Як штучний інтелект може спростити життя людей

Микола Ситник 18:19, 28 Листопада 2023
ШІ
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Штучний інтелект (ШІ) — це майбутнє, яке вже настало. Наразі люди можуть легко знайти потрібну інформацію за запитом у Chat-GPT, створити унікальну картинку за допомогою Midjourney та Stable Diffusion. Утім, це лише частина усіх можливостей, причому мізерна.

Редакція Бахмут IN.UA розбиралася, що таке штучний інтелект, які в нього можливості та де застосовується технологія.

“Штучний інтелект” та його можливості

ШІ — це галузь сучасної інформатики, яка займається створенням спеціальних комп’ютерних систем для виконання завдань, що для цього вимагають людського інтелекту. В основі концепції лежить ідея створення машин, які можуть імітувати інтелект з його функціями мислення, міркування та навчання для покращення продуктивності.

Можливості такої технології величезні. Вона може використовуватися майже у всіх сферах життя людини.

Як можна використовувати ШІ у повсякденні?

Можливості ШІ вже зараз здатні здивувати, адже вони вийшли за межі звичних чатів для пошуку інформації та технологій для зручного створення зображень, відео. Вже зараз ШІ інтегрують в медичну сферу, де той займається діагностикою та визначенням ризиків розвитку хвороб. З цією роботою він дуже добре справляється. Наприклад, науковці провели експеримент з діагностування хвороб серця в шпиталі імені Джона Редкліффа в Оксфорді, який виявив, що ШІ на 80% краще справляється з цією роботою, ніж медики.

ШІ
Технологія штучного інтелекту в медицині / фото з відкритих джерел

Інший приклад можливостей: вже зараз технології штучного інтелекту використовуються творцями, як лайфхак у створенні чогось прекрасного. Навіть більше, він вже самостійно створює композиції та альбоми на основі аналізу композицій інших популярних виконавців в необхідному жанрі. У 2017 році гурт під назвою Dadabots випустили “Coditany of Timeness” — перший блек-метал альбом, написаний ШІ. Щось подібне реалізується і в Україні. Так український анонімний реп-виконавець Krechet у середині березня випустив музичний реліз “RoboWave: The AI-Generated Album”. Музику, обкладинку та кліпи до нього створював ШІ, а тексти написав Chat-GPT.

На музиці все не завершується. ШІ вміє створювати індивідуальні книжки, які залежать від уподобань людини. Навіть більше, він допомагає стати частиною цих книжок, опинитися в інших світах, які залежать лише від вибору людини.

Якщо ж людина хоче взаємодії на рівні двох, то ШІ також може гарним помічником. Вже зараз все більшу популярність набувають чат-боти — “кишенькові друзі”. Вони можуть мати вигляд героїв із різних фільмів, мультфільмів серіалів (прикладом є Charater.ai) або візуалізації, яку треба створити самому (Replika). Такі чат-боти дозволяють частково задовольнити потребу в спілкуванні з тим, хто вивчає свого співрозмовника, а згодом намагається йому усіляко допомогти покращити настрій.

Штучний інтелект у найближчому майбутньому

Наразі все більше представників бізнесу говорять про те, що стрімкий розвиток технологій дозволить значно спростити життя. Одним із таких аспектів стане банківська сфера та картки з особистими коштами. За словами голови Orange Silicon Valley Джорджа Нейхона, штучний інтелект вже дозволяє змінювати безпекові системи та запроваджувати біометричні можливості, завдяки яким може статися так, що новими кредитними картками стане ніщо інше як обличчя людини.

Тенденція на диджиталізацію масово дійде й до квартир. Вже сьогодні цифрові гіганти Google, Amazon, Microsoft та інші пропонують людям спеціальні пристрої — домашні асистенти, які полегшують управління домівкою. Вони дозволяють контролювати світло та вентиляційну систему, складати розклад, повідомляти новини. 

Розвиток ШІ в цій сфері дозволить зробити технологію асистентів більш доступною та надати їм більшого функціонала та можливостей.

Обличчя
Кредитними картками може стати обличчя / фото sciencenorway.no

ШІ та робочі місця

ШІ дозволяє ще сильніше автоматизувати робочий процес у світі, що може призвести до втрати багатьма робочих місць. Згідно з дослідженням McKinsey&Company “Втрачені та створені робочі місця: перетворення робочих місць в часи автоматизації”, до 2030 року це торкнеться від 400 до 800 мільйонів людей по всьому світу. У групі ризику — продавці, охоронці, працівники харчової сфери тощо. 

Утім, Білл Гейтс — “батько” компанії Microsoft — впевнений, що штучний інтелект не змінить положення людей на ринку праці, а навпаки дозволить отримувати довшу відпустку.

“Метою людства є не лише сидіти за прилавком і продавати речі. Більше вільного часу — це ж не страшна річ”, — заявив Гейтс на Всесвітньому економічному форумі. Цю позицію він підтвердив згодом, коли в інтерв’ю для Time сказав, що штучний інтелект має найбільший потенціал змінити наші життя: зробити їх “продуктивнішими, ефективнішими та загалом легшими”.

Над текстом працював практикант Дмитро Скопіч

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

Семаковська Тетяна 14:12, 26 Серпня 2024
Послуги в ЦНАП
Адміністративні послуги для населення / фото ombudsman.gov.ua

28 серпня, представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі можуть записатись на консультацію.

Про це повідомляє Центр підтримки”З Бахмутом у серці м. Дніпро”.

Бахмутський ЦНАП: послуги в Дніпрі

Мешканці громади мають можливість отримати наступні послуги:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАПу надаватиме допомогу щодо довідок про правову належність нерухомого майна, яка виникла до 1 січня 2013 року.

Як потрапити на прийом

Прийом громадян відбудеться 28 серпня, в Центрі підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці. Дніпро”. Осередок розташований за адресою: вулиця Макарова, 1-Б. Бахмутян чекатимуть з 09:00 до 16:00.

Консультації за зазначеними послугами можливо отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00 за номерами:

  • +38 (099) 667 9206;
  • +38 (098) 850 0561;
  • +38 (068) 851 5089 (представник відділу реєстрації місця проживання).

Запис на отримання адміністративних послуг та довідок БТІ єдиний. Також можна звернутися на електронні скриньки:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чи повинні батьки школярів здавати кошти на школу: відповідь Омбудсмена

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:40, 26 Серпня 2024
Освітній процес / фото ілюстративне

В українських школах досить давно існує практика, коли батьків змушують “здати кошти” на школу та її внутрішні закупівлі. Однак разом із тим багато батьків виступають проти такої системи, називаючи її незаконною.

Редакція Бахмут IN.UA, посилаючись на допис Офісу Омбудсмена України в Facebook, розповідає, чи взагалі законні такі дії зі сторони адміністрації школи та як правильно на них реагувати.

Чи законно збирати гроші з батьків у школі

Практика збору коштів з батьків на закупівлі школи існує не перший рік. Як результат, у батьків регулярно просять по 50, 100, 200 гривень, а то й більше.

Омбудсмен прокоментував ситуацію, посилаючись на Закони України, зокрема на “Про освіти” та “Про повну загальну середню освіту”. Вони забороняють будь-які збори коштів учасниками освітнього процесу. Аналогічна норма частково регламентується статтею 53 Конституції України.

Стаття 58 ЗУ “Про повну загальну середню освіту” також говорить про те, що фінансування державних і комунальних закладів освіти здійснюється коштом держави, місцевого самоврядування та інших джерел фінансування, не заборонених законодавством. Батьки ж можуть допомагати школі, але лише на добровільній основі у вигляді благодійних внесків. 

Порушення вимог законодавства у сфері забезпечення освіти передбачає кримінальну, адміністративну, цивільно-правову або дисциплінарну відповідальності. Будь-яке вимагання коштів, а також надання неправомірної вигоди — це незаконні дії, які містять ознаки корупції.

Що робити, якщо вимагають кошти в школі

В Офісі Омбудсмена рекомендують наступний алгоритм дій:

  • варто написати заяву на ім’я директора школи у двох примірниках про примусове збирання коштів, один з яких буде залишатися в канцелярії освітнього закладу;
  • потрібно проконтролювати те, щоб на примірнику заяви стояла відмітка із вхідним номером. Письмова відповідь повинна надійти протягом 30 днів з моменту подачі заяви;
  • якщо адміністрація школи не надала відповіді та не здійснила жодних дій, то потрібно звернутися в управління чи департамент освіти;
  • якщо управління чи департамент освіти не надали відповіді, то потрібно звертатися до правоохоронців із заявою про вимагання коштів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

28 серпня, представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

Чи повинні батьки школярів здавати кошти на школу: відповідь Омбудсмена

В українських школах досить давно існує практика, коли батьків змушують “здати кошти” на школу та її внутрішні закупівлі. Однак разом із тим багато батьків виступають […]

11:40, 26.08.2024 Скопіч Дмитро
image 21 f2c1d

7 правил, як не треба реагувати на людей з протезами

Через повномасштабну війну тисячі українців втратили кінцівки, ще хтось залишився без ока, або з половиною обличчя. Після поранення ветеранам війни доводить стикатися не тільки із […]

Єдине вікно послуг: 459 програм підтримки для ВПО, ветеранів та людей з інвалідністю

Державна служба зайнятості об’єднала 459 програм соціальної підтримки для внутрішньо переміщених осіб, ветеранів та людей з інвалідністю в рамках нового сервісу «Єдине вікно послуг». Це […]

Міжнародні акції до Дня Незалежності України: де проведуть та як долучитися

Незабаром країна відзначатиме 33-тю річницю своєї Незалежності. З цієї нагоди Світовий конгрес українців закликає співгромадян в різних куточках планети згуртуватися та вийти на вулиці, аби […]