Як штучний інтелект може спростити життя людей

Микола Ситник 18:19, 28 Листопада 2023
ШІ
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Штучний інтелект (ШІ) — це майбутнє, яке вже настало. Наразі люди можуть легко знайти потрібну інформацію за запитом у Chat-GPT, створити унікальну картинку за допомогою Midjourney та Stable Diffusion. Утім, це лише частина усіх можливостей, причому мізерна.

Редакція Бахмут IN.UA розбиралася, що таке штучний інтелект, які в нього можливості та де застосовується технологія.

“Штучний інтелект” та його можливості

ШІ — це галузь сучасної інформатики, яка займається створенням спеціальних комп’ютерних систем для виконання завдань, що для цього вимагають людського інтелекту. В основі концепції лежить ідея створення машин, які можуть імітувати інтелект з його функціями мислення, міркування та навчання для покращення продуктивності.

Можливості такої технології величезні. Вона може використовуватися майже у всіх сферах життя людини.

Як можна використовувати ШІ у повсякденні?

Можливості ШІ вже зараз здатні здивувати, адже вони вийшли за межі звичних чатів для пошуку інформації та технологій для зручного створення зображень, відео. Вже зараз ШІ інтегрують в медичну сферу, де той займається діагностикою та визначенням ризиків розвитку хвороб. З цією роботою він дуже добре справляється. Наприклад, науковці провели експеримент з діагностування хвороб серця в шпиталі імені Джона Редкліффа в Оксфорді, який виявив, що ШІ на 80% краще справляється з цією роботою, ніж медики.

ШІ
Технологія штучного інтелекту в медицині / фото з відкритих джерел

Інший приклад можливостей: вже зараз технології штучного інтелекту використовуються творцями, як лайфхак у створенні чогось прекрасного. Навіть більше, він вже самостійно створює композиції та альбоми на основі аналізу композицій інших популярних виконавців в необхідному жанрі. У 2017 році гурт під назвою Dadabots випустили “Coditany of Timeness” — перший блек-метал альбом, написаний ШІ. Щось подібне реалізується і в Україні. Так український анонімний реп-виконавець Krechet у середині березня випустив музичний реліз “RoboWave: The AI-Generated Album”. Музику, обкладинку та кліпи до нього створював ШІ, а тексти написав Chat-GPT.

На музиці все не завершується. ШІ вміє створювати індивідуальні книжки, які залежать від уподобань людини. Навіть більше, він допомагає стати частиною цих книжок, опинитися в інших світах, які залежать лише від вибору людини.

Якщо ж людина хоче взаємодії на рівні двох, то ШІ також може гарним помічником. Вже зараз все більшу популярність набувають чат-боти — “кишенькові друзі”. Вони можуть мати вигляд героїв із різних фільмів, мультфільмів серіалів (прикладом є Charater.ai) або візуалізації, яку треба створити самому (Replika). Такі чат-боти дозволяють частково задовольнити потребу в спілкуванні з тим, хто вивчає свого співрозмовника, а згодом намагається йому усіляко допомогти покращити настрій.

Штучний інтелект у найближчому майбутньому

Наразі все більше представників бізнесу говорять про те, що стрімкий розвиток технологій дозволить значно спростити життя. Одним із таких аспектів стане банківська сфера та картки з особистими коштами. За словами голови Orange Silicon Valley Джорджа Нейхона, штучний інтелект вже дозволяє змінювати безпекові системи та запроваджувати біометричні можливості, завдяки яким може статися так, що новими кредитними картками стане ніщо інше як обличчя людини.

Тенденція на диджиталізацію масово дійде й до квартир. Вже сьогодні цифрові гіганти Google, Amazon, Microsoft та інші пропонують людям спеціальні пристрої — домашні асистенти, які полегшують управління домівкою. Вони дозволяють контролювати світло та вентиляційну систему, складати розклад, повідомляти новини. 

Розвиток ШІ в цій сфері дозволить зробити технологію асистентів більш доступною та надати їм більшого функціонала та можливостей.

Обличчя
Кредитними картками може стати обличчя / фото sciencenorway.no

ШІ та робочі місця

ШІ дозволяє ще сильніше автоматизувати робочий процес у світі, що може призвести до втрати багатьма робочих місць. Згідно з дослідженням McKinsey&Company “Втрачені та створені робочі місця: перетворення робочих місць в часи автоматизації”, до 2030 року це торкнеться від 400 до 800 мільйонів людей по всьому світу. У групі ризику — продавці, охоронці, працівники харчової сфери тощо. 

Утім, Білл Гейтс — “батько” компанії Microsoft — впевнений, що штучний інтелект не змінить положення людей на ринку праці, а навпаки дозволить отримувати довшу відпустку.

“Метою людства є не лише сидіти за прилавком і продавати речі. Більше вільного часу — це ж не страшна річ”, — заявив Гейтс на Всесвітньому економічному форумі. Цю позицію він підтвердив згодом, коли в інтерв’ю для Time сказав, що штучний інтелект має найбільший потенціал змінити наші життя: зробити їх “продуктивнішими, ефективнішими та загалом легшими”.

Над текстом працював практикант Дмитро Скопіч

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як працює паспортний стіл у Краматорську: графік та телефон

Микола Ситник 17:20, 21 Лютого 2024
Паспорт
Паспорт громадянина України / фото з відкритих джерел

Напередодні Краматорський відділ Головного управління Державної міграційної служби України відновив обслуговування мешканців Донеччини. Установа працює щоденно, окрім неділі та понеділка.

Про це повідомляє ГУ ДМС України в Донецькій області.

Паспортний стіл у Краматорську: послуги для населення

Установа надає наступні безоплатні адміністративні послуги: 

 • вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України у формі книжечки (зразка 1994 року) по досягненню відповідного віку; 
 • продовження строку дії паспорта громадянина України для виїзду за кордон, термін дії якого закінчився; 
 • внесення до паспорта громадянина України для виїзду за кордон інформації щодо неповнолітніх дітей.

Графік роботи та контакти

Краматорський відділ ДМС України надає адмінпослуги громадянам за наступним графіком:

 • вівторок, середа, четвер і п’ятниця — з 09:00 до 17:00;
 • субота — з 09:00 до 15:45;
 • вихідні — неділя та понеділок.

Важливо: вклеїти фотокартку до паспорта громадянина України у формі книжечки можна, звернувшись до будь-якого працюючого підрозділу ДМС України особисто з документами. Детальна інформація доступна за номером “гарячої лінії” ГУ ДМС у Донецькій області: +38 (095) 538 5703.

Зауважимо, що під час оголошення повітряної тривоги Краматорський відділ ДМС України призупиняє надання адмінпослуг.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як ВПО отримати грошову допомогу від ООН

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:40, 21 Лютого 2024

Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) анонсувало збір даних для подальшого надання грошової допомоги тим категоріям українців, які постраждали від війни. Вона повинна допомогти їм задовольнити свої нагальні потреби.

Про це повідомили представники БО “Право на захист“.

Грошова допомога від УВКБ ООН для ВПО

Сума допомоги базується на сумі мінімального споживчого кошика, який нині становить 3600 гривень на особу та покриває тримісячний період. Це означає, що загальна сума грошової виплати становить 10 800 гривень. Вона буде перерахована голові домогосподарства.

ВПО можуть отримати понад 10 000 гривень / фото ілюстративне

Отримати допомогу можуть лише певні категорії українців, які відповідають новим критеріям надання допомоги. За ними допомогу даватимуть:

1. Особам або сім’ям, які належать до:

 • внутрішньо переміщених особи (ВПО), які набули цього статусу пізніше 24 лютого 2022 року;
 • тих, хто постраждав внаслідок воєнних дій в Донецькій, Дніпропетровській, Одеській, Запорізькій, Харківській, Чернігівській, Сумській, Миколаївській, Херсонській областях;
 • тих, хто повернулись до своїх місць постійного проживання після вимушеного переміщення до іншої області/країни через військові дії.

2. Тим, хто відповідає одному або декільком критеріям вразливості:

 • родина має лише одного з батьків, на утриманні якого знаходиться дитина (діти) віком до 18 років або з особа (особи) похилого віку від 55 років і старше;
 • родина, яку очолює одна самотня/кілька самотніх осіб похилого віку вд 55 років і старше або особа похилого віку з однією дитиною чи кількома дітьми віком до 18 років;
 • родина з однією або кількома особами, які мають особливі потреби, наприклад, інвалідність, хронічні захворювання тощо;
 • прийомні сім’ї, які опікуються дітьми без супроводу або дітьми, розлученими з батьками (документально підтверджені).

3. Тим, хто не були зареєстрований в УВКБ ООН раніше, а також не отримував грошову допомогу від інших організацій.

4.  Тим, чий місячний дохід менше 5 400 гривень на одного члена родини.

Які отримати допомогу 

ВПО та інші українці під опікою УВКБ ООН повинні будуть пройти співбесіду з представниками БО “Право на Захист” у центрах збору даних, де визначать чи відповідають люди критеріям вразливості. Якщо людина відповідає критеріям, то її перенаправлять збір особистих даних про кожного члена домогосподарства.

Зазначимо, що грошова допомога лімітована такими членами домогосподарства: 

 • голова домогосподарства;
 • дружина/чоловік;
 • діти до 23 років;
 • батьки;
 • дідусь та бабуся, якщо вони перебувають на утриманні голови домогосподарства.
Допомога надаватиметься сім’ям з дітьми та людьми старшого покоління / фото ілюстративне

Які документи потрібні

При зборі даних потрібно мати при собі наступні документи на кожного члена родини:

 • податковий номер;
 • паспорт або інші документи, що посвідчують особу;
 • довідка ВПО (за наявності);
 • гривнева банківська картка головного заявника;
 • свідоцтво про народження дітей (за необхідністю);
 • документ, що посвідчує законну опіку над дитиною (за необхідністю);
 • посвідчення/медична довідка у разі інвалідності або хронічного захворювання (за необхідністю).

Де можна оформити допомогу

Збір даних для включення у програму грошової допомоги УВКБ ООН буде проводитися в офісах благодійних організацій-партнерів. З їх адресами в містах України можна ознайомитися на інтерактивній мапі за посиланням.

Контакти УВКБ ООН

У разі виникнення питань звертайтеся на:

 • гарячу лінію УВКБ ООН за номером +380 (80) 030 7711;
 • електронну пошту [email protected].

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Паспорт

Як працює паспортний стіл у Краматорську: графік та телефон

Напередодні Краматорський відділ Головного управління Державної міграційної служби України відновив обслуговування мешканців Донеччини. Установа працює щоденно, окрім неділі та понеділка. Про це повідомляє ГУ ДМС […]

17:20, 21.02.2024 Микола Ситник

Як ВПО отримати грошову допомогу від ООН

Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) анонсувало збір даних для подальшого надання грошової допомоги тим категоріям українців, які постраждали від війни. Вона повинна допомогти […]

15:40, 21.02.2024 Скопіч Дмитро
День Української мови й писемності

Заборонена буква “ґ” й перша згадка: 15 цікавих фактів про українську мову, які ви не знали

Сьогодні, 21 лютого, в Україні відзначають Міжнародний день рідної мови. Під час війни для багатьох українська мова стала сакральним символом незламності, важливою частиною життя для […]

Виплати переселенцям

Що потрібно знати ВПО про виплати з 1 березня: детальне пояснення

З 1 березня 2024 року частина переселенців залишиться без виплат, якщо Кабмін не прийме рішення про їх продовження. Втім деякі українці й надалі будуть отримувати […]

Пільги на комуналку від ПФУ

До 100% покриття витрат: пенсіонери можуть оформити пільгу на комуналку від держави

Для пенсіонерів розробили пільгову систему оплати комунальних послуг. Скористатися нею можуть не всі люди літнього віку, а тільки ті, які підпадають під спеціальну категорію. Зокрема, […]