Дискусія про відбудову Бахмута вже активно ведеться на різних рівнях, в тому числі й на міжнародному. Утім, зараз бахмутяни хочуть бачити активні кроки від міської влади. Водночас з цим громада не повинна забувати, що вона є рушійним важелем, який може керувати рішеннями влади та впливати на них. Чому бахмутянам важливо підтримувати комунікацію з міською радою та як ефективно говорити про відбудову? Як об’єднати громаду, зробити її сильнішою, впливовою та знайти спільну точки опори?
Редакція Бахмут IN.UA поговорила з соціологинею Марією Грищенко про важливість участі громади у відновленні Бахмуту вже сьогодні.
Післявоєнна відбудова Бахмута
Бахмут обов’язково відбудують. Вже зараз проходить процес обговорення та формування планів, залучаються організації та цілі країни. Як тільки з’явиться можливість, вони всі почнуть працювати. Утім, важливо, щоб до цього процесу долучалася й громада — мешканці Бахмута.
Крок 1. Роль територіальної громади в житті міст
За словами Марії Грищенко до процесу відбудови важливо залучити якомога більше мешканців, які представляють різні групи, серед яких:
- люди, які евакуювалися й живуть закордоном;
- люди, які евакуювалися та проживають в межах країни;
- військові, які звільняли Бахмут від росіян;
- місцеві волонтери;
- локальні громадські організації;
- підприємці;
- вихідці з Бахмута, якщо бажають підтримати відновлення.
Вона пояснює, що дасть можливість створити основу до відновлення, порозуміння та посприяє залученню людського та фінансового ресурсу. З іншого боку такі діалоги дадуть надію на майбутнє тим, хто бажає повернутись або переїхати в Бахмут для відновлення та життя.
Крок 2: Про руйнування Бахмута потрібно говорити
Одна із російських тактик у війні — знищення міст. На превеликий жаль, Бахмут став одним із жертв, як Маріуполь, Соледар чи Волноваха.
За даними Національного Інституту стратегічних досліджень, руйнування міст має деструктивний вплив на атаковану спільноту, яка вважає місто своїм. Як наслідок, це унеможливлює або істотно ускладнює відтворення спільноти, підважує сталість її існування. До того ж знищення цілого міста вважають видом масового насильства.
А об’єктом насильства при урбіциді є, власне, не так місто (і тим більше не певні будівлі), як урбаністичний уклад життя спільнот загалом, їх історія, пам’ять, культура та традиції. Соціологиня Марія Грищенко вважає, що руйнування Бахмута варто назвати урбіцидом, вчиненим руками росіян.
Крок 3: Для побудови довіри важливо забезпечити прозорість та підзвітність
Редакція “Бахмут.IN.UA” раніше вже досліджувала тему прозорості виділення та витрат коштів на відбудову. Більше про це можна почитати в матеріалі: “Відбудова Бахмута: як не допустити розкрадання грошей?“. Ми поспілкувалися з аналітикинею Руху “Чесно”, головою комунікацій у Прозорро та бахмутськими підприємцями, й дізналися, що основним фактором впливу на чесну відбудову має бути саме громада та її вплив на владу.
Соціологиня також зауважує, що саме прозорість всіх процесів, в тому числі і про джерела та витрати коштів повинно стати основою для відновлення Бахмута.
Крок 4: Першим кроком для побудови якісної взаємодії є широке інформування, як тих, хто в Україні, так і тих, хто закордоном
Основою для побудови довіри та діалогу є якісне інформування про рішення, що приймаються, та процес їх реалізації. Для цього потрібно:
- дослідити та зрозуміти ключові групи інтересів;
- використовувати саме ті канали комунікації, якими користуються представники громади, при чому важливо розуміти, що в спільноті є різні групи з різними практиками медіаспоживання. Комунікувати важливо з використанням цих каналів, а не лише офіційних, наприклад, якщо люди користуються вайбером, то інформувати потрібно через вайбер;
- інформація повинна бути розміщена на різних платформах, недостатньо буде розмістити оголошення лише на сайті;
- розглянути варіант офлайн зустрічей із громадою в осередках.
Вона додає, що потрібно звертати увагу й на залучення до обговорення відбудови людей з територыальної громади, які евакуювалися за кордон та зараз проживають там. Важливо, щоб ці люди не відчували себе відірваними від життя громади й могли брати участь у взаємодії.
Крок 5: Безбар’єрність має бути одним із ключових принципів відновлення для громади
Бахмут після відбудови має бути зручним інклюзивним містом. Журналістка редакції Марія Макарович вже досліджувала інклюзивність міста та опитала експертів. Також ми робили матеріал про річку Бахмутку, й разом із соціологинею та урбаністкою Аллою-Петренко-Дисак розглядали безбар’єрність набережної.
Соціологиня Марія Грищенко каже, що при плануванні процесу відбудови Бахмута слід розуміти, що кожна людина пережила свій власний досвід евакуації, у когось він був більш травматичним, у когось менш.
На думку пані Марії, до процесу відбудови повинні бути залучені психологи, які допомагатимуть людям емоційно впоратися зі своїм досвідом. Вона додає, що якщо громада запускає процес “говоріння”, — то не обійдеться без подолання емоційної травми.
Крок 6: Громаді треба слідкувати за спадщиною міста
Під час розбудови бачення майбутнього важливо також проговорити і минуле громади, її цінності та спадщину, навіть якщо сьогодні вона зруйнована. Це можна реалізувати через залучення громади до дослідження історії, культури, спадщини громади.
Підключити до такого дослідження можна наступні категорії громадян:
- студентів;
- активістів;
- істориків;
- архітекторів;
- краєзнавців.
Фахівчиня каже, що спільно з такою експертною спільнотою, важливо підіймати архіви й починати з оцифрування та діджиталізації спадщину, яка є цінною. Так, можна розглядати варіант початку розмови про те, що є цінним й що важливо зберегти для пам’яті міста та спільноти.
Марія Грищенко розмірковує, що такі дослідження дадуть можливість діалогу про те, що ми відновлюємо та в який спосіб, як та що ми хочемо пам’ятати минуле міста, його історію. Багато досвіду відновлення можна перейняти у сусідніх країн.
Зазначимо, що є приклад сусідньої Варшави, яка навпаки вирішила відтворити історичну частину міста. Нагадаємо, що пам’яткоохоронець, експерт ГО “Центр розвитку міст” Дмитро Перов розповідав про приклад польської столиці:
“Післявоєнна відбудова Польщі була дуже важкою. Тому що навіть у 51-му році в Польщі в окремих регіонах був голод. Тобто людям не було що їсти й при цьому в 51-му році стартує масштабний проєкт відбудови Варшави за старими кресленнями, за старими фотознімками, малюнками. Це відбудовувалося буквально з руїн старого міста Варшави. Історичні будівлі сучасної Варшави фактично побудовані в 50-х роках, але об’ємно-просторове рішення збережене. І сьогодні оце історичне місто, воно є якимось таким зразком, якимось пам’ятником незламності польського народу і польського духу”.
Крок 7: Саме мешканці та мешканки громади мають вирішувати, як виглядатиме їхнє місто
Марія Грищенко наголошує, при плануванні відбудови Бахмута — основною рушійною силою мають бути саме мешканці цієї громади, а не зовнішні особи та інституції. Водночас зацікавлені особи можуть надавати рекомендації та долучатись до відбудови.
Крок 8: Школи та інші соціальні інститути можуть бути майданчиком для обговорень
Попри те, що більшість населення виїхало з міста соціальні зв’язки продовжують розвиватись вже на основі онлайн спільнот, що збереглись. Наприклад спільнота батьків і дітей школи, або спільноти в соціальних мережах, або чати сусідів тощо.
Відтак, школи, де навчаються онлайн діти бахмутян можуть виконувати роль важливих авторів для відновлення, вважає соціологиня. Вони здатні підтримувати соціальні зв’язки й можуть стати майданчиками для розмови про майбутнє.
Органи місцевої влади або громадські активісти також можуть створювати нові фізичні та онлайн майданчики для зустрічі спільнот бахмутян. Такі майданчики теж мають стати платформою для обговорення майбутнього.
Крок 9: Говорити про відбудову на часі, важливо мати візію та план
Окремі країни вже раніше висловлювали готовність допомагати із відбудовою зруйнованих міста, втім каже соціологиня, але саме прихід фінансування необхідних для повного відновлення буде згодом.
Сьогодні ми маємо готуватись — обговорювати візію, домовлятись про етапність та реалізовувати нагальні рішення. Це запорука успіху й для донорів та меценатів, які виділятимуть фінансування.
Крок 10. Органам влади Бахмуту важливо підтримувати зв’язки з бізнесом, що евакуювався з міста
Фахівчиня наголошує, що для Бахмутської влади важливо підтримувати зв’язок із місцевим бізнесом: цікавитися, куди люди переїхали, як у них йдуть справи, інформувати про грантові підтримки, можливості тощо. Бо, власне, повернення підприємців у Бахмут стимулюватиме економічний розвиток цього регіону, тому важливо зберігати зв’язки та підтримувати
У деокупованому місті слід створювати економічно привабливу зону для підприємців, як українських, так й міжнародних.
Вона додає, що Стратегія відновлення міста повинна бути чітка й реалістична, важливо, щоб влада не зруйнувала надію у громадськості. Навпаки, вона повинна бути послідовною, й залучати експертів у процес обговорення.
Водночас каже соціологиня, органи влади мають постійно комунікувати про те, що відбуваються, які рішення приймаються. Для побудови довіри важливо не лише розказувати про свої успіхи, а й визнавати свої слабкості, прямо говорити про проблеми та виклики, та яким чином сьогодні шукають вихід з них. Громада своєю чергою може давати не лише пропозиції та зауваги, а й долучитись до реалізації проєктів з відновлення, підставити плече в важкі часи. Важливо говорити, як про процес відбудови, так й про результат, резюмує Марія Грищенко.
Читайте також:
- У Кропивницькому з бахмутянами обговорять відбудову міста-фортеці: як долучитися
- Відбудова району Ювілейний: бахмутянам представлять концепцію
- Нові чи новітні замість повалених: якими мають бути пам’ятники сучасним українським героям
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!