Main menu

 

photo 5380076120772295544 y 7cf5eПісля призначення мера міста Олексія Реви головою військової адміністрації міськраду фактично позбавили влади. Однак юрист Андрій Грудкін розповів редакції «Бахмут.IN.UA», у чому протиріччя законодавства, котре дозволяє одночасно діяти двом гілкам влади. Також ми поцікавились, чи не планують місцеві депутати ОПЗЖ, партію яких вже заборонив апеляційний адмінсуд, йти з посад.

Нагадаємо, що відповідно до статті 4 Закону «Про правовий режим воєнного стану», президент за поданням обласних державних адміністрацій може утворювати тимчасові державні органи - військові адміністрації.

«Військові адміністрації мають забезпечувати дію Конституції та законів України, забезпечувати разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки й порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян», - розповів Грудкін. 

За його словами, військові адміністрації населених пунктів утворюються у тих територіальних громадах, де місцеві ради, їхні виконавчі органи, або місцеві голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження. 

«Але, як бачимо, рада продовжує працювати, проводить сесії. Ми не маємо доступу до подання Донецької ОДА, яке вона надіслала президенту. Але очевидно, що військову адміністрацію у Бахмуті ввели не через те, що голова і рада не виконують свої функції.  У 10 статті того ж закону зазначено, що Верховна Рада за поданням президента може прийняти рішення, що на період воєнного стану і 30 днів після його припинення чи скасування, начальник військової адміністрації фактично перебирає на себе функції усього місцевого самоврядування у громаді. Тобто місцевої ради, виконавчого комітету та голови. Він може затверджувати структуру виконавчих органів, а ці органи, апарат ради та комунальні підприємства мають підпорядковуватися начальнику військової адміністрації», - пояснює юрист. 

За словами Грудкіна, міськрада Бахмутської ТГ ще має деякі повноваження через те, Верховна Рада поки що не приймала рішень, які «активують» одноосібну владу голови військової адміністрації. Саме тому склалась така ситуація, коли паралельно діють міськрада, виконавчий комітет і водночас військова адміністрація. 

photo 5380076120772295547 w 876f0

Фото: Пресслужба Бахмутської міської ради

Юрист впевнений: парламент, приймаючи таке рішення, виходив з принципів повсюдності місцевого самоврядування навіть в умовах війни:

«З точки зору прав громадян та Конституції України, це цілком правильне рішення. Разом з тим, така багатошарова й складна структура муніципального управління створює купу проблем», - вважає Грудкін. 

Тобто, два органи мають діяти паралельно і постійно визначати, хто з них має виконувати ті чи інші повноваження. Невідомо, хто має вносити зміни до бюджету, здійснювати управління об’єктами ЖКГ тощо. Зберігається висока ймовірність того, що у таких умовах колишні міські голови, які перетворилися на начальників військових адміністрацій, будуть фактично керувати всім і одразу. Юридично цьому всіляко сприяють умови хаосу функцій і повноважень. 

«Не хочеться бути розумними заднім числом, але ми бачимо, що поточна модель організації місцевої влади вироблялася вже під час війни в умовах часового цейтноту.  Наша команда Коаліції «На лінії зіткнення» задовго до повномасштабного вторгнення намагалась привести до ладу законодавче поле, яке регулювало діяльність військово-цивільних адміністрацій, але всі були дуже зайняті мирними територіями. Тепер мирних територій вже немає, а тема ефективності місцевого управління є однією з найгостріших», - зауважив Грудкін.

Таким чином Олексій Рева формально отримає одноосібну владу лише у двох випадках: якщо Верховна Рада «активує» відповідний закон, або якщо у міськраді залишиться недостатньо депутатів для кворуму. 

photo 5380076120772295546 y fbe84

Фото: Олексій Рева у Facebook

Нагадаємо, вранці 14 липня стало відомо, що депутат Бахмутської міської ради Анастасія Касперська пішла з посади. Сама ексдепутатка не захотіла пояснити журналістам «Бахмут.IN.UA» причину свого звільнення. Варто зазначити, що, згідно з Виборчим кодексом від 2020 року, у містах з населенням від 50 до 100 тисяч людей повинно бути 38 депутатів. Цікаво, що у першій редакції документа від 1999 року депутатів міськради могло бути від 35 до 50. Тобто, місцевий орган самоврядування міг працювати навіть в умовах нестачі уповноважених осіб. Тепер же невідомо, як у перспективі буде працювати Бахмутська міська рада, та чи буде взагалі - чи буде збиратися кворуму та, чи буде більшість підтримувати рішення. 

Редакція «Бахмут.IN.UA» поцікавилася, чи планують залишати свої посади депутати від партії «ОПЗЖ» після заборони політичної сили від 20 червня. Також журналісти досліджували, як Петриєнко-Полухіна планує ділити повноваження з Олексієм Ревою, і чи продовжує міськрада прийом громадян. Голова відділу пресслужби Бахмутської міської ради Наталія Кисилічіна та Ганна Петриєнко-Полухіна, котра після відсторонення Реви з посади мера стала виконуючою обов'язків міського голови, не відповіли на запит журналістів. Проте відгукнувся представник партії «ОПЗЖ» у Бахмуті Валерій Слєсарєв.

photo 5380076120772295542 y 1a5f7

Під час вручення нагород випускникам Бахмутського аграрного ліцею Ганну Петриєнко-Полухіну привітали з призначенням на посаду виконуючої обов'язки мера міста. Фото: Бахмутська міська рада у Facebook

«Ну ви ж розумієте, що де-факто Петриєнко-Полухіна з команди Олексія Реви, тож проблем із поділом обов'язків у них виникнути не повинно. Щодо депутатів від партії «ОПЗЖ» можу сказати одне: я вважаю, що кожен представник влади має виконувати свої обов'язки та працювати на спільне благо. Навіть у таких умовах, у яких ми зараз опинилися. Тому, за наявною у мене інформацією, відмовлятися від мандату зараз ніхто не збирається. Все буде Україна», - сказав політик.

Слєсарєв не зміг відповісти на запитання про те, чи працює в нинішніх умовах проєкт «Пряма лінія», під час якого жителі міста та околиць могли напряму поставити актуальні питання керівництву адміністрації Бахмута. Однак, за його словами, прийом громадян зі скаргами та пропозиціями триває. Переважна більшість колективу зараз перебуває на робочих місцях і щодня обробляє заявки.

Головне фото: Олексій Рева у Facebook