Вже близько ворожая сила, вона вже підходить до нас: перший вірш Володимира Сосюри в Бахмуті

Семаковська Тетяна 17:48, 14 Липня 2022

sosiura volodymyr mykolayovych 5d477До гуртка української шкільної молоді Бахмута належав молодий Володимир Сосюра, в майбутньому класик української радянської літератури. І саме в Бахмуті він робив свої перші поетичні спроби, перейнятий тими ж ідеями національного відродження, що й його товариші по українському молодіжному руху, а невдовзі – й по збройній боротьбі за незалежну Україну. Фейки радянської пропаганди про цей періож життя видатного українського поета описує завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький. Дізнавайтесь історію і перевіряйте себе у тесті.

Розповідаючи про бахмутян – учасників Української революції 1917 – 1921 років, які після поразки визвольних змагань продовжили свою діяльність в еміграції, ми вже згадували невідомі в радянський час імена Валентина Костенка й Миколи Малашка – учнів Бахмутського реального училища та Бахмутської чоловічої гімназії, які в 1917 – 1918 роках стояли на чолі новоствореної організації українців, учнів-середньошкільників міста. Яскравим представником цього руху був і Володимир Сосюра.

Читайте також: 

Першим своїм літературним твором Сосюра вважав вірш «Чи вже не пора…», опублікований у журналі гуртка Бахмутської української шкільної молоді, що видавався в 1918 році під назвою «Вільні думки». Про це сам поет свідчив, відповідаючи на анкету «Універсального журналу» в числі від 2 грудня 1928 року:

«1918 року, коли німці захопили Україну, я вчився в сільсько-господарській школі при ст. Яма, Північно-Донецьких залізниць (нині мсто Сівесрьк).

В Бахмуті почав виходити журнал учневої молоді «Вільна Думка», де й надрукували мого першого вірша: «Чи вже не пора».

290346370 414954300560875 3746722570270564338 n 9070d

Сторінка журналу з публікацією вірша В.Сосюри

 

Читайте також:  

Перший надрукований «вірш»… Та ще й в журналі. Я носив цього журнала, як зірку, і показував знайомим. Я не сміюся з тих хвилин радості, і з вірша – мого першого наївного вірша, – моєї дитинки, що потонула в громі громадянської війни. Повстанцем возив і носив я з собою цей журнал і коли думав, що умру від тифу, подарував його сестрі-жалібниці, щоб передала його моїй матері.

Чудно. Тепер у мене жодної збірки моїх поезій (пороздавав), жодної книжки, де пишеться про мене. Такий я став розгублений. А тоді… Чудно, чудно… Затуманився образ смуглявого наївного селюка, одлітають спомини про грози минулого й перший вірш, як мій перший постріл».

Спогад, датований 1928 роком і опублікований у радянській пресі, дещо змінює хронологію подій й адресує гнівну поетичну інвективу нібито німецьким окупантам. Але ж німецькі війська розпочали активні дії на території Української Народної Республіки в другій половині лютого 1918 року згідно умов Берестейського миру, підписаного УНР із Німеччиною, Австро-Угорщиною, Туреччиною та Болгарією. А перший і єдиний номер бахмутського учнівського журналу «Вільні думки», знайдений нами у Національній історичній бібліотеці України, датується січнем 1918 року.

290511738 576942320615957 7291608512631693545 n b1ba7

Видатний український письменник Володимир Сосюра в в молоді роки.

290359147 358415509767647 2006130621628714294 n a2509

Кам’янське сільськогосподарське училище при станції Яма Бахмутського повіту

22 січня 1918 року Центральна Рада своїм Четвертим Універсалом проголосила державну самостійність УНР. Хто ж той ворог, що кував кайдани вільній Україні, і з яким закликав битись молодий поет своїм віршем? Зрозуміло, що це була більшовицька Росія, яка вже в грудні 1917 року розпочала неоголошену війну проти України. До середини лютого більшовики захопили Донецький басейн, Слобожанщину і всю Лівобережну Україну, зайняли Київ і значно просунулися на Правобережжі. Лише вступ до війни союзників – німців та австро-угорців, які за Берестейським договором зобов’язалися надати Україні військову допомогу проти радянської Росії, призвів до очікуваного перелому в ході бойових дій.

 


 

На початку березня українські та німецькі війська вступили до Києва, а вже в перших числах травня вся територія України, включно з Донеччиною і Луганщиною, була звільнена від більшовиків. Союзні війська зайняли також і Крим, і командування Чорноморського флоту визнало владу УНР. Перша війна за Україну була програна більшовиками. Близько 70 днів знадобилося військам союзників для відвоювання всієї території України.

291585938 1381521122311026 1510792475143358818 n 9abfe

Титульний аркуш журналу «Вільні думки». м. Бахмут, січень 1918 р

Володимир Сосюра на початку 1918 року ще був учнем Кам’янського сільськогосподарського училища при станції Яма (нині – місто Сіверськ). А вже в травні – червні того ж року, за часів Української держави гетьмана П. Скоропадського, бачимо його в складі українського війська, добровольцем Бахмутської повітової охоронної сотні. У листопаді 1918 року під час протигетьманського повстання розташований у Донбасі 3-й Гайдамацький полк перейшов на бік Директорії УНР. Серед інших до 3-го Гайдамацького полку вступив і В. Сосюра і воював на боці «петлюрівців» аж до кінця 1919 року. Згодом він докладно описав свою службу в гайдамаках на сторінках автобіографічного роману «Третя Рота», що був повністю опублікований лише через багато років після його смерті, в 1988 році. А в радянські часи багато сторінок своєї революційної біографії нашому видатному землякові доводилось ретельно приховувати й багаторазово складати перед партійними наглядачами покаяння за націоналістичні «ухили» в творчості.

290544364 378649947706437 5753090759268065824 n 1b369

Володимир Сосюра. 1950-і роки. Фотопортрет, подарований музею міста Бахмута (тоді – Артемівська).

Читайте також: 

 Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Пушилін створив “нотаріальний округ” на території Бахмутського району

Семаковська Тетяна 11:07, 4 Липня 2025
Псевдоватажок “днр” денис пушилін / фото з росджерел

3 липня 2025 року “набрав чинності” новий псевдоуказ так званого “глави днр” дениса пушиліна, яким передбачається створення нотаріальних округів на тимчасово окупованих територіях Донецької області.

Бахмут та новий указ “пушиліна”

Указ “Про встановлення нотаріальних округів та визначення кількості посад нотаріусів у нотаріальних округах на території “Донецької народної республіки” розміщений на сайті псевдоадмінстрації.

Цим указом пушилін нібито встановив нотаріальні округи на території “днр” та визначив кількість посад нотаріусів згідно з додатком до цього указу.

Серед іншого, документ передбачає утворення “Артемівського районного нотаріального округу” в межах Бахмутського району. Пушилін визначив, що тут має працювати 5 осіб. Це спроба адміністративної та юридичної інтеграції окупованих українських земель у правову систему рф.

Указ окупаційної влади / скриншот

Цю інформацію оприлюднила російська сторона. Варто наголосити, що жоден такий “указ” не має легітимності з погляду українського та міжнародного права. Дії окупаційної адміністрації імітують правовий порядок на загарбаних територіях, це також спроба закріплення російського контролю через псевдоустанови.

Раніше подібні “округи” були оголошені й для інших районів Донецької області. Зазначимо, що через нотаріусів на окупованих територіях, зокрема й в Бахмуті, можуть регулювати перереєстрацію майна, спадщину, зобов’язання, інші юридичні питання тощо. Також нотаріуси збирають інформацію про громадян та їхні активи, що важливо для системи окупаційної влади.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

8 людей загинули через російські обстріли на Донеччині: зруйновано готель та кафе

Семаковська Тетяна 09:55, 4 Липня 2025
Наслідки обстрілів на Донеччині / фото Нацполіція

За минулу добу росіяни понад 3 тисячі разів обстріляли Донеччину. Під вогнем опинились житлові райони 15 населених пунктів. Є загиблі та поранені серед мирного населення. Відомо про 8 жертв. Росіяни зруйнували готель та кафе, є десятки пошкоджених цивільних будинків.

Про це повідомили у Нацполіції.

Обстріли, Донецька область

Протягом 3 липня на Донеччині зафіксовано 3 414 російських ударів, які спричинили численні руйнування та втрати серед цивільних: 8 людей загинули, а 11 поранені. Деталі по кожному населеному пункту, який постраждав наводимо нижче:

  • Білицьке, росіяни скинули дві керовані авіабомби “КАБ-250”, внаслідок атаки загинули дві людини, ще одна зазнала поранень. Є руйнування будинків та гаражів, також пошкоджено авто цивільного;
  • Покровськ, за минулу добу росіяни вбили тут 2 людей, ще одну людину поранили;
  • Веселе Поле (Білозерська ТГ), вдарили по селу дронами “Герань-2”, через це загинув один чоловік. Зруйнована приватна оселя, гараж і 4 авто;
  • Торське (Лиманська ТГ), тут є двоє загиблих мирних жителів після російського удару.
  • Іллінівка, тут внаслідок атаки безпілотника загинув чоловік, ще п’ятеро людей травмовані. Зруйновано приватний будинок;
  • Костянтинівку росіяни обстрілювали КАБами, дронами, внаслідок атак поранено 2 людей спричинили поранення двох осіб. Тут зруйновані житлові будинки, магазин, адмінбудівля, освітній заклад, зупинка.
  • Миколаївка, росіяни поранили одну людину через удар “КАБ-250”, пошкоджено житлові будинки та кафе.
  • Краматорськ і Святогірськ, у обох містах зафіксували атаки дронами-камікадзе “Герань-2”, росіяни пошкодили підприємства, готельний комплекс і цивільний транспорт.
  • У Андріївці, Новотроїцькому та Приюті російські безпілотники пошкодили приватне майно, зокрема вантажівки та будинки.

Вранці 4 липня, росіяни обстріляли Білицьке, дрони атакували об’єкт критичної інфраструктури. Загалом постраждали 53 цивільні об’єкти, з них 17, це житлові будинки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Пушилін створив “нотаріальний округ” на території Бахмутського району

3 липня 2025 року “набрав чинності” новий псевдоуказ так званого “глави днр” дениса пушиліна, яким передбачається створення нотаріальних округів на тимчасово окупованих територіях Донецької області. […]

8 людей загинули через російські обстріли на Донеччині: зруйновано готель та кафе

За минулу добу росіяни понад 3 тисячі разів обстріляли Донеччину. Під вогнем опинились житлові райони 15 населених пунктів. Є загиблі та поранені серед мирного населення. […]

Російські війська просунулись у двох селах на Донеччині — карта змін від Deep State

Російські війська частково просунулись у районах сіл Федорівка та Піддубне на Донеччині. Про це свідчать оновлені карти бойових дій, оприлюднені аналітиками проєкту Deep State. Про […]

Історії

Що в пакунку? Чому важливо знати вміст допомоги? Досвід бахмутянки

Цьогоріч День захисту дітей в Україні вперше відзначатимуть не 1 червня, як звикли всі, а 20 листопада — відповідний указ з’явився буквально за день до […]

Історії

“Ніхто не хоче жити на купі бруду й сміття”: як переселенка зі Званівки навчає молодь екосвідомості

Юлія Тимчак зі Званівки зараз допомогає молоді Донеччини долучатися до екоініціатив в проєкті “ЕКОстарт можливий для кожного”. Аби допомогати планеті, пояснює пані Юля, не обов’язково […]

15:38, 03.07.2025 Скопіч Дмитро