Чим відзначилися бахмутяни в Європі, які рятувались від більшовицьких репресій

Семаковська Тетяна 20:52, 26 Червня 2022

3 6ac31Кращі представники бахмутської молоді у 1917 – 1918 роках зв’язали свою долю з українським визвольним рухом, пройшли буремними шляхами Української революції, і в складних умовах еміграції залишилися вірними своєму народу, ідеям національного визволення й поступу. Їхні імена залишилися в літописі Української Господарської Академії, заснованої нашим видатним земляком – Микитою Шаповалом. Хто ці люди і чим вони займалися, розповідає завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.

Розповідаючи про видатного діяча Української революції 1917 – 1921 років, нашого земляка родом із села Серебрянки Микиту Шаповала, члена Центральної Ради, міністра урядів УНР, видатного поета й публіциста, вченого-соціолога, ми згадували його подвижницьку діяльність з розбудови українського життя на еміграції в 1920-30-х роках. За його ініціативи у Чехо-Словаччині, при підтримці президента республіки Томаша Масарика, була створена низка українських громадських та освітніх інституцій, серед них і Українська Господарська Академія в Подєбрадах.

В курортному місті Подєбрадах за 50 кілометрів від Праги, на правому березі річки Лаба, височіє замок чеського короля Юрія Подєбрадського. Саме в ньому 1922 року розмістилася Українська господарська академія, заснована Українським громадським комітетом у Празі при фінансовій допомозі міністерства закордонних справ Чехо-Словаччини. Через це впродовж 1922 – 1935 років у місті склалася численна українська громада.

Академія складалася з трьох відділів: агрономічно-лісового, гідротехнічно-технологічного та економічно-кооперативного, мала для своїх навчальних потреб кабінети, лабораторії, господарчу ферму, лісовий розсадник, метеорологічну станцію, ґрунтовну бібліотеку, що налічувала 25600 томів фахової наукової літератури різними мовами.

288163308 3163487003862766 1624707984532946349 n 7ab15

Подєбрадський замок – осідок Української Господарської Академії

Метою чехословацького уряду, який фінансував її діяльність, було надати допомогу українцям, які опинилися в скрутній ситуації на чужині, без засобів для існування. Керівництво ж УГА ставило іншу мету – підготовку керівних кадрів для майбутньої Української самостійної держави. Багато студентів запам’ятали заклик голови Українського громадського комітету Микити Шаповала спішити вчитися, «а то скоро нас покличе Батьківщина».

У професорсько-викладацькому складі переважали відомі українські політики і вчені, урядовці, дипломати й військовики часів Української Народної Республіки. Серед професорів були два колишні прем’єр-міністри  УНР – Борис Мартос та Ісак Мазепа.

Студентами також ставали активні учасники українських визвольних змагань, а після їх поразки – вимушені емігранти в країнах Центральної Європи. Це були насамперед козаки і старшини Армії УНР, учасники козацько-селянського руху, повстанські отамани. Були серед студентів і генерали, як-от Олекса Алмазов та Іван Омелянович-Павленко. Тож не дивно, що в господарській академії поруч зі зверненням «пане колего» можна було почути «пане хорунжий», «пане сотнику», «пане полковнику».

Серед офіційних автобіографій студентів та вступників до академії, що збереглися в архіві УГА, збереглися життєписи наших земляків-бахмутян, активних учасників українських визвольних змагань 1917 – 1921 років.

288621059 5707288799295575 4548251192024619188 n 0b729

Учень Бахмутського реального училища Валентин Костенко

Так, у цьому «Подєбрадському полку» УНР, як його згодом стали називати, знаходимо Валентина Костенка, одного з очільників українського молодіжного руху в Бахмуті в 1917 – 1918 роках. Він народився 11 лютого 1898 року на хуторі Весела Гора Бахмутського повіту (тепер належить до Самарської сільради Олександрівського району Донецької області).

Валентин Костенко навчався в Бахмутському реальному училищі, де під час навчання у 1917 році виступив організатором Вільного козацтва в Бахмуті. На початку 1918 року він стояв на чолі організації середньошкільників-українців міста. У квітні 1918 року втік від більшовицьких репресій та вступив до української армії.

В серпні 1918 року демобілізувався як учень. У 1919 році поступив до Катеринославського гірничого інституту. Брав участь у повстанні проти денікінщини в складі різних повстанських загонів. Потім перебував на еміграції в Чехословаччині, де в 1927 році скінчив Українську Господарську Академію. Був відомий як інженер-економіст, кооператор і журналіст.

 


289616617 593419825457124 2841513612370519532 n 84ed4

Учень Бахмутської чоловічої гімназії Микола Малашко

Іще один визначний діяч українського національного руху на Донеччині – Микола Малашко, який народився 5 грудня 1898 року в селі Мар’їнка Маріупольського повіту (тепер місто Мар’їнка Донецької області). У 1917 – 1918 роках він навчався в Бахмутській чоловічій гімназії, був ініціатором створення організації учнів-середньошкільників міста й повіту.

Микола Малашко брав активну участь у створенні Вільного козацтва Торецької Січі, а пізніше – Вільного козацтва Донецького басейну. У березні 1918 року молодий хлопець втік від більшовицького арешту до Запорозької дивізії, де прослужив до проголошення влади гетьмана П. Скоропадського. Потім відновив навчання у Бахмутській гімназії й закінчив її 1919 року.

Того ж літа Малашко долучився до повстання проти денікінщини, яке очолював його старший брат Михайло Малашко. До жовтня 1920 року брав активну участь в українському повстанському русі, та врешті був змушений із Катеринославським повстанським кошем емігрувати до Румунії. У 1922 – 1927 роках навчався в Українській Господарській Академії в Подєбрадах за фахом інженера-економіста й був залишений у ній професорським стипендіатом.

В одній із анкет на питання «В яких країнах маєте бажання працювати?» Микола Малашко відповів: «На Україні, на землях з українським населенням, де прийдеться». А на інше питання «Які фізичні вади маєте?» відповів: «Кулю в грудях».

286946146 756285055519956 1985901539827893669 n b8b1f

Учениця Бахмутської жіночої гімназії Ганна Марченко

Незвичайною була також доля Ганни Марченко (дівоче прізвище – Лифар), яка народилася 10 червня 1899 року в селі Вірівка Бахмутського повіту. Закінчивши Бахмутську жіночу гімназію, вона в 1918 – січні 1919 року була слухачкою першого курсу історико-філологічного факультету Київських вищих жіночих курсів. Потім працювала в Міністерствах преси, внутрішніх справ, народного господарства уряду УНР, евакуювалася разом з урядовими установами в січні 1919 року. В еміграції закінчила Українську Господарську Академію в 1927 році, отримавши фах інженера-економіста. Загинула вона в 1944 році під час польського повстання у Варшаві, її чоловік в той час перебував у складі дивізії «Галичина».

Микола Малашко, Ганна Марченко, Валентин Костенко залишаться в пам’яті бахмутян як свідчення про наш довгий історичний шлях в набутті незалежності України. Як свідчення про глибоке прагнення до державності.

Фото з архіву Бахмутського краєзнавчого музею та з вільного доступу.

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

У Краматорську чоловік накинувся з ножем на дітей: його затримали

Семаковська Тетяна 15:49, 9 Липня 2025
Краматорськ / фото ілюстративне, Facebook

У місті Краматорськ чоловік накинувся з ножем на двох підлітків, діти у момент нападу були на сходовому майданчику 14 поверху багатоповерхового будинку. Нападник поранив 15 річного хлопця, свої дії аргументував тим, що діти нібито гучно поводилися. Підозрюваного вже затримали.

Про це повідомили у Головному управлінні Нацполіції Донецької області.

У Краматорську чоловік напав на дітей

5 липня у Краматорську між 63-річним чоловіком та двома неповнолітніми виник конфлікт, мешканець обурився, що діти начебто гучно себе поводять. Сварка відбулася у багатоповерхівці, на сходовому майданчику 14 поверху. Під час конфлікту чоловік дістав ніж та вдарив ним у живіт 15 річну дитину.

Після цього він втік у своє помешкання, не надавши допомогу підлітку. Зараз постраждалий у лікарні, а нападник знаходиться під вартою. Оперативники кримінальної поліції затримали чоловіка, у нього вилучили ножі.

Слідчі оголосили фігуранту підозру у вчиненні умисного тяжкого тілесного ушкодження (ч.1 ст. 121 Кримінального кодексу України). Йому загрожує від п’яти до восьми років позбавлення волі.

Суд обрав підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Грошова допомога від УВКБ ООН у Києві: як зареєструватися та отримати кошти

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:00, 9 Липня 2025
Грошова допомога від ООН / фото НБУ

БФ “Право на захист” проводить реєстрацію домогосподарств на отримання багатоцільової грошової допомоги від УВКБ ООН у Києві. Розмір виплати становить 3 600 гривень на кожного члена сім’ї з розрахунком на три місяці.

Про це повідомили представники БФ “Право на захист”.

Грошова допомога від УВКБ ООН у Києві

У Києві проходитиме запис у чергу на реєстрацію в грошовій програмі УВКБ ООН, яка дозволить переселенцям отримати 3 600 грн на місяць на кожного члена родини протягом трьох місяців.

Розраховувати на підтримку можуть представники трьох категорій населення:

Перша — внутрішньо переміщені особи (ВПО), які звернулися по допомогу впродовж шести місяців після переміщення та відповідають таким умовам:

  • у родині є лише один із батьків (мама або тато) з однією чи кількома дітьми до 18 років або з літніми людьми віком від 55 років;
  • родину очолює самотня особа похилого віку або кілька таких осіб; або літня людина виховує одну чи кілька дітей віком до 18 років;
  • у складі родини є люди з інвалідністю, хронічними захворюваннями чи іншими особливими потребами, і вона раніше не отримувала грошової підтримки від УВКБ ООН чи інших благодійних організацій.

Друга — це особи, які повернулися в Україну після вимушеного перебування за кордоном. Вони також повинні відповідати зазначеним вище критеріям.

Третя — люди, які повернулися додому після тимчасового переміщення в іншу область через бойові дії. Також мають відповідати вказаним умовам.

Допомогу можуть отримати лише ті, хто раніше не скористався аналогічною фінансовою підтримкою від інших організацій.

Грошова допомога: як зареєструватися

Для отримання номера в чергу для проходження реєстрації потрібно заповнити форму за посиланням. У разі успішного заповнення та проходження відбору потрібно очікувати на дзвінок від представників БФ “Право на захист”. Списки з датою та часом реєстрації будуть опубліковані в каналі за посиланням. Реєстрація відбуватиметься за адресою: місто Київ, вулиця Мала Шияновська.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Краматорську чоловік накинувся з ножем на дітей: його затримали

У місті Краматорськ чоловік накинувся з ножем на двох підлітків, діти у момент нападу були на сходовому майданчику 14 поверху багатоповерхового будинку. Нападник поранив 15 […]

Грошова допомога від УВКБ ООН у Києві: як зареєструватися та отримати кошти

БФ “Право на захист” проводить реєстрацію домогосподарств на отримання багатоцільової грошової допомоги від УВКБ ООН у Києві. Розмір виплати становить 3 600 гривень на кожного […]

15:00, 09.07.2025 Скопіч Дмитро

Штурм півночі Донеччини: ворог просунувся поблизу Лимана та Костянтинівки

Росіяни продовжують штурмувати Донеччину, просунувшись одразу в декількох селах на півночі області — неподалік міста Лиман. Йдеться про села Колодязі, Зелена Долина та Середнє. Про […]

путівки

Безоплатні путівки для дітей з Бахмута: хто має право та як подати заявку

Управління соцзахисту населення Бахмутської міськради розпочало видачу путівок для оздоровлення і відпочинку дітей. Їхню вартість покриває міський бюджет. Претендувати на путівки можуть всі діти з […]

Партизанська операція на Донеччині: біля Волновахи знищили російську ППО

Члени партизанського руху “Атеш” завербували російського військового. Цей агент допоміг ЗСУ знищити ворожу систему ППО. Про це повідомляє партизанський рух “Атеш”. Біля Волновахи знищили російську ППО Російський […]