Перейменування вулиць, пов’язаних з російськими діячами в Бахмуті: чи на часі це питання? (Оновлено)

Семаковська Тетяна 15:35, 27 Грудня 2022

Screenshot 279 70921В межах декомунізації та дерусифікації чимало українських міст позбулося вулиць, які носили назви російських діячів. Відтак, в Києві більше немає вулиці Волгоградської, тепер вона має ім’я Романа Ратушного, молодого воїна, який віддав своє життя за Україну. У Бахмуті залишається декілька провулків Пушкіна, вулиця Крилова, Горького і т.д.  Чи планують у Бахмуті перейменовувати вулиці та що про це думає громада міста — читайте в матеріалі.

Що думають депутати Бахмутської міськради щодо дерусифікації назв вулиць в Бахмуті?

Через месенджери ми звернулися з таким питанням до дев’яти депутатів Бахмутської міської ради: 

«Проводимо опитування депутатів щодо перейменування вулиць, які мають назви діячів російської культури чи якимось чином діяли проти українців і України. На вашу думку саме сьогодні, коли тисячі українців захищать Бахмут ціною власного життя, щоб захистити його від росіян, можливо міська рада, а саме депутати, могли у межах своїх функцій іншим чином зробити внесок в Незалежність і Перемогу України — позбутися минулого і створити новий український простір?»

292701905 447083950759151 4666680233564223111 n 1 e4f78

Заступники міського голови. Фото: Фейсбук, Олексій Рева

Валерій Слєсарев, Оксана Карпець, Олександр Пойда, Володимир Чередніченко, станом на 27 грудня, не відповіли на питання. Водночас депутати Бахмутської міської ради Роман Кравченко та Світлана Шабаліна сказали, що підтримують пропозицію. Наталя Дроздова повідомила нам, що наразі на сесії питання про перейменування не підіймалося.

Після публікації матеріалу нам відповіла депутатка Ольга Шараєвська (ми додаємо її коментар):

«Все що стосується державності та незалежності України завжди на часі адже нам терміново потрібно викоріняти все що пов’язано з совковим минулим! Дуже сподіваюся,що вулиця, яку хотіли перейменувати на честь патріота Артема Мирошниченка таки буде перейменована! І після нашої Перемоги у нас буде дуже багато роботи у цьому напрямку,бо маємо пам’ятати наших героїв!»

Колишня секретарка міської ради Анастасія Касперська відповіла наступне:

«Я склала повноваження депутата ще влітку, як наразі працюють депутати у міській раді мені не відомо. Але як юрист зазначу, що з моменту утворення військової адміністрації та наділення її повноваженнями відповідно до ст.10 ЗУ «Про правовий режим воєнного часу», сесії міських рад не проводяться.

Крім того, це не може бути одноосібним рішенням начальника ВА. При тому, що наразі війна громадське опитування, у передбачених законом формах ніхто не скасовував. А взагалі я завжди на ці питання дивилася як спеціаліст-правознавець, аналізуючи правові наслідки, які за цим будуть для населення відносно правовстановлюючих документів».

Після введення військової адміністрації в Бахмутській міській раді проводились сесії. Секретар міської ради Ганна Петрієнко-Полухіна пояснювала, що депутати працюють на законних засадах керуючись законом про місцеве самоврядування, який не втратив чинності.

Ми писали також про те, що в законодавстві існують деякі невизначеності – міськрада Бахмутської ТГ ще має деякі повноваження через те, Верховна Рада, поки що не приймала рішень, які «активують» одноосібну владу голови військової адміністрації. Саме тому склалась така ситуація, коли паралельно діють міська рада, виконавчий комітет і водночас військова адміністрація. 

Таким чином провести роботу в комісіях, провести громадські слухання в режимі онлайн теоретично можливо вже зараз. 

Що каже міський уряд?

Ми дізналися у начальниці управління культури Ірини Булгакової чи підіймалося питання про перейменування вулиць в Бахмуті. За її словами такої ініціативи не було. Ірина Булгакова додала, що зараз в місті дуже складна ситуація, заклади культури всі постраждали.

Начальниця управління муніципального розвитку Бахмутської міськради Наталія Отюніна в коментарі редакції повідомила, що зараз опрацьовується саме питання перейменування вулиць, тобто, які об’єкти топоніміки підлягають цьому. Для цього планують долучити спільноту Бахмутського Краєзнавчого музею.

88173968 3516912655047515 7918091833052233728 n 1 2878f Ігор Корнацький, завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею. Фото: Фейсбук

Ігор Корнацький, завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею вважає, що потрібно проаналізувати скільки в місті є вулиць, які потребують перейменування. Після цього можна буде говорити й про сам процес:

«Це дуже складна річ, можливо ще не на часі під час цих жорстоких боїв. Має вирішувати міська рада коли може зібратися з урахуванням думки мешканців, більшість яких виїхала. Звичайно, що міську топоніміку потрібно переглядати, частина завдань вирішена у 2015, 2016 роках в ході процесу декомунізації, але дещо залишилося на майбутнє». 

В Управлінні муніципального розвитку кажуть, що наразі не зможуть долучити громаду

Наталія Отюніна запевняє, що процес перейменування буде опрацьовано:

«Наразі тривають активні бойові дії на території громади, більшість мешканців виїхали за її межі, тому в повному обсязі опрацювати це питання з урахуванням думки мешканців зараз неможливо. Як тільки більш-менш стабілізується ситуація й повернеться місто до мирного життя — питання буде опрацьовано». 

Наталія Отюніна зазначила, що раніше під час декомунізації були перейменовані всі вулиці міста, які підпадали під дію закону. Також з громадського простору прибрали всі об’єкти, які були пов’язані з тоталітарним режимом. 

Screenshot 280 e1b9b

Вулиці Бахмута. Фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

Стосовно того чи підтримують депутати перейменування, пані Наталія Отюніна  відповіла так:

«Я не можу сказати щось про депутатський корпус. Моя задача, як органу архітектури опрацювати це на законодавчому рівні, а якщо закон це передбачає, якщо цього вимагає історія, люди й справедливість й чесність перед самим собою, то я думаю ніхто не буде проти перейменування.

Тим паче, якщо воно повинне бути. Це моя особиста думка, до голосування ще дуже далеко. Це питання є актуальним, ніхто його не викреслює. Як тільки буде можливість звичайно ця вся процедура буде проведена», — каже начальниця Управління муніципального розвитку Бахмутської міськради.

Що кажуть місцеві активісти?

Всі, кого ми опитали погоджуються, що цим питанням треба займатися і не відкладати.

Краєзнавець Володимир Березін про перейменування вулиць в Бахмуті

Краєзнавець, громадський діяч та колишній депутат Володимир Березін вважає, що зараз слушний час для перейменування вулиць у місті. Відтак, на думку пана Березіна слід перейменувати вулицю Ватутіна та Горького, натомість необхідно увіковічнити героїв Донецька, які поклали своє життя за вільну Україну.

«Зараз багато громад переходять від декомунізації до дерусифікації. Я завжди говорив, що наш Бахмут зовсім інше місто, у нас Бахмуту буде 500 років. Місто відрізняється. Ми всі місцеві повинні бути патріотами і не чекати на дерусифікацію чи декомунізацію. Ми повинні зробити Бахмут українським», — вважає Володимир Березін.

Screenshot 268 627cdМонумент літака. Фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

За словами громадського діяча, місцеві активісти порушували питання про перейменування ще з 90-х років.

«Коли була декомунізація, наведу приклад, ось вулиця Бориса Горбатова — він радянський письменник. Вона не потрапила під декомунізацію. Ця вулиця мала б бути Миколаївська, на ній Миколаївський храм стоїть вже більше 200 років…Борис Горбатов не просто радянський письменник він писав наклепи на всіх інших діячів Донбасу, він брав участь у катуванні письменників», — розповідає Володимир Березін.

Краєзнавець наголошує, що в місті досі немає вулиці Дмитра Чернявського — Герой України та Герой Небесної Сотні.

«Ми пропонували владі, коли по звірячому вбили Артема Мірошниченка, бо він розмовляв українською, його вбили на вулиці Горького, ця вулиця залишилася. Що треба, щоб цю вулицю перейменувати на вулицю Артема Мірошниченка!», — обурюється Володимир Березін.

Screenshot 281 8502c

Артем Мірошниченко. Фото: Фейсбук

Активіст наводить ще один приклад — вулицю Ватутіна, розташована поруч з вул. Гайворонською. На думку пана Березіна було б доцільно зробити поруч з вулицею Гайворонського в Бахмуті вулицю Баглюка, — це український письменник, який став жертвою Сталінських репресій.

Довідка: Микола Ватутін — радянський воєначальник, воював на боці червоноармійців у війні проти УНР.

«Я не певен, що влада зробить це нормально, вона вже стільки наробила…Вони хотіли перейменувати місто на Мир, їм неважливе їхнє коріння. Місто не змогли назвати Мир, але головну вулицю Артемівська, на цій вулиці в 1917 році вперше над Донбасом було піднято український державний прапор, і потім в 2014 році. Ми говорили, що цю вулицю потрібно назвати вулицею Прапора України. Вони зробили вулицю Миру. Ганьба! Ви за мир чи за Перемогу», — каже Володимир Березін.

Володимир Березін додає, що не потрібно помилково чіпати пам’ятник головної антиросійської фігури в Бахмуті — Кондратія Афанасійовича Булавіна. За словами краєзнавця, Булавін віддав своє життя борючись проти росіян та підняв повстання проти царського уряду Москви. Ще довгий час Москва боялася пана Кондратія, навіть у народній творчості були куплети зі словами «Кондратій хватить», Москва тремтіла від згадки про Булавіна, розповідає Березін. Детальніше про Булавінське повстання читайте в нашому матеріалі.

Screenshot 282 97a52

Пам’ятник Кіндрату Булавіну в Бахмуті. 1971 р. Фото: Бахмут.IN.UA

«Пам’ятник потрібно залишити, але зверху зробити арку й написати: “Ось Москва що тобі буде, тебе Кондратій хватить!”. Кожна цеглина в Бахмуті зараз повинна кричати, що це Україна», — розповідає громадський діяч.

Він зазначає, що не варто забувати й діячів, які з кінця 80-хх займалися українізацією Бахмута.  Це Іван Афанасійович Бірчак, Василь Григорович Суярко, Галина Олійникова та Наталя Жукова.

«За більше ніж 300 років спіраль знову повернулася, знову наш головний ворог — це росія. У Бахмута головний ворог був теж росія. Ми повинні це згадувати…Зараз лозунг головний не просто вбити москаля, а вбити москаля в собі. Оце головне. Я хотів б, щоб у нашому місті була вулиця, а краще проспект чи Площа Степана Бандери. Це буде індикатор, що ми поєднані із Західною Україною», — резюмує Володимир Березін.

Журналістка Наталія Жукова про перейменування вулиць

Screenshot 266 6f7cb

Вулиці в Бахмуті.  Фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

Пані Наталія активістка та журналістка також прокоментувала питання перейменування вулиць.

«Я вважаю, що не то, що на часі, а вже пізно їх перейменовувати. Повномасштабне вторгнення — це прямий наслідок того, що ми жили серед скверів Чубарів, вулиць Декабристів, Ціолковських, Пушкінів, Лєрмонтових, Толстих і тому подібне», — каже пані Наталя.

Вона додає, що якщо у влади є можливість зараз провести цю процедуру варто проконсультуватися з громадою, краєзнавцями та істориками.

«На мапі Бахмута треба вичистити всі ці ніякі вулиці: Лермонтова, Горбатова. Повна ревізія має відбутися. Важливо перед тим, як перейменовувати вулиці, вичищати ці Авгієві стайні,  позбавити статусу почесних громадян в Бахмуті Кобзона, Клюєва…», — каже Наталія Жукова.

Журналістка наголошує, що чимало почесних громадян Бахмута стали такими ще за радянських часів. Відтак, у списках таких людей включені комуністи, чекісти, творці Голодомору, учасники розкуркулення та інші сумнівні особистості.

Крім того, зауважує пані Наталя в місті ще збереглися монументи радянських діячів, які міська влада не прибрала. На думку журналістки в Бахмуті не слід надавати вулицям нейтральні назви, як от Вишнева, Весняна і тому подібне.

Галина Олійникова, активістка

Галина Олійникова, місцева активістка вважає, що перейменування вулиць, які пов’язані з російськими діячами в Бахмуті, доцільно робити навіть зараз. Активна громада, каже пані Галина, в соцмережах висувала думку про те, що не потрібно чекати закінчення війни для того, щоб перейменовувати вулиці. Водночас чи буде міська влада займатися цим питання активісти не впевнені.

Віктор Зіпір, голова ГО, волонтер

317752120 3559681834255468 3210040958989467865 n 0bd04

Віктор Зіпір. Фото: Фейсбук

Віктор Зіпір наголошує, що подібне питання мають вирішувати фахівці.

«Зараз я не думав над цим… Такі зміни вони робляться завжди для чогось і підґрунтя мають і з психологічної точки зору…Щоб мати якусь думку потрібно проаналізувати все, наявність цих вулиць, цим мають займатися фахівці. Дійсно, назви вулиць, які мають ім’я якогось там діячів з часів радянського союзу, вони несуть якийсь меседж який зміст. Якщо вона пов’язана з цим режимом, то звісно треба видаляти спогади про цей режим. Це треба аналізувати», — каже Віктор Зіпір.

Головне фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

Читайте також: Як живе Бахмут зараз: ексклюзивний фоторепортаж

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Семаковська Тетяна 15:00, 27 Лютого 2024
Українські волонтери / фото Бахмут Український

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами військових та допомагають простим українцям, часто ризикуючи при цьому життями. Саме завдяки таким людям Україна стає на крок ближчою до перемоги, до світлого майбутнього.

Редакція Бахмут IN UA звернулася до бахмутських громадських діячів Інни Гайдай, Віктора Зіпіра та Марини Шажко та ділиться їх думками стосовно волонтерства.

Волонтерство в Україні

Сьогодні волонтери — найпотужніша частина громадянського суспільства України, від роботи якої залежить багато аспектів держави. Наприклад, частина усього забезпечення військових на фронті надходить від небайдужих громадян. Це все частина їх боротьби за свободу рідної землі За словами Віктора Зіпіра, голови громадської організації “Бахмут Український”, до боротьби залучена не тільки вся Україна, але й волонтери США, Чехії, Польщі та інших країн. Вони допомагають грошима й речами, не рідко закупають й спорядження для військових на фронті.

Чоловік розповідає, що зараз волонтери намагаються допомогти всім цивільним і військовим. Про основні задачі, які зараз постають перед волонтерами відповідає наступне:

Є такі потреби, які зараз стосуються військових — це мороз. Забезпечуємо теплими речами, термобілизною, кариматами й обладнання прицільне, тепловізійне. Це те, що вирішує на полі бою ситуацію… Якщо ми говоримо про цивільних — це теж теплі речі, буржуйки для тих, хто залишився в тих містах, де волонтери намагаються якось відправити генератори, бензин, паливо, буржуйки, щоб люди пристосувалися до нового сезону. На перспективу ми маємо готуватися налагоджувати життя людей, які залишилися без своїх домівок, які виїхали, які ще перебувають в інших містах, більш безпечних. Волонтери мають в цьому об’єднатися і робити все необхідне, щоб зробити умови для людей, які були вимушені переїхати,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

На питання, чому без волонтерів не було б Перемоги, Віктор Зіпір заявив, що все було б по-іншому, це була б інша Україна:

У нас вся країна — це потенційний волонтер. Коли в країні біда — народ звісно чекає від держави певних дій, але він починає діяти й сам,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

Марина Шажко, керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

Screenshot 179 ec565
Марина Шажко разом з волонтерками Бахмутського товариства захисту тварин / фото з особистого архіву героїні

Часто буває так, що допомога під час війни потрібна не людям, а тваринам. В авангарді цього аспекту в Бахмутській громаді стоїть Бахмутське товариство захисту тварин “Лада” та його керівниця Марина Шажко

За словами жінки, її організація з трьох волонтерів опікується притулком, який евакуювали із Бахмута. До нього постійно надходять нові тварини, яких рятують з-під обстрілів на найгарячіших ділянках фронту.

Наразі волонтери притулку займаються реабілітацією тварин, а також передають їжу для хвостиків, які все ще залишаються в місті. Ми запитали пані Марину, про будні волонтерів у притулку, на що отримали наступну відповідь:

Зараз в нас 163 тваринки з різними життєвими історіями… Також ми хвилюємося про долю безхатніх тваринок, які залишилися в місті, тому при першій можливості передаємо туди корма з перевізником. Роздачею корму займається чоловік, який завжди допомагав нам з притулком,

Марина Шажко // керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

На думку жінки, її головне для її ініціативи та волонтерства в цілому — бажання допомагати, отримувати новий досвід та змінювати себе та суспільство на краще. Зараз кожен волонтер також наближає Перемогу

Інна Гайдай, бахмутська волонтерка

297988696 5370648099684914 7370130798731349370 n 9e2d5
Інна Гайдай / Фото: Фейсбук

Інна наголошує, що не вважає себе волонтеркою. На її думку, вона не робить нічого такого, щоб не міг зробити будь-хто інший. На питання про те, скільки зараз є волонтерів під її кураторством, бахмутянка відповідає наступне:

Я більше телефоністка ніж волонтерка. На жаль я не зможу розрахувати скільки у нас є людей, бо у команді волонтерів, які нам допомагають дуже багато людей й вони то поповнюються, то змінюються. У нас є наш волонтер Андрій, в якого в команді є Клавдія, Наталя… У нас також дуже багато помічників по Україні. Сказати якусь кількість точну я не можу, я вважаю, що зараз волонтери — це всі люди, які щось роблять для когось…,

Інна Гайдай // бахмутська волонтерка

На думку жінки, ЗСУ й волонтери, це дві складові, які ведуть нас до Перемоги, й одне без іншого не може бути, якась лінія відірветься й все рухне. Це все одне ціле, головна особливість якого — єдність.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

317860860 526823459355910 214461758514573183 n f9009

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]