Журналісти Forbes застерегли Захід не поставляти танки України: що відбувається

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 10:49, 16 Листопада 2023
Росіяни дискредитують ЗСУ / Ілюстрація Бахмут IN.UA

В російських пропагандистських медіа активно поширюють статтю журналіста Девіда Акса про сумніви західних країн щодо поставок танків для ЗСУ через “провали на фронті”. Зокрема, розповсюджували тезу, що танки Leopard “розбиваються” об російські збройні сили. 

Чому переказ російськими ЗМІ статті Девіда Акса є маніпуляцією, розібрався журналіст видання Данило Вінниченко.

Про що йдеться?

Російське видання “ізвестія” на своєму сайті опублікувало матеріал про статтю Forbes, де журналіст Девід Акс аналізує досвід України у застосуванні танків Leopard. 

Однак росіяни акцентують не на досвіді ЗСУ на полі бою, а на їхніх втратах. Це вони аргументують цитатою автора статті, де він вказує, що навіть якщо Україна закупить ще 200 танків Leopard 1A5, то з її тактикою вона їх швидко втратить. 

Росіяни маніпулюють та виривають з контексту / скриншот

Зі слів пропагандистських медіа, українські війська вже втратили велику кількість цих танків, які “горять на Времівському виступі та під Роботино”, і у якості аргументу ефективності зс рф наводять “висновок” Залужного, що нібито “прорив оборони росіян взагалі неможливий”. 

Подібну інформаційну кампанію вони проводять вже тривалий час, зокрема використовуючи цитати з матеріалів видання Forbes.

Пропагандистські змі розповідають про “втрати ЗСУ” / скриншот

Що насправді написано в статті Forbes?

Стаття під назвою “Україна отримує майже 200 танків Leopard 1A5. Тепер їй потрібна нова танкова тактика” вийшла 9 листопада 2023 року. Там журналіст ділиться власними думками та аналізом щодо того, як постачання танків Leopard різних зразків вплинуло на ситуацію на полі бою та який досвід могли отримати Збройні сили України за час використання цих машин. Зокрема, розповідаючи про технічні можливості різних зразків танків. 

Заголовок статті про майбутню поставку танків Leopard Україні / скриншот

Головну проблему журналіст вбачає в тому, що на тлі підтримки країн Європи США через позицію республіканців не можуть поставити більше танків Abrams M-1, а в України є складнощі з власним виробництвом через відсутність інвестицій, тому для них поставки танків від інших держав — поки що безальтернативний варіант. 

Щодо тези про “200 танків для ЗСУ”, то тут журналіст припускає, що Києву, аби зменшити втрати на полі бою танків Leopard, треба більш раціонально підійти до застосування.

У якості аргументу Девід Акс бере цитату бразильського офіцера-танкіста Адріано Сантьяго Гарсії. 

Командири танків повинні навчитися маневрувати власними машинами. Наближайтеся до позицій противника, будучи захищеними в точках, які дозволяють стріляти, і зникайте за допомогою стабільного та синхронного маневру, щоб захопити місцевість або просто завдати шкоди,

офіцер Гарсія // про тактику застосування танків Leopard.

Спираючись на це, автор статті зазначає, що не треба повторювати тактику ЗСУ, яку вони робили з танками Leopard 2. Йдеться про те, коли їх відправляли невеликими групами без підтримки піхоти у зону ураження російської артилерії та через мінні поля. 

Двісті Leopard 1A5 це багато Leopard 1A5. Але навіть вони швидко зникнуть, якщо українці не розгорнуть їх правильно,

Девід Акс // пряма цитата

Але в цій цитаті немає ніякої гарантії, на чому наголошують росіяни, що після того, як вони потраплять на поле бою, будуть одразу знищені. 

Виходячи з головних тез у матеріалі Forbes, робимо висновок, що інформація, яку подають росіяни, — маніпуляція. Журналіст Девід Акс у наступному матеріалі від 13 листопада 2023 року проаналізував про технічний регрес та великі втрати у техніці зс рф, однак про це росіяни на своїх ресурсах розповідати не стали.

Заголовок статті, де висвітлюють проблему армії рф / скриншот

Крім того, не згадали росіяни й того факту, що Україна за час літнього контрнаступу втратила тільки 5 танків Leopard 2, із 71 отриманих.

Коли у росіян поразка на фронті, вони починають відволікати своє населення “перемогами росії та поразками ЗСУ”. Поки у них проблеми на лівобережжі Херсонщини, вони продовжують відчайдушно наступати на Донбасі, попри великі втрати як у техніці, так і у живій силі.

Нагадаємо, що станом на 15 листопада 2023 року Генштаб проінформував про 314 290 осіб загиблих особового складу та 5377 знищенних танків – за останню добу захисники України знищили 15 одиниць важкої техніки. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:13, 26 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі “Бахмут.IN.UA”.

Хто запустив цей фейк?

Опубліковано допис у Телеграм-каналі “Запорожская АЭС – Росатом”, де зазначено, що українські військові обстрілюють українську енергосистему.

Скриншот / джерело

Сам канал, на перший погляд, схожий на офіційний акаунт “Росатому”, який присвятили новинам тимчасово окупованої ЗАЕС, проте адміністратори скоріш за все є колаборантами або акаунт потрапив до рук росіян. Адже у 2020 році в цьому акаунті було опубліковано фото з написом «Запорожье — это Украина». Тож з початку повномасштабного вторгнення адміністрація Телеграм-каналу змінила свою позицію та почала публікувати антиукраїнські дописи.

Скриншот / джерело

Хоч ЗАЕС фактично підпорядкована “Росатому”, подібних заяв щодо обстрілів енергосистеми українськими військовими немає ані на офіційному каналі “Росатому“, ані  в новинному каналі “Росатому“.

Чим підкріплені звинувачення?

Зазначається, що інформація нібито надійшла з чат-бота каналу очевидно від інших проросійських осіб, що слідкують за публікаціями «Запорожская АЭС – Росатом».  Проте жодного підтвердження написаному не надали: немає ані самого повідомлення у пересланому форматі, ані його скриншоту. Отже, відсутнє першоджерело інформації про обстріли, що вже викликає сумніви в її достовірності.

До того ж у характерній для російських ЗМІ манері вкотре просувають ідею того, що нібито територія України є «окупованою самими українцями» і насправді «належить рф». Однак, звісно, це лише примітивний спосіб наголосити на тому, що Україну треба «звільняти» від української влади.

Як росіяни пояснюють обстріли українськими військовими своєї ж енергосистеми?

Першою «причиною» або «метою» пропагандисти вважають те, що українські військові таким чином прагнуть вигнати цивільний персонал з електростанцій, захопити їх та розмістити там військову техніку. Окрім того, стверджується, що електростанції планується «пилити на металолом». Деталі щодо виду техніки, якою нібито українці обстріляли енергетичні об’єкти, також відсутні.

Другою версією «причини» телеграм-канал висуває те, що Україна нібито планує рано чи пізно здавати Лівобережну частину країни рф, тож після себе має на меті знищити електростанції заздалегідь.

Окрім цього, російські посіпаки звинувачують Україну в застосуванні тактики “спаленої землі”. Таким чином, рф перекладає відповідальність з себе на українську сторону. Хоча саме росія вже протягом двох років повномасштабного вторгнення застосовує цю тактику, знищуючи одне окуповане українське місто за іншим. Особливо активно росіяни використовують цей метод на Донбасі, а саме на Бахмутському напрямку, як повідомляє Суспільне. Дана теза представлена з метою нагадати, що рф не полишає спроби окупувати всю територію України, з метою просувати ідею готовності України до капітуляції.

Висновок

Отже, допис каналу “Запорожская АЭС – Росатом” є фейковим, адже не містить жодних доказів того, що в ньому написано: ані скриншотів, ані першоджерел отриманих ним даних щодо обстрілів української енергосистеми, ані посилань на певні офіційні заяви тим паче. Усе в публікації побудовано на пропаганді окупації України та звинуваченнях української армії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців

Лідія Гук Гук Лідія 10:30, 25 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Користувачі WhatsApp отримують інформацію від свого контакту з проханням перейти на сайт президента. Петиція про присвоєння звання Героя України капітану Анатолію Савенко — те, що в першу чергу бачить відвідувач. Однак, це брехня. Петиція та сам сайт Президента України є фейковими та створені для фішингових атак.

Як зрозуміти чи посилання, які надсилають нам контакти є безпечні — пояснюємо у матеріалі, а нашим експертом з цифрової безпеки виступив Павло Бєлоусов.

Петиція: проголосувати

Першим про фейк повідомив ІТ Product Manager та учасник бойових дій під ніком пан Ілон Мазь на своїй сторінці у X (колишній Twitter). За його словами, користувачам у WhatsApp надходять повідомлення від зламаних, або фейкових акаунтів друзів з проханням підписати петицію на сайті Президента України. 

Після переходу на сторінку та ідентифікації за номером телефону користувач втрачає доступ до свого акаунту у WhatsApp, в той час, як шахрай його здобуває.

Фейкове повідомлення про підписання петиції / скриншот
Фейковий сайт президента / скриншот

Справжній та фішинговий сайт президента мають дуже схожу адресу посилання, через що не одразу вдається виявити фейк.

Експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов у коментарі для Бахмут IN.UA  розповів, що, як правило, в адресі фішингового сайту буде відрізнятися кілька символів, або адреса буде схожою, але відрізнятися неправильністю написання тощо. Також трапляється, що фішинговий сайт ховають за сервісом скорочення посилань. Таким чином звертаємо увагу на справжню адресу сайту Президента України: https://petition.president.gov.ua. Натомість той, що використовується для обману, в адресному рядку виглядає так: petition-presidenta.com.

Після переходу за фішинговим посиланням, сайт просить ввести номер телефону та цифри, що надходять як підтвердження. Після цього користувач втрачає доступ до свого акаунту, і він переходить у власність до шахрая.

Зазначимо, що, українські державні сайти не використовують номери телефонів для ідентифікації, а потребують:

  • Дія.Підпис
  • Bank ID
  • НБУ
  • або електронний підпис
Фейковий сайт президента / скриншот

Експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов зауважив, що навіть якщо користувач перейшов за посиланням, ввів номер телефону та отримав код, але не встиг його занести у відповідне віконце — зловмисник не може отримати доступу до акаунту. 

У випадку, якщо людина ввела цифри —  шахрай одразу отримає доступ до профілю та особистих листувань, інформацію щодо розташування, а також матиме можливість писати від імені людини і так далі. 

Допис у соцмережі X / скриншот

Шахраї часто користуються ситуацією в країні для своєї вигоди. Таким чином створення фішингового сайту з проханням підписати петицію щодо присвоєння звання Героя України, є маніпулятивним. Адже грає на почуттях людей, маючи корисливі цілі. Також припущення, що перехід на “державний сайт” може становити загрозу для особистої інформації, розхитує довіру до влади в час війни. 

Неможливо стверджувати, що ця схема створена проросійськими шахраями, однак може бути використана їм на користь. Викрадена інформація: військові дані, відомості про волонтерів та родичів військовослужбовців, які часто є активними учасниками петицій на підтримку Героїв, можуть стати об’єктом маніпуляцій та атак з боку противника. Це нагадує нам про важливість завжди перевіряти на достовірність джерела навіть тоді, коли їх поширюють друзі та знайомі, а вміст повідомлення, на перший погляд, не викликає ніяких підозр. 

Читайте також:

Чому Nord Stream 2 небезпечний для України та Європи?

 У 2015 році Газпром представив проект розширення Nord Stream – газопроводу з Росії до Німеччини – основного каналу постачання російського газу до ЄС. Заплановане відгалуження […]

Танки росії

Ворожий “ростех” заявляє про велике виробництво: чому це фейк

Очільник російської корпорації по виробництву продукції військового призначення “ростех” сергій чемезов повідомив, що у 2023 році в 7 разів збільшилось виробництво танків. Чому ця інформація […]

Валерій Залужний діпфейк державний переворот відео

Діпфейк Залужного закликав зробити військовий переворот

Розмови про конфлікт між Залужним та Офісом президента набирають обертів. Стаття Головкома ЗСУ у виданні “The Economist” викликала бурхливу реакцію не тільки в суспільстві, а […]