Бахмут вдруге стає полем битви проти московитів  

Семаковська Тетяна 21:22, 23 Травня 2022

280953303 740502480421859 980764892117414876 n 3cde0Можливо ви не знали, чи трохи підзабули уроки історії про минуле Бахмута. Насправді місто вже не вперше потерпає від бажання московитів встановити тут свої порядки. Як це було у ХVІІІ столітті та чому у Булавінському повстанні існує запорізькій слід у розказує завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.

Після того, як у 2015 році в ході декомунізації в Бахмуті (тоді ще Артемівську) покинули свої постаменти комуністичні вожді Ленін, Артем (Сергєєв) та Квірінг, єдиною історичною постаттю, яка вшанована пам’ятником на одній із площ у центрі міста, залишився Кіндрат Булавін (1667 – 1708) – ватажок козацького повстання на Дону й Слобожанщині. Цей пам’ятник був встановлений у 1971 році, коли масштабно відзначалося офіційне 400-річчя заснування міста (про те, наскільки вірогідною є ця дата, йшлося в попередній нашій публікації).

Кондратій Булавін ac9d8

Пам’ятник Кіндрату Булавіну в Бахмуті. 1971 р.

Погруддя суворого козацького отамана стоїть у історичному центрі Бахмута, де колись була розташована дерев’яна Бахмутська фортеця. Фортеця представляла собою укріплення козаків-солеварів, збудоване в 1703 році й наступного року передане царською грамотою в підпорядкування Ізюмського слобідського козацького полку. Незважаючи на це між слобідськими й донськими козаками продовжувалися суперечки за володіння соляними джерелами.  Тож не дивно, що вже в 1705 році бачимо отаманом Бахмутських солеварів донського козака Кіндрата Опанасовича Булавіна.

Хто такий Булавін?

Тривалий час місцем його народження вважалася слобода Трьохізбенська (нині селище Трьохізбенка на території Луганської області). Але архівні дослідження довели, що Булавін походив не від донських козаків, а з військово-служилої верстви «дітей боярських», і народився в слободі Старий Салтів на Харківщині, тобто на Слобідській Україні.

Бунт бахмутських солеварів

Перші звістки про Кіндрата Булавіна датуються 1705 – 1706 роками, коли він очолив бунт бахмутських солеварів проти царського уряду. Бахмутяни відмовилися підкорятися ізюмському полковнику Шидловському, вчинили опір перепису солеварень, заарештували, а потім вигнали з містечка  царського дяка Горчакова, який прибув із військовою командою для вирішення суперечки між ізюмцями й донцями. Цей бунт вважається передвістям булавінського повстання, яке розгорнулося в наступні два роки.

 


Для пошуку й повернення втікачів на Дон у 1707 році був споряджений загін князя Ю. Долгорукова. Серед інших завдань він мав здійснити розшук у справі про бахмутський бунт. Військо Донське мало заарештувати Булавіна й видати його князю. Але повстанці випередили цей намір, у ніч на 9 жовтня 1707 року напали на каральний загін і знищили його. Донська старшина, щоб довести свою непричетність до цієї події, нашвидку зібрала похідне військо і спрямувала його проти булавінців. 18 жовтня повстанців було розбито, але самому Булавіну з групою козаків вдалося втекти на Бахмут, а звідти на Запорозьку Січ.

280953303 740502480421859 980764892117414876 n 3cde0

Пам’ятник Кіндрату Булавіну в Трьохізбенці. 1998 р

Булавін уклав із запорожцями таємний союз

Хоча січова старшина й намагалася відмовити товариство від масового виступу на боці Булавіна, але січовики дозволили Кіндрату та його сподвижникам отаборитися навколо фортеці Кодак і вербувати добровольців. Навесні 1708 року уряд вислав на придушення повстання регулярні війська під командою брата вбитого князя – В. Долгорукова. Булавін полишив Кодак і вирушив на Міус, а звідти на Дон, разом із загонами отаманів Безпалого, Голого, Драного, Некрасова.

9 травня К. Булавін у Черкаську був обраний військовим отаманом Війська Донського. У тому ж місяці жителі Бахмута урочисто зустрічали булавінського отамана Сергія Безпалого, який прийшов із загоном у тисячу чоловік і очікував приходу ще 300 запорожців. А сам Булавін наприкінці травня надіслав із Бахмута універсал на Запорозьку Січ, в якому закликав запорожців вирушати до слободи Ямпіль, щоб дати відсіч царським військам. Запорожці, отримавши цей універсал, стали переходити на бік повстанців партіями по кількасот чоловік. Дізнавшись про це, цар наказував В. Долгорукому особливо пильнувати, щоб не допустити з’єднання запорожців із донцями.

280958618 533532791614201 5363696704866822077 n 0768f

Пам’ятний хрест біля села Крива Лука. 1990-і роки

Царський уряд задушив повстання і спалив Бахмут

2 липня 1708 року повстанський загін під проводом отамана Семена Драного зазнав поразки від урядових військ у битві біля Кривої Луки. Тривалий час місцем битви вважалося село Крива Лука на Лиманщині. Саме там був встановлений пам’ятний хрест про цю подію Але останнім часом ствердилася думка, що під цією назвою слід розуміти урочище Крива Лука на Дінці, біля сучасного села Закітного.

повстання к булавіна 92bf0

Булавінське повстання 1707 – 1708 рр

Наступного дня урядові війська під Бахмутом перемогли запорожців, які прийшли на допомогу булавінцям, після чого зруйнували дощенту і спалили місто. Була вчинена жорстока розправа над місцевими мешканцями, які брали участь  у повстанні. Лише через рік уряд вирішив відновити солеварні на Бахмуті й вібудувати хоча б невелику фортецю для захисту від татарських нападів.

Читайте також: 

7 липня в Черкаську Кіндрат Булавін був оточений у своєму будинку заколотниками, які вирішили видати його урядові, і загинув у сутичці. Після його загибелі деякий час діяли повстанські загони М. Голого й С. Безпалого, а І. Некрасов зі своїми прибічниками відступив на Кубань, у межі володінь кримського хана.

Таким чином Бахмут у 1707 – 1708 роках став місцем спільної боротьби запорозьких і донських козаків проти царських карателів, за стародавні козацькі вольності.

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Міжнародний Реєстр збитків прийматиме заяви про пошкоджені офіси, магазини і склади: як подати заяву

Валентина Твердохліб 14:00, 18 Травня 2025
Руйнування в центрі Бахмута / фото росджерела

Міжнародний Реєстр збитків відкрив нову категорію для подачі заяв на порталі “Дія”. Відтепер українці можуть подати інформацію про руйнування чи пошкодження нежитлового нерухомого майна.

Про це повідомив голова Спеціальної комісії з питань захисту ВПО Павло Фролов.

Компенсація за нежитлову нерухомість: як подати заяву в Реєстр збитків

Міжнародний Реєстр збитків відкрив нову категорію для подачі заяв по відшкодуванню збитків, завданих російською агресією. Відтепер Реєстр приймає заяви про пошкодження або знищення нежитлового нерухомого майна.

Подавати заяви до цієї категорії можуть власники:

  • офісів;
  • складів;
  • підсобних приміщень;
  • магазинів;
  • гаражів;
  • іншої нерухомості нежитлового призначення.

Подати заяву можна на порталі “Дія”, вказавши вартість знищеного майна або вартість ремонту чи відновлення пошкодженого майна. Також потрібно надати:

  • докази права власності, які можна отримати з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
  • матеріали щодо обставин пошкодження;
  • інформацію щодо розміру завданої шкоди.

Нагадаємо, що наразі основна задача Реєстру збитків — це збір і фіксація даних про завдану шкоду. Механізм виплат компенсацій буде розроблено у майбутньому, а подані заяви передаватимуть відповідним органам для розгляду та ухвалення рішень.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Полтаві запрацював центр допомоги для ВПО з Краматорського району: які послуги доступні

Валентина Твердохліб 13:00, 18 Травня 2025
полтаві
Відкриття центру для ВПО в Полтаві / фото Краматорська РДА

У Полтаві відкрився центр підтримки ВПО з Краматорського району. Тут переселенцям і переселенкам надаватимуть гуманітарну допомогу та підтримку в адаптації у новій громаді.

Про це повідомляє Краматорська РДА.

Підтримка ВПО у Полтаві

У Полтаві відкрився новий центр підтримки ВПО “Ми разом”. Він прийматиме людей, які евакуювались з Краматорського району.

Головна мета роботи осередку — надання гуманітарної допомоги та підтримка родин переселенців у адаптації та соціалізації в новій громаді. Тут будуть доступні такі послуги:

  • медичні;
  • психологічні;
  • юридичні;
  • освітні;
  • соціальні;
  • культурні;
  • спортивні.

Центр підтримки ВПО Краматорського району “Ми разом” працює за адресою: місто Полтава, вулиця Юліана Матвійчука, 115 (четвертий поверх). Графік роботи: понеділок-п’ятниця з 10:00 до 18:00.

Також функціонує гаряча лінія для дистанційних звернень: +380 (50) 873 1696.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Міжнародний Реєстр збитків прийматиме заяви про пошкоджені офіси, магазини і склади: як подати заяву

Міжнародний Реєстр збитків відкрив нову категорію для подачі заяв на порталі “Дія”. Відтепер українці можуть подати інформацію про руйнування чи пошкодження нежитлового нерухомого майна. Про […]

полтаві

У Полтаві запрацював центр допомоги для ВПО з Краматорського району: які послуги доступні

У Полтаві відкрився центр підтримки ВПО з Краматорського району. Тут переселенцям і переселенкам надаватимуть гуманітарну допомогу та підтримку в адаптації у новій громаді. Про це […]

вокзалу

Що залишилось від багатоповерхівок біля вокзалу в Бахмуті — нові фото

На російських пропагандистських каналах публікують нові кадри з району вокзалу Бахмута. Окупанти показали знімки, на яких зафіксовані руйнування на вулиці Миколи Дяченка (колишня назва — Пушкіна). Кадри […]

бебі-бокси

У прифронтових регіонах України видають безоплатні набори для немовлят: як отримати

Мешканці дев’яти вразливих регіонів України можуть отримати безоплатні бебі-бокси. У складі наборів — найнеобхідніші речі для немовлят до трьох місяців. Наповнення складають одяг, гігієнічні і […]

часів ярі

Рф активізувала штурми в Часів Ярі: проводять до 7-9 атак щодня

У Часів Ярі тривають активні бої. Окупанти не припиняють спроб повністю захопити місто. Останніми днями ворог активізував наступ. Щодня ЗСУ відбивають до 7-9 ворожих атак. […]