Як Європейський Союз допомагатиме Бахмуту. Репортаж з Євроради

Семаковська Тетяна 15:55, 21 Грудня 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Випускова редакторка Бахмут IN.UA відвідала історичний саміт ЄС 14-15 грудня, де ухвалили позитивне для України рішення. Ми розпитали євродепутатів про те, як такі глобальні рішення впливають на малі громади й маємо відповідь. Всі деталі пояснюємо у матеріалі.

Примітка. 14 грудня Єврокомісія схвалила рішення про початок переговорів щодо вступу України в ЄС. Це рішення дуже важливе для нашої країни — особливо зважаючи на те, що наша країна у війні.

Брюссель та рішення щодо України

Три дні журналістів з України знайомили з тим, як же працює Європейський Союз зсередини, хто приймає рішення, чому вони часто затягуються та не ухвалюються так швидко, як б ми того хотіли. Особливо щодо того, що стосується підтримки України — як фінансової, так й гуманітарної. Бахмут IN.UA також запросили на зустріч з євродепутатами. 

Ми питали про відбудову, озброєння та допомогу зруйнованим містам. Спойлер — висновки позитивні, але перед всією країною ще багато роботи. Й це стосується кожного громадянина.

Як працює ЄС?

Інсталяція "Злиття" у Європарламенті
Інсталяція “Злиття” у Європарламенті / фото з відкритих джерел

Європейський Союз можна порівняти з великою машиною, і якщо зламається одна деталь — то вся конструкція почне хитатися. Авжеж, це метафоричне порівняння, але фактично так і є: якщо у одній з країн ЄС відбувається щось не так — це відчувають всі. У залі Європарламенту є скульптура, яка присвячена цьому.

Інсталяцію “Злиття” створив бельгійський художник Олів’є Стребель. Спільний стовбур символізує Союз, гілки — країни-члени, а їхнє переплетення символізує взаємозалежну співпрацю між усіма елементами.

“Це не звичайна скульптура. Якщо ви торкнетеся навіть однієї маленької деталі, то почнуть рухатися всі. Для нас це символізує нашу роботу в ЄС”, — каже наша співрозмовниця.

У Європарламенті налічують близько 705 депутатів від усіх країн ЄС. Зараз є 27 країн-членів, і це:

Ілюстрація Бахмут IN.UA
  • Австрія;
  • Бельгія;
  • Болгарія;
  • Хорватія;
  • Кіпр;
  • Чехія;
  • Данія;
  • Естонія;
  • Фінляндія;
  • Франція;
  • Греція;
  • Іспанія;
  • Нідерланди;
  • Ірландія;
  • Литва;
  • Люксембург;
  • Латвія;
  • Мальта;
  • Німеччина;
  • Польща;
  • Португалія;
  • Румунія;
  • Словаччина;
  • Словенія;
  • Швеція;
  • Угорщина;
  • Італія.

Була ще одна країна-28 член ЄС, але вона прийняла рішення покинути коаліцію — йдеться про Велику Британію. Україна ж отримала “зелене світло” на початок переговорів про вступ у ЄС, й готується до тривалого діалогу.

Ми не можемо швидко включити Україну в ЄС, бо це буде надто складно для українського народу та для самої країни. Ви повинні бути підготовлені, щоб цей вступ пройшов не так складно… Попереду багато роботи, яку повинні робити всі разом,

каже джерело в ЄС // після ухвалення позитивного рішення щодо України

Всі 27 країн по черзі головують у Раді — зараз це робить Іспанія, але наступний рік роботу Європейського Союзу очолюватиме угорський уряд, тобто Віктор Орбан. Він очолить Раду міністрів ЄС на пів року з липня 2024 року.

На тлі останнього рішення, де саме Орбан виступав противником початку переговорів для України про вступ в ЄС та негативно висловлювався про рішення — таке головування вважають нелегким періодом. В основному хвилюються через ймовірне блокування допомоги Україні або зменшення її підтримки.

Віктор Орбан ЄС
Віктор Орбан у Єврораді / фото Бахмут IN.UA

Проте, навіть з прямою незгодою Віктора Орбана про початок переговорів — євродепутатам вдалося знайти вихід та спільне рішення, хоча джерела ЄС й вказували, що наші шанси на успіх складають від 20% до 30%.

Що зміниться у найближчі роки для України?

Початок перемовин про вступ в ЄС — перемога для України, як зазначив Зеленський. Але це означає ще й те, що перед нами довга дорога. Джерела у ЄС зазначають, що вони й надалі стежитимуть за тим, як відбуваються реформи в Україні.

За найпозитивнішим прогнозом, Україна може стати членом ЄС у 2030 році, проте це дуже швидко, тож є сумніви — чи буде готова країна до вступу найближчими роками? Зважаючи на війну та окуповані території, це буде непросто. Водночас джерело ЄС зазначило, що те, що Україна зараз має окуповані території, не повпливало на рішення почати перемовини з Україною про вступ.

Тож, маємо позитивні прогнози. Інсайдери кажуть нам, що за останній рік Україна зробила відчутний прорив у реформах — це, зокрема, і судова реформа. Нагадаємо, що цього року Дніпровський районний суд Києва виніс вирок у справі вбивства херсонської активістки Катерини Гандзюк. Підозрюваних — помічника депутата облради Олексія Левіна та ексголову Херсонської обласної ради Владислава Мангера — засудили до 10 років увʼязнення.

Це гучний для України кейс, але попереду ще багато нерозкритих справ. Щодо корупції, яку багато критиків називали основною причиною для відмови почати переговори, то її не вважають непоборною.

Будьмо чесні — немає країни ЄС, у якій не було б жодної корупції. Але ми бачимо, що Україна працює над цим питанням, й бачимо успіхи,

кажуть співрозмовники // у коментарі

Відновлення зруйнованих міст на прикладі Бахмута. Що думають у Єврораді

Якщо говорити про питання Бахмута, то після деокупації основним процесом стане відбудова, й мова йде не тільки про фізичну відбудову міст.

Пресконференція лідерів ЄС, 15 грудня / фото Бахмут IN.UA
Пресконференція лідерів ЄС, 15 грудня / фото Бахмут IN.UA

“Коли ми говоримо про відновлення зруйнованих міст, то я маю на увазі й відновлення соціальних зв’язків, й психологічне зцілення громади. Ми маємо приклад зруйнованого Бахмута. Розуміємо, що таким містам потрібна допомога”, — каже джерело ЄС у розмові.

Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у коментарі Бахмут IN.UA запевнив, що про відбудову України вже думають, але перш за все потрібно усунути причину руйнувань.

За словами високопосадовця, було б помилкою розглядати реконструкцію і забувати про найнагальнішу річ — російську агресію. Нагадаємо, що росіяни практично повністю зруйнували місто: дороги, житлові будинки, всю міську інфраструктуру. У колись 70-тисячному місті зараз не залишилося людей, а сам Бахмут — під контролем росіян.

У Брюсселі на вулицях розмістили нагадування про Україну / фото Бахмут IN.UA
У Брюсселі на вулицях розмістили нагадування про Україну / фото Бахмут IN.UA

“Ми будемо обговорювати фінансову перспективу Європейського Союзу, як ми будемо розподіляти гроші. І на столі вже лежать пропозиції щодо цивільного фонду, будівельного фонду, а також пропозиції щодо поповнення Європейського оборонного фонду”, — резюмував Жозеп Боррель.

Джерело, яке побажало залишитися анонімним, додало, що відбудова буде пріоритетною, й гроші не неї виділятимуть, стежитимуть за їх спрямуванням та прозорістю використання.

Ще кілька високопоставлених інсайдерів запевнили, що блок буде допомагати відбудовувати міста в Україні, допоки це буде необхідно.

“Ми не можемо говорити про реконструкцію країни тільки у фізичному аспекті. Треба  думати, що буде з дуже багатьма людей, які повернуться з фронту, адже вони матимуть ще й ментальні проблеми. Тому ми теж маємо подивитися, як ми можемо в найбільш можливий спосіб запроваджувати ментальну допомогу всередині країни”, — повідомила співрозмовниця Бахмут IN.UA в коментарі.

Гроші для України від ЄС

зала засідань у Європарламенті
Зала засідань у Європарламенті / фото Бахмут IN.UA

Країни ЄС регулярно допомагають Україні фінансовими траншами. Днями до нас прибули останні 1,5 мільярда євро макрофінансової допомоги з 18-мільярдного пакета підтримки на 2023 рік — про це зазначила Урсула фон дер Ляєн, президентка Єврокомісії. Вона додала, що блок повинен знайти згоду, аби й надалі надавати Україні підтримку для відновлення, відбудови та реформ.

Джерело в ЄС зазначило, що найближчим часом коаліція планує створити “український фонд”, який наповнюватимуть коштами на підтримку нашої країни. Туди планують залучити й російські заморожені активи — такі, як яхти, нерухомість, а ще кошти від російського Центрального банку. Тож, росія платитиме за відбудову України, хоче вона того чи ні.

Нагадаємо, що нещодавно у Варшаві відбулася міжнародна виставка та конференція, присвячена відбудові України. Брав участь у ній й Бахмут, точніше делегація від мерії.

річка Бахмутка фото 2023
Бахмут, 2023 після російського вторгнення / фото росджерела

Олександр Марченко, заступник мера, каже, що, за приблизними розрахунками, тільки на розмінування всієї громади, а це 436 км², потрібно буде 1,2 мільярда євро. Ці суми ще можуть змінюватися.

На додаток, після деокупації Бахмута у місті буде чимала кількість будівельного сміття. У коментарі редакції Марченко пояснює, що понад 90% міста зруйновано. Мерія провела приблизні розрахунки й визначила, що пріоритетом у майбутній відбудові може стати саме перероблення сировини.

центр Бахмута фото
Бахмут після приходу росіян / фото росджерела

Крім того, розглядають варіант побудови у Бахмуті потужного підприємства з перероблювання сировини. Це можливий варіант залучення для повернення жителів й бізнесу, адже будуть доступні робочі місця для населення.

Підготовка армії

Щоб відбудувати Бахмут, насамперед потрібно його деокупувати, а зараз ситуація на фронті вкрай складна. Біля Бахмута сусідні села частково під контролем росіян, а зараз йде активний наступ армії рф на Часів Яр.. 

Розбитий Часів Яр
Прифронтовий Часів Яр / фото поліція Донеччини

Росія активізує використання FPV-дронів, мобілізує новобранців тисячами. Україна не має переваги у людях, але у той час наші військові мають іншу перевагу, адже навчаються у країнах ЄС військовій справі, вчаться літати на винищувачах F-16, керувати новою зброєю. Ця підтримка така ж важлива для Бахмута, як й фінансова, адже чим більше наші військові будуть забезпечені, навчені — тим менше людських втрат на полі бою ми зазнаємо. 

А отже, більше родин дочекаються своїх чоловіків, синів, братів, дружин, сестер та матерів з війни. Важливо, що нам надають різнопланову допомогу, зокрема — це навчання наших військових.

“Я думаю, що багато з країн ЄС зараз зацікавлені в тому, аби переймати досвід в української армії. З їх навчанням, витримкою та оснащенням — вони цінні інструктори”, — каже джерело ЄС.

Російська дезінформація: Донеччина

У останні дні нашого перебування у Брюсселі ми говорили й про те, як російські фейки впливають на ставлення до українців. На жаль, вплив у певних країнах все ж є — наприклад, російські наративи поширені у Німеччині та Італії. На думку одного із представників ЄС, найнебезпечнішим меседжем, який розповсюджує росія, є її “уявна” вседозволеність та безкарність.

Вони транслюють, що світ повинен змиритися з тим, що робить росія. Мовляв, кажуть: “Ми можемо прийти до сусіда, й зробити там будь-яке пекло, яке нам хочеться, але ви мусите змиритися з цим, бо ми велика держава. Радянський Союз теж був великою державою, а потім він розпався,

каже співрозмовник у коментарі // для Бахмут IN.UA

Як ми й зазначали, перед Україною та кожним її мешканцем попереду багато викликів, але Європейський Союз прагне нам допомогти. Ми бачимо виважені рішення щодо України, бачимо грантову підтримку, ініціативи, які допомагають переселенцям отримувати нові знання, знаходити роботу й будувати своє життя спочатку.

Саме з таких малих кроків у громаді починаються великі рішення, які допоможуть відновити Україну, й Бахмут зокрема.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Таню, все буде добре, він буде в лаковому гробу”: історія військового Марата Бірмана

Семаковська Тетяна 15:12, 20 Грудня 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Марат Бірман любив тварин та мотоцикли, а життя пов’язав з армією після Революції Гідності. Чоловік з родиною мав багато планів після війни. Разом сім’я мріяла повернутися у Бахмут, аби його відновлювати, а ще хотіла купити дім у Краматорську. Втім 9 листопада 48-річного Марата не стало — він героїчно загинув. Захисник похований у Києві на Берковецькому кладовищі. Зараз родина Марата має одну мету — зібрати підписи через петицію, аби воїну надали звання Героя.

Редакція розповідає історія Марата Бірмана, якою поділилася його дружина Тетяна Бірман.

Знайомство в інтернеті

Примітка. Підписати петицію можна за посиланням.

Тетяна та Марат познайомилися онлайн в 2020 році. Все почалося з коментаря на Facebook, пригадує жінка. З 2014 року у колі Тетяни побільшало військових, тож в рекомендаціях почали з’являтися все більше людей, дотичних до лав ЗСУ. Тоді їх називали добробатами (добровольчі батальйони).

Якось у стрічці Facebook жінка побачила допис Марата, відповіла йому, обоє обмінялися телефонами — так почалася їхня історія знайомства. Через 4 місяці пара одружилася. Традиційного весілля не було, закохані розписалися й почали жити разом.

Марат Бірман
Марат з родиною / фото надане героїнею

Марат сам родом з Житомирщини. Він з 14-го року на фронті, ухвалив таке рішення захищати батьківщину. Відбулося це після Майдану. Я поважала його позицію, ми ж самі пережили 2014 рік (ред. тимчасова окупація росіянами Бахмута),

дружина військового // у коментарі

Тетяна пригадує, що завжди намагалася підтримувати коханого. Жінка зауважує, що чула за випадки, коли родини розлучалися через те, що чоловік йшов на війну, але це була не їхня історія. 

“Це була його улюблена справа. Він у нас був в розвідці, а потім снайпером. А найбільш улюблена посада — це сапер, тобто розмінування. Марат служив у інженерних військах, згодом перевівся в нашу 54-ту бригаду”, — пригадує Тетяна.

Відпустки у військового не було

Марат Бірман військовий
Марат / фото надане героїнею

Від початку повномасштабної війни Марат не зміг взяти відпустку, чоловіка не було ким замінити. З дружиною та дітьми він спілкувався телефоном, рідко йому вдавалося приїхати до Дніпра, куди евакуювалася його сім’я. Побратими та рідні згадують його, як справедливого та чесного чоловіка.

Петиція Марат Бірман
Наведіть телефон на QR Code, аби перейти на петицію

“Марат не терпів брехні, не любив “прикрашені новини”. Для нас він — герой. Чоловік хотів навчатися саперської справи, отримати підвищення, дуже цього прагнув. Але у воєнний час є свої закони…”, — говорить Тетяна. 

Чоловік бахмутянки найдужче захоплювався мотоциклами й тваринами, пригадує жінка. Тетяна розповідає, що її Марат мав особливу любов до собак, адже якийсь час він служив кінологом в армії. У 2021 році, за рік до повномасштабки, військовий привіз додому собаку з передової. Ця вівчарка стала улюбленицею родини, але війну тварину не пережила, її поховали в Бахмуті.

Дніпро: життя переселенців

8 квітня Тетяна виїхала з Бахмута — у розмові вона пригадує, що вже тоді місто було безлюдним. Марат наполіг, аби жінка евакуювалася. 

Всі біжать на евакуаційні автобуси, люди з валізами. Мені серце болить, крається. Магазини зачинялися, мені ставало страшно. Чоловік сказав: “Збирайтесь, виїжджайте”.

Тетяна // про евакуацію з Бахмута

Жінка з донькою найняли авто, зібрали речі й поїхали в Дніпро, де їх прийняла незнайома родина. З собою Тетяна взяла котів та собаку, а дім назавжди залишився в Бахмуті.

За майже два роки життя в Дніпрі героїня вже знає місто, але Донбас для неї залишається рідним. 

“Ми хотіли придбати будинок у Краматорську, а була б можливість відновлювати Бахмут. Так Марат і казав, ми планували повертатися. На жаль, я розумію, що це наші мрії. Хочеться, щоб все місто відновили, щоб не було війни. Але нас не тримає вже нічого в цій мрії”, — говорить Тетяна.

Похорон військового

Марат Бірман підписати петицію
Марат на службі / фото надане героїнею

Марат Бірман загинув 9 листопада 2023 року на Харківщині. Військовий пройшов Попасну, Дебальцеве, Луганськ, Світлодарськ, Бахмут, Сіверськ, Соледар, Куп’янськ.

Українець був нагороджений:

  • медаллю Президента України “За участь в Антитерористичній операції”;
  • медаллю “За участь в Боях “Світлодарська дуга”;
  • медаллю “За відвагу” (2019);
  • ювілейною медаллю “30 років Збройним Силам України” (2021); 
  • почесною відзнакою “Хрест 54 ОМБР” (2023). 

11 листопада родина Марата дізналася про його загибель, а 13-го його привезли в місто Київ. Через два дні військового поховали з усіма почестями. 

“Нам дуже допомогли волонтери, його знайомі. Вони підтримували мене, казали: “Таню, все буде добре, він буде в лаковому гробу, навіть буде змога з ним попрощатися”. Мені телефонували його побратими, в месенджерах писали”, — згадує дружина.

Тетяна закликає українців підписати петицію про присвоєння почесного звання Героя України (посмертно), бо її чоловік віддав життя за Україну, захищав свободу не тільки своєї родини, але й кожної. 

Він казав, що ми перемогу хочемо зустріти на Донбас-арені. Я вважаю, він віддав своє життя за кожного українця, який вважає Україну своєю рідною батьківщиною,

каже Тетяна // й закликає підписати петицію

Підписати петицію

Щоб підписати петицію, перейдіть за посиланням. Станом на 20 грудня, є 8 998 підписів з 25 тисяч потрібних. Вам необхідно увійти через Дію. Детальна інструкція, як підписати петицію з телефона, є у відео:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“У нас переворот в країні”: спогади про проголошення Дня Незалежності від горлівчанки Галини Докашенко

Семаковська Тетяна 14:48, 24 Серпня 2023

24 серпня щорічно Україна святкує свій День Незалежності, цьогоріч відзначаємо свято в умовах повномаштабної війни. Бойові дії за наші землі тривають на українському Сході та Півдні. До цього особливого дня журналісти редакції поспілкувалися з донеччанкою Галиною Докашенко, завідувачкою кафедри вітчизняної та зарубіжної історії Горлівського інституту іноземних мов, який двічі був релокований. Пані Галина поділилася з нами своїми спогадами до Дня Незалежності.

Публікуємо колонку Галини Докашенко в матеріалі «Бахмут. IN. UA».

Передмова: Галина Докашенко родом з міста Горлівка, вперше Горлівка відчула на собі “русский мир” в 2014 році, коли місто незаконно окупували так звані “сепаратисти”. Тоді Горлівському Інституту іноземних мов довелося переїжджати, вибір впав на Бахмут. Мине 8 років й з Бахмута навчальний заклад теж евакуюється через росіян.

Перша жертва цієї війни

Володимир Рибак. Фото: картина Марина Соченко

Напередодні Дня Незалежності ми святкували День Прапора. Розповідаючи про Горлівські події — я згадую Володимира Рибака (ред. посмертно Герой України, жорстоко закатований росіянами за те, що був патріотом, чоловік намагався зняти з фасаду міськради сепаратистський прапор). Цю людину я знала особисто, він віддав життя за Україну.

Сам поліз знімати той прапор, і потім зник. Потім його знайшли аж в Слов’янську, з розпоротим животом, страшна смерть… Посмертно йому дали звання Героя України. Це одна із перших жертв цієї війни, потім їх ще багато буде…

Пригадую події в 1991 році, серпень місяць, в той час, коли Україна отримувала Незалежність я якраз була у відпустці у російському регіоні, тоді це було звичним явищем. 19 серпня виїхала відпочивати на берег до моря з родиною. Сину тоді 7 років було, він у перший клас ще ходив, зараз він наш захисник, має статус учасника бойових дій. Дуже дивно, що берег був безлюдний. Чоловік не дійшов до моря, я дивлюся на нього, а він біжить до мене назад, каже: “У нас переворот в державі”.

Новину про Незалежність почули по радіо

На вулицях виходили люди з плакатами. Фото: з відкритих джерел

Звісно, що на море ми вже не пішли, почали збиратися додому, складати речі. Тоді я вперше побачила, як люди штурмують автобуси, літаки… А у нас були квитки на 24 серпня, поміняти їх вже було неможливо. Ми вирішили дочекатися дати й прилетіли в Донецьк 24 серпня. Зустрів нас колега в аеропорті, їхали дорогою додому, в машині було радіо.  

Вперше в салоні автомобіля я почула, що Верховна Рада України проголосила Акт Незалежності. Ми хвилювалися всі, піднялися в квартиру до мами, спитали її, як вона, а вона каже: “А що таке, все спокійно”. 

Я до 2014 року студентам завжди говорила, що Україна — одна з тих республік колишнього СРСР, яка вийшла з його складу доволі спокійно. Але не так довго це тривало. Після 2014 року я вже точно не можу це говорити, а тим більше зараз коли йде повномасштабна війна. Сьогодні свято Незалежності набирає зовсім іншого звучання.

Коли мене вітали друзі, то закінчували вітання словами до мого сина Ярослава. Він зараз захищає країну разом з воїнами-побратимами. Вони цю Незалежність, яка начебто дуже легко нам дісталося у 1991 році, зараз виборюють важкою ціною. Тому для мене сьогоднішній день це особливе свято.

Фото:  «Бахмут. IN. UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“Без води, проте зі сміттям”: як живуть українці в Донецьку

Війна росії проти України почалася задовго до 24 лютого 2022 року. Перша фаза фізичної окупації територій нашої держави у сучасній історії відбулася ще 2014 року. […]

БТІ робота Бахмут

Бахмутяни скаржаться на роботу БТІ: як розв’язати проблему із довідками

На початку липня 2023 року комунальне підприємство “Бахмутське бюро технічної інвентаризації” після довготривалої перерви відновило роботу в столиці. Серед основних послуг, які надають фахівці, — довідки про […]

Як в Києві перейменовують вулиці розповів Павло Островський

Без Жукова та Леніна. Активіст Павло Островський розповів про перейменування вулиць в Києві

15 вересня світ відзначає День Демократії. За цим політичним устроєм — джерелом влади є народ, який формує цінності держави. Активіст Павло Островський родом з Дружківки, […]