“Без води, проте зі сміттям”: як живуть українці в Донецьку

Семаковська Тетяна 13:25, 14 Вересня 2023

Війна росії проти України почалася задовго до 24 лютого 2022 року. Перша фаза фізичної окупації територій нашої держави у сучасній історії відбулася ще 2014 року. З того часу багато населених пунктів та міст відчувають на собі наслідки приходу до них «русского міру». Одним з них є Донецьк. До 2014 року це було розвинене, сучасне місто з багатьма перспективами. Після – це місто, де люди сидять без води, часто без опалення та електроенергії, вони вимушені їздити кудись за речами, продуктами та медичними послугами. 

Наша редакція вирішила дослідити скарги мешканців окупованого Донецька на окупаційних ресурсах та запитали у донеччанина, професора Ігора Тодорова, про життя в місті до 2014 року. 

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну ми спостерігаємо за тим, як росіяни намагаються стирати з лиця землі якомога більше міст. Втім, мають вони й іншу тактику, яка проявляється в окупації територій та поступовій їх деградації. 

Одним із яскравих прикладів такої деградації є Донецьк. Раніше це було розвинене місто, в якому відбувалося Євро 2012, а школярі з усієї області хотіли вступити у місцеві навчальні заклади. Зараз це місто, де мешканці радіють, коли воду подають хоча б по графіку, приїжджають туди тільки російські пропагандисти, терористи та афілійовані з ними особи.

З приходом «русского міра» в Донецьк розвиток не просто зупинився, почалися зворотні процеси. Професор Ігор Тодоров, який більшу частину життя жив у Донецьку та мусив виїхати з початку окупації, поділився з нами своїми спогадами про своє місто та життя там до початку війни у 2014 році. 

Читайте також: Зрадники з Бахмута: що нового розповідають колаборанти про ЗСУ?

Набір  «русского міра»: без води, проте зі сміттям

Хоча пропагандистські та окупаційні інформаційні ресурси намагаються створити картинку руського щастя у Донецьку, в інтернеті зовсім не складно знайти велику кількість повідомлень про проблеми, які мають місцеві мешканці. З тих повідомлень, що стосуються побутового життя, найпопулярнішими є відсутність води та відсутність вивозу сміття з вулиць. 

Актуальні проблеми окупованого Донецька

Джерело: окупаційні ресурси

Наша редакція знайшла сайт, де мешканцям окупованих територій пропонують зареєструвати свої скарги та пропозиції щодо поліпшення їх життя. За повідомленнями окупантів, цей сайт працює вже понад рік. Ми знайшли багато скарг про різні аспекти існування міста, щоправда, активність на сайті невелика.

Донецьк у 2023 році. Зруйновані будівлі ніхто не ремонтує.

Проєкти «переможці» мають набрати найбільшу кількість голосів серед інших пропозицій, а активність на сайті рідко коли досягає 50 голосів, багато пропозицій мають всього кілька голосів. Серед скарг часто можна зустріти такі, що просять окупаційну владу покращити життя в Донецьку. Проте, виконаних прохань, за понад рік так і не знайшлося. 

У 2023 році мешканці окупованого росіянами міста просять забезпечити школи резервуарами із запасом води. Хоча до приходу окупантів потреби в таких проханнях не виникало. 

Мешканці просять встановити місткості із запасом води у школах міста

Донецьк був розвинутим містом. Я був свідком позитивної еволюції. Все свідоме життя я прожив Донецьку, до віку 55 років. Звісно, що там 60-70 років були певні обставини щодо води, щодо вивозу сміття. Але мені здається, що вже в 80-ті роки й в роки незалежності ніяких проблем не було. Хоча можу зазначити, що я жив сам у центрі міста і чув, що на околицях були якісь там відключення води, але це не було системним і може пов’язане з якимось форс-мажорними обставинами. Тобто можна сказати, що комунальні служби працювали й поліпшувався зовнішній вигляд міста.

Ігор Тодоров // Донеччанин, був професором у Донецькому національному університеті імені Василя Cтуса

Ігор Тодоров, до початку війни у 2014 році жив та працював у Донецьку, був професором у Донецькому національному університеті імені Василя Cтуса

Джерело: відкриті джерела

Пан Ігор розповідає, що ще в радянські часи, завдяки партійній пропаганді, Донецьк звався містом мільйона троянд. І цього статусу намагалися дотримуватися. В 1973 році місто було визначено ЮНЕСКО як краще таке молоде місто світу.

Ну і в принципі підтримувався відповідний рівень, а напередодні Євро-2012 то взагалі яскраве європейське місто в повному розумінні цього слову. Я пам’ятаю, що на Євро-2012 було багато приїзних з сусідньої Росії й вони просто йшли з такими широко розкритими очима і казали: як у вас красиво, як у вас класно.

Ігор Тодоров // Донеччанин, був професором у Донецькому національному університеті імені Василя Cтуса

Через знайомих своїх знайомих пан Ігор знає, що ще минулого року у Донецьку абсолютно жахлива була ситуація з водою, з електрикою тощо.  Це дуже властиво для росії. Адже росіяни ніколи не могли дати ладу своїм величезним територіям. А після «розширення», а по факту, окупації, вони перетворили Донецьк в те саме, що характерно для самої рф. 

Читайте також: Рік окупації Світлодарська: що відбувається в місті?

Мешканці з ТОТ приїздили в Бахмут аби набрати продуктів

Вулиці Донецька пусті, на бігбордах видніються лише пропагандистські плакати.

Самі росіяни ще у 2015 році писали про те, що з вільної території України у так звані республіки везуть гроші та продукти. Хоча подібних статей не багато, бахмутяни можуть згадати, яка кількість людей до повномасштабного вторгнення приїжджала в Бахмут з окупованих територій. Люди набирали величезні пакети продуктів та перевозили їх автобусами чи машинами. 

Стаття від 2015 року, самі окупанти пишуть про те, що з вільної території України до окупованого Донецьку люди везуть продукти

Крім того, мешканці захоплених росією населених пунктів отримували в Бахмуті медичну допомогу та інші послуги. Якщо з цим не було проблем в так званих республіках, то навіщо люди так ускладнювали своє життя?

Росіяни на окупованих територіях не тільки позбавляють людей прав та свобод, систематично накачують їх пропагандою, але й забирають у них базові умови для комфортного життя. Донецьк став яскравим прикладом того, що «русскій мір» це не тільки насильство та знелюднення, але й про деградацію на всіх рівнях, зокрема на побутовому. Росія немає стосунку до розвитку. 

Звісно, що ми не стверджуємо, що на вільній території України або до окупації росією територій сходу країни все ідеально та жодних проблем не існує. Але різниця полягає в тому, що без окупації українці мають не тільки бажання, але й право працювати та домагатися поліпшення умов життя в місті, області та країні.

Так Донбас Арена виглядає зараз, місце, яке колись було людним – стало пусткою. Фото: з відкритих джерел

Я не хотів би, щоб складалася якась ідеалістична картинка (ред. – про життя в Донецьку до 2014 року). Звісно, в Донецьку теж були свої проблеми. Хоча, в принципі, комунальні служби працювали, комунальний транспорт був доволі вже якісний. Про певний достатній для життя рівень свідчить те, що місцеві керівники міста переобиралися.

Можу лише зазначити такий сумний висновок, що, на жаль, того Донецька, який був, мого Донецька, вже немає і в осяжному майбутньому не буде. Я сподіваюся, що Донецьк буде визволений, він буде відновлений, але це вже буде новий Донецьк, а не той, який був до війни.

Ігор Тодоров // Донеччанин, був професором у Донецькому національному університеті імені Василя Cтуса

Після деокупації всіх територій України, на нас чекають ще роки відновлення, не тільки фізичного будівництва, але й повернення мешканців до українського контексту. Росіяни наробили багато шкоди нашій країні й продовжують це щодня робити. Щось можна виправити, а щось завжди буде мати відголосок того терору, який в черговий раз довелося пережити українцям. 

Читайте також: Боротьба донеччан за українську державність

Фото: «Бахмут. IN.UA».

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як захистити дитину від комарів: поради від фахівців Бахмутської лікарні

Семаковська Тетяна 13:00, 15 Червня 2024
Комари та діти / ілюстрація Бахмут IN.UA

Літо — це не тільки пора оздоровлення для дітей, але й потенційна загроза алергічної реакції через збільшення комарів. Укуси цих комах можуть викликати свербіж, або небезпечну алергію.

Як захистити свою дитину від небезпеки влітку й чому, навіть одяг дитини має значення — редакції Бахмут IN.UA розповіли фахівці Бахмутської лікарні в Броварах.Чим комарі небезпечні для дітей.

Як захистити дитину від комарів

Найкращий захист від укусів комарів для дітей — це попередження укусу, бо лікувати його, кажуть фахівці значно важче. Відтак, для захисту дітей вдома треба зачиняти двері та вікна або користуватися протимоскітними засобами.

Дітей треба одягати в одяг світлих тонів для відпочинку на природі, бажано, щоб всі ділянки тіла були закриті одягом. Можна використовувати репеленти які знижують ймовірний ризик укусів. Яскравий одяг та парфуми не рекомендовано використовувати, тому, що вони навпаки приваблюють комарів.

Додамо, що ввечері не слід лишати ввімкненим світло та залишати навстіж відкриті вікна, бо це приверну увагу комах, виняток, якщо у вас вдома є протимоскітна сітка.

Маленькі та безневинні, на перший погляд, комахи несуть в собі загрозу для малюка. Внаслідок укусу у дитини може з’явитися набряк, біль в животі та навіть озноб.

Якщо у дитини такі є прояви як:

 • набряк на шкірі до 10 сантиметрів, який довго зберігається, свербить, іноді місце укусу може боліти;
 • на місці укусу може бути висип по типу кропив’янки;
 • при множинних укусах рідко, але буває біль в животі
 • бронхоспазм чи озноб.

Ці фактори є небезпечними, тому потрібно звернутись до лікаря

Яка реакція дитини на укус комара є нормальною

insect 3415406 1280 6c2ee
Комарі часто ховаються у траві або на деревах / фото з відкритих джерел

Якщо так сталося, що дитину таку вкусив комар є фактори, які визначають чи нормальною є реакція шкіри малюка на укус, до них належить:

 • почервоніння;
 • набряк;
 • свербіж;
 • міхур в місці укусу
 • також у деяких дітей, особливо при повторних укусах може виникнути значна за розмірами припухлість.

Всі ці симптоми є нормальними, тож хвилюватися не варто.

Чим обробити укуси комарів та як надати дитині першу медичну допомогу при укусі комара

kid 1241817 1280 5fdd4

Дівчинка з іграшкою / фото з відкритих джерел

 • потрібно оглянути місце укусу;
 • потім промити місце укусу антисептиком;
 • нанести мазь, рекомендовану після укусів;
 • дати дитині протиалергічний препарат, дозування відповідно до віку

Дотримуючись простих правил безпеки ви зможете вберегти свою дитину від укусу комара, проте навіть, якщо малюка вжалила комаха — не слід бити на сполох. Потрібно надати медичну допомогу та спостерігати за станом дитини.

Зверніть увагу, що захист від комарів для дітей влітку потребує особливої уваги. Бажано проконсультуватися з сімейним лікарем, щоб дізнатися, які саме засоби захисту від комарів для дітей, підходять вашому малюку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Професійний подолог розповів, як правильно обрати взуття

Семаковська Тетяна 12:00, 15 Червня 2024

Взуття, яке ми носимо, має значний вплив на здоров’я, оскільки неправильне взуття може спричинити різноманітні проблеми з ногами, хребтом і навіть загальним станом організму. Взуття повинно надавати підтримку і стабільність вашим ногам і стопам. Недостатня або неправильна підтримка може призвести до надмірного навантаження на окремі частини стопи, що може викликати болі, розтяжки м’язів та інші проблеми.

Редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася з членкинею Асоціації Подологів з медичною освітою Іриною Николь та спитала її, як правильно вибрати взуття та чому це важливо. 

Як обрати взуття

Некомфортне взуття може спричинити болі в стопах, нігтях, суглобах і спині. Це може вплинути на поставу, на вашу здатність ходити, стояти й виконувати повсякденні дії. Правильне взуття допомагає запобігти пошкодженням. Неважливо, носите ви туфлі, босоніжки чи кросівки, треба обирати правильну пару взуття, щоб ваші ноги залишалися здоровими. 

Неправильно підібране взуття впливає безпосередньо на всі проблеми, з якими звертаються клієнти до подолога: травми, деформації нігтів, мозолі, натоптиші. Також це спричиняє ортопедичні проблеми, такі як вальгусна деформація першого пальця (так звана кісточка). Адже ця проблема може бути набутою, через надмірно вузьке взуття,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Ірина Николь, лікарка-подолог з Трускавця / фото з архіву героїні

Як правильно визначити розмір ноги

Щоб обрати взуття, що не натирає, потрібно навчитися правильно визначати розмір своєї стопи. Ірина розповідає, що для цього краще використовувати метод, яким користувалися ще наші батьки.

Для визначення правильного розміру стопи, робимо все, як наші мами робили в дитинстві, коли підбирали нам взуття. Стаємо ногою на аркуш паперу та олівцем обводимо контур стопи в зоні пʼятки та великого пальця. Краще, щоб з цим хтось допоміг, а олівець був розташований перпендикулярно до площини аркуша,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

2 3 c7d30
Важливо правильно визначити розмір своєї стопи / фото Olvi.ua

Відстань від п’ятки до великого пальця і буде розмір стопи в сантиметрах. Лікарка також попереджає, що розмірна сітка у кожного виробника різна, тому взуття треба підбирати саме в сантиметрах. 

Також варто зауважити, що кожен виробник виготовляє різну повноту виробу. Тому не у всіх виробників ваш розмір буде правильним та зручним взяттям саме для вас. Тому варто слідкувати й за цим моментом. Адже це допоможе вам обрати зручне взуття, що не травмує стопу.

Якщо взуття з устілкою, що витягується, рекомендую при виборі витягнути устілку і поставити на неї стопу. Якщо ваш великий палець або мізинець виходить за межі устілки, це взуття вам не підходить,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

З якого матеріалу краще вибрати взуття

Ірина Николь каже, що насправді немає ідеального матеріалу для взуття. Літній, зимній або демісезонний варіант взуття, варто обирати з урахуванням вашого розміру та вибрати правильне взуття для постави. А буде воно зі шкіри, замші, чи іншого матеріалу, це не принципово.

У якісному взутті важлива підошва, вона має бути гнучка. Також зверніть увагу на  її цілісність та однорідність. Часто виробник економить і підошва «пуста», лише заповнена перегородками. В такому випадку стопа буде провалюватись, взуття швидко сходжуватись і деформуватись, а також велика ймовірність утворення мозолів. Важлива фіксація п’ятки, якщо це закрите взуття, і висота носка,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Вибір правильного взуття є запорукою здоров’я ваших ніг / фото з відкритих джерел

Лікарка закликає не обирати взуття за принципом, що воно розходиться та стане комфортним. Воно має бути комфортним з першого дня носіння.

Яка висота підборів оптимальна

Melly SL72636036 L1026 2 eb34b
Взуття на підборах має бути до 5 сантиметрів / фото з відкритих джерел

Багато жінок носять взуття на підборах. Це може впливати на здоров’я стопи, тому варто розуміти, яка правильна висота підборів на думку лікарів та як правильно вибрати висоту підборів у своєму взутті. 

Оптимальна висота каблука 3-5 см. Все залежить від висоти підйому та від розподілення ваги на стопи. Буває таке, що жінки які роками ходять на підборах та їм справді зручно, тому що 70% навантаження приймає передній відділ стопи. Якщо їх перевзути на низький хід, у них буде постійне враження, що вони надають в перед. Навіть якщо сходити з каблуків, це потрібно робити поступово, змінюючи їх висоту,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Що таке ортопедичне та анатомічне взуття

Screenshot 59 59ba6
Приклад анатомічних кросівок / фото з відкритих джерел

Ірина Николь пояснює, що є два поняття: ортопедичне та анатомічне взуття. Їх часто плутають.

Ортопедичне взуття виготовляється для корекції стопи з врахуванням її індивідуальних деформацій. Устілка каркасна, помірно жорстка. Щільний та жорсткий задник для фіксації п’ятки. Широкий носок і міцна фіксація стопи, щоб нога не “гуляла”,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Тобто, вибирати ортопедичне взуття потрібно за індивідуальними показниками та за рекомендацією лікаря.  Анатомічне взуття — це правильне зручне взуття, яке перешкоджає розвитку деформацій. Лікарка каже, що саме це взуття рекомендовано як правильне, профілактичне взуття для здорових ніг, а також для комфорту тим людям, у кого вже існують деформації стоп. 

Отже, вибір взуття з урахуванням ваших особистих потреб може сприяти профілактиці або лікуванню багатьох хвороб стоп. Важливо обирати взуття, яке забезпечує належну підтримку, комфорт і враховує анатомію ваших ніг. Правильне взуття може значно покращити якість вашого життя та зберегти ваше загальне здоров’я. Більше корисних порад читайте у блозі фахівчині.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмут до війни

“У 2021 був останній День міста, коли можна було радіти”: бахмутяни про 9 вересня

9 вересня Бахмут відзначатиме своє 452 День Народження. Місто — зруйноване росіянами продовжує жити в евакуації, бахмутяни тепер є по всюди, від Дніпра й до […]

Окупований Маріуполь

Як живе окупований Маріуполь: інтерв’ю з головною редакторкою сайту міста Марії

Анна Мурликіна — головна редакторка міського маріупольського сайту 0629.ua. Завдяки виданню тисячі маріупольців, які зараз евакуювалися можуть дізнаватися новини з окупованого росіянами Маріуполю. Це стало […]

Screenshot 299 367d7

Світлодарськ: як це жити в російській окупації?

У травні 2022 року російські війська захопили містечко Світлодарськ у Бахмутському районі. Місто й досі перебуває в російській окупації. Чи багато в місті колаборантів, як […]