Європейський Союз допоможе побудувати у Житомирі житловий багатоквартирний комплекс. Його планують звести в 2024 році. Вимушені переселенці будуть мати комфортні інклюзивні оселі з сонячними панелями, твердопаливною котельнею та укриттям.
У Житомирі збудують унікальний житловий квартал для переселенців. За підтримки фінансування Європейського Союзу планують звести чотири багатоповерхівки на 116 квартир. Помешкання буде у провулку Червоному. Крім Житомира подібні комплекси будуватимуть в:
Дубно;
Ковелі;
Львові;
Макарові;
Чернівцях.
Загалом у новому житлі зможуть розмістити близько 400 переселенців, вони безоплатно отримають у користування квартири. На території домівок також зведуть укриття, яке вміщатиме всіх людей.
Важливо, що квартири будуть надавати вже з мінімальним меблюванням, а також побутовою технікою. Перші поверхи збудуть повністю інклюзивними. Комплекс забезпечуватимуть енергоефективними станціями, сонячними панелями тощо.
На вимогу Євросоюзу, у найближчі 10 років після введення цих будинків в експлуатацію, квартири мають залишатися в комунальній власності і не можуть бути жодним чином відчужені чи приватизовані, а користуватися ними мають люди, які підпадають під категорію вразливих.
Випускова редакторка Бахмут IN.UA відвідала історичний саміт ЄС 14-15 грудня, де ухвалили позитивне для України рішення. Ми розпитали євродепутатів про те, як такі глобальні рішення впливають на малі громади й маємо відповідь. Всі деталі пояснюємо у матеріалі.
Примітка. 14 грудня Єврокомісія схвалила рішення про початок переговорів щодо вступу України в ЄС. Це рішення дуже важливе для нашої країни — особливо зважаючи на те, що наша країна у війні.
Брюссель та рішення щодо України
Три дні журналістів з України знайомили з тим, як же працює Європейський Союз зсередини, хто приймає рішення, чому вони часто затягуються та не ухвалюються так швидко, як б ми того хотіли. Особливо щодо того, що стосується підтримки України — як фінансової, так й гуманітарної. Бахмут IN.UA також запросили на зустріч з євродепутатами.
Ми питали про відбудову, озброєння та допомогу зруйнованим містам. Спойлер — висновки позитивні, але перед всією країною ще багато роботи. Й це стосується кожного громадянина.
Як працює ЄС?
Європейський Союз можна порівняти з великою машиною, і якщо зламається одна деталь — то вся конструкція почне хитатися. Авжеж, це метафоричне порівняння, але фактично так і є: якщо у одній з країн ЄС відбувається щось не так — це відчувають всі. У залі Європарламенту є скульптура, яка присвячена цьому.
Інсталяцію “Злиття” створив бельгійський художник Олів’є Стребель. Спільний стовбур символізує Союз, гілки — країни-члени, а їхнє переплетення символізує взаємозалежну співпрацю між усіма елементами.
“Це не звичайна скульптура. Якщо ви торкнетеся навіть однієї маленької деталі, то почнуть рухатися всі. Для нас це символізує нашу роботу в ЄС”, — каже наша співрозмовниця.
У Європарламенті налічують близько 705 депутатів від усіх країн ЄС. Зараз є 27 країн-членів, і це:
Австрія;
Бельгія;
Болгарія;
Хорватія;
Кіпр;
Чехія;
Данія;
Естонія;
Фінляндія;
Франція;
Греція;
Іспанія;
Нідерланди;
Ірландія;
Литва;
Люксембург;
Латвія;
Мальта;
Німеччина;
Польща;
Португалія;
Румунія;
Словаччина;
Словенія;
Швеція;
Угорщина;
Італія.
Була ще одна країна-28 член ЄС, але вона прийняла рішення покинути коаліцію — йдеться про Велику Британію. Україна ж отримала “зелене світло” на початок переговорів про вступ у ЄС, й готується до тривалого діалогу.
Ми не можемо швидко включити Україну в ЄС, бо це буде надто складно для українського народу та для самої країни. Ви повинні бути підготовлені, щоб цей вступ пройшов не так складно… Попереду багато роботи, яку повинні робити всі разом,
каже джерело в ЄС // після ухвалення позитивного рішення щодо України
Всі 27 країн по черзі головують у Раді — зараз це робить Іспанія, але наступний рік роботу Європейського Союзу очолюватиме угорський уряд, тобто Віктор Орбан. Він очолить Раду міністрів ЄС на пів року з липня 2024 року.
🇪🇺Our journalist is at the EU summit.
The preparations are already over and presidents of the EU countries have already begun to arrive in. According to her information, sources on the sidelines of the EU say that the decision about Ukraine may be delayed until Saturday. pic.twitter.com/VTRSSV3AfJ
На тлі останнього рішення, де саме Орбан виступав противником початку переговорів для України про вступ в ЄС та негативно висловлювався про рішення — таке головування вважають нелегким періодом. В основному хвилюються через ймовірне блокування допомоги Україні або зменшення її підтримки.
Проте, навіть з прямою незгодою Віктора Орбана про початок переговорів — євродепутатам вдалося знайти вихід та спільне рішення, хоча джерела ЄС й вказували, що наші шанси на успіх складають від 20% до 30%.
Що зміниться у найближчі роки для України?
Початок перемовин про вступ в ЄС — перемога для України, як зазначив Зеленський. Але це означає ще й те, що перед нами довга дорога. Джерела у ЄС зазначають, що вони й надалі стежитимуть за тим, як відбуваються реформи в Україні.
За найпозитивнішим прогнозом, Україна може стати членом ЄС у 2030 році, проте це дуже швидко, тож є сумніви — чи буде готова країна до вступу найближчими роками? Зважаючи на війну та окуповані території, це буде непросто. Водночас джерело ЄС зазначило, що те, що Україна зараз має окуповані території, не повпливало на рішення почати перемовини з Україною про вступ.
Тож, маємо позитивні прогнози. Інсайдери кажуть нам, що за останній рік Україна зробила відчутний прорив у реформах — це, зокрема, і судова реформа. Нагадаємо, що цього року Дніпровський районний суд Києва виніс вирок у справі вбивства херсонської активістки Катерини Гандзюк. Підозрюваних — помічника депутата облради Олексія Левіна та ексголову Херсонської обласної ради Владислава Мангера — засудили до 10 років увʼязнення.
‼️Дніпровський районний суд Києва виніс вирок у справі вбивства херсонської активістки Катерини Гандзюк. Підозрюваних — помічника депутата облради Олексія Левіна та ексголову Херсонської обласної ради Владислава Мангера засудили до 10 років увʼязнення.
Це гучний для України кейс, але попереду ще багато нерозкритих справ. Щодо корупції, яку багато критиків називали основною причиною для відмови почати переговори, то її не вважають непоборною.
Будьмо чесні — немає країни ЄС, у якій не було б жодної корупції. Але ми бачимо, що Україна працює над цим питанням, й бачимо успіхи,
кажуть співрозмовники // у коментарі
Відновлення зруйнованих міст на прикладі Бахмута. Що думають у Єврораді
Якщо говорити про питання Бахмута, то після деокупації основним процесом стане відбудова, й мова йде не тільки про фізичну відбудову міст.
“Коли ми говоримо про відновлення зруйнованих міст, то я маю на увазі й відновлення соціальних зв’язків, й психологічне зцілення громади. Ми маємо приклад зруйнованого Бахмута. Розуміємо, що таким містам потрібна допомога”, — каже джерело ЄС у розмові.
Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у коментарі Бахмут IN.UA запевнив, що про відбудову України вже думають, але перш за все потрібно усунути причину руйнувань.
За словами високопосадовця, було б помилкою розглядати реконструкцію і забувати про найнагальнішу річ — російську агресію. Нагадаємо, що росіяни практично повністю зруйнували місто: дороги, житлові будинки, всю міську інфраструктуру. У колись 70-тисячному місті зараз не залишилося людей, а сам Бахмут — під контролем росіян.
“Ми будемо обговорювати фінансову перспективу Європейського Союзу, як ми будемо розподіляти гроші. І на столі вже лежать пропозиції щодо цивільного фонду, будівельного фонду, а також пропозиції щодо поповнення Європейського оборонного фонду”, — резюмував Жозеп Боррель.
Джерело, яке побажало залишитися анонімним, додало, що відбудова буде пріоритетною, й гроші не неї виділятимуть, стежитимуть за їх спрямуванням та прозорістю використання.
Ще кілька високопоставлених інсайдерів запевнили, що блок буде допомагати відбудовувати міста в Україні, допоки це буде необхідно.
“Ми не можемо говорити про реконструкцію країни тільки у фізичному аспекті. Треба думати, що буде з дуже багатьма людей, які повернуться з фронту, адже вони матимуть ще й ментальні проблеми. Тому ми теж маємо подивитися, як ми можемо в найбільш можливий спосіб запроваджувати ментальну допомогу всередині країни”, — повідомила співрозмовниця Бахмут IN.UA в коментарі.
Гроші для України від ЄС
Країни ЄС регулярно допомагають Україні фінансовими траншами. Днями до нас прибули останні 1,5 мільярда євро макрофінансової допомоги з 18-мільярдного пакета підтримки на 2023 рік — про це зазначила Урсула фон дер Ляєн, президентка Єврокомісії. Вона додала, що блок повинен знайти згоду, аби й надалі надавати Україні підтримку для відновлення, відбудови та реформ.
Today we disburse the last €1.5 billion of our €18 billion 2023 support package to Ukraine.
We must find an agreement to keep providing Ukraine with the support it needs to recover, rebuild and reform.
Джерело в ЄС зазначило, що найближчим часом коаліція планує створити “український фонд”, який наповнюватимуть коштами на підтримку нашої країни. Туди планують залучити й російські заморожені активи — такі, як яхти, нерухомість, а ще кошти від російського Центрального банку. Тож, росія платитиме за відбудову України, хоче вона того чи ні.
Нагадаємо, що нещодавно у Варшаві відбулася міжнародна виставка та конференція, присвячена відбудові України. Брав участь у ній й Бахмут, точніше делегація від мерії.
Олександр Марченко, заступник мера, каже, що, за приблизними розрахунками, тільки на розмінування всієї громади, а це 436 км², потрібно буде 1,2 мільярда євро. Ці суми ще можуть змінюватися.
На додаток, після деокупації Бахмута у місті буде чимала кількість будівельного сміття. У коментарі редакції Марченко пояснює, що понад 90% міста зруйновано. Мерія провела приблизні розрахунки й визначила, що пріоритетом у майбутній відбудові може стати саме перероблення сировини.
Крім того, розглядають варіант побудови у Бахмуті потужного підприємства з перероблювання сировини. Це можливий варіант залучення для повернення жителів й бізнесу, адже будуть доступні робочі місця для населення.
Підготовка армії
Щоб відбудувати Бахмут, насамперед потрібно його деокупувати, а зараз ситуація на фронті вкрай складна. Біля Бахмута сусідні села частково під контролем росіян, а зараз йде активний наступ армії рф на Часів Яр..
Росія активізує використання FPV-дронів, мобілізує новобранців тисячами. Україна не має переваги у людях, але у той час наші військові мають іншу перевагу, адже навчаються у країнах ЄС військовій справі, вчаться літати на винищувачах F-16, керувати новою зброєю. Ця підтримка така ж важлива для Бахмута, як й фінансова, адже чим більше наші військові будуть забезпечені, навчені — тим менше людських втрат на полі бою ми зазнаємо.
А отже, більше родин дочекаються своїх чоловіків, синів, братів, дружин, сестер та матерів з війни. Важливо, що нам надають різнопланову допомогу, зокрема — це навчання наших військових.
“Я думаю, що багато з країн ЄС зараз зацікавлені в тому, аби переймати досвід в української армії. З їх навчанням, витримкою та оснащенням — вони цінні інструктори”, — каже джерело ЄС.
У останні дні нашого перебування у Брюсселі ми говорили й про те, як російські фейки впливають на ставлення до українців. На жаль, вплив у певних країнах все ж є — наприклад, російські наративи поширені у Німеччині та Італії. На думку одного із представників ЄС, найнебезпечнішим меседжем, який розповсюджує росія, є її “уявна” вседозволеність та безкарність.
Вони транслюють, що світ повинен змиритися з тим, що робить росія. Мовляв, кажуть: “Ми можемо прийти до сусіда, й зробити там будь-яке пекло, яке нам хочеться, але ви мусите змиритися з цим, бо ми велика держава. Радянський Союз теж був великою державою, а потім він розпався,
каже співрозмовник у коментарі // для Бахмут IN.UA
Як ми й зазначали, перед Україною та кожним її мешканцем попереду багато викликів, але Європейський Союз прагне нам допомогти. Ми бачимо виважені рішення щодо України, бачимо грантову підтримку, ініціативи, які допомагають переселенцям отримувати нові знання, знаходити роботу й будувати своє життя спочатку.
Саме з таких малих кроків у громаді починаються великі рішення, які допоможуть відновити Україну, й Бахмут зокрема.
У найближчі години члени країн ЄС працюватимуть над ухваленням історичного рішення —початком перемовин про вступ України до ЄС. У кулуарах Європарламенту журналістам говорять, що шанси на позитивне рішення оцінюють від 20 до 30%. Отримання нового статусу на шляху у ЄС добре позначиться й на питанні відновлення України.
Про це у коментарі Бахмут IN.UA повідомив високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у середу, 13 грудня.
Насамперед потрібно усунути причину руйнувань
Жозеп Боррель наголошує: аби повноцінно говорити про відновлення, слід усунути причину руйнувань.
Мій друг Дмитро Кулеба сказав мені, коли ми відправляли йому генератори для електрики: “Добре, ви надіслали мені генератори для електрики, але якщо ви не надішлете ще й зенітну систему, генератор може бути знищений завтра. Тож надсилайте мені речі для відновлення, але надсилайте мені й те, чим я можу їх захистити.Отже, відбудова буде, і ми вже готуємося до неї,
зазначив // Жозеп Боррель
За словами високопосадовця, було б помилкою розглядати реконструкцію і забувати про найнагальнішу річ — уникнення руйнувань.
Ми будемо обговорювати не тільки членство, не тільки приєднання, ми будемо обговорювати фінансову перспективу Європейського Союзу, як ми будемо розподіляти гроші. І на столі вже лежать пропозиції щодо цивільного фонду, будівельного фонду, а також пропозиції щодо поповнення Європейського оборонного фонду,
резюмував // Жозеп Боррель
Примітка. 14-15 грудня у Брюсселі проходитиме саміт, на якому, зокрема, обговорюватимуть питання початку переговорів про вступ України до ЄС. Джерела в ЄС зазначають, що шанси на “зелене світло” для України зараз оцінюють від 20 до 30%. Водночас рішення щодо цього питання може затягтися до суботи.
🇪🇺Our journalist is at the EU summit.
The preparations are already over and presidents of the EU countries have already begun to arrive in. According to her information, sources on the sidelines of the EU say that the decision about Ukraine may be delayed until Saturday. pic.twitter.com/VTRSSV3AfJ
Нагадаємо, що через російське повномасштабне вторгнення в Україні зруйновані десятки міст, зокрема й Бахмут. До повномасштабного вторгнення тут проживало близько 70 тисяч осіб.
У Дніпрі працює центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) Соледарської міськради. Тут переселенці та переселенки з Соледара можуть отримати різні види допомоги і консультації. Яку допомогу […]
У Маріуполі продовжують знаходити боєприпаси, що залишилися в місті після бойових дій. Натрапити на міни і снаряди можна у громадських місцях, адже окупанти досі не […]
В 2025 році для ветеранів та їх сімей запрацювала нова послуга в ЦНАПі. Йдеться про отримання витягу із Єдиного державного реєстру ветеранів війни у Центрах […]
Український кінематограф в 2025 році презентує кілька фільмів, які варті уваги глядача. Це картини присвячені митцям, війні та людям. Редакція ділиться добіркою з 5 українських […]
Росіяни закривають дитячі садки й інтернати на окупованих населених пунктах Донеччини. Вони переобладнують заклади під власні потреби. Зокрема, створюють там казарми для військових і біженців […]