Досвід відбудови Токіо: як може бути корисний для Бахмута

Семаковська Тетяна 14:16, 19 Березня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Україна та Японія насправді мають багато спільного у своїй історії. Після Другої Світової війни чимало міст тут було вщент зруйновано бомбардуваннями, одне з них — Токіо. Втім попри масштабні руйнації Токіо не тільки відбудували, але й зробили його меккою для туристів та успішним мегаполісом. Як досвід відбудови Японії може бути корисний для України й Бахмута, зокрема?

Редакція поспілкувалася з експертом в історії Японії, професором університету в Токіо, паном Наото Накаджімою.

Токіо під час Другої світової війни

Під час Другої світової війни Токіо неодноразово бомбардували ворожі війська. Як наслідок тут загинуло понад 100 тисяч людей, близько 700 тисяч житлових будинків було пошкоджено, а 50% міської території зруйновано. Але не тільки війна руйнувала місто, часто мешканці страждали від наслідків землетрусу. Наприклад, в 1923 році Токіо та його околиці пошкодив землетрус, через стихійне лихо понад 105 тисяч людей загинули або вважалися зниклими безвісти.

Brown University Library/William Dana Reynolds
Уцілілий після землетрусу 1923 року готель в Токіо / фото Brown University Library, William Dana Reynolds

“Після землетрусу Токіо пережив успішне відновлення, було створено мережу магістральних доріг і парків, необхідних для сучасного міста, що дозволило створити міську територію, стійку до стихійних лих. Вже після війни, на основі цього успішного досвіду, був розроблений план реконструкції, щоб відбудувати місто до ідеального вигляду, але в реальності більша частина цього плану не була реалізована. На це було кілька причин. Зокрема, населення міста на той час становило 3,5 мільйона, а це половину від довоєнного населення в 7 мільйонів”, — каже пан Наото.

Після закінчення війни, в Японії та загалом у розвинених країнах світу спостерігалося явище baby-boom (стрімке збільшення народжуваності). Аби забезпечити молодь помешканнями у місті масово почали зводити барачне житло.

Токіо після бомбардувань, 1945 р. Фото: Donated by Corbis-Bettmann. Джерело: aboutjapan.japansociety.org
Залишки будинків у Токіо після бомбардування, 1945 рік / фото Donated by Corbis-Bettmann

За словами Наото Накаджімо, через посилення контролю боку уряду, бюджет на проєкти реконструкції по всій Японії був урізаний, і Токіо, який мав найбільший масштаб руйнувань, зазнав найбільшого скорочення бюджету. Як наслідок, відбудова післявоєнної катастрофи не була задовільною.

Економічне відновлення після війни: виклики

Попри скорочення фінансування на реконструкцію міста, плавно прогресувало економічне відновлення Токіо, це відбулося завдяки спеціальним закупівлям після початку Корейської війни. Фінансова стабільність допомогла протягом 10 років після війни відновити довоєнну цифру, а у 1962 році населення Токіо складало вже 10 мільйонів.

“Однак через те, що місто не змогло створити належну дорожню мережу під час відбудови, затори на дорогах стали хронічною проблемою Токіо, яка загрожувала міським функціям. Цю ситуацію ледве вдалося подолати завдяки терміновим будівельним проєктам після Олімпійських ігор 1964 року в Токіо”, — пояснює професор університету.

Потрібно додати, що Токіо було не єдиним містом в Японії, яке постраждало від війни. Загалом 112 міст по всій Японії впровадили міське планування для відновлення. На жаль, більшість міст не реалізували проєкти так, як спочатку передбачалося, але вони змогли скористатися можливостями реконструкції для побудови сучасної міської інфраструктури.

Як Україні можна використати повоєнний досвід відбудови Токіо?

Токіо, вигляд на місто вночі
Токіо, вигляд на місто вночі / фото з відкритих джерел

За словами експерта, Україна може вивчити й прогалини, які допустили інші країни під час відбудови. Зокрема, в Японії активні плани на відновлення переважали саме столиці, а не в менших містах. Відповідно, важливо, щоб такі міста як Бахмут, Соледар, Волноваха та інші були зацікавлені зберегти свою культурну ідентичність.

“Кажуть, що реконструкція міст в Японії здійснювалася за майже однаковою політикою по всій країні і не враховувала місцевих особливостей. Як наслідок, в центрах малих міст було втрачено історичний характер, а міські райони втратили частину свого колориту. Я вважаю, що це скоріше відображення ситуації й те, з чого Україна може навчитися”, — розмірковує пан Наото.

Японія
Маленькі міста та села повинні думати за збереження своєю культурної ідентичності / фото ілюстративне

Говорячи за відбудову, помилково можна подумати, що йдеться тільки про архітектурні роботи, але насправді не менш важливу роль відіграють соціальні зв’язки, їх відновлення. Професор Наото каже, що фахівці, які розробляли план відбудови Токіо після війни, намагалися створити в ньому спільноту, однак не вдалося досягти цього повною мірою. Річ у тому, що приплив величезної кількості людей до Токіо послабив колишню спільноту. Тому соціальне відновлення залишилося позаду економічного та матеріального відновлення.

“Повоєнна Японія розвивалася, спираючись на зв’язки, зосереджені в компаніях і всередині сім’ї, і лише в останні 30 років, було визнано важливість соціальних зв’язків, включаючи місцеві громади”,— пояснює нам співрозмовник.

Випереджальна реконструкція

Забахмутка фото 2023
Бахмут, 2023, зруйноване росіянами місто / фото росджерела
Бахмут
Бахмут 2024 рік, до російського вторгненнятут проживало понад 70 тисяч осіб, зараз місто безлюдне / скриншот

Пан Наото пояснює, що люди які працювали над відбудовою Токіо, вивчали, яким має бути Токіо після війни, ще до того, як ця війна закінчилася. Тобто довоєнні містобудівні дослідження були безпосередньо перенесені в містобудівне планування відбудови. Саме це призвело до швидкого планування й відновлення Токіо.

“Переживши різні катастрофи у післявоєнний період, Японія розробила концепцію “випереджальної реконструкції”. Це означає, що планування відновлення після катастроф має здійснюватися заздалегідь, ще до того, як катастрофа станеться. В Україні війна вже завдала довгострокової шкоди, але ніколи не пізно почати планувати післявоєнну реконструкцію міст”, — завершує розмову професор Наото.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

З бахмутянами обговорять відбудову міста: реєстрація на презентацію у Вінниці

Микола Ситник 14:30, 14 Квітня 2024
Обговорення проєкту "Сталева Мрія Бахмут" у Дніпрі
Обговорення проєкту “Сталева Мрія Бахмут” / фото Бахмутська міська рада

Бахмутян, які тимчасово мешкають у Вінниці, запрошують взяти участь у презентації та обговоренні універсальної концепції післявоєнної відбудови кварталу “Сталева Мрія Бахмут”. Зустріч відбудеться 23 квітня. Поспішайте зареєструватись, адже кількість місць обмежена.

Про це інформує Бахмутська міська рада.

Відбудова Бахмута: обговорення концепції

Універсальна концепція та план післявоєнної відбудови “Сталева Мрія Бахмут” охоплює мікрорайон Бахмута в межах вулиць Чайковського-Захисників України-Декабристів-Ювілейна (до межі селища Хромове). У цьому кварталі зможуть проживати близько 18 тисяч мешканців.

Презентація проєкту відбудеться у вівторок, 23 квітня 2024 року о 13:00 у Вінниці. Долучитися до обговорення можна, заповнивши форму за цим посиланням. З міркувань безпеки кількість учасників обмежена. Інформацію про місце проведення заходу буде надіслано на номер телефону, вказаний при реєстрації.

Бахмутська міська військова адміністрація запрошує на зустріч:

  • мешканців усієї громади;
  • усіх небайдужих до процесу відбудови (відновлення);
  • фахівців у сфері просторового планування, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства;
  • тих, хто цікавиться даною концепцією або готовий долучитися до робочої групи по вдосконаленню. 

Також 23 квітня бахмутяни у Вінниці зможуть отримати консультації лікарів, послуги фахівців ЦНАПу та КП “Бахмутське БТІ”.

Проєкт відбудови Бахмута
Концепція післявоєнної відбудови Бахмута / фото Метінвест-СМЦ

Нагадаємо, 16 квітня відбудеться презентація та обговорення універсальної концепції післявоєнної відбудови кварталу в Бахмуті для мешканців нашої громади, які проживають у Кропивницькому.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Кропивницькому з бахмутянами обговорять відбудову міста-фортеці: як долучитися

Микола Ситник 11:30, 7 Квітня 2024
Реєстрація
Реєстрація на онлайн-захід / фото з відкритих джерел

Бахмутян, які тимчасово мешкають у Кропивницькому, запрошують взяти участь у презентації та обговоренні універсальної концепції післявоєнної відбудови кварталу “Сталева Мрія Бахмут”. Зустріч відбудеться 16 квітня. Поспішайте зареєструватись, адже кількість місць обмежена.

Про це інформує Бахмутська міська рада.

Відбудова Бахмута: обговорення концепції

Універсальна концепція післявоєнної відбудови кварталу “Сталева Мрія Бахмут” передбачає створення нового району в межах вулиць Чайковського, Захисників України, Декабристів та Ювілейна, до межі селища Хромове. У цьому кварталі зможуть проживати близько 18 тисяч мешканців.

Презентація проєкту відбудеться 16 квітня 2024 року о 13:00 у Кропивницькому. З міркувань безпеки організатори додатково повідомлять про місце проведення усім зареєстрованим учасникам. Реєстрація на зустріч продовжується. Вона доступна за цим посиланням. Кількість учасників обмежена.

Бахмутська міська військова адміністрація запрошує на зустріч:

  • мешканців усієї громади;
  • усіх небайдужих до процесу відбудови (відновлення);
  • фахівців у сфері просторового планування, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства;
  • тих, хто цікавиться даною концепцією або готовий долучитися до робочої групи по вдосконаленню. 

До слова, 13 квітня відбудеться презентація та обговорення універсальної концепції післявоєнної відбудови кварталу в Бахмуті для мешканців нашої громади, які проживають у Дніпрі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Обговорення проєкту "Сталева Мрія Бахмут" у Дніпрі

З бахмутянами обговорять відбудову міста: реєстрація на презентацію у Вінниці

Бахмутян, які тимчасово мешкають у Вінниці, запрошують взяти участь у презентації та обговоренні універсальної концепції післявоєнної відбудови кварталу “Сталева Мрія Бахмут”. Зустріч відбудеться 23 квітня. […]

14:30, 14.04.2024 Микола Ситник
Реєстрація

У Кропивницькому з бахмутянами обговорять відбудову міста-фортеці: як долучитися

Бахмутян, які тимчасово мешкають у Кропивницькому, запрошують взяти участь у презентації та обговоренні універсальної концепції післявоєнної відбудови кварталу “Сталева Мрія Бахмут”. Зустріч відбудеться 16 квітня. […]

11:30, 07.04.2024 Микола Ситник
Відбудова міста-фортеці

Бахмутян запрошують обговорити відбудову міста: триває реєстрація на захід у Дніпрі

Наступної суботи, 13 квітня, для бахмутян, які мешкають у Дніпрі, відбудеться презентація та обговорення універсальної концепції післявоєнної відбудови кварталу “Сталева Мрія Бахмут”. Йдеться про район […]

13:00, 06.04.2024 Микола Ситник
Марія Грищенко

Діалоги з владою: соціологиня Марія Грищенко про залучення громади до відбудови Бахмута

Дискусія про відбудову Бахмута вже активно ведеться на різних рівнях, в тому числі й на міжнародному. Утім, зараз бахмутяни хочуть бачити активні кроки від міської […]

Українці можуть відстежувати бюджетні витрати на відбудову громад: як це зробити

Українська платформа Clarity Project запустила сервіс Clarity Hromada, який дозволяє відстежувати бюджетні витрати на відбудову громад. Скористатися можливостями платформи може кожен охочий. Про це повідомляє […]

12:10, 04.04.2024 Скопіч Дмитро