Діпфейк Залужного закликав зробити військовий переворот

Семаковська Тетяна 18:05, 8 Листопада 2023
Діпфейк Залужного / ілюстрація Бахмут IN. UA

Розмови про конфлікт між Залужним та Офісом президента набирають обертів. Стаття Головкома ЗСУ у виданні “The Economist” викликала бурхливу реакцію не тільки в суспільстві, а ще між українськими політиками. Завдяки спекулятивним заявам деяких чиновників, російська пропаганда має можливість заповнювати медіапростір фейками та маніпуляціями. Як, наприклад, в мережі почали з’являтися нібито відеозвернення Валерія Залужного до українців.

Чому ці відео є фейком та маніпуляцією, розібрався журналіст видання Данило Вінниченко. 

Що відбувається?

7 листопада 2023 року російські пропагандистські медіа почали поширювати декілька відео, на яких Валерій Залужний нібито звертається до українців: у першому він просить нічого йому не дарувати, у другому та третьому — робить заяву, що Зеленський має намір його вбити та закликає виходити на площі, а військовим — захоплювати владу. Ці відео не були зафіксовані на офіційних джерелах Головкома ЗСУ.

За листопад Головнокомандувач не публікував жодних звернень / скриншот

 Російські пропагандисти, які поширювали на своїх ресурсах відео, не уточнювали першоджерело. Однак були припущення, що це може бути діпфейк. 

Відеозвернення Залужного на пропагандистському ресурсі / скриншот

Примітка: Діпфейк (англ. Deepfake) — використовують для поєднання і накладення одних зображень та відео на інші зображення або відеоролики. Простими словами — це фейкове обличчя.

Хто був автором цих матеріалів? 

Відео є фейковими. Автори проросійських телеграм-каналів “Труха Барселона” та “Радио Труха” поширювали цю дезінформацію. Це проросійські ресурси, які роблять діпфейки за допомогою штучного інтелекту на основі відео офіційних каналів української влади. 

Цікаво також те, що назви ресурсів мають схожу назву з іншими відомими телеграм-каналами. Поширення відео, з меседжів авторів, було свідомою акцією задля “бурхливої реакції українців”, яку підтримали пропагандистські медіа. 

Пропагандисти натякають на майбутній суспільний розголос / скриншот

Матеріали пропагандистів були “відзняті” у різних ракурсах та у різний час. Наприклад, промова Залужного з трибуни — звернення Головкома ЗСУ до мешканців окупованої території Донбасу напередодні повномасштабного вторгнення.

Повідомлення на каналі пропагандистів / скриншот
Валерій Залужний попереджає мешканців окупованого Донбасу / скриншот

Друге відео на темному тлі – привітання у День ЗСУ.

Пропагандисти поширюють фейкове відео / скриншот
Валерій Залужний привітав з Днем ЗСУ / скриншот

Третє відео у ліфті – це Залужний висловлював думку щодо законопроєкту №8271 про посилення кримінальної відповідальності військовослужбовців за невиконання наказів керівництва України.

Дезінформація на ворожому телеграм-каналі / скриншот
Валерій Залужний висловлюється щодо законопроєкту №8271 / скриншот

Реакція України

Українські медіа майже одразу почали спростовувати інформацію та зазначати, що відео є несправжніми. Сумнівів серед українців щодо того, що це — провокація росіян, майже не було. 

Реакція великих українських телеграм-каналів / росджерело

Вже на ранок 8 листопада 2023 року Центр Протидії Дезінформації (ЦПД) опублікував повідомлення, у якому попередив про поширення діпфейку у мережі та спростував тези, висунуті “Головкомом”. 

ЦПД попереджає про поширення діпфейку / скриншот

Окупанти розуміють всю неправдивість та мають велике бажання посіяти сумніви серед українців, що між Залужним та Офісом президента “розкол”. Росіяни вдаються до дивних, але неочевидних для багатьох методів поширення недостовірної інформації. Ми закликаємо бути пильними та всю суперечливу інформацію перевіряти на офіційних джерелах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Дагестанський аеропорт

Бандерівці “штурмували” аеропорт Дагестану: новий фейк про українців

29 жовтня 2023 року в дагестанському місті Махачкала на півдні росії місцеві мешканці влаштували штурм аеропорту, куди нібито мали прилетіти євреї-біженці. Характер події має неоднозначний […]

Фейк

Сексизм та призначення жінки: новий відеофейк росіян про «мобілізацію жінок в ЗСУ»

Росіяни продовжують спекулювати на темі мобілізації в Україні. Вони всіляко намагаються дискредитувати Збройні сили, прикриваючи власні проблеми, як, наприклад, приховану мобілізацію по всій росії та […]

12:33, 28.10.2023 Микола Ситник
Мобілізація Сумщина

Мобілізація студентів на Сумщині: що відомо про нову ІПСО росіян

Ворожі телеграм-канали нещодавно почали поширювати інформацію про те, що на Сумщині було підготовлено розпорядження від Сумської ОВА про нібито мобілізацію студентів технічних спеціальностей.  Чому нова […]