Наступного літа одне з бахмутських підприємств введе в експлуатацію сонячну електростанцію. На будівництво всього комплексу витратили більше 1,5 мільйонів гривень. Окупитися вкладені гроші зможуть через 3-4 роки, сподіваються на підприємстві.
ТОВ «Енерго Індастрі» впроваджує пілотний проект по будівництву двох сонячних електростанцій, загальною потужністю 75 кВт. Роботи виконані майже на 80%, зараз триває процес придбання панелей, потім отримання ліцензії на виробництво енергії та заключення самого договору по «зеленому тарифу».
«Зелений тариф» — це економічний механізм, спрямований на заохочення генерації електроенергії відновлюваною енергетикою. Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення „зеленого“ тарифу» був ще прийнятий 25 вересня 2008 року. Це державна програма, яка стимулює приватний бізнес будувати електростанції на альтернативних видах палива. Зелений тариф може використовуватись виробником протягом 10 років з моменту встановлення. “Зелений” тариф діятиме до 2030 року.
Для чого сам тариф та льготні ціни для нього? Для розвитку чистої енергетики і боротьби із змінами клімату. Державна енергетична стратегія “Безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність” передбачає збільшення використання відновлюваних джерел енергії в Україні до 2035 року до 25% від обсягів загального первинного постачання енергії.
«На орендованих площах у ТОВ «Бахмут Енергія», на даху котельній та виробничого цеху розмістили конструкції, на яких будуть розташовані панелі. Конструкції ми зробили самі, чим зекономили певну суму. Захистили дах від можливих протікань, встановили громовідвіди. Це була складна сумісна робота і проектантів, і інженерів, і самих робітників. Треба було дотримуватися певного рівня та чіткого куту — 48% конструкцій при монтажу обладнання. Злагоджена робота всього колективу – технологів, будівельників, електриків та монтажників допомогла побудувати першу професійну сонячну електростанцію в місті»,— розказує про будівництво Олексій Кононенко директор ТОВ «Енерго Індастрі».
Панелі створюють вітрове навантаження, це такий собі великий парус, але не дивлячись не це, конструкції просто лежать на даху без кріплень
Яскраве сонце не є показником ефективності вироблення потужної енергії. Тому, панелі розташовані так, що виробництво енергії не залежить від сонця, панелі направлені в різні сторони (це пов’язано з особливою конструкцією дахів) і це дозволить постійно отримувати енергію, не залежно від пори року. Звісно, влітку її буде більше, але проєктанти розрахували оптимальну середньовікову електростанцію.
Інвестиції на будівництво електростанції склали 1,6 мільйона гривень: 400 тисяч гривень на виробництво та монтаж металоконструкцій, 800 тисяч гривень витратять на придбання панелей, 200 тисяч гривень на придбання 3-х інверторів та по 100 тисяч на допоміжні матеріали і авторський надзор.
«Панелі будуть якісні, виробництво – Китай, їх всього 226 штук. Інвертор потрібен, щоб перетворювати енергію різної характеристики в однакову потужність і вже потім продавати її в мережі. Наші котельні та само підприємство не будуть користуватись цією енергією, вона вся буде продаватись за «зеленим тарифом». На вартість тарифу для населення це також ніяк не вплине. Це зроблено з метою отримати прибуток для підприємства», — додає Олексій.
Тобто, інвестуючи 1,6 мільйона гривень, через 3-4 роки підприємство почне заробляти. Після закінчення пільгового тарифу, а це десь приблизно 10 років, електростанція продовжує працювати та продавати енергію за звичайними цінами, якщо держава не пролонгує пільговий тариф.
“Точно сказати який тариф буде для нашого підприємства поки неможливо. Це стане відомо після оформлення ліцензії та заключення договору на продаж енергії з ДТЕКом. Приблизно, я думаю, десь до 6 гривен за 1 Квт, за звичайними цінами – це майже 1 гривня за 1 Квт. Тобто, на кожному Квт можна заробляти до 5 гривень. Сама електростанція в літній період, зможе виробляти приблизно 19 тисяч КВт на місяць, самий низький її показник буде – 11 тисяч Квт на місяць. В рік в цілому станція буде виробляти 188 тисяч КВт.
За
даними НКРЕКП на кінець вересня в Україні працює 438 сонячних електростанцій, виробників електроенергії з енергії вітру – 23, з біомаси – 10, з біогазу – 28, гідроелектростанції – 70.
На цьому даху, встановлюючи конструкції, пожертвували ефективністю однієї панелі, для того щоб вийти на оптимальну ефективність всієї станції
Юрій Ернестович – керівник виробничих робіт
У Бахмуті ТОВ «Енерго Индастрі» має ще один погоджений об’єкт, де в майбутньому також буде будувати схожі електростанції. Бахмутська громада отримає з цього декілька додаткових нових робочих місць та надходження до місцевого бюджету.
Але на сьогоднішній час в галузі “зеленої” енергетиці наявні різні перешкоди. Спочатку були наміри заборонити будівництво сонячних електростанцій потужністю до 30 КВт на землі. Але, потім Верховна Рада повернула “зелений” тариф, тим самим дала можливість розвиватись домашнім господарствам та малому бізнесу.
Щодо юридичних осіб, то цього року відбулось зниження тарифу для “зеленої” енергетики, і з кожним роком воно буде продовжуватись.
“В даній галузі наявна велика конкуренція. До того ж присутня політична складова, для власників великих потужних електростанцій на альтернативному паливі – це зручна форма викачки грошей з державного бюджету. У нас, доречи, найвищий “зелений” тариф у Європі! Зовсім недавно знизили навантаження на атомні електростанції, щоб збільшити можливості для “зелених”, а говорити про відрахування до місцевих бюджетів з сонячних електростанцій і зовсім не варто – вони цього не допустят! (розглядається можливість відрахування 2-3% до місцевих бюджетів з таких електростанцій, але законопроєкті поки відсутні – прим.ред.)”, – вважає Юрій Тупікало, бізнес-консультант, співзасновник машинобудівного українського підприємства.
Тобто, на теперішній час, одних капіталовкладень не достатньо для того, щоб заробляти на “зеленому” тарифі. Потрібні ще гарантовані законодавчі акти, які б захищали не лише великих магнатів, а й малий бізнес та громадян.
Даний текст вийшов за підтримки проекту незалежних ЗМІ Донеччини від “Донецького інституту інформації” у співпраці з Посольством Нідерландів в Україні