Main menu

1 672f9Офіс президента України 4 липня оприлюднив указ про створення 14 нових військових адміністрацій на Донеччині. Відомо, що документ набирає чинності з дня його оприлюднення. На території Бахмутського району з’явиться одразу чотири міські військові адміністрації: Бахмутська, Сіверська, Соледарська, Часовоярська, й одна сільська - у Званівці. 

Кого призначив Зеленський?

Відповідно до указу Володимира Зеленського №469/2022, головою Бахмутської військової адміністрації стане діючий мер міста Олексій Рева. Варто зазначити, що у Сіверську та Соледарську військові адміністрації очолили колишній заступник голови Маріупольскої райдержадміністрації Олексій Воробйов та професійний військовий Сергій Гошко відповідно. Натомість очільники Часов Яру та Бахмутської громади Сергій Чаус та Олексій Рева залишились на своїх місцях. Ситуація змінилась тільки для колишнього голови Званівської ОТГ Олександра Білицького: з 2020 року він був відсторонений від виконання обов’язків на користь нової очільниці селищної ради Софії Максименко. Наразі він призначений головою місцевої військової адміністрації. 

2 a012d

Фото Facebook Олексій Рева

Отож, на посаду голови Комарської військової адміністрації Волноваського району призначили Олександра Куропятника - голову Ольгинської військово-цивільної адміністрації. Новостворену Великоновосілківську селищну військову адміністрацію того ж району очолюватиме Сергій Ященко. На відміну від попередніх населених пунктів, де на таку відповідальну у воєнний час роль поставили професіоналів або просто місцевих чиновників, котрі надійно закріпились на місцях, у Великоновосілківську призначили бізнесмена. Згідно з податковими деклараціями, Ященко - власник будівельної компанії «Донінтерпласт». Заставний капітал підприємства - тисяча гривень, а за юридичною адресою у Харкові стоїть житловий будинок. Цю інформацію можна біло б проігнорувати, якби не два цікавих факти: з 2016 року бізнесмен виграв одразу декілька тендерів на ремонт виключно у Донецькій області. При цьому його дружина Ганна Ященко - голова Великоновосілківської районної державної адміністрації. Відповідно компетенція нового голови військової адміністрації залишається під питанням. 

У Покровському районі створили дві нові військові адміністрації: в місті Курахове та у селищі Шахове. Головами стали відповідно Роман Падун та Сергій Сажко. Раніше обидва політики працювали у міськраді Курахового, тому добре розбираються у потребах громади, але їх військовий досвід, як і у попередньому випадку, досить сумнівний. 

Найбільше нових військових відомств створили у Краматорському районі: власне, Краматорську міську військову адміністрацію очолив Олександр Гончаренко (мер міста і колишній член «Партії регіонів»); у Лимані на цю посаду призначили Олександра Журавльова (мер); Миколаївську міську військову адміністрацію того ж району очолюватиме Юрій Підлісний - завідувач кафедри політичних наук, доктор філософії та ідейний католик, що з недавнього часу почав все частіше з’являтись у політичних ток-шоу.

3 f0b97

Фото Facebook Юрій Підлісний

У Святогірську начальником військової адміністрації став Володимир Рибалкін. Його послужний список, хоч і не ідеально підходить для командування у воєнний час, але не викликає явного обурення: член ТРО, активіст, журналіст та голова Святогірського відокремленого підрозділу громадської організації «Стоп корупції». Головою Черкаської селищної військової адміністрації Краматорського району призначено Олексія Кривоконя - голову Привільської сільської ради Слов’янського району Донеччини, котрий у 2020 році безрезультатно намагався очолити Черкаську селищну раду від партії «Слуга народу». 

Для чого потрібна військова адміністрація?

Згідно з положеннями закону України про правовий режим воєнного стану та військово-цивільні адміністрації, після указу про створення такого органу у населеному пункті повністю або тимчасово розпускають депутатський корпус. 

Віднині всі рішення у громаді приймає особисто голова військової адміністрації до закінчення воєнного стану або відповідного розпорядження президента. Відповідно, на життя цивільних «зміна влади» вплине опосередковано. Проблеми можуть початися на етапі звернення через приймальню. В такому разі розв'язання труднощів жителів міста чи селища залишиться на розсуд голови адміністрації. 

Навіщо Зеленському взагалі роздавати одноосібну владу політикам, бізнесменам та колишнім членам «Партії регіонів», розповів юрист та громадський активіст Андрій Грудкін з Торецька, де військова адміністрація з’явилась ще першого квітня 2021 року. 

4 2a9b8

Фото пресслужба торецької міської військово-цивільної адміністрації.

«З точки зору президента і центральної влади це убезпечення себе від ризиків дій певних обраних лідерів, мерів, депутатів. Йдеться про дії, які можуть бути на руку колаборантам. І це такий превентивний крок. Приклад Луганської області демонструє скільки там депутатів і вищих виборних осіб перейшли на бік окупанта (прим.ред - йдеться про території контрольовані українською владою до початку повномасштабного вторгнення)», - розповів сайту «Бахмут IN.UA» юрист та громадський діяч Андрій Грудкін.

За його словами, таким чином Зеленський відсікає сумнівних мерів та депутатів від прийняття рішень, і в «ручному режимі» контролює ситуацію. Грудкін наполягає: навіть, якщо призначені голови військової адміністрації недостатньо компетентні для виконання задач на місцях, раніше були звинувачені у корупції або тісно співпрацювали з проросійськими політиками, зараз президент їм довіряє. А це у нинішній ситуації в пріоритеті.