Фейк: Україна застосовує хімічну зброю на Донбасі та Харківщині

Лідія Гук Гук Лідія 13:30, 4 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

26 травня мчс “днр” у своєму Telegram-каналі опублікувало інформацію, що Збройні Сили України нібито планують обстріл боєприпасами з отруйними речовинами на Донбасі. А через два дні росмедіа почали активно поширювати заяву генерал-лейтенанта ігоря кирилова про те, що Україна начебто готує атаку із застосуванням хімічної зброї на Харківському напрямку.

Однак — це фейк. Звинувачення є безпідставними, рф не надала жодних підтверджень цієї інформації.

Хімічна зброя на Донбасі

Інформацію про застосування отруйних речовин на Донбасі мчс “днр” повідомило 26 травня на своєму Telegram-каналі:

“Увага! Інформація від Штабу ТерО: ракетна небезпека! Планується ворожий обстріл із застосуванням боєприпасів із отруйними речовинами по всій території ДНР”.

Ця заява не містить жодного вказано джерела. Після того, як низка росмедіа, посилаючись лише на допис в Telegram, перепоширила новину, сам пост видалили. 

Росія вже не вперше звинувачує Україну у використанні хімічної зброї. Врешті у 2024 році на 105-тій сесії Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) члени Виконавчої ради відкинули звинувачення російської федерації на адресу України. Щобільше, у компендіумі листувань держав-учасниць щодо України, росію звинуватили в поширенні необґрунтованих звинувачень щодо можливих “планів” України застосувати хімічну зброю на власній території, назвавши це “кампанією дезінформації”, спрямованою на внесення плутанини в Раду та дискредитацію ОЗХЗ.

Також, британський медіаресурс The Telegraph у квітні 2024 року повідомив, що рф систематично проводила незаконні хімічні атаки проти Збройних Сил України.

Фейкова новина на Telegram-каналі мчс “днр” / скриншот

Хімічна зброя на Харківщині

Через два дні після публікації допису мчс “днр” про “обстріл” боєприпасами з отруйними речовинами на Донбасі, росмедіа почали поширювати про нібито нову хімічну загрозу, тільки вже на території Харківщини. 

28 травня відбувся брифінг міністерства оборони росії з військово-хімічної діяльності США та України. Під час нього начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту зс рф генерал-лейтенант ігор кирилов заявив про численні випадки застосування українською стороною подразнюючої речовини хлорпікрину, часто в суміші з хлорацетофеноном в районі міста Донецьк та населених пунктів:

  • Богданівка;
  • Горлівка;
  • Кремінна;
  • Бахмут.

За його словами, саме Зеленський санкціонував ці теракти. 

Звинувачення України у застосуванні хімічних отруйних речовин проти російських військових є усталеною практикою кремлівської пропаганди з початку повномасштабного вторгнення. Саме росія застосовувала хлорпікрин проти українських військових, порушуючи Конвенцію ООН про заборону хімічної зброї, в чому намагається зараз звинуватити Україну. До виходу цього звіту були відомі випадки використання невідомої отруйної речовини під час облоги Маріуполя. Ціллю рф були не лише військові, а й цивільні.

Також кирилов заявив, що українські воєнні нібито готують нову провокацію з використанням “Люїзиту” (ред. бойова отруйна речовина) на Харківському напрямку. Такий висновок він зробив через інформацію начебто про прохання України надати антидоти та протигази у великій кількості. Утім, у цій заяві відсутньо до кого саме, коли та в якій кількості було здійснено запит про допомогу. Бахмут IN.UA не знайшов даних, що б підтверджували існування запиту до будь-яких країн про надання антидотів та протигазів.

Довідка: Люїзит – це бойова отруйна речовина, яку виготовляють з ацетилену та трихлористого миш’яку. У військовому середовищі його часто називають “роса смерті”. Коли люїзит потрапляє в шлунково-кишковий тракт, він викликає сильну слинотечу та блювання, супроводжувані гострими болями, зниженням артеріального тиску та пошкодженням внутрішніх органів. Смертельна доза люїзиту при внутрішньому вживанні становить 5-10 мг на 1 кг маси тіла. Ця речовина може проникати крізь матеріали захисних костюмів і протигазів.

Фейкова інформація про запит України надати антидоти та протигази / скриншот

Створення та поширення фейків про застосування зброї з отруйними речовинами має на меті створення образу України-порушниці Конвенції про заборону хімічної зброї. Відтак рф прагне відвести увагу від скоєних злочинів та виправдати терор, що розпочала проти українського народу. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Всі потопельники у водах Тиси мають на тілах ознаки насильницької смерті

Лідія Гук Гук Лідія 11:00, 31 Травня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

25 травня колишній прем’єр-міністр України часів януковича микола азаров на своїй сторінці у Telegram заявив, що практично всі чоловіки, яких знайдено мертвими у Тисі, були вбиті українськими прикордонниками. До цієї новини колаборант додав дві фотографії потопельників, які нібито підтверджують інформацію.

Однак — це брехня. Немає жодних підтверджень, що тіла на фото з допису азарова мають сліди насильницької смерті.

Експрем’єр азаров поширює брехню

Тезу про масовий розстріл українськими прикордонниками чоловіків, які намагались переплисти Тису, микола азаров не підкріпив жодним джерелом. Його найсильніший аргумент — єдиний випадок, коли прикордонник застрелив цивільного при спробі незаконно перетнути кордон. 

Окрім цього, колишній топпосадовець України у своєму дописі просуває російські тези про “київський режим” та “карателів на службі держави”.

Допис миколи азарова на Telegram-каналі / скриншот

За допомогою зворотного пошуку зображень через Google ми знайшли джерело фотографій, які розмістив азаров на своєму Telegram-каналі. Першочергово ці світлини поширювала Державна прикордонна служба України з повідомленням про знайдені тіла. У тексті вказано лише про факт виявлення тіл та з’ясування обставин за яких потопельник вирішив переплисти Тису. Втім, немає жодної інформації про те, що на тілах присутні ознаки насильницької смерті.

Політолог Костянтин Бондаренко та російська пропаганда

Інформацію щодо розстрілу українськими прикордонниками чоловіків, що намагались перетнути Тису з метою уникнення мобілізації, в мережі поширювали ще раніше. 9 травня пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував запис свого інтерв’ю з українським політологом Костянтином Бондаренком, в якому вони, зокрема, обговорювали тему уникнення мобілізації в Україні. У відео Костянтин Бондаренко без джерел, посилаючись лише на силу впевненості власної думки, стверджує, що серед потопельників є жертви обстрілів українськими прикордонниками. Бондаренко вже не вперше намагається видати свої домисли за факти. 

Журналісти незалежного видання Texty.org занесли чоловіка до бази псевдосоціологів та прихованих піарників, згідно з якою Бондаренко просуває інтереси колишніх регіоналів — Сергія Тігіпка, Олександра Вілкула, Василя Горбаля, Наталії Королевської та інших. Також Бондаренко піарив депутатів забороненої проросійської партії «Опозиційний блок». Окрім цього, чоловік дописує для пропагандистського російського видання «Украина.ру», а з початку повномасштабного вторгнення просуває антидержавні наративи.

На думку засновника Telegram-каналу «Шейх Тамир» — проросійського журналіста олександра шелеста, метою нібито умисного вбивства чоловіків при спробі перетнути кордон є крадіжка грошей, які з собою мали потопельники. Цю тезу російський журналіст, ексведучий медведчуківського «NewsOne», не підкріпив жодним джерелом, яке б підтверджувало сказану інформацію.

Публікація частини інтерв’ю на Telegram-каналі «Шейх Тамир» / скриншот

Російські пропагандисти використовують інформацію, як от єдиний випадок ненавмисного вбивства на кордоні, для викривлення фактів та поширення антидержавних наративів. Так вони прагнуть викликати паніку в суспільстві, вкотре дискредитувати процес мобілізації в Україні та посилити недовіру до правоохоронних органів.

Псевдосоціолог Бондаренко ж своєю діяльністю “підтримує на плаву” проросійських політиків в українському та російському інформаційних просторах, симпатизуючи колишнім “регіоналам”. Окрім цього, даючи інтерв’ю російським та проросійським “ЗМІ”, він просуває скептичні тези щодо поточного стану справ в Україні, її внутрішньої політики. При чому робить це не на основі реальних кейсів, а використовуючи надумані приводи, як от “розстріл прикордонниками” чоловіків, які перепливають Тису.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Їдуть з Уралу й Таджикистану: обличчя “руського міра”, що приїхали окуповувати Донеччину та Луганщину 

Марія Носуля Носуля Марина 17:00, 30 Травня 2024
Росіяни / ілюстрація Бахмут IN.UA

Росіяни долають тисячі кілометрів, щоб опинитися в чужій для них країні зі зброєю у руках. Судячи з їхніх соцмереж, війна для них — щось накшталт розваги. “Бахмут.IN.UA” покаже обличчя військових російської армії, що вештаються в Донецькій та Луганській областях.

Росіяни на Донбасі

У матеріалі про окуповане Покровське ми розповідали про так званого волонтера з чєлябінської області, який систематично приїздить на окуповану та зруйновану росіянами частину Донбасу. Детальніше про “волонтера” та село в окупації у матеріалі за посиланням.

З соцмереж вже відомого нам волонтера дізнаємося трохи більше й про самих російських військових на окупованій частині Донеччини та Луганщини. 

Три “товаріща” / фото з соцмереж

Ось, до прикладу, одна зі світлин соцмереж так званого волонтера сотніченка, де він на  передньому плані — показує “мир”. 

максім сотніченко — підприємець з російського єманжелінська, челябінської області. У  перервах між встановленням вікон у рідному місті долає понад 2,5 тисячі кілометрів аби привезти “за лєнточку” автівки та гуманітарку своїм землякам-військовим. “Лєнточкой” росіяни називають українську територію, де проходять бойові дії.

“Волонтер” доставив автівку в окуповане Покровське:

Тут сотніченко разом з російськими танкістами, які дислокуються у сільському магазині окупованого Покровського:

Повернімося до спільного фото. 

На ньому також присутній земляк і товариш сотніченка — алєксандр стєпаненко.

сотніченко і стєпаненко / фото з соцмереж

Стєпаненко приїхав на Донбас так само як і його друг-“волонтер””” —  з російського уралу, місто єманжелінськ. 

Росіянина призвали на службу у жовтні 2022 року, і, після навчань у місті чебаркуль тієї ж челябінської області, алєксандр потрапив на Луганщину: у Кремінну, після —  Привілля, де воював тривалий час. Там, власне, і зроблено фото “волонтера”.

Служить алєксандр стєпанєнеко у 85 окремій мотострілецькій бригаді другого гвардійського Лугансько-Северодонецького корпусу. 

Цей корпус раніше входив до складу народної міліції “лнр”. Від січня 2023  року другий корпус став частиною регулярної армії рф і складається з п’яти загальновійськових бригад. Загальна чисельність сягає до 20 тисяч військових та належить до групування “юг”. 

Окупанти 85 бригади другого корпусу  також брали участь у боях під Кліщіївкою Бахмутського району. Саме у Кліщіївці від серпня 2023 року служить і стєпаненко. 

На аватарці сторінки цієї особи в російській соціальній мережі “вконтактє”  — логотип воєнної розвідки рф. Сторінку, до речі, стєпанєнко, видалив.

Сторінка стєпанєнка в соцмережах / скриншот

Проте далі, дізнаємось, що уралець — навідник бойової машини:

Ким працює цей окупант / скриншот
“гєрой” / фото з соцмереж

Вдома, у єманжелінську, на стєпанєнка чекає “офіцерська” дружина. Судячи з соцмереж, оксану не надто турбує той факт, що її чоловік — вбивця. Вона із гордістю фотографується із його формою та бажає окупантові “скорєє вєрнуться домой”. 

Публікація дружини / скриншот
Інша публікація оксани / скриншот

Сестра стєпанєнка та його друзі теж чекають на сашу з України, куди він приїхав нищити міста та вбивати людей:

Коментарі від друзів / скриншот

Також на фото сотніченка є й інший справжній патріот росії – єгор файзієв . Принаймні це його ім’я на сторінці в російській соціальній мережі “вконтактє”. 

Сторінка окупанта / cкриншот

Для російської соцмережі окупант своє ім’я дещо спростив, бо ж насправді він — йодґор зубайдуллоєвич файзієв зі скромним позивним “Рембо”. Служить він у тій же 85 бригаді другого корпусу, що й стєпанєнко.  

Перебуває йодґор у Привіллі, що на окупованій Луганщині, поблизу Северодонецька, а у Бахмутському районі, за його ж словами — частий гість.

Уродженець містечка Шахрітус в Таджикистані, неподалік від кордону з Афганістаном. Останні роки перед повномасштабною війною росії проти України справжній “рускій” проживав у місті ступіно та займався легковими перевезеннями — таксував у підмосков’ї. 

До війська рф він пішов добровільно, підписавши контракт, служить з початку 2023 року. 

Ще одна публікація окупанта / скриншот
Сторінка окупанта / скриншот

У своїх соцмережах ділиться планами на майбутнє: контракт, каже, безстроковий, служитиме до кінця війни. 

Файзієв на окупованих росією територіях України почувається вкрай непогано, хоч вже й встиг отримати поранення та побувати в кількох госпіталях на Луганщині та на території рф. Все ж, воювати на території іншої держави окупанту подобається: тут, наприклад, файзієв танцює від щастя воювати в Україні

Також у соцмережі хизується фото з військовополоненим:

Фото з полоненим захисником / фото з соцмереж

Редакція передала інформацію про українського військовополоненого до відповідних органів.

Від рідного містечка йодґора до Привілля, на Луганщині, де він чинить воєнні злочини, приблизно 3,5 тисячі кілометрів. Проте, хіба це відстань для вмотивованого вбивати українців московита з таджицькою пропискою? 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як же він дратує: клікбейт у ЗМІ зменшує рівень медіаграмотності українців

Новинні Telegram канали, засоби масової інформації та блогери, виробляючи тонни контенту, щоденно борються за увагу аудиторії. Не всі з них роблять це екологічно, вдаючись до […]

Цифрові медіаманіпуляції. Як обманюють за допомогою штучного інтелекту

Графічний контент — невіддільна частина Інтернету. Фотографіями та картинками ілюструють новини, а іноді й самі знімки стають інформаційним приводом. Але не всі фотознімки є справжніми, […]

Штучний інтелект створює графічний контент для соцмереж: як розпізнати зображення, створене ШІ

Соціальні мережі заполонили картинки, які “малює” AI — Artificial Intelligence, що перекладається як штучний інтелект. У деяких випадках ці зображення створюються спеціально для того, аби […]

Що не так із Telegram та чи має він альтернативи

Останніми місяцями популярною є тема “забороняти Telegram чи не треба”. У рамках роз’яснювального проєкту “Бахмут IN.UA” розкаже про основні “за” та “проти” заборони найпопулярнішого месенджера, […]

Ми всі із цим стикалися. Що таке “астротурфінг”

Астро… Що? Скоріш за все, ви не чули цей термін, але точно були свідками його дії в соцмережах та навіть у реальному житті. Команда “Бахмут […]