Останнім часом суспільство активно обговорює скандальний допис народної депутатки Мар’яни Безуглої про Валерія Залужного. На тлі цього “конфлікту інтересів” українці роблять, зокрема жартівливі матеріали. Але з’явилось нібито звернення Головкома Збройних Сил України (ЗСУ) про Безуглу, яке набуло популярності.
Як розуміти подібні відеоматеріали — роз’яснює журналіст видання Бахмут IN.UA Данило Вінниченко.
Про яке звернення йдеться?
27 листопада з’явилось відео, у якому Головком звертається до народу і розповідає про “закиди” з боку Безуглої. І ніби просить її особисто помовчати та зберігати тишу про війну.
Але в цьому відео багато суперечностей, які слід розглянути детальніше.
“Безугла тю-тю”: чи міг таке сказати Головком?
Це відео не справжнє, а створене штучним інтелектом. Відео — діпфейк Залужного. Якщо уважніше дивитись за словами та “мімікою”, то можна помітити, що вони не збігаються.
Відео є сатирою та було створено й поширено українським Telegram-каналом, який публікує матеріали гумористичного характеру. Останній кадр є тому підтвердженням. Канал взяв за основу минулорічне відеозвернення Валерія Залужного до Дня ЗСУ.
Матеріал не є офіційним зверненням Головкома. Однак можна побачити значну кількість вподобайок та коментарів під відео. Сам Залужний ніяк публічно не коментував слова Безуглої щодо його “некомпетентності”.
Активна реакція у коментарях
Відео у багатьох опинилось у рекомендаціях від YouTube. Вгорі під роликом є чимало коментарів, які популярні в стрічці. Це можна побачити за кількістю вподобайок та відповідей. Однак, якщо придивитись на сторінки користувачів, то можна припустити, що частина з них — це боти, які активізувались задля підтримки Залужного.
Ботів активізують задля просування певного контенту, щоб платформа могла його пропонувати іншим користувачам або задля деморалізації, щоб зробити картинку масової “незгідності”.
Офіційні українські медіа, Залужний або Безугла ніяк відеофейк не коментували. Однак, із вищенаведених ознак ми робимо висновок, що матеріал є фейковим та створений в гумористичних цілях.
Як можна перевірити інформацію в YouTube Shorts?
Примітка: YouTube Shorts — це розділ з короткими відео на американському веб-сайт YouTube. Shorts зосереджені на вертикальних відео тривалістю не більше 60 секунд і різноманітних функціях для взаємодії з користувачем.
Опис під “шортсом” знайти можна не одразу, тому пояснюємо, як це зробити. На комп’ютері потрібно натиснути на 3 крапки знизу під кнопкою “Поділитися”. Коли натиснули, обирайте “Опис”, там ви зможете побачити розгорнуту інформацію про відеоматеріал.
На телефоні це також робиться у два кроки. Спочатку в правому верхньому куті тиснемо на 3 крапки. Потім на панелі, яка з’явиться нижче, обираємо “Опис”.
Ставитись з гумором до деяких одіозних особистостей під час війни — це нормально. Інколи всім хотілось би відволіктись від проблем війни та просто посміятись. Однак слід враховувати, що іноді навіть відверто жартівливе відео або допис можуть дезінформувати населення та стати “інфоприводом” для російських пропагандистів, які надалі спекулюватимуть на цьому.
Читайте також:
- Журналісти Forbes застерегли Захід не поставляти танки Україні
- Бандерівці штурмують Дагестан, а Зеленська торгує дітьми: дайджест російських фейків
- “Неповнолітніх на Донбаський фронт”: пропагандисти маніпулюють на темі мобілізації в Україні
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!