Чим відзначилися бахмутяни в Європі, які рятувались від більшовицьких репресій

Семаковська Тетяна 20:52, 26 Червня 2022

3 6ac31Кращі представники бахмутської молоді у 1917 – 1918 роках зв’язали свою долю з українським визвольним рухом, пройшли буремними шляхами Української революції, і в складних умовах еміграції залишилися вірними своєму народу, ідеям національного визволення й поступу. Їхні імена залишилися в літописі Української Господарської Академії, заснованої нашим видатним земляком – Микитою Шаповалом. Хто ці люди і чим вони займалися, розповідає завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.

Розповідаючи про видатного діяча Української революції 1917 – 1921 років, нашого земляка родом із села Серебрянки Микиту Шаповала, члена Центральної Ради, міністра урядів УНР, видатного поета й публіциста, вченого-соціолога, ми згадували його подвижницьку діяльність з розбудови українського життя на еміграції в 1920-30-х роках. За його ініціативи у Чехо-Словаччині, при підтримці президента республіки Томаша Масарика, була створена низка українських громадських та освітніх інституцій, серед них і Українська Господарська Академія в Подєбрадах.

В курортному місті Подєбрадах за 50 кілометрів від Праги, на правому березі річки Лаба, височіє замок чеського короля Юрія Подєбрадського. Саме в ньому 1922 року розмістилася Українська господарська академія, заснована Українським громадським комітетом у Празі при фінансовій допомозі міністерства закордонних справ Чехо-Словаччини. Через це впродовж 1922 – 1935 років у місті склалася численна українська громада.

Академія складалася з трьох відділів: агрономічно-лісового, гідротехнічно-технологічного та економічно-кооперативного, мала для своїх навчальних потреб кабінети, лабораторії, господарчу ферму, лісовий розсадник, метеорологічну станцію, ґрунтовну бібліотеку, що налічувала 25600 томів фахової наукової літератури різними мовами.

288163308 3163487003862766 1624707984532946349 n 7ab15

Подєбрадський замок – осідок Української Господарської Академії

Метою чехословацького уряду, який фінансував її діяльність, було надати допомогу українцям, які опинилися в скрутній ситуації на чужині, без засобів для існування. Керівництво ж УГА ставило іншу мету – підготовку керівних кадрів для майбутньої Української самостійної держави. Багато студентів запам’ятали заклик голови Українського громадського комітету Микити Шаповала спішити вчитися, «а то скоро нас покличе Батьківщина».

У професорсько-викладацькому складі переважали відомі українські політики і вчені, урядовці, дипломати й військовики часів Української Народної Республіки. Серед професорів були два колишні прем’єр-міністри  УНР – Борис Мартос та Ісак Мазепа.

Студентами також ставали активні учасники українських визвольних змагань, а після їх поразки – вимушені емігранти в країнах Центральної Європи. Це були насамперед козаки і старшини Армії УНР, учасники козацько-селянського руху, повстанські отамани. Були серед студентів і генерали, як-от Олекса Алмазов та Іван Омелянович-Павленко. Тож не дивно, що в господарській академії поруч зі зверненням «пане колего» можна було почути «пане хорунжий», «пане сотнику», «пане полковнику».

Серед офіційних автобіографій студентів та вступників до академії, що збереглися в архіві УГА, збереглися життєписи наших земляків-бахмутян, активних учасників українських визвольних змагань 1917 – 1921 років.

288621059 5707288799295575 4548251192024619188 n 0b729

Учень Бахмутського реального училища Валентин Костенко

Так, у цьому «Подєбрадському полку» УНР, як його згодом стали називати, знаходимо Валентина Костенка, одного з очільників українського молодіжного руху в Бахмуті в 1917 – 1918 роках. Він народився 11 лютого 1898 року на хуторі Весела Гора Бахмутського повіту (тепер належить до Самарської сільради Олександрівського району Донецької області).

Валентин Костенко навчався в Бахмутському реальному училищі, де під час навчання у 1917 році виступив організатором Вільного козацтва в Бахмуті. На початку 1918 року він стояв на чолі організації середньошкільників-українців міста. У квітні 1918 року втік від більшовицьких репресій та вступив до української армії.

В серпні 1918 року демобілізувався як учень. У 1919 році поступив до Катеринославського гірничого інституту. Брав участь у повстанні проти денікінщини в складі різних повстанських загонів. Потім перебував на еміграції в Чехословаччині, де в 1927 році скінчив Українську Господарську Академію. Був відомий як інженер-економіст, кооператор і журналіст.

 


289616617 593419825457124 2841513612370519532 n 84ed4

Учень Бахмутської чоловічої гімназії Микола Малашко

Іще один визначний діяч українського національного руху на Донеччині – Микола Малашко, який народився 5 грудня 1898 року в селі Мар’їнка Маріупольського повіту (тепер місто Мар’їнка Донецької області). У 1917 – 1918 роках він навчався в Бахмутській чоловічій гімназії, був ініціатором створення організації учнів-середньошкільників міста й повіту.

Микола Малашко брав активну участь у створенні Вільного козацтва Торецької Січі, а пізніше – Вільного козацтва Донецького басейну. У березні 1918 року молодий хлопець втік від більшовицького арешту до Запорозької дивізії, де прослужив до проголошення влади гетьмана П. Скоропадського. Потім відновив навчання у Бахмутській гімназії й закінчив її 1919 року.

Того ж літа Малашко долучився до повстання проти денікінщини, яке очолював його старший брат Михайло Малашко. До жовтня 1920 року брав активну участь в українському повстанському русі, та врешті був змушений із Катеринославським повстанським кошем емігрувати до Румунії. У 1922 – 1927 роках навчався в Українській Господарській Академії в Подєбрадах за фахом інженера-економіста й був залишений у ній професорським стипендіатом.

В одній із анкет на питання «В яких країнах маєте бажання працювати?» Микола Малашко відповів: «На Україні, на землях з українським населенням, де прийдеться». А на інше питання «Які фізичні вади маєте?» відповів: «Кулю в грудях».

286946146 756285055519956 1985901539827893669 n b8b1f

Учениця Бахмутської жіночої гімназії Ганна Марченко

Незвичайною була також доля Ганни Марченко (дівоче прізвище – Лифар), яка народилася 10 червня 1899 року в селі Вірівка Бахмутського повіту. Закінчивши Бахмутську жіночу гімназію, вона в 1918 – січні 1919 року була слухачкою першого курсу історико-філологічного факультету Київських вищих жіночих курсів. Потім працювала в Міністерствах преси, внутрішніх справ, народного господарства уряду УНР, евакуювалася разом з урядовими установами в січні 1919 року. В еміграції закінчила Українську Господарську Академію в 1927 році, отримавши фах інженера-економіста. Загинула вона в 1944 році під час польського повстання у Варшаві, її чоловік в той час перебував у складі дивізії «Галичина».

Микола Малашко, Ганна Марченко, Валентин Костенко залишаться в пам’яті бахмутян як свідчення про наш довгий історичний шлях в набутті незалежності України. Як свідчення про глибоке прагнення до державності.

Фото з архіву Бахмутського краєзнавчого музею та з вільного доступу.

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

До 100 тисяч гривень: скільки отримують і що роблять працівники Бахмутської районної ради в евакуації

Лященко Марія 13:00, 16 Лютого 2025

До повномасштабного вторгнення до районної ради входили депутати, які розподіляли бюджет району і голосували за важливі питання життєдіяльності. 

Наразі дія Ради призупинена, сесії не проводяться. Що роблять працівники районної ради в евакуації та скільки отримують за цю роботу. Детальніше у матеріалі.

Чим займається районна рада

Районна рада — це орган місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст певного району.
Головна мета їх роботи — це призначення органу для розв’язування проблем суспільства (соціальних, економічних, гуманітарних та інших). 

У Статті 43 Закону України про місцеве самоврядування, районні та обласні ради на своїх пленарних засіданнях можуть розв’язувати серед іншого такі питання та функції:

  • обирати голову райради, заступників та виконавчий апарат;
  • розглядати запити депутатів та приймати по них рішення;
  • організовувати всеукраїнські референдуми та вибори органів державної та місцевої влади;
  • розглядати прогнози районних бюджетів та звіти про їх виконання;
  • розподіляти передані з бюджету кошти (дотації, субвенції) між бюджетами міст і сіл;
  • розв’язувати питання земельних відносин;
  • встановлювати правила користування водозабірними спорудами, можуть обмежувати або забороняти підприємствам користуватися питною водою громади у промислових цілях;
  • можуть приймати рішення про недовіру до голови відповідної місцевої державної адміністрації та вносити до Кабінету Міністрів пропозицій щодо голови місцевої адміністрації;
  • забезпечувати заходи з популяризації служби у військовому резерві

та  багато інших функцій зокрема у сфері екології, культури та місцевого самоврядування. 

Які функції у Бахмутської районної ради в евакуації та хто їх виконує

У відповіді на запит нам відповіли, що до кінця грудня 2024 року у штаті райраді було 14 посад, а вже цьогоріч (станом на 1 лютого 2025 року) у райраді лише 4 посадові особи, з них фактично працюють двоє, це:

  • Світлана Кіщенко — голова Бахмутської районної ради;
  • Лариса Герасимова — керуюча справами виконавчого апарату райради.

Повноваження голови районної ради серед іншого такі:

  • забезпечує та проводить сесії районної ради;
  • координує діяльність комісій при райраді;
  • раз на рік звітує перед радою про свою діяльність.

Повний перелік повноважень голови райради: 

Повноваження голови райради / скриншоти

До повноважень керуючої справами виконавчого апарату райради входять: 

  • організація планів роботи райради;
  • підготовка матеріалів до сесій;
  • робота з обліку та звернення громадян.

Повний перелік повноважень: 

Повноваження керуючої виконавчим апаратом / скриншоти

Зараз посадовиці очолюють центри підтримки ВПО “Бахмутський район єднає” у Києві та Вінниці.

Посадовиці районної ради очолюють центри підтримки ВПО / скриншот

У центрах підтримки видають гуманітарну допомогу, консультують спеціалісти центру зайнятості та юристи, а також влаштовують культурні заходи для ВПО. 

Двоє інших працівниць районної ради: Юлія Попова та Юлія Коліно перебувають у відпустках з догляду за дітьми. 

Відповідь Бахмутської районної ради / скриншот

Скільки заробляють у райраді

На запит редакції надали такі суми оплати праці у 2024 році: 

  • Світлана Кіщенко, голова районної ради отримувала від мінімальних 29 тисяч у січні  до максимальних 81 тисячі гривень у липні минулого року і за 2024 рік отримала 546,8 тисячі гривень заробітної плати;
  • Лариса Герасимова, керуюча справами виконавчого апарату за 2024 рік отримала 353.7 тисячі гривень з мінімальними 24 тисячами гривень у січні та максимальними 39 тисячами у вересні минулого року. 
Заробітна плата Бахмутської районної ради у 2024 / скриншот відповіді на запит

У період до повномасштабного вторгнення, у 2021 році, зарплати керівниць були такі: 

  • Світлана Кіщенко за 2021 рік заробила 639 тисяч гривень, з мінімальною сумою в 15 тисяч гривень та максимальною у понад 100 тисяч гривень у травні 2021;
  • Лариса Герасимова за останній перед повномасштабною війною рік заробила більше ніж 410 тисяч гривень з мінімальними 11 тисячами до максимальних 77 тисяч гривень.
Оплата праці керівництва районної ради у 2021, 2022, 2023 роках / скриншот

У 2022 році посадовиці отримали: 

  • Світлана Кіщенко за рік мала більш як 677 тисяч гривень, зарплата голови райради тоді коливалася від 24 тисяч до максимальних 101 тисячі гривень;
  • Лариса Герасимова за 2022 рік отримала 219 тисяч гривень з мінімальними 3 тисячами гривень до максимальних 53 тисяч гривень. 

У 2023 році зарплата керівниць була такою: 

  • Світлана Кіщенко отримала у 2023 році понад 521 тисячу гривень з мінімальними 15 тисячами та максимальними 95 тисячами гривень;
  • Лариса Герасимова за 2023 рік мала 278 тисяч гривень, зарплата посадовиці коливалася від 6 до 52 тисяч гривень. 

Так максимальну зарплату голова райради Світлана Кіщенко отримувала у 2022 році, а мінімальну у 2023 році, керуюча справами апарату райради, Лариса Герасимова, найбільше отримувала до повномасштабного вторгнення, у 2021 році, а найменше вже в евакуації, у 2022 році. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чому можуть відмовити в компенсації за зруйноване житло: причини

Семаковська Тетяна 12:00, 16 Лютого 2025
податків
Гроші / ілюстративне фото Pexels

Щоб отримати компенсацію за зруйноване житло в Україні потрібно подати заяву до Дії. Для мешканців та мешканок тимчасово окупованих територій наразі депутати ухвалили Закон 11161, який може дозволити людям отримати кошти за зруйноване житло.

Які можуть бути причини у тому, що вам відмовили у компенсації за житло, повідомляє Юридичний порадник для ВПО.

Компенсація за зруйноване житло: чому можуть відмовити

Відмовити у отриманні компенсації можуть:

  • особам проти яких застосовано санкції відповідно до Закону України “Про санкції”;
  • особам, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України;
  • спадкоємці таких осіб;
  • особа, яка подала заяву, не має повноважень для її подання (наприклад, коли заяву подав родич/ка, який не її власником/цею)
  • у заяві є недостовірні дані;
  • житло, за яке заявник/ця хоче отримати компенсацію, розташоване на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих територіях відповідно до Переліку, для яких на дату подання заяви НЕ визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
  • проведення ремонтних робіт, в результаті яких ліквідовано пошкодження в повному обсязі;
  • у разі подання заяви на отримання компенсації для проведення ремонту;
  • пошкодження нерухомості до запровадження воєнного стану;
  • пошкодження житла не внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф;
  • виявлення, що об’єкт нерухомого майна не був пошкоджений;
  • розташування пошкодженої квартири в багатоквартирному будинку, в якому пошкоджені місця загального користування (крім випадків, коли пошкодження місць загального користування було усунуто на дату подання заяви або прийнято рішення щодо їх відновлення коштом інших джерел) та/або який підлягає капітальному ремонту;
  • подання заявником письмового повідомлення про відкликання заяви на компенсацію;
  • відсутність інформації про пошкоджене житло у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
  • повторне звернення для отримання компенсації тієї ж форми щодо одного і того самого об’єкта нерухомого майна у разі, коли було прийнято рішення про надання компенсації (крім випадків, коли об’єкт нерухомого майна був повторно пошкоджений);
  • невідповідність умовам надання компенсації.

Важливо, щоб причину відмови Комісія вам повідомила у письмовому форматі. У разі, якщо ви вважаєте таке рішення неправомірним, то можна звернутися до суду.

Нагадаємо, що наразі жителі/ки, чиє майно розташоване на тимчасово окупованих територіях, не мають можливості отримати компенсацію за зруйноване житло. Механізмом вирішення став Закон 11161, який може дозволити людям отримати кошти за зруйноване житло.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

До 100 тисяч гривень: скільки отримують і що роблять працівники Бахмутської районної ради в евакуації

До повномасштабного вторгнення до районної ради входили депутати, які розподіляли бюджет району і голосували за важливі питання життєдіяльності.  Наразі дія Ради призупинена, сесії не проводяться. […]

13:00, 16.02.2025 Лященко Марія

Чому можуть відмовити в компенсації за зруйноване житло: причини

Щоб отримати компенсацію за зруйноване житло в Україні потрібно подати заяву до Дії. Для мешканців та мешканок тимчасово окупованих територій наразі депутати ухвалили Закон 11161, […]

Українці можуть повернути кошти

Як відновити доступ до “Дії”, якщо забув пароль: покрокова інструкція з фото

Застосунок “Дія” для України став цифровим аналогом для багатьох документів. Тут можна знайти практично все, від паспорта до прав на авто чи довідки про народження […]

Для бахмутян в Харкові проведуть прийом ПФУ

Фахівці з Головного управління Пенсійного фонду України (ПФУ) в Донецькій області проведуть виїзний прийом для мешканців Бахмутської громади в місті Харків. Про це повідомили представники […]

10:00, 16.02.2025 Скопіч Дмитро

Як дізнатися IBAN рахунку в мобільних застосунках Приватбанку, Монобанку та Ощадбанку

IBAN — це міжнародний номер банківського рахунку, який має кожен власник/ця банківської картки. Він є важливою умовою для швидких та безпечних фінансових операцій між банками […]

13:00, 15.02.2025 Скопіч Дмитро