Міста привиди та відновлення для нас без нас: як працює Офіс Відновлення Донеччини

Семаковська Тетяна 14:50, 31 Липня 2024

На початку листопада 2023 року у Дніпрі відкрили Офіс Відновлення та розвитку Донеччини. Його створили за підтримки уряду ЄС, Швеції та програми розвитку ООН. У офіційній заяві повідомили, що офіс стане платформою для співпраці, яка обʼєднуватиме владу, міжнародні організації, медіа, організації громадського суспільства та бізнес. Однак, чи так це насправді? Чим займається Офіс Відновлення зараз та чи долучає до роботи громадськість?

Редакція отримала офіційну відповідь від Донецького офісу Відновлення, а також поговорила з Юлією Володченко — це членкиня громадської ради та одна із засновниць Коаліції “Інклюзивне відновлення України”, яка промотує відновлення регіону.

Офіс Відновлення та розвитку Донеччини

Управління із забезпечення взаємодії з органами місцевого самоврядування повідомило редакції, що організацією роботи офісу Відновлення виконують згідно з загальним планом роботи Донецької облдержадміністрації.

В офіційній відповіді роботу офісу нам охарактеризували так:

“Офіс є комунікаційним простором, майданчиком, який створений з метою об’єднання обласної влади, районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів області, органів місцевого самоврядування, міжнародних та громадських організацій для пошуку ефективних рішень щодо відновлення і розвитку Донецької області”, — уривок з відповіді на запит від Бахмут IN.UA.

Офіс Відновлення та розвитку Донеччини / фото Донецька ОВА

Також, нам повідомили, що виділення коштів на утримання Офісу не передбачені, крім оплати комунальних послуг та власне самої оренди. Про свою роботу офіс Відновлення звітує у соцмережі Facebook, втім часто це перепост новин з інших державних установ або з Донецької ОВА.

У відповіді також додали, що робота Донецької облдержадміністрації в партнерстві з ОМС та громадськістю має налагодити механізм координації між ними задля повоєнного відновлення та розвитку Донеччини. Редакція намагалася зв’язатися з представницею офісу Відновлення Оксаною Головко, аби розпитати про роботу простору, втім безрезультатно.

Що каже про роботу офісу громадськість?

Ми звернулися до представниці громадськості Юлії Володченко — це членкиня громадської ради при Донецькій ОДА та одна із засновниць Коаліції “Інклюзивне відновлення України”. До повномасштабної війни вона представляла громадську організацію “Дивосвіт”, яка займалася дозвіллям дітей з інвалідністю.

Також пані Юлія активно промотувала  розвиток паліативної допомоги на Донеччині, в Краматорську. На думку спікерки, вже зараз важливо порушувати питання регіону, адже якщо молодь не буде бачити там перспектив, то доля Донеччини буде невтішною.

Юлія Володченко / фото Facebook

За словами пані Юлії про існування офісу вона знає, тобто перша робота з громадою проведена була. Інформування про створення майданчика було дуже широке. Якщо наразі погуглити Офіс відновлення Донеччини, ви знайдете десятки новин про те, що його створили, але жодної про результати діяльності.

“Ми зустрічалися з представниками цього офісу, це були представниці Донецької облдержадміністрації. Зокрема, Оксана Головко та Наталія Чукова. Зустріч ініціювала Коаліція “На лінії зіткнення”, яка власне й хотіла домовитись з Донецькою ОВА про утворення майданчика для спілкування громадськості та ОВА з питань відновлення. Коаліція розробила концепцію цього майданчика та відправили її в офіс Відновлення, Оксані Головко”, — каже пані Юлія.

Після цього, коаліція “На лінії зіткнення” відповідей вже не отримувала, хоча неодноразово намагалася зв’язатися телефоном та месенджерами. Фактично від березня 2024 року офіс Відновлення ніяк не комунікував з ними, говорить Юлія Володченко.

“Тобто ця ідея після першої зустрічі в Zoom, вона вичерпала можливість на реалізацію. Як казала, Оксана Головко, що офіс — це поки ще віртуальний проєкт, який не має можливостей для функціонування на цей час”, — згадує спікерка у розмові.

Нагадаємо, що станом на квітень 2023 року українські війська контролювали 45% Донецької області, решту територій — окуповані армією рф. Прямо зараз тривають бої за Часів Яр, місто неподалік Бахмута, важка ситуація й на Торецькому та Покровському напрямках. Втім, пояснює спікерка, відновлення — це не тільки фізичний процес відбудови міста, а й його планування.

Постанова №486: як імітують роботу з громадою 

На початку травня 2023 року Кабмін видав постанову № 486 “Про підготовку до дій із стабілізації ситуації на деокупованих територіях Донецької і Луганської областей та їх реінтеграції”. Йдеться про раннє відновлення.

Сапери перевіряють території деокупованого Святогірська / фото Роман Потапенко

По цій постанові вже є проєкт плану дій зі стабілізації ситуації, за різними напрямками, зокрема:

  • соцзахист;
  • медичне реагування;
  • відновлення інфраструктури;
  • розробка програми комплексного відновлення. 

Якраз у межах цієї постанови була створена Координаційна рада та Координаційні групи за напрямами діяльності, зокрема й медичної.

“Багато молоді зараз в ЗСУ, вони не повинні хвилюватися, чи подбає хтось про їх батьків, рідних. Держава має взяти на себе функцію допомоги та догляду за паліативними хворими”, — пояснює Юлія Володченко.

Вона додає, коли постанова №486 набула чинності, на громадську раду при Донецькій облдержадміністрації, до складу якої входить Юлія, прийшло запрошення громадським організаціям — подавати свої кандидатури до різних Координаційних груп.

Лист від Ігоря Мороза / документ наданий героїнею

“Я дала кандидатуру саме в напрямок соціальний захист, щоб надавати пропозиції з розвитку паліативної допомоги. Бо на сході нашої країни, паліативна допомога погано розвинена, на відміну від західної частини. Багато моїх колег також подали свої кандидатури в інші координаційні групи. Згодом прийшли запрошення від Департаменту соцзахисту, зокрема й мені. Ми надали пропозиції, деякі представники громадськості навіть взяли участь у засіданнях координаційних груп. Потім нам всім прийшов лист одного змісту від Ігоря Мороза, тоді ще заступника Кириленка, у листі нам подякували за активність й сказали, коли ви знадобитесь, ми вас покличемо. Тобто всіх нас разом із цих робочих груп виключили”, — каже донеччанка.

Лишили у робочих групах тих людей та організації, які лояльні до ОВА, вважає активістка. 

“Вони розуміють, що треба все ж таки лишати громадськість, бо це імітація процесу демократичності прийняття рішень”, — каже пані Юлія та додає, що після цього вона почала розбиратись, як же загалом на Донеччині відбувається процес планування відновлення і наскільки прозоро та зрозуміло до нього влада долучає громадськість

Робочі групи: скільки є учасників громадськості?

Редакція звернулась із запитом до Донецької обласної державної адміністрації та отримала склад Робочих груп. Загалом, за інформацією Донецької обласної адміністрації, яку редакція отримала у відповідь на запит, налічується більше 30 Робочих груп, Координаційних рад та Комісій при Департаментах та Управліннях обласної адміністрації. 

У більшості з них включені представники/представниці громадькості, втім інколи ними вважаються, наприклад, представники ДТЕК. Водночас є групи де взагалі не представлено осіб, які б представляли інтереси громадькості. Посилання на повний перелік тут.

З Міністерством зв’язатися було легше, ніж з Донецькою ОВА

Олександра Азархіна / фото Мінвідновлення

Після створення Коаліції активістці та її однодумцям вдалося достукатися до Міністерства, поспілкуватися з Олександрою Азархіною, це ексзаступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України

Як виявилося, отримати діалог з представниками/представницями Міністерства простіше, ніж з Донецькою облдержадміністрацією, каже активістка. У спробі впливати на рішення з відновлення регіону активістка називає один з результатів — це створення Коаліції “Інклюзивне відновлення України”, яка складається з понад 45 організацій.

Коаліція провела адвокаційну кампанію зі сприяння залученню громадськості до процесів планування відновлення України на прозорій та зрозумілій основі. 

Що стосується результатів цієї адвокаційної кампанії, то одним з найважливіших можна вважати ключове нововведення в концептуальній записці нової Архітектури планувальних документів, яку розробляло Мінвідновлення, а саме, забезпечення механізму обов’язкового включення представників/ниць громадськості та бізнесу до складу робочих груп з розробки стратегії розвитку з відновлення на регіональному та місцевому рівні. Вже зараз, каже пані Юлія, є такий проєкт стратегії розвитку та відновлення громад регіонів, але він ще не затверджений.

Зараз адвокаційна кампанія Коаліції “Інклюзивне відновлення України тимчасово припинилися, після зміни керівництва Мідвідновлення. І подальша співпраця Коаліції з структурою залежатиме від того, яка команда прийде до влади.

“На обласному рівні, така комунікація і такий вплив адвокації, на жаль, не відбувається. Тому що влада доволі закрита. Я намагалася з’ясувати, чому нас взагалі включили у групи, а потім виключили. У 486 постанові відсутній як такий механізм залучення громадськості на прозорій та зрозумілій основі”, — пояснює співрозмовниця.

Чому участь громадськості в робочих групах так важлива? 

При плануванні відновлення міст важливо включати громадькіть до обговорень ще на етапі планування / на фото зруйнований двір у Бахмуті, липень 2024 рік

Юлія Володченко ініціювала звернення на Кабмін від Громадської ради при Донецькій облдержадміністрації щодо питання регламентування процесу відновлення в Україні із залученням громадськості. Вже є відповідна постанова №1159 “Про затвердження Порядку розроблення, проведення громадського обговорення, погодження програм комплексного відновлення області, території територіальної громади (її частини) та внесення змін до них”.

Однак програма комплексного відновлення для Донецької області не розробляється і поки що до повної деокупації розроблятися не буде, бо відповідної ініціативи від Донецької ОВА — немає. Тому тут могла б допомогти громадськість, як й вказано у постанові Кабміну №1159.

“Інструменти демократичної участі в процесах прийняття рішень є, процес залучення громадськості до планування відновлення теж законодавчо врегульований. Але, як завжди я казала, з самого початку і зараз продовжую стверджувати, що замало громадських обговорень. На них виноситься вже готовий проєкт рішення, й людина бере участь не зі старту розробки проєкту документа. У людей, місцевих жителів,  перед початком розробки не спитали, яким вони бачать своє село, місто, область після відновлення. Й ще один нюанс — під час громадських обговорень, навіть, якщо громадськість подала якісь пропозиції — влада не зобов’язана їх впроваджувати в життя чи враховувати. Закон це дозволяє”.

Що дасть участь у Робочих групах?

Тому найкращим рішенням є те, коли людина бере участь в складі робочої або координаційній групі, тоді вона на рівних умовах з владою голосує за прийняття того чи іншого рішення, та робить це з самого початку розробки документа. Це більш дієва участь громадськості в процесі прийняття рішень при плануванні відновлення. 

У селі Клинове, Бахмутського району до повномасштабної війни мешканці облаштували дитячий майданчик / фото Катерина Руденко

Втім при такому підході людина відповідає не лише за рішення, а й несе відповідальність за них разом із владою.

“Приклади громадського бюджету показали, що якщо людина активна, вона зацікавлена створити у своєму дворі, наприклад дитячий майданчик, то вона потім захищає цей майданчик, і буде дуже дбайливо з ним себе поводити. Так у людей формується цінність їх держави. Щоб не було потім цих розмов: “А що нам ця Україна дала?”, — пояснює активістка.

На її думку, головними завданнями Офісу Відновлення та розвитку Донеччини має бути:

  • залучення представників/представниць громадського сектору до планування відновлення Донеччини  на прозорій та зрозумілій основі
  • пошук та залучення інвесторів, адже потрібно робити Донецький регіон привабливим для них, вміти писати проєктні заявки, щоб вони відповідали вимогам міжнародних партнерів України;
  • демонстрація прозорості використання коштів, аби збільшити довіру партнерів та бізнесу, бо саме бізнес буде важливим елементом відновлення.

Очікування людей

Мешканці і бізнес очікують від влади прозорості та співпраці. Адже від цих складових буде залежати чи повернуться люди і, чи повернуться підприємці, готові розвивати регіон. Адже саме люди і бізнес – це основний ресурс відновлення нашої країни.

“Основний меседж Коаліції “Інклюзивне відновлення України”: “Нічого для нас без нас!”. Міста, які побудовані без урахування думки жителів цього міста — це в майбутньому створення міст-привидів. Прикладів яких в усьому світі багато. Коли побудували, не спитавши, як воно має бути, і потім ці будинки стоять пустими, бо люди туди не поїдуть”, — пояснює громадська діячка.

Наразі Офіс Відновлення є на папері, є чимось, що може бути реалізовано колись, втім таке відкладення може мати негативні наслідки — люди не бачитимуть перспективи повертатися додому.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як Європейський Союз допомагатиме Бахмуту. Репортаж з Євроради

Семаковська Тетяна 15:55, 21 Грудня 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Випускова редакторка Бахмут IN.UA відвідала історичний саміт ЄС 14-15 грудня, де ухвалили позитивне для України рішення. Ми розпитали євродепутатів про те, як такі глобальні рішення впливають на малі громади й маємо відповідь. Всі деталі пояснюємо у матеріалі.

Примітка. 14 грудня Єврокомісія схвалила рішення про початок переговорів щодо вступу України в ЄС. Це рішення дуже важливе для нашої країни — особливо зважаючи на те, що наша країна у війні.

Брюссель та рішення щодо України

Три дні журналістів з України знайомили з тим, як же працює Європейський Союз зсередини, хто приймає рішення, чому вони часто затягуються та не ухвалюються так швидко, як б ми того хотіли. Особливо щодо того, що стосується підтримки України — як фінансової, так й гуманітарної. Бахмут IN.UA також запросили на зустріч з євродепутатами. 

Ми питали про відбудову, озброєння та допомогу зруйнованим містам. Спойлер — висновки позитивні, але перед всією країною ще багато роботи. Й це стосується кожного громадянина.

Як працює ЄС?

Інсталяція "Злиття" у Європарламенті
Інсталяція “Злиття” у Європарламенті / фото з відкритих джерел

Європейський Союз можна порівняти з великою машиною, і якщо зламається одна деталь — то вся конструкція почне хитатися. Авжеж, це метафоричне порівняння, але фактично так і є: якщо у одній з країн ЄС відбувається щось не так — це відчувають всі. У залі Європарламенту є скульптура, яка присвячена цьому.

Інсталяцію “Злиття” створив бельгійський художник Олів’є Стребель. Спільний стовбур символізує Союз, гілки — країни-члени, а їхнє переплетення символізує взаємозалежну співпрацю між усіма елементами.

“Це не звичайна скульптура. Якщо ви торкнетеся навіть однієї маленької деталі, то почнуть рухатися всі. Для нас це символізує нашу роботу в ЄС”, — каже наша співрозмовниця.

У Європарламенті налічують близько 705 депутатів від усіх країн ЄС. Зараз є 27 країн-членів, і це:

Ілюстрація Бахмут IN.UA
  • Австрія;
  • Бельгія;
  • Болгарія;
  • Хорватія;
  • Кіпр;
  • Чехія;
  • Данія;
  • Естонія;
  • Фінляндія;
  • Франція;
  • Греція;
  • Іспанія;
  • Нідерланди;
  • Ірландія;
  • Литва;
  • Люксембург;
  • Латвія;
  • Мальта;
  • Німеччина;
  • Польща;
  • Португалія;
  • Румунія;
  • Словаччина;
  • Словенія;
  • Швеція;
  • Угорщина;
  • Італія.

Була ще одна країна-28 член ЄС, але вона прийняла рішення покинути коаліцію — йдеться про Велику Британію. Україна ж отримала “зелене світло” на початок переговорів про вступ у ЄС, й готується до тривалого діалогу.

Ми не можемо швидко включити Україну в ЄС, бо це буде надто складно для українського народу та для самої країни. Ви повинні бути підготовлені, щоб цей вступ пройшов не так складно… Попереду багато роботи, яку повинні робити всі разом,

каже джерело в ЄС // після ухвалення позитивного рішення щодо України

Всі 27 країн по черзі головують у Раді — зараз це робить Іспанія, але наступний рік роботу Європейського Союзу очолюватиме угорський уряд, тобто Віктор Орбан. Він очолить Раду міністрів ЄС на пів року з липня 2024 року.

На тлі останнього рішення, де саме Орбан виступав противником початку переговорів для України про вступ в ЄС та негативно висловлювався про рішення — таке головування вважають нелегким періодом. В основному хвилюються через ймовірне блокування допомоги Україні або зменшення її підтримки.

Віктор Орбан ЄС
Віктор Орбан у Єврораді / фото Бахмут IN.UA

Проте, навіть з прямою незгодою Віктора Орбана про початок переговорів — євродепутатам вдалося знайти вихід та спільне рішення, хоча джерела ЄС й вказували, що наші шанси на успіх складають від 20% до 30%.

Що зміниться у найближчі роки для України?

Початок перемовин про вступ в ЄС — перемога для України, як зазначив Зеленський. Але це означає ще й те, що перед нами довга дорога. Джерела у ЄС зазначають, що вони й надалі стежитимуть за тим, як відбуваються реформи в Україні.

За найпозитивнішим прогнозом, Україна може стати членом ЄС у 2030 році, проте це дуже швидко, тож є сумніви — чи буде готова країна до вступу найближчими роками? Зважаючи на війну та окуповані території, це буде непросто. Водночас джерело ЄС зазначило, що те, що Україна зараз має окуповані території, не повпливало на рішення почати перемовини з Україною про вступ.

Тож, маємо позитивні прогнози. Інсайдери кажуть нам, що за останній рік Україна зробила відчутний прорив у реформах — це, зокрема, і судова реформа. Нагадаємо, що цього року Дніпровський районний суд Києва виніс вирок у справі вбивства херсонської активістки Катерини Гандзюк. Підозрюваних — помічника депутата облради Олексія Левіна та ексголову Херсонської обласної ради Владислава Мангера — засудили до 10 років увʼязнення.

Це гучний для України кейс, але попереду ще багато нерозкритих справ. Щодо корупції, яку багато критиків називали основною причиною для відмови почати переговори, то її не вважають непоборною.

Будьмо чесні — немає країни ЄС, у якій не було б жодної корупції. Але ми бачимо, що Україна працює над цим питанням, й бачимо успіхи,

кажуть співрозмовники // у коментарі

Відновлення зруйнованих міст на прикладі Бахмута. Що думають у Єврораді

Якщо говорити про питання Бахмута, то після деокупації основним процесом стане відбудова, й мова йде не тільки про фізичну відбудову міст.

Пресконференція лідерів ЄС, 15 грудня / фото Бахмут IN.UA
Пресконференція лідерів ЄС, 15 грудня / фото Бахмут IN.UA

“Коли ми говоримо про відновлення зруйнованих міст, то я маю на увазі й відновлення соціальних зв’язків, й психологічне зцілення громади. Ми маємо приклад зруйнованого Бахмута. Розуміємо, що таким містам потрібна допомога”, — каже джерело ЄС у розмові.

Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у коментарі Бахмут IN.UA запевнив, що про відбудову України вже думають, але перш за все потрібно усунути причину руйнувань.

За словами високопосадовця, було б помилкою розглядати реконструкцію і забувати про найнагальнішу річ — російську агресію. Нагадаємо, що росіяни практично повністю зруйнували місто: дороги, житлові будинки, всю міську інфраструктуру. У колись 70-тисячному місті зараз не залишилося людей, а сам Бахмут — під контролем росіян.

У Брюсселі на вулицях розмістили нагадування про Україну / фото Бахмут IN.UA
У Брюсселі на вулицях розмістили нагадування про Україну / фото Бахмут IN.UA

“Ми будемо обговорювати фінансову перспективу Європейського Союзу, як ми будемо розподіляти гроші. І на столі вже лежать пропозиції щодо цивільного фонду, будівельного фонду, а також пропозиції щодо поповнення Європейського оборонного фонду”, — резюмував Жозеп Боррель.

Джерело, яке побажало залишитися анонімним, додало, що відбудова буде пріоритетною, й гроші не неї виділятимуть, стежитимуть за їх спрямуванням та прозорістю використання.

Ще кілька високопоставлених інсайдерів запевнили, що блок буде допомагати відбудовувати міста в Україні, допоки це буде необхідно.

“Ми не можемо говорити про реконструкцію країни тільки у фізичному аспекті. Треба  думати, що буде з дуже багатьма людей, які повернуться з фронту, адже вони матимуть ще й ментальні проблеми. Тому ми теж маємо подивитися, як ми можемо в найбільш можливий спосіб запроваджувати ментальну допомогу всередині країни”, — повідомила співрозмовниця Бахмут IN.UA в коментарі.

Гроші для України від ЄС

зала засідань у Європарламенті
Зала засідань у Європарламенті / фото Бахмут IN.UA

Країни ЄС регулярно допомагають Україні фінансовими траншами. Днями до нас прибули останні 1,5 мільярда євро макрофінансової допомоги з 18-мільярдного пакета підтримки на 2023 рік — про це зазначила Урсула фон дер Ляєн, президентка Єврокомісії. Вона додала, що блок повинен знайти згоду, аби й надалі надавати Україні підтримку для відновлення, відбудови та реформ.

Джерело в ЄС зазначило, що найближчим часом коаліція планує створити “український фонд”, який наповнюватимуть коштами на підтримку нашої країни. Туди планують залучити й російські заморожені активи — такі, як яхти, нерухомість, а ще кошти від російського Центрального банку. Тож, росія платитиме за відбудову України, хоче вона того чи ні.

Нагадаємо, що нещодавно у Варшаві відбулася міжнародна виставка та конференція, присвячена відбудові України. Брав участь у ній й Бахмут, точніше делегація від мерії.

річка Бахмутка фото 2023
Бахмут, 2023 після російського вторгнення / фото росджерела

Олександр Марченко, заступник мера, каже, що, за приблизними розрахунками, тільки на розмінування всієї громади, а це 436 км², потрібно буде 1,2 мільярда євро. Ці суми ще можуть змінюватися.

На додаток, після деокупації Бахмута у місті буде чимала кількість будівельного сміття. У коментарі редакції Марченко пояснює, що понад 90% міста зруйновано. Мерія провела приблизні розрахунки й визначила, що пріоритетом у майбутній відбудові може стати саме перероблення сировини.

центр Бахмута фото
Бахмут після приходу росіян / фото росджерела

Крім того, розглядають варіант побудови у Бахмуті потужного підприємства з перероблювання сировини. Це можливий варіант залучення для повернення жителів й бізнесу, адже будуть доступні робочі місця для населення.

Підготовка армії

Щоб відбудувати Бахмут, насамперед потрібно його деокупувати, а зараз ситуація на фронті вкрай складна. Біля Бахмута сусідні села частково під контролем росіян, а зараз йде активний наступ армії рф на Часів Яр.. 

Розбитий Часів Яр
Прифронтовий Часів Яр / фото поліція Донеччини

Росія активізує використання FPV-дронів, мобілізує новобранців тисячами. Україна не має переваги у людях, але у той час наші військові мають іншу перевагу, адже навчаються у країнах ЄС військовій справі, вчаться літати на винищувачах F-16, керувати новою зброєю. Ця підтримка така ж важлива для Бахмута, як й фінансова, адже чим більше наші військові будуть забезпечені, навчені — тим менше людських втрат на полі бою ми зазнаємо. 

А отже, більше родин дочекаються своїх чоловіків, синів, братів, дружин, сестер та матерів з війни. Важливо, що нам надають різнопланову допомогу, зокрема — це навчання наших військових.

“Я думаю, що багато з країн ЄС зараз зацікавлені в тому, аби переймати досвід в української армії. З їх навчанням, витримкою та оснащенням — вони цінні інструктори”, — каже джерело ЄС.

Російська дезінформація: Донеччина

У останні дні нашого перебування у Брюсселі ми говорили й про те, як російські фейки впливають на ставлення до українців. На жаль, вплив у певних країнах все ж є — наприклад, російські наративи поширені у Німеччині та Італії. На думку одного із представників ЄС, найнебезпечнішим меседжем, який розповсюджує росія, є її “уявна” вседозволеність та безкарність.

Вони транслюють, що світ повинен змиритися з тим, що робить росія. Мовляв, кажуть: “Ми можемо прийти до сусіда, й зробити там будь-яке пекло, яке нам хочеться, але ви мусите змиритися з цим, бо ми велика держава. Радянський Союз теж був великою державою, а потім він розпався,

каже співрозмовник у коментарі // для Бахмут IN.UA

Як ми й зазначали, перед Україною та кожним її мешканцем попереду багато викликів, але Європейський Союз прагне нам допомогти. Ми бачимо виважені рішення щодо України, бачимо грантову підтримку, ініціативи, які допомагають переселенцям отримувати нові знання, знаходити роботу й будувати своє життя спочатку.

Саме з таких малих кроків у громаді починаються великі рішення, які допоможуть відновити Україну, й Бахмут зокрема.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Відбудова України буде”: Боррель розповів про пріоритети

Микола Ситник 10:50, 14 Грудня 2023
Жозеп Боррель
Ілюстрація Бахмут IN.UA

У найближчі години члени країн ЄС працюватимуть над ухваленням історичного рішення —початком перемовин про вступ України до ЄС. У кулуарах Європарламенту журналістам говорять, що шанси на позитивне рішення оцінюють від 20 до 30%. Отримання нового статусу на шляху у ЄС добре позначиться й на питанні відновлення України.

Про це у коментарі Бахмут IN.UA повідомив високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у середу, 13 грудня.

Насамперед потрібно усунути причину руйнувань

Жозеп Боррель наголошує: аби повноцінно говорити про відновлення, слід усунути причину руйнувань.

Мій друг Дмитро Кулеба сказав мені, коли ми відправляли йому генератори для електрики: “Добре, ви надіслали мені генератори для електрики, але якщо ви не надішлете ще й зенітну систему, генератор може бути знищений завтра. Тож надсилайте мені речі для відновлення, але надсилайте мені й те, чим я можу їх захистити.Отже, відбудова буде, і ми вже готуємося до неї,

зазначив // Жозеп Боррель

Жозеп Боррель
Жозеп Боррель / фото Бахмут IN.UA

За словами високопосадовця, було б помилкою розглядати реконструкцію і забувати про найнагальнішу річ — уникнення руйнувань.

Ми будемо обговорювати не тільки членство, не тільки приєднання, ми будемо обговорювати фінансову перспективу Європейського Союзу, як ми будемо розподіляти гроші. І на столі вже лежать пропозиції щодо цивільного фонду, будівельного фонду, а також пропозиції щодо поповнення Європейського оборонного фонду,

резюмував // Жозеп Боррель

Примітка. 14-15 грудня у Брюсселі проходитиме саміт, на якому, зокрема, обговорюватимуть питання початку переговорів про вступ України до ЄС. Джерела в ЄС зазначають, що шанси на “зелене світло” для України зараз оцінюють від 20 до 30%. Водночас рішення щодо цього питання може затягтися до суботи.

Нагадаємо, що через російське повномасштабне вторгнення в Україні зруйновані десятки міст, зокрема й Бахмут. До повномасштабного вторгнення тут проживало близько 70 тисяч осіб.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Бахмут-Гоща”: хто може отримати житло, яке планують будувати для бахмутян, та чи буде воно в Баришівці

13 листопада 2024 року у Варшаві відбувся захід Rebuild Ukraine присвячений відбудові України, тут представили й проєкт житла для бахмутян “Бахмут-Гоща”. Він розроблений компанією Метінвест, […]

В Україні створять лінію з перероблювання бетону від зруйнованих будівель

В Україні за фінансової підтримки Великої Британії та Нідерландів планують запустити спеціальну лінію для перероблювання бетону від зруйнованих будівель. Вже готові блоки використовуватимуть для післявоєнної […]

12:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро

На мапі відзначено 11 областей: Метінвест опублікував проєкт побудови кварталів для жителів Бахмута

У Варшаві проходить захід Rebuild Ukraine присвячений відбудові України, тут буде представлений й проєкт житла для бахмутян. Його розробила компанія Метінвест, вона опублікувала проєкт “Бахмут […]

будинки

Українська компанія зводить екологічні будинки із “зеленими” дахами

Український виробник модульних будинків Scandi створює енергоефективні та екологічні оселі. Компанія зводить будинки із “зеленими” дахами, які допомагають скорочувати викиди вуглецю в повітря. Про це виданню “Віледж” […]

житло

Житло для бахмутян хочуть звести на Київщині: що відомо про проєкт “Сталева Мрія Бахмут-Баришівка”

23 жовтня 2024 року редакція опублікувала новину “Для ВПО з Бахмута планують будувати нове житло: проєкт на стадії пошуку донорів”. Тоді ми повідомили бахмутянам, що […]