Мобільні крематорії для спалення тіл, бізнес органів та “справжні” власники території України: комбо-фейк від пропагандистів

Лідія Гук Гук Лідія 15:00, 28 Серпня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють інформацію, що Україна нібито спалює тіла загиблих воїнів у мобільних крематоріях у Сумах, оскільки, мовляв, компанія Blackwater не дозволяє поховання на українській землі, яка буцімто належить їй. За іншою версією — це не пересувні крематорії, а начебто спецобладнання для збереження “товарного вигляду” органів при транспортуванні.

Утім, це фейк. Україна не користується мобільними крематоріями, натомість росія їх використовує роками. Також, компанія Blackwater не володіє українською землею. Цей, як і наратив про нібито бізнес людськими органами, рф поширює на пропагандистських каналах у видозміненому вигляді з різною періодичністю.

Фейк від пропагандистів / скриншоти

Мобільні крематорії в Сумах: чому це фейк

Кремлівський Telegram-канал “лев щаранский” поширює колаж скриншотів, у кому якому користувач lexa_crim у Х (ред. — колишній Twitter) стверджує про нібито використання Україною мобільних крематоріїв. До тексту із заявою автор допису прикріпив фотографію начебто однієї з таких машин. Через погану якість світлини ми припустили, що це скриншот з відео. За ключовими словами “mobile crematoriums” ми знайшли відео, яке було завантажено дев’ять років тому на YouTube-каналі “Free Donbas”. Це відеоогляд мобільного крематорію. На початку відео вказано, що це модель ИН-50.1К, а наприкінці наводяться контактні дані ймовірного виробника: індекс 194044, санкт-петербург, вул. пироговська 21, (бізнес-центр “нобель”), офіс 300, www.turmalin.ru, [email protected]. За ключовими словами “мобильный крематорий ИН-50.1К” ми також знайшли YouTube-канал компанії-виробника “турмалин”, яка вперше розмістила відеоогляд цього мобільного крематорію у 2013 році. У описі вказано, що під час запису прилад проходить “випробування унікальної установки для термічного знищення (спалювання) біологічних відходів – мобільного крематорію ІН-50.1К, що пройшов капітальний ремонт та глибоку модернізацію”. 

За інформацією на сайті, “турмалін” — це санкт-петербурзька компанія, вважається №1 в росії у галузі технологій та обладнання для термічного знешкодження, знищення відходів. Заснована 16 червня 1993 року, коли путін підписав свідоцтво про реєстрацію.

Знайдена інформація свідчить, що машина на фото ніяк не стосується України. Саме росію вперше звинуватили у використанні приладів для спалювання біологічних відходів для знищення тіл своїх воєнних. У статті Blomberg за 2015 рік журналіст Джош Рогін зазначив, що під час інтерв’ю з колишнім головою комітету Палати представників із питань збройних сил Америки Маком Торнберрі, політик сказав: «росіяни намагаються приховати свої втрати, беручи з собою пересувні крематорії», та «вони (російський уряд) намагаються приховати не тільки від світу, але й від російського народу свою причетність». За словами журналіста, Торнберрі бачив докази існування крематоріїв як з американських, так і з українських джерел, які підтримуються розвідкою США. Це не єдина заява американських високопосадовців у 2015 році. 

Про використання росією мобільних крематорій також заявив конгресмен США Сет Моултон на своїй офіційній сторінці у X. Відсутність у дописі згаданих джерел інформації Моултон пояснив для Bloomberg тим, що не може розголошувати секретні дані розвідки США. Щодо українських заяв, які підтримуються американською розвідкою, Торнберрі ймовірно мав на увазі оприлюднену інформацію від СБУ щодо спалювання російських військових у камазах, які були помічені наприкінці 2014 року в ростовській області біля українського кордону. За словами конгресменів, тоді мобільні крематорії стали для путіна інструментом приховування справжньої кількості загиблих російських воєнних в Україні. 

Рік після початку повномасштабного вторгнення росії, тодішній міністр оборони Великої Британії Бен Волес в інтерв’ю для Telegraph озвучив, що російські війська володіють мобільними крематоріями, які можуть бути використані в цій війні. У матеріалі розміщено відео із пересувним приладом для спалювання біологічних відходів ИН-50.1К виробника компанії “турмалін”. Під час облоги Маріуполя, Міністерство оборони України повідомило про перебування тринадцяти мобільних крематоріїв для здійснення зачистки вулиць від тіл загиблих цивільних мешканців. Також, було зафіксовано використання мобільних крематоріїв на Чернігівщині та у м. Новоайдар Луганської області.

Немає жодних доказів, що Україна використовує пересувні крематорії у Сумах. Подібний фейк про нібито наказ “організувати мобільний крематорій” для українських військових у Херсоні рік тому вже спростувало авторитетне видання Reuters.

Транспортування органів: чому неможливо

Іншу версію того, що розміщено на скриншоті, пропонує коментатор m_strannik у соціальній мережі X. За його словами, прилад на фотографії не є мобільним крематорієм, а нібито спеціальним обладнанням наданим Швецією, Німеччиною, Італією та іншими країнами для збереження товарного вигляду людських органів під час транспортування.

Однак, як ми вже виявили, саме російська інсинераторобудівна компанія “турмалін” є виробником обладнання, яке, за їхніми словами, призначене для знищення біологічних відходів. У той час, як процес транспортування органів потребує протилежного, а саме умов для збереження анатомічних механізмів людини. У місцях ведення боїв неможливо належно здійснити трансплантацію органів для транспортування, як і замороження тіл для подальшого вилучення. Позаяк органи для трансплантації необхідно вилучити зразу, як тільки в людини була оголошена смерть мозку. Без необхідного постачання киснем органи перестають нормально функціонувати, відтак стають непридатними для пересадження.

Навіть за належних умов вилучення анатомічних механізмів людини, їх транспортування у Швецію, Німеччину, Італію із Сум є неможливим через витрачений час на дорогу. Як відомо, серце і легені є придатними для пересадження 4 години після вилучення від донора. Печінка може зберігатися від 12 до 18 годин, підшлункова залоза 8-12 годин, кишки можуть зберігатися приблизно 8 годин, нирки 24-48 год. На додачу, кожна операція трансплантації триває мінімум 6 годин залежно від анатомічного матеріалу людини.

Також, пересадження органів осіб, які загинули під час воєнних дій, не дозволяє українське законодавство. За Законом України «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині», стаття 17, пункт 4: забороняється вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів у загиблих військових. 

Уряд Німеччини та Швеції публікують на своїх офіційних сайтах всю допомогу, яку надали Україні під час війни. Поміж всього не зафіксовано передачі ні мобільних крематоріїв, ні іншого спецобладнання для транспортування органів. Уряд Італії досі не оприлюднював точний список всієї допомоги, яку відправив до України.

Blackwater та українська територія

ПВК “Blackwater” — американська приватна військова компанія. До січня 2010 року більш відома як “Xe Services LLC”, до лютого 2009 року — як “Blackwater”.  Вони починали як приватна охоронна фірма, яка надавала підтримку в навчанні для правоохоронних органів, департаменту юстиції та військових організацій. Наразі має назву Academi і є охоронним підприємством, що займатиметься підготовкою військових і правоохоронців. 

Blackwater з Україною пов’язували плани щодо придбання українського авіапідприємства «Мотор Січ» у 2019 році. А згодом засновник Blackwater Ерік Прінс хотів створити приватну військову компанію, куди могли б найматися українські військові з досвідом участі в АТО на Донбасі. Крім того, як повідомляє американське медіа Time, Прінс розглядав можливість створення фабрики з виробництва боєприпасів в Україні та консолідації провідних авіаційних і аерокосмічних фірм країни в консорціум для конкуренції з Boeing і Airbus. Однак жодні плани не були здійснені.

Blackwater є приватною військовою компанією, яка ніколи не цікавилась купівлею території України. Заявляти про це без серйозних доказів — безглуздо. Ймовірно, автор коментаря переплутав Blackwater з іншою компанію, яка має схожу назву — BlackRock. Пропагандисти неодноразово публікували безпідставні заяви про начебто купівлю сільськогосподарської землі України та заборону керівника фірми BlackRock проводити поховання українських військових на цій території. Раніше ми вже спростували таку інформацію. 

Заяви пропагандистів щодо володіння BlackRock українською територією не містять жодних доказів. Натомість факти свідчать протилежне. Згідно з  українським законодавством, іноземцям, фізичним особам без громадянства та юридичним особам заборонене придбання акцій та часток у статутному капіталі або бути членами організацій, які володіють землями сільськогосподарського призначення. У законі також зазначено, що обмеження власності на землю можна зняти лише шляхом референдуму. Однак його проведення забороняється під час воєнного стану. Відтак, жодна іноземна компанія не може володіти українською територією.

На те, що всі звинувачення у Х створені з метою дезінформації, вказує вміст поширюваної інформації на сторінках авторів фейку. Новини про Україну від російських медіа, карикатури на українських політиків, звинувачення в нацизмі, неетичні коментарі під інтерв’ю офіційних осіб країн-партнерів України та інша брехня, яка поширюється майже щодня. Усі звинувачення на адресу України є бездоказовими та нелогічними, що визначає акаунти lexa_crim, rucolonel, m_strannik інструментами кремлівської пропаганди.

Читайте також:

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 28 Грудня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, одяг та їжу. Водночас у відео стверджується, що жінка начебто незадоволена, адже, мовляв, очікувала від Данії більше підтримки.

Однак, це фейк. В оригіналі сюжету від BBC українська біженка з вдячністю розповідала про отриману допомогу. А твердження про нібито інші очікування були створені за допомогою голосового діпфейку.

Українські біженці: російська пропаганда

Фейковий допис про незадоволення української біженки / скриншот

Відредагований сюжет з українською біженкою з’явився 25 грудня на пропагандистському Telegram-каналі “медведь”. У ньому українська біженка Алла говорить: “Ми дуже вдячні данцям. Вони надали нам місце для проживання, їжу, весь цей одяг. Ми отримали багато пожертв і це дуже мило”. Також жінка додає, що планує Данію зробити своєю новою домівкою. 

Після цього, лунає голосовий діпфейк слів, яких насправді немає в сюжеті ВВС News: “Але це не той рівень підтримки, на який ми розраховували. Нам досі доводиться жити в маленьких квартирах. Це важливо для мене, тому, що я маю двох дітей, тому я б хотіла, щоб кожна дитина мала окрему кімнату. Наданий нам одяг — не новий і це стає проблемою, адже мої діти не звикли носити вживаний одяг. Загалом, якщо ви запитаєте, де для мене найбільш комфортно жити — тут в Данії чи в Україні до війни, я б сказала в Україні. Данія неочікувано виявилась незручною для проживання.”

Справжній сюжет був опублікований на платформах ВВС 1 травня 2022 року з назвою “У Данії подвійні стандарти щодо біженців?”, у якому висвітлили різне ставлення данського уряду до біженців з України та Сирії. За словами української біженки Алли, країна дає їй можливість розпочати нове життя, тоді як сирійці відчувають себе небажаними. Зокрема, уряд скасував дозволи на проживання для сотень сирійців, мотивуючи це тим, що повернення на їхню батьківщину тепер є безпечним, з чим не погоджуються самі сирійці.

Оригінальний сюжет BBC / скриншот

Фейкові слова, озвучені нібито голосом Алли, лунають швидше та різкіше порівняно з її оригінальним мовленням. Крім того, голосовий діпфейк використовується лише як позакадровий голос, а сама біженка не з’являється на екрані. Натомість у справжньому сюжеті жінка присутня в кадрі під час розмови.

Окрім того, пропагандисти, перед тим, як запустити відео на свою аудиторію, наклали на відеоряд російські субтитри. Це зроблено для того, аби росіяни, які не знають англійської мови, змогли подивитися цей ролик та самостійно нібито впевнитися: так, дійсно, українці — невдячні! Вони також наврядчи звернуть увагу на зміну у голосі головної героїні відео.

Російська пропаганда вкотре намагається висміяти українських біженців та створити образ невдячних людей. Такі історії спеціально створюються, щоб викликати негативне ставлення до українців у країнах, які їх приймають. Пропагандисти хочуть посіяти думку, що українці лише користуються допомогою і не цінують її. Це одна із частин інформаційної війни, спрямованої на те, щоб зменшити рівень підтримки України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. […]

“У вашій будівлі я заклав вибухівку”. Українці отримують листи з погрозами від “військових”

У соціальних мережах українці діляться скриншотами, зробленими з власних поштових скриньок. Листи відправляють буцімто українські військовослужбовці, погрожуючи цивільному населенню, а також розповідаючи про недоліки в […]