“Козаки проти пацюків”: у мережі з’явилась обкладинка загадкового індійського видання

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 14:20, 6 Січня 2024
Російський фейк
Ілюстрація Бахмут IN.UA

У Telegram-каналах росзмі з’явилась обкладинка нібито індійського сатиричного видання Rodip Reb, датована 30 грудня 2023 року. На ній зображена карикатура, де українські козаки з вилами та українськими прапорами стоять навпроти пацюків. Заголовок таблоїда: “Битва за Європу. Пацюки та біженці: ситуація у Європі стає більш напруженою”. 

Фейкова обкладинка
Пропагандисти поширюють фейкову обкладинку / скриншот

Чи існує ця обкладинка?

Насправді ні. Ми почали перевіряти довідкову інформацію, а саме ім’я автора та сайт видання — у відкритому доступі немає жодних відомостей, навіть якщо перевіряти це на різних пошукових системах: Google, Yahoo, Yandex (заборонена в Україні) різними мовами, зокрема англійською, російською та індійською. Російські пропагандисти поширили фейкову обкладинку з адресою сайту, якого не існує. 

Результат пошуку
Сайту “видання” не існує / скриншот

Ще одне підтвердження — у сервісі Google Об’єктив немає жодних збігів. Натомість пошукова система пропонує лише зображення іноземних ЗМІ, однак інших обкладинок видання Rodip Reb не спостерігається.

Пошук світлини
Результати запитів у Google Об’єктив / скриншот

Що раніше публікували пропагандисти?

Грузинські фактчекери з Myth Detector (Детектор міфів) раніше розвінчували фейк з обкладинкою Rodip Reb, датованою 16 грудня 2023 року під назвою: “2024 Україна: “Окутана темрявою: Трагічні перспективи України у 2024”.

Обгрунтування фейку
Myth Detector розповідає про фейк / скриншот

Фахівці звернулись до індійської фактчекінгової організації Factly Media & Research та з’ясували, що самого видання Rodip Reb не існує, а відомості про автора знайти неможливо. 

Тоді проросійські Telegram-канали та маловідомі користувачі Facebook репостили на свої ресурси фейкову обкладинку. Однак у соціальній мережі контент був або видалений, або Facebook окреслив цей матеріал як неправдивий. Більше ніде в відомих міжнародних виданнях або в іноземних користувачів поява цієї обкладинки не спостерігалась, що може означати, що це була інформаційна кампанія росіян, направлена проти України. 

Скриншот допису
Пропагандистка лосєва поширює фейкову обкладинку / скриншот
Фейковий допис
Допис у Facebook був окреслений, як неправдива інформація / скриншот

Роспропаганда всіляко намагається продовжувати вести антиукраїнську інформаційну кампанію. Загарбники розуміють той факт, що цивілізований світ не підтримує дії росії та вдаються до створення повністю вигаданих матеріалів. Це потрібно їм для того, щоб продемонструвати міжнародній спільноті: росіян нібито підтримує багато людей у світі, а українці — просто заважають, про що буцімто об’єктивно пишуть іноземні ЗМІ.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

МАНІПУЛЯЦІЯ: на Львівщині менше відключень світла, ніж в інших регіонах

Чорнойван Аліна 13:01, 27 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

У Фейсбуці адміністратор сторінки “Вільногірськ”, присвяченій новинам міста та регіону, опублікував допис у вигляді скриншоту повідомлення про скасування відключень світла на Львівщині. Автор залишив під публікацією свій невдоволений коментар та звернувся до аудиторії щодо її вражень від такої інформації.

Чому цей допис є маніпуляцією — пояснює редакція Бахмут IN.UA.

Скриншот допису / Facebook

Відключення світла на Львівщині

Хоча автор не надав посилання на першоджерело інформації, ми помітили назву Телеграм-каналу, який написав про скасування графіків. І знайшли цей допис в Телеграмі. На офіційній сторінці “Львівобленерго” дійсно опублікували повідомлення про розпорядження “Укренерго” про скасування погодинних відключень. Проте під дописом користувачі соцмережі Facebook повідомляли: світло все одно відсутнє у їхніх домівках. 

У цьому ж дописі є важлива фраза: “Відновлення графіку відключень відбудеться за окремим розпорядженням”. Тобто це було тимчасове пом’якшення.

Скриншот допису

Й дійсно, судячи з сайту “Львівобленерго”, погодинні графіки відключень нікуди не ділися: там щоденно публікують погодинні графіки відключень світла.

Чим шкодять маніпуляційні дописи щодо світла

Висловлювання подібного характеру спрямовані на розкол українського суспільства, аби показати, що нібито певні регіони мають перевагу перед рештою. Проте це не так. Тож перш ніж поширювати такі тези в інформаційному просторі, варто перевірити та проаналізувати отриману інформацію.

Коли в Україні покращиться ситуація зі світлом

Про пом’якшення після 20 липня повідомляли міністр енергетики Герман Галущенко та прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. 24 липня достроково з планового ремонту вивели енергоблок однієї з українських АЕС, про що повідомила пресслужба Міністерства енергетики.

Поліпшення ситуації з постачанням електроенергії заступник міністра енергетики Микола Колісник в ефірі телемарафону пов’язав із тим, що в Україні спала спека та з особливостями ремонтних кампаній на об’єктах генерації.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Боти на роботі. Як фейкові акаунти у соцмережах підіграють росії

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:06, 26 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Засилля ботів, які заполонили соціальні мережі — одна з головних проблем в інтернеті. Не кожен користувач мережі може зрозуміти, що бере участь у перепалці в коментарях не просто із людиною, що має протилежну думку, а із представником ботоферми. “Бахмут IN.UA” у рамках проєкту з підвищення медіаграмотності розповість що таке боти, як їх визначити та боротися із їхнім негативним впливом.

Для чого існують боти

Перше, що треба зрозуміти, боти — це не завжди погано. Вони можуть бути як корисними, так і мати шкідливе застосування. Все залежить від того, як саме їх використовують. У позитивному ключі ботів можуть застосовувати, до прикладу, представники бізнесу:

  • задля підтримки клієнтів (боти можуть автоматично відповідати на питання користувачів сайту, надаючи підтримку клієнтам 24/7);
  • для автопостингу контенту у соцмережах;
  • моніторингу згадок бренду;
  • розсилки повідомлень тощо.

Але є й інша сторона ботів — негативна:

  • розсилка спаму (автоматична розсилка небажаних повідомлень, рекламних пропозицій або шкідливих посилань);
  • шахрайство (боти можуть видавати себе за реальних користувачів для виманювання особистої інформації або грошей);
  • штучне збільшення кількості лайків, коментарів або підписників, щоб створити видимість популярності;
  • маніпуляція рейтингами (боти можуть залишати фальшиві відгуки або оцінки на платформах з відгуками, маніпулюючи рейтингами продуктів або послуг).

Звісно ж, ботів використовують пропагандисти та дезінформатори:

  • для поширення фейків або дезінформації, щоб маніпулювати громадською думкою або викликати панічні настрої тощо;
  • для поширення політичної пропаганди. Таким чином просуваються потрібні замовнику політичні наративи, щоб повпливати на рейтинг представника або партії.

До речі, саме про закулісся київської ботоферми, що діяла під час парламентських виборів 2019 року, у своєму розслідуванні розповів журналіст Василь Бідун.

Важливо розуміти, що боти для бізнесу — це, частіше за все, автоматизований сервіс для виконання широкого спектра задач. Тими ж ботами, що ширять дезу та пропаганду, можуть бути реальні люди, для яких писати негативні коментарі — робота.

Хто такі боти

Боти – це профілі вигаданих осіб, які активно беруть участь у спілкуванні, поширюючи дезінформаційні, фейкові, залякуючі і так далі меседжі. Один користувач може керувати кількома ботами, які можуть навіть вести обговорення між собою. Таким чином вони створюють ажіотаж навколо теми та “запрошують” коментаторів до дискусії.

Проте найчастіше вони сперечаються з реальними людьми, чиї погляди не збігаються з позицією, яку просуває фейковий акаунт. Крім того, боти можуть виконувати роль тролів – провокувати конфлікти або ображати інших, щоб відвернути суспільну увагу з теми на тему. Боти, окрім іншого, зменшують довіру користувачів до інформаційного середовища.

Як визначити бота

Колаж Бахмут IN.UA

Стовідсотково сказати, чи перед вами бот або ж реальна людина із вкрай радикальною позицією, важко. Втім, існує деяка кількість ознак, які підпадають під визначення бота:

  • відсутність аватарки або розмите нечітке фото, абстрактна картинка замість знімка;
  • відсутні знімки з різними ракурсами людини, є тільки одне старе або групове фото, завдяки яким вкрай складно ідентифікувати особистість;
  • неперсоналізовані публікації, думки тощо, замість власних постів — тільки репости;
  • відсутні або мало лайків під дописами;
  • недостовірна або зовсім не заповнена інформація в профілі;
  • публікація коментаря з одним й тим же текстом;
  • дивне співвідношення дати реєстрації й кількість публікацій (наприклад: акаунт створений місяць тому, а вже налічує сотні публікацій);
  • частота публікацій (наприклад, пост чи коментар кожні кілька хвилин)
  • дивне ім’я акаунта. Типу “Адольф Пінкевич” або “Василіна Горгульєва”. Звісно, людині може просто дали таке непересічне ім’я батьки, і воно кумедно перегукується із прізвищем. Але є спосіб перевірити чи реальна це людина, просто вбивши ці дані в Гугл і подивившись на результати. Гадаємо, що двох таких “Василін” не існує;
  • і одна з найсмішніших ознак: автоматичний переклад тексту. Саме завдяки ботам існують меми про “бавовну”, “немає сечі терпіти ці пекельні борошна”, “пів країни без електрохарчування” тощо.

Як росія використовує ботів проти України

Країна-терористка активно залучає ботів до того, аби нашкодити Україні та світові. The Washington Post опублікували текст про те, що росія розгорнула широку “фабрику тролів”, аби зірвати підтримку Україні з боку США. Кремлівські політичні стратеги та ботоферми, публікували тисячі фейкових новин, постів і коментарів у соціальних мережах у період з травня 2022 року до серпня 2023 року.

Згідно з документами, у межах цієї кампанії російські боти намагаються зобразити Президента України Володимира Зеленського як корумпованого, наголошують на кількості мігрантів, які перетинають кордон між США та Мексикою, і закликають фінансувати охорону кордонів замість надання допомоги Україні. Вони також стверджують, що “білі американці” найбільше потерпають через допомогу Україні.

Аналітики “Вокс Україна” провели масштабний аналіз понад 750 тисяч постів у соціальній мережі Х (ред. – колишній Twitter), що пов’язані із російським “Агентством інтернет-досліджень”. Спеціалісти дослідили тематику публікацій, визначили найбільш популярні події для висвітлення за 8 років. Аналітикам вдалося віднайти акаунти, які твітили майже 33 години підряд. Матеріал розлогий й вартий того, аби його прочитати тим, хто хоче розібратися як працює російська пропаганда в інтернеті. Залишаємо посилання.

Як Україна бореться із ботофермами

Служба безпеки України періодично звітує про знешкодження ботоферм, які працюють на ворога та знаходяться на території України. Одна з найбільших знаходилася у місті Запоріжжя — вона мала майже 70 тисяч фейкових акаунтів та понад 50 спільнот у різних соцмережах, які поширювали проросійські меседжі або дезінформацію. Це сталося у 2022 році.

У 2023 СБУ ліквідувала ботоферму, чия аудиторія налічувала майже 200 тисяч користувачів. Ця ферма працювала над розхитуванням ситуації всередині країни.

Одна з останніх новин, пов’язаних з організацією ботів, про суд над жителькою Житомирщині. Її судитимуть за створення ботоферми, яка поширювала російську пропаганду та зламувала телефони українських військових.

Що робити, якщо наткнувся на бота?

Кілька простих дій:

  • поскаржитися на акаунт за розповсюдження неправдивої інформації. Це можна зробити, зайшовши на сторінку самого акку. В різних соцмережах ця опція називається по-різному;
  • більшість соціальних мереж мають функції для повідомлення про підозрілий контент або акаунти. Зазвичай це можна зробити через меню “Повідомити” або “Заблокувати”;
  • опишіть проблему: при повідомленні про бота, надайте якнайбільше деталей, які допоможуть адміністраторам платформи ідентифікувати проблему;
  • заблокувати акаунт: заблокуйте підозрілий акаунт, щоб він більше не міг взаємодіяти з вами.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

МАНІПУЛЯЦІЯ: на Львівщині менше відключень світла, ніж в інших регіонах

У Фейсбуці адміністратор сторінки “Вільногірськ”, присвяченій новинам міста та регіону, опублікував допис у вигляді скриншоту повідомлення про скасування відключень світла на Львівщині. Автор залишив під […]

Боти на роботі. Як фейкові акаунти у соцмережах підіграють росії

Засилля ботів, які заполонили соціальні мережі — одна з головних проблем в інтернеті. Не кожен користувач мережі може зрозуміти, що бере участь у перепалці в […]

Фейк: мурал з Трампом і Зеленським на стіні Барбікан-центру у Лондоні

Проросійські Telegram-канали поширюють фото стінопису нібито з лондонського Барбікан-центру, де Дональд Трамп виганяє президента України Володимира Зеленського. Першоджерело світлини начебто взяте із фотоматеріалу The Guardian […]

12:00, 25.07.2024 Гук Лідія

Фото — зброя в інформаційній війні. Як фотознімки можуть змінити сприйняття інформації

Коли інфопривід публікують із фотографією, автоматично у читача до нього стає більше довіри. Адже це ж наче не просто надруковані слова, а з підтвердженням! Але […]

Маніпуляція: Міноборони України передає армії списані боєприпаси

Російські медіа та Telegram-канали поширюють інформацію, що Міністерство оборони України вирішило передати на потреби армії списані ще у 2014 році боєприпаси. Утім, це — маніпуляція, […]

14:00, 20.07.2024 Гук Лідія