Розмінування, радіо та повернення бізнесу: інструкція з відновлення Бахмута на прикладі деокупованих громад

Семаковська Тетяна 16:45, 13 Липня 2023

4 71d7bЗа Бахмут просто зараз тривають бої, місто окуповане росіянами, але про відбудову точаться дискусії, так само як це роблять жителі багатьох інших громад та міст, зокрема свій план відновлення вже представив Маріуполь. Центр близькосхідних досліджень – AMES За підтримки Нідерландської ГО “ПАКС” представив мапу відновлення для деокупованих громад.

Редакція «Бахмут. IN. UA» наводить основні кроки за якими можуть відновлювати деокуповані громади.

Перший етап — Розмінування

mini rozminuvannya 1 e2de4

Етап розмінування перший. Фото: з відкритих джерел

Коли над Бахмутом знову буде український прапор розпочнеться відновлення фізичної безпеки. На територію зайдуть сапери, фахівці ДСНС, військові. Під час першого етапу будуть проводити заходи із розмінування, евакуація людей з населеного пункту (якщо такі, ще залишилися), надавати медичну допомогу, їжу та воду.

В основному цим займатимуться військові, потім до громад отримують доступ волонтери, що привозять провіант та ліки. Важливий аспект — з перших днів звільнення потрібно фіксувати військові злочини вчинені окупантами.

Аналітики центру зауважують, що важливо, щоб були зрозумілі правила для доступу в громаду, цим питанням мають займатися обласні адміністрації. Успішний приклад можна брати у Харківщини, де було створено координаційний центр в якому можна отримати перепустку, що дійсна протягом доби. 

Ними ж було створено чат, де волонтери та інші зацікавлені особи, обмінюються інформацією про потреби, можливості та події в громадах. Волонтери можуть далі шукати контактних осіб в громадах через яких у подальшому можна досліджувати потреби та координувати діяльність на місцях.

Другий етап — повернення ДСНС, поліції, лікарень, банків

203489 1 2 a0933

ДСНС повертатиметься в місто. Фото: ДСНС

До другого етапу відносять відновлення людської безпеки: за планом мали в б відновити роботу поліції, ДСНС, лікарень, відділень банків (та інших установ де можна знімати готівку з карт). Служби повинні забезпечувати захист від пограбувань, мародерства та насилля. Також позивну функцію може виконувати ТРО.

Фахівці центру вважають, що це створить передумови для повернення підприємців, які зможуть надавати послуги. На другому етапі саме відчуття безпеки у деокупованій громаді керуватиме людьми в питаннях повернення та відновлення своєї діяльності. Будь то підприємець, фермер, чи продавець. Мова йде про зручності, як от мобільний інтернет, можливість зняти гроші.

Крім цього, цей період мають бути зафіксовані всі руйнування та пошкодження. Ймовірно, що саме тоді зможе працювати Комісія створена розпорядженням Бахмутського голови МВА, яка зможе відстежувати обєкти та оцінювати збитки. 

Варто звернути увагу, що багато людей прагнутимуть і матимуть право відновлювати своє майно власноруч, не дочікуючись відшкодувань. Це призведе до конфліктів та можливих спекуляцій на тему справедливості.

Гуманітарна допомога не має бути хаотичною

275353086 1033904470495425 392785524394669203 n 66385

Гуманітарна допомога повинна бути систематичною. Фото: з відкритих джерел

Представники влади та військових адміністрацій мають вести діалог з представниками місцевих закладів (медицини, освіти, комунальних підприємств тощо) та підтримувати зв’язки з ОМС (депутати, вуличні/квартальні тощо). Це потрібно для того, щоб передавати актуальні потреби від громади та задовольняти їх. Умовно, якщо в місті немає жодної дитини, але людям привезуть суміші та підгузники — то користі з цього не буде.

Громада має мати чіткий список необхідного, а це буде давати можливість звертатися до донорів по конкретну допомогу. Варто уникати хаотичної роздачі гуманітарної допомоги, вона повинна бути регулярна, та якого безпечніша. Хаотична роздача приведе до створення натовпу коло місць реалізації гуманітарної допомоги, й створить небезпеку у громадах, що знаходяться в межах зони можливих обстрілів.

Також системна та чітка роздача допомоги допоможе уникнути постійного навантаження на пункти видачі,  коли люди куди приходитимуть в сподіванні, що “наткнуться” на нову хвилю гуманітарної допомоги. На додаток, у населення це зніме стрес, пов’язаний з перманентним “пошуком допомоги” як основної діяльності. 

Гарно зарекомендували себе локальні хаби, які стали центрами для роздачі допомоги. Місце має бути відомим для мешканців, як альтернативний варіант можна створити місцеві групи самоорганізації, такі як інститут вуличних чи квартальних. Ці люди будуть адресно доставляти допомогу. Важливо приділити увагу тому, що допомогу всі мешканці отримували рівномірно, бо в інакшому випадку почнуть конфлікти, а для громади, яка й так травмована — це погрішить моральний стан.

Важливо, не переборщити із гуманітарною допомогою, бо тоді це негативно відобразиться на підприємцях, які відновлюють діяльність, бо наявність у населення великої кількості продуктів та супутніх товарів отриманих безкоштовно, стає перешкодою для відновлення. 

Як працюватиме церква після деокупації громади?

Читайте також: Чи є майбутнє у церкви УПЦ МП в деокупованому Бахмуті?

trip impressions ukraine bahmut hramy P1260174 1 c9a3f

Храми повинні  згуртовувати людей. Фото: з відкритих джерел

Релігійні організації можуть виконувати дві задачі:

  • функцію гуманітарного хабу
  • та надання психологічної/духовної підтримки. 

Релігійні організації на рівні з місцевою владою спроможні залучати жителів громади до суспільно корисних справ й зменшити рівень напруги, між тими, хто виїхав та тими, хто залишався до останнього.

Робота в деокупованій громаді

photo bef0d

Робочі місця мають створюватися місцевим бізнесом. Фото: з відкритих джерел

Люди, які повернуться у Бахмут мають мати можливість заробляти гроші, це поверне відчуття контролю над власним життям і відчуття власної гідності. Як варіант, можна використовувати громадські роботи, що будуть безпечними для учасників програми та корисними для громади:

  • прибирання
  • відновлення об’єктів інфраструктури 
  • волонтерство із надання допомоги менш мобільним верствам населення тощо

Під час другого етапу має бути повноцінне відновлення доступу до радіо та телебачення, друкованої преси. Один із варіантів — оповіщення через Телеграм-канали, Viber-групи, але за умови появи інтернету. Новини можуть крутити по радіо, по гучномовцю, тощо.

Які новини повинні бути:

  • де можна отримати допомогу
  • графіки відключення світла/води
  • де отримати додаткову інформацію
  • очікуваний час відновлення роботи установ, підприємств тощо, 
  • новини про важливість психологічної підтримки

Наріжним каменем в деокупованих громадах буде питання справедливості, основою якого буде лояльність/нелояльність до окупантів, цей фактор також треба врахувати.

Третій етап — майбутнє громади

people hands showing startup business plan paper r P9CJP5Y 95423

Плани на майбутнє десятиріччя допоможуть громаді відчувати стабільність. Фото: Rawpixel Ltd.

Аналітики відзначають, що фактично досвіду з впровадження третього етапу наразі немає, тому опиратимуть на загальні уявлення та досвід подій 2014 – 2016 років.

Серед основних напрямків – робота з майбутнім. В громаді підніметься розмова про п’яти-десятирічне майбутнє, має бути оцінка потреб та перспектив розвитку територій.

Вам буде цікаво:

Залучення ресурсу для відбудови громади буде окремою діяльністю. Мова йде не тільки про державні установи та інфраструктуру, а про весь спектр можливих послуг, включно з ринком праці. Для цього громадам необхідно опановувати роботу з грантами, фандрайзингом тощо.

Основна підтримка на цьому етапі має бути спрямована на середній клас, який найбільше спроможній створювати та посилювати соціальний капітал в громаді. Це можуть бути гранти, програми сприяння тощо. А історії успіху мають демонструватися як історії успіху самої громади.

Досвід окупації

346259718 186936473839305 818403009623031424 n 49df0

Так бахмутяни бачать книжкові крамниці в своєму місті. Фото: Буде Бахмут

Важливим етапом у відновлення громади є робота з колективною пам’яттю, це один із останніх етапів. Мова йде про досвід окупації, героїзацію опору, героїзацію місцевих військових та активістів та відмову від колаборації. 

Має відбуватися документування та дослідження історій людей та контексту в якому вони перебували до початку війни, в період окупації та після звільнення. Звісно, має бути залучення іноземних партнерів задля репрезентації досвіду боротьби громад за демократичні цінності на локальному рівні. 

Якщо на першому етапі жорстка централізація може стати інструментом для подолання екстремальних ситуацій (наближення фронту, катастрофи тощо), то на другому та третьому етапам відновлення демократичних інститутів та процедур. Прозорість має стати ключовим фактором.

Фото: «Бахмут. IN. UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Каштани, магнолії та бузок: де гуляти в Києві

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:00, 19 Квітня 2024
Цвітіння у Києві / фото ілюстративне

Весна у Києві — період незвичайної краси, коли природа України розфарбовує столицю у сотні яскравих кольорів. Насамперед весною в Києві цвітуть магнолії, бузок, каштани та інші рослини.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає про те, що та коли квітне у Києві та де це все можна побачити.

Весна у Києві

Весна вже повноцінно завітала у Київ. Природа, яка знову ожила після зими, вже показує власну незвичність та красу. Не останню роль у цьому відіграють вже традиційні для столиці рослини, які стали справжньою візитівкою міста. Погода весною в Києві зазивай тримається теплою, а стовпчики термометра в середньому становить 20-25 градусів по Цельсію.

Каштан

Цвітіння каштану / фото ілюстративне

Каштан — символ Києва, період цвітіння якого починається 25 квітня та триває по 20 травня. Саме у цей час кияни та гості міста зможуть побачити невеличкі та пахучі квіти на деревах.

Зараз каштани у столиці можна знайти у більшості парків, ботанічних садах та на центральних вулицях. Однак, редакція Бахмут IN.UA рекомендує відвідати алею каштанів у Ботсаду Фоміна, яка розташована за вулиці Симона Петлюри, 1, який знаходиться поруч зі станцією метро Університет. Також непогану локацію можна знайти на бульварі Павла Вірського на Нивках.

Магнолія

Магнолія / фото ілюстративне

Іншою візитівкою столиці України часто називають магнолії, які квітнуть з 1 квітня й до 1 травня. Цих рослин в Києві небагато, але вони здатні привертати увагу незвичайною красою та витонченістю. 

Знайти магнолії у Києві можна у Національному ботанічному саду імені Миколи Гришка НАН України та в Ботанічному саду імені Фоміна. Зазначимо, що саме на другій локації можливі черги, адже багато киян полюбляють ловити вдалі кадри з магноліями саме там. 

Сакура

Японська сакура / фото ілюстративне

Традиційна японська вишня, цвітіння якої створює безліч ніжно-рожевих елементів. Ці дерева розцвітають наприкінці квітня. Цей процес триває недовго та зазвичай вже завершується в перших числах травня.

Ідеальною локацією для того, щоб насолодитися видом справжнього символу Японії, може стати парк Кіото, розташований на вулиці в честь того ж міста який знаходиться поруч зі станцією метро “Лісова”. Саме тут ще у 2011 році висадили одну з найдовших у місті алей сакур.

Бузок

Яскравий бузок / фото ілюстративне

Білий, фіолетовий, рожевий — це лише частина можливих кольорів, які з’являються під час цвітіння бузку, яке відбувається з 25 квітня по 25 травня.

Рослину можна побачити всюди — у спальних районах, парках та навіть у центрі міста. Однак, найбільш красивою локацією з бузком вважається сад площею понад 2,5 гектари на території Ботанічного саду імені Гришка. Він розташований на вулиці Садово-Ботанічна, 1.

Тюльпани

Прекрасні тюльпани можна побачити на Співочому полі / фото ілюстративне

Ближче до початку травня в столиці почнуть розпускатися тюльпани. Побачити їх у Києві можна в різних локаціях. Однак, наша редакція рекомендує відвідати Співоче поле — паркову зону поряд з Києво-Печерською Лаврою, де щороку квітнуть тисячі різноманітних та яскравих квітів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Скільки планують витратити на комунальні підприємства Бахмута у 2024 році

Семаковська Тетяна 13:00, 19 Квітня 2024
Кошти з бюджету / фото ілюстративне

У Програмі соціально-економічного розвитку Бахмутської міської територіальної громади на 2024 рік, яку затвердили у грудні минулого року йдеться про фінансування підрозділів Бахмутської міської територіальної громади. Крім сфери освіти, медицини чи спорту також кошти планують виділяти на комунальні підприємства, що нині перебувають в евакуації. 

На що саме потребують фінансування комунальники зруйнованого Бахмута? 

Загалом комунальна інфраструктура Бахмутської МТГ потребуватиме більш ніж 25 мільйонів гривень з міського бюджету, йдеться у Програмі розвитку громади. 

В рамках Програми комунальники “Бахмут — вода”  планують придбати техніку для резервного водопостачання та живлення. Також влада розглядає можливість  забезпечення безперебійного функціонування підприємства та заробітної плати працівникам у сумі 7 мільйонів гривень. 

Оплата послуг програмного забезпечення підприємства оцінюється ще у 100 тисяч гривень, та оплата судового збору у 50 тисяч гривень. 

Управління розвитку міського господарства та капітального будівництва Бахмутської міської ради хочуть придбати техніку й обладнання за 260 тисяч гривень,  також виконувати заходи із ліквідації наслідків стихійного лиха вартістю у 5 мільйонів гривень. 

КП “Бахмутський комбінат комунальних підприємств” планують надати фінансову підтримку для безперебійної роботи та фінансування заробітної плати працівникам.  Витрати планують й на поховання 15 безпритульних осіб — 100 тисяч гривень (цей пункт значиться, як такий, що його реалізація можлива після деокупації міста).

Опитненське сільське комунальне підприємство “ПРОГРЕС” — 4,5 мільйона гривень,  КП “Бахмутська житлова управляюча компанія” — 2,5 мільйона гривень.  Це ж підприємство має сплатити борг за спожиту енергію за 2022 у 140 тисяч гривень. 

КП “Бахмутське бюро технічної інвентаризації” планують надати фінансову підтримку на здійснення діяльності згідно з переліком витрат узгоджених з Управлінням муніципального розвитку Бахмутської міської ради вартістю більш як 2,3 мільйона гривень. 

Комунальна інфраструктура / скриншот
Комунальна інфраструктура / скриншот

Фінансування комунальних підприємств за минулий рік

У Програмі розвитку відзвітували й про торішні потреби підприємств. Зазначається, що підприємства працювали в штатному режимі та здебільшого виконували роботи зі складання звітності щодо критичного стану інфраструктури.

Так для безперебійної роботи під час воєнної агресії КП “Бахмутського комбінату комунальних підприємств” торік виділили понад 1 мільйон гривень фінансової підтримки.

Опитненське сільське комунальне підприємство “ПРОГРЕС”, як значиться в Програмі, наразі не надає послуги та не виконує роботи. Для його безперебійної роботи торік надали 1 мільйон гривень.

Фінансову підтримку на суму в понад 3,5 мільйона гривень надали у 2023 році КП “Бахмутська житлова управляюча компанія”

КП Бахмут-Вода торік також виконувало роботи зі складання звітності щодо інформації про пошкоджене майно підприємства. Для його безперебійної роботи минулого року з бюджету заплатили майже 5 мільйонів гривень, а також 79,2 тисячі гривень на оренду приміщення та комунальні послуги.

Витрати КП
Комунальна інфраструктура Бахмутської МТГ / скриншот програми

Разом для комунальних підприємств торік витратили понад 8,7 мільйона гривень. Цьогоріч згідно з Програмою соціально-економічного розвитку Бахмутської міської територіальної громади, плануються витрати у більш як 25 мільйонів для роботи комунальних підприємств.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Каштани, магнолії та бузок: де гуляти в Києві

Весна у Києві — період незвичайної краси, коли природа України розфарбовує столицю у сотні яскравих кольорів. Насамперед весною в Києві цвітуть магнолії, бузок, каштани та […]

15:00, 19.04.2024 Скопіч Дмитро
Кошти витрачені

Скільки планують витратити на комунальні підприємства Бахмута у 2024 році

У Програмі соціально-економічного розвитку Бахмутської міської територіальної громади на 2024 рік, яку затвердили у грудні минулого року йдеться про фінансування підрозділів Бахмутської міської територіальної громади. Крім […]

Виплати ЮНІСЕФ

Хто отримуватиме допомогу від ЮНІСЕФ в 2024: детальне пояснення

Допомога від ЮНІСЕФ 2024 буде направлена одразу на кілька категорій, але пріоритет матимуть найбільш вразливі групи населення: багатодітні родини, родини, які виховують дитину з інвалідністю, […]

Що треба знати перед покупкою сонцезахисту: розповідає косметологиня з Бахмута

Сонцезахист для дітей та дорослих вбереже від десятків неприємних наслідків. Тому насолоджуючись теплою погодою, важливо не забувати про захист від сонця. Адже це може зберегти […]

ВПО-2024: у які строки можна звернутися за продовженням виплат

З 1 березня 2024 року в Україні запрацював новий Порядок надання допомоги на проживання ВПО. Тепер, щоб продовжити отримувати виплати від держави, переселенці повинні подати […]

11:00, 18.04.2024 Скопіч Дмитро