Нове життя бахмутян: Родина з Бахмута розповіла, як отримала дім у Київській області

Семаковська Тетяна 11:56, 6 Вересня 2023

Родина бахмутян Марина й Андрій раніше жили в центрі міста, виховували двох дітей 5-річного Микиту та 2-річну Майю. В травні 2022 року сім’я разом з дітьми евакуювалася до Дніпра, відтоді почалися скитання з одного місця до іншого. Але в серпні 2023 року доля посміхнулася й родина отримала шанс на нове життя, волонтерські організації придбали бахмутянам будинок на Київщині, де відтепер і мешкатимуть бахмутяни. 

Як живуть бахмутяни у новому домі, чи планують повертатися у Бахмут, та що розповідають про доступне житло — зібрала редакція «Бахмут. IN. UA».

У Бахмуті родина налагодила життя, Марина працювала тату-майстром, Андрій на автомийці

Будинок Марина та Андрія в Бахмуті. Фото: надані героями

В Бахмуті Марина та Андрій в Бахмуті залишалися до 22 травня 2022 року, тоді ще місто функціонувало, але прильоти вже почали частішати. До війни подружжя мало гарну роботу, дівчина працювала тату-майстром, чоловік був адміністратором на автомийці. Коли влучило в сусідній дім Андрій та Марина вирішили їхати. 

Евакуюватися допомогли волонтери від храму Свідків Єгови. Спочатку виїхали в Дніпро, там родині запропонували два варіанти: шукати квартиру в оренду, або їхати далі, обрали другий варіант. Через місяць Марина дізналася, що ворожий обстріл знищив їх будинок в Бахмуті.

Читайте також: Як бахмутянка Катерина Арісой допомагає інтегруватися людям, які врятувалися з російської окупації

Ми поїхали у Рівненську область, місто Млинів. Жили там в школі, нам пропонували житло, але умови нас там не влаштували. Далі вирішили знову їхати в Дніпро, бо нас покликали знайомі, але у них теж були діти й ми не хотіли заважати, тож повернулися у Покровський район, там нам безоплатно здавали дім.

Марина // бахмутянка

Новий дім на Київщині

У новій оселі родина має власний город. Фото: з відкритих джерел

Марина пригадує, що в новому домі вони прожили до листопада, допоки Покровськ не почали сильно обстрілювати. Цього разу батьки вирішили не чекати, коли прилетить у сусідній дім, зібрали речі й переїхали у Черкаську область, до Шибельників. Гуманітарної допомоги в селі не видавали, тож мама дітей постійно моніторила телеграм-канали та соцмережі шукаючи допомогу. 

Так бахмутянка натрапила на оголошення організації Nestu, @leavenoonebehind2020 та BASE UA. У ньому шукали родину, якій придбають будинок на Київщині, за умови, що переселенці проживуть там п’ять років.

Вчора, після року постійних переїздів, Марина і Андрій нарешті знайшли новий дім. Разом із організацією Nestu та @leavenoonebehind2020 ми придбали будинок на Київщині, де відтепер і мешкатиме родина. Це вже четверта успішна реалізація проєкту Rebase, у межах якого ми купуємо будинки для родин-переселенців. Rebase – це шанс повернутися до повноцінного життя замість того, аби раз за разом змінювати тимчасові помешкання. Це реінтеграція у суспільство та новий дім для тих, хто його втратив.

BASE UA — Ukrainian NGO with broad scope of operations // волонтерська організація

Бахмутянка каже, що спочатку не вірила у те, що вони можуть отримати дім, але все ж звернулася до волонтерів з організації. Потім їй передзвонили, сказали, що є шанс отримати житло у Київській області.

Родині допомогли переїхати з речами, вже близько трьох тижнів сім’я обживається у новому помешканні, проте звикнути до того, що цей дім їхній все ж важко, ділиться у розмові Марина. Допомагають новим мешканцям – сусіди, громада дуже тепло прийняла родину, додає бахмутянка.

Читайте також: Щодня йшла через підірваний міст Забахмутки: як лікарка Олена Воронова рятувала людей в Бахмуті

Адаптація та робота в селі

Бахмутяни отримали шанс на нове життя. Фото: надані героями

У новому домі Марина та Андрій мають власну територію, город, який планують обробляти аби вирощувати домашню картоплю. Діти вже ходять у садочок в селі. 5-річний Микита займається одразу у двох дошкільних закладах, місцевому та онлайн у Бахмутському, говорить мама хлопчика. 

У дітей тепер є своя кімната, у нас також. В домі є кухня, вітальня, на вулиці є сад. В селі є магазини. Я працюватиму майстром нігтьового сервісу, чоловік також влаштувався на роботу, будемо адаптуватися до нового життя.

Бахмут для сім’ї був особливим містом, але повертатися туди зараз неможливо, а до відбудови, каже Марина, ще невідомо скільки років. Тож родина будує нове життя на Київщині. 
Нагадаємо, що на Чернігівщині шукають 13 сімей ВПО, які отримають власні будинки. Бахмутяни також можуть взяти участь у проєкті та спробувати отримати житло.

Фото: «Бахмут. IN. UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

БАХМУТ 37 2 3b6b8

«Важливо дати людині не рибу, а вудочку»: як програма Всімдім дає нове життя для переселенців?

VSIMDIM — це програма адаптації родин, що втратили дім через війну, її ініціювали Кирило Ярко і Тетяна Каменєва. Завдяки цьому проєкту ті, чия домівка окупована […]

20 тисяч євро на розвиток: в Україні оголосили конкурс на застосунок для покращення життя ВПО

За підтримки європейських партнерів в Україні розпочали відбір до програми та конкурсу цифрових інструментів «Act to Support», яка має на меті покращити життя ВПО та […]

Українці в Польщі можуть безкоштовно навчатися: які умови

Українці, які проживають в Польщі можуть розраховувати на безкоштовну освіту у поліцеальній, яка дозволить отримати професію та почати заробляти, або ж влаштуватися на роботу в […]