі сирійці.

Оригінальний сюжет BBC / скриншот

Фейкові слова, озвучені нібито голосом Алли, лунають швидше та різкіше порівняно з її оригінальним мовленням. Крім того, голосовий діпфейк використовується лише як позакадровий голос, а сама біженка не з’являється на екрані. Натомість у справжньому сюжеті жінка присутня в кадрі під час розмови.

Окрім того, пропагандисти, перед тим, як запустити відео на свою аудиторію, наклали на відеоряд російські субтитри. Це зроблено для того, аби росіяни, які не знають англійської мови, змогли подивитися цей ролик та самостійно нібито впевнитися: так, дійсно, українці — невдячні! Вони також наврядчи звернуть увагу на зміну у голосі головної героїні відео.

Російська пропаганда вкотре намагається висміяти українських біженців та створити образ невдячних людей. Такі історії спеціально створюються, щоб викликати негативне ставлення до українців у країнах, які їх приймають. Пропагандисти хочуть посіяти думку, що українці лише користуються допомогою і не цінують її. Це одна із частин інформаційної війни, спрямованої на те, щоб зменшити рівень підтримки України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Дагестанський аеропорт

Бандерівці “штурмували” аеропорт Дагестану: новий фейк про українців

29 жовтня 2023 року в дагестанському місті Махачкала на півдні росії місцеві мешканці влаштували штурм аеропорту, куди нібито мали прилетіти євреї-біженці. Характер події має неоднозначний […]

Фейк

Сексизм та призначення жінки: новий відеофейк росіян про «мобілізацію жінок в ЗСУ»

Росіяни продовжують спекулювати на темі мобілізації в Україні. Вони всіляко намагаються дискредитувати Збройні сили, прикриваючи власні проблеми, як, наприклад, приховану мобілізацію по всій росії та […]

Мобілізація Сумщина

Мобілізація студентів на Сумщині: що відомо про нову ІПСО росіян

Ворожі телеграм-канали нещодавно почали поширювати інформацію про те, що на Сумщині було підготовлено розпорядження від Сумської ОВА про нібито мобілізацію студентів технічних спеціальностей.  Чому нова […]