Сьогодні бахмутяни задаються важливим для себе питанням — що буде з рідним містом після війни? Чи повернеться воно до життя? Яким місто буде та яким його хочуть бачити самі бахмутяни? Редакція провела опитування містян та виявила, що понад 80% респондентів хочуть повертатися в Бахмут, і чимало людей мають бажання долучитися до відбудови. Про очікування бахмутян, бачення міської ради та архітекторів — розповідаємо в матеріалі.
Бахмут після війни: опитування місцевих
Редакція Бахмут. IN. UA опублікувала опитування, яке допомогло визначити очікування мешканців від громадського простору післявоенного Бахмута, збудованого чи відновленого після перемоги. Воно було анонімним, а участь в ньому взяло понад 6 тисяч бахмутян.
Згідно із результатами, понад 80% опитуваних виявили бажання повернутися в Бахмут після війни. Майже 70% учасників опитування висловили бажання доєднатися до відбудови міста в різному форматі: хтось грошовими пожертвами, а хтось — фізичною працею.
Бахмутяни зазначили чимало деталей, які хочуть бачити у відбудованому Бахмуті. Це, зокрема, сучасні укриття, зони відпочинку для дітей та молоді. Також вони хочуть, щоб місто малу зручну транспортну інфраструктуру й було пристосованим до людей з особливими потребами.
Серед найпопулярніших думок також зазначається необхідність залучення громадськості, національних та міжнародних експертів до відбудови Бахмута. Крім того, громадяни розглядають можливість створення робочих груп серед мешканців з включенням представників різних сфер. Громада не проти, якщо мешканці будуть голосувати в онлайн-режимі за архітектурні проєкти.
Детальніше з результатами опитування можна ознайомитися тут.
Мрії не мають бюджету – пропозиції бахмутьскої громади треба збирати вже сьогодні
Олена Смирнова. Фото: Фейсбук
Пані Олена Смирнова, директорка Бахмутського краєзнавчого музею, ще в жовтні 2022 року створила групу в соціальній мережі “Буде Бахмут!”. Він представляє собою проєкт для внесення пропозицій по відновленню міста, в межах якого кожен може долучитися та запропонувати свої ідеї.
Вона також зазначила, що бюджет не має мрій. Саме тому важливо приймати пропозиції та аналізувати, щоб зрозуміти цінність кожної.
При відбудові Бахмута архітектори повинні виконувати технічне завдання, що пропишуть для них професіонали, а саме ж місто має стати пам’ятним простором — з новими локаціями та відновленими автентичними фрагментами. Це буде справа містян, а справа архітекторів — втілити все це в креслення, наголошує бахмутянка.
Також, на думку краєзнавиці, архітектори мають врахувати логіку розбудови. Місто може починатися із зеленої зони з пішохідними маршрутами та доріжками для велосипедів. Також для Бахмута вкрай важливо створити власний туристичний простір, в який буде вкладене сакральне значення Незламності Бахмута.
Історичне обличчя Бахмута можливо зберегти
Миколаївська церква. Фото: соцмережі
Григорій Соколовський — історик, дослідник історії розвитку промисловості Бахмутського району. Він відповів на питання про відновлення саме історичного обличчя Бахмута. Як бахмутянину, чоловіку важливо, щоб його місто відновлювали, адже він планує повернутися після війни. Водночас є питання чи зможуть там жити люди, адже не відомо, в якому стані будуть комунікації та як швидко їх можна буде відновити.
На його думку, зважаючи на ті руйнування, яких Бахмут зазнав за час війни, історична частина центру міста все ще збереглася. Принаймні, стіни залишилися, каже фахівець.
Вчений наголошує, що архітекторам, які будуть відновлювати будівлі, необхідно зосередити зусилля на збереженні обліку історичної спадщини міста. Мова йде про збереження унікальної ліпнини, зокрема це Миколаївська церква. Такий підхід важливий для майбутніх поколінь, яке буде цікавитися своєю історією.
Пан Григорій вважає, що Україна може використовувати минуле та переймати досвід європейських країн. Як приклад, можна взяти місто Познань, яке під час Другої світової війни було майже повністю зруйноване. Водночас бахмутянин зауважує, що це не дешева справа, а оцінювати зараз точні збитки, завдані ворогом, дуже важко та навіть неможливо.
Поєднати минуле й сучасне
Бахмут з неба. Фото: Компанія Maxar Technologies показує великі руйнування, – 4 січня 2023 року.
Григорій Соколовський відомий не тільки, як дослідник, але і як місцевий збирач колекції цегли та черепиці. Він роками вивчав це питання, тож вважається експертом в цій галузі. На думку вченого, в Бахмуті цілком реально поєднати минуле й сучасне — мова йде про поєднання цегли та інших будівельних матеріалів. Утім, варто все робити в індивідуальному порядку з урахуванням реалій. Якщо такого кроку не буде, то будуть виникати невдалі архітектурній споруди, як той самий залізничний вокзал.
Стосовно відновлення міста, бахмутянин має два варіанти розвитку:
Як громадськість може допомогти у післявоєнній відбудові Бахмута?
Волонтери прибирають подвір’я зруйнованого будинку. Фото: Олександр Хоменко, hromadske
Згідно із опитуванням, яке провела редакція, майже 70% бахмутян розглядають можливість долучитися до відбудови міста, зокрема й фізичною працею. Чудовий приклад, який може запозичити Бахмутська громада, реалізує організація “Repair Together” у Чернігівській та Київській областях. Заснована на волонтерських засадах, вона згуртовує молодь до відбудови помешкань, які знищили росіяни. Активісти влаштовують толоки, на яких разом з музикою та танцями розбирають завали й зводять нові стіни розтрощених будинків.
Українка наголошує, що їхній проєкт насамперед не про відбудову, а про згуртування людей довкола поточних проблем. До ініціативи й долучається молодь, й люди, яким за 50, бо вони хочуть бути корисними й працювати на рівні з іншими. Все небайдужі повині працювати не для когось, але й для себе.
Дар’я розповіла й про концепію, яка лежить в основі роботи волонтерів проєкту. За її словами, на початку видиляється певний час для знайомства та спілкування з людьми. Всі участники таких полілогів обмінюються досвідом, говорять про культуру. Постійна залученість волонтерів дозволила Repair Together долучити й фонди для фінансування відбудов.
Дар’я мріє, щоб їхній концепт волонтерства поширився на всю Україну, щоб громадськість долучалася до подібних ініціатив на постійній основі. Організатори Repair Together в недалекому майбутньому планують передавати свій досвід далі та ділитися з громадами, які потребують відновлення.
Новий Бахмут за 5 років: оцінка архітектора
Окупанти обстріляли інфраструктуру міста Бахмут. Фото: Костянтин і Влада Ліберови.
Наскільки реальною є відбудова Бахмута? Відповідь на це запитання редакція дізналася у Олександра Пальченко, голови Донецького осередку Архітектурної Палати НСАУ. На думку фахівця, відновлення Бахмута не стане складністю для архітекторів, натомість важливо, щоб було належне фінансування. Пан Олександр запевняє, що Бахмут після відбудови буде виглядати ще краще, ніж до війни.
Бахмутяни, які хочуть долучитися до відбудови міста, можуть, як вважає архітектор, робити це у приватному секторі. Втім, все залежить від складності робіт, наголошує фахівець. В першу чергу мають відбудовувати інфрастурктуру, а саме дороги, водопровід та теплопостачання. Далі все залежало б від характеру фінансування, де приватний сектор та малі банки взяли на себе відновлення малих об’єктів, а більші капіталоносії — великих підприємств.
За словами фахівця, відбудова Бахмута може зайняти невелику кількість часу. В приклад він наводить місто Славутич та Чорнобиль.
Історичне обличчя Бахмута можна відновити, і в цьому помічними стануть діджиталізовані форми архітектурної спадщини Бахмута. Мова йде й про історичні будівлі та монументи.
План відновлення Бахмута після війни від міськради
Бахмутянин в місті. Фото: Associated Press
Бахмутська міська рада також має в планах відбудову міста — про це повідомили редакції у відповідь на поданий запит. Загалом, станом на початок березня 2023 року, по Бахмутській міській територіальній громаді пошкоджено або зруйновано 4847 об’єктів. Серед них 417 багатоповерхівок, це 61,9% від загальної кількості. Пошкоджено понад чотири тисячі приватних будинків та 428 об’єктів інфраструктури — мова йде про школи, дитячі садочки, лікарні.
Зазначимо, ці дані не є остаточними, адже руйнування збільшуються кожного дня. Наразі фіксує їх спеціальна комісія з обстеження об’єктів житлово-комунального господарства, які були пошкоджені через росію. Однак, такі роботи з обстеження пошкоджених об’єктів виконуються на тих територіях, на яких відсутні або завершені активні фази бойових дій. Тож, зараз відсутня реальна можливість підрахувати повні збитки завдані росією у Бахмуті.
Попри те, Бахмутська міська рада націлена на відбудову території Бахмутської громади, тому вже планує розробити План відновлення та модернізації громади та веде перемовини з потенційними донорами в країні та за кордоном для відбудови після завершення воєнних дій.
У Бахмутській міськраді повідомили, що обговорювати проєкт Плану відновлення та модернізації громади планують відповідно до «Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики», який затверджено Кабміном.
Бахмутяни ж в опитуванні найбільшу прихильність виразили до ідеї залучення національних та міжнародних експертів, які могли б допомогти зробити Бахмут ще кращим, а в громадському просторі обов’язково треба врахувати можливість вшанувати пам’ять полеглих героїв, які поклали своє життя за свободу України.
Читайте також:
- Як зруйнована набережна Бахмутки може стати громадським простором на прикладі Німеччини?
- У ЄС є план, як змусити росію платити за відбудову України
- Метінвест презентує концепцію відбудови зруйнованого кварталу в Бахмуті
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!