Російська пропаганда невпинна, щодня вона продукує десятки фейкових новин. Дезінформаційна компанія російської федерації триває роками, але від початку повномасштабної війни вона посилилася.
Редакція підібрала для читачів 5 найбезглуздіших фейків за останній час, які продукували на російських пропагандистських каналах.
Фейк 1. Перша леді торгує дітьми
На сайті “The Intel Drop” з’явилась стаття під назвою “Полювання на дітей: Фонд Олени Зеленської причетний до схем торгівлі дітьми”. У цьому матеріалі автор Роберт Шмідт розповідає про те, як фонд відправляє дітей з України під виглядом порятунку від війни у західні країни до педофілів.
Радниця голови Офісу Президента Дарія Зарівна відреагувала на поширення дезінформації про фонд Зеленської. Вона зазначила, що сайт видання штучно створений росіянами у Нідерландах, а щоб просувати цей матеріал, запустили ботоферму.
Фейк 2. Залужний закликав повалити владу
7 листопада 2023 року російські пропагандистські медіа почали поширювати декілька відео, на яких Валерій Залужний нібито звертається до українців: у першому він просить нічого йому не дарувати, у другому та третьому — робить заяву, що Зеленський має намір його вбити та закликає виходити на площі, а військовим — захоплювати владу. Зауважимо, що окупанти випустили фейк після того, як загинув помічник Залужного.
Відео є фейковими. Автори проросійських телеграм-каналів “Труха Барселона” та “Радио Труха” поширювали цю дезінформацію. Це проросійські ресурси, які роблять діпфейки за допомогою штучного інтелекту на основі відео офіційних каналів української влади.
Фейк 3. ФК “Шахтар” російський клуб
7 листопада український футбольний клуб ФК “Шахтар” переміг іспанський клуб “Барселона” з рахунком 1:0. Одразу після того, як стало відомо про перемогу ФК “Шахтар”, російський паблік “OFNEWS / Околоспортивные новости” у мережі “ВКонтакте” опублікував повідомлення, у якому донецький клуб назвали російським.
Після публікації новини на каналі та поширення негативних коментарів від росіян пропагандисти вказали, що це був “рофл”, тобто жарт. Однак тонкого гумору вочевидь не зрозуміли навіть самі росіяни, тож їм довелося пояснювати один одному, що вони мали на увазі. Додамо, що на росії справді є клуб “Шахтер”, який заснували у місті Шахти в 1958 році. Це місцевий клуб, який не має нічого спільного із міжнародною спортивною спільнотою.
До слова, український ФК “Шахтар” був заснований у 1936 році, тобто на 22 роки раніше, ніж російський, а першими його гравцями були британські робітники, що працювали на металургійних комбінатах.
Фейк 4. Мобілізація “розпусних жінок”
У мережах шириться ролик, який нібито зроблений в Україні, аби заохочувати мобілізуватися жінок. У відеоматеріалі протягом 15 секунд демонструється те, що жінка може бути “розпусницею у ліжку, господаркою та захисницею держави”, пропагандисти зробили акцент на призначенні жінки.
Тим самим, створюючи стереотип в очах глядача: вони можуть виконувати лише ті справи, які притаманні жінкам, аж ніяк “захищати державу зі зброєю у руках” поруч з чоловіками. Втім ролик зроблений росіянами, це фейкове відео зліплене із кількох джерел.
Фейк 5. Український льотчик перейшов на бік рф
Російські пропагандистські медіа поширюють інформацію, що український пілот здійснив виліт у бік рф і перейшов на бік окупантів. А російські блогери допомагали організувати втечу.
На цей “інфопривід” відреагували в Головному управлінні розвідки (ГУР). Зокрема представник ГУР Андрій Юсов в інтерв’ю Українській правді наголосив, що це ІПСО у відповідь на масову здачу в полон і перехід на бік України російських окупантів, зокрема офіцерів, а також пілотів з технікою.
Читайте також:
- Журналісти Forbes застерегли Захід не поставляти танкиУкраїні
- Росіяни заявили про відступ з лівого берега Херсонщини
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!