З початку повномасштабної війни українці зрозуміли, що в країні не існує повністю безпечного місця. Обстріли та руйнації можуть застати нас у будь-якій точці України. Щоб захистити себе від втрат рухомого та нерухомого майна люди можуть оформити страхування житла та авто у воєнний час.
Редакція Бахмут.IN.UA вирішила розібратися в тому, як це можна зробити під час та як змінилися правила страхування з 24 лютого 2022 року.
Для чого потрібне страхування
Оформлення страхування машини під час війни або житла може убезпечити вас від серйозних фінансових втрат у випадку їх руйнування від обстрілів. Втім, процедура укладання таких договорів вимагає від вас уважності, пошуку відповідних компаній та програм страхування. Не всі договори містять в собі можливість виплати грошей у подібних випадках, а вигідність умов залежать від компанії.
Страхування житла під час війни
Хоча страхування нерухомості у воєнний час та надання виплат за подібні випадки є нетиповою практикою для світового ринку компаній цієї сфери діяльності, українські страхувальники пішли на зустріч своїм клієнтам та вже почали відкривати додаткові програми, які містять в собівиплати за пошкодження, які спричинила росія під час війни.
Журналісти редакції спробувала розрахувати орієнтовну вартість страхування житла в Києва на рік, вартістю 1 мільйон гривень. Сума вийшла близько 3 тисяч гривень.
Українські компанії мають ліміти на страхування майна, які складають від 200 тисяч гривень до 2 мільйонів гривень. Важливо розуміти, що застрахувати будинок під час війни та отримати виплати у випадку заподіяння шкоди від воєнних дій можна виключно за договорами, які передбачають такі виплати.
Тому, перед тим як підписувати документи та платити гроші, вам потрібно уважно прочитати текст угоди, особливо пункти про воєнні ризики, адже стандартні договори страхування, особливо які були поширенні до повномасштабної війни, виносили подібні ризики у форс-мажорні обставини. Це звільняло страхувальників від відповідальності компенсувати збитки.
Також варто розуміти, що страхування квартир у війну може обійтися вам мінімум у двічі дорожче, ніж оформлення стандартної страховки, а житло в областях, які знаходяться на лінії фронту взагалі може не підлягати страхуванню через наявний ризик.
Страховка на будинок може містити в собі компенсацію за:
- Військові дії, мародерства
- Стихійні лиха або пожежі
- Аварії внутрішніх мереж (водо-, електро-, газопостачання тощо)
- Відповідальність перед сусідами за завдану їм шкоду
- Оплата вимушеного переїзду під час ремонту
Залежно від компанії та договору, ці умови можуть змінюватися або доповнюватися. Тому, при пошуку страховки на майно вам треба заздалегідь визначити ваші пріоритети.
Страхування авто під час війни
Наявність страхового поліса на авто є обов’язковою умовою кермування у будь-який час. Війна також може включати шкоду, яка може активізувати страховку.
Наразі компанії, що пропонують страхування житла в Україні від воєнних ризиків, часто пропонують аналогічні послуги й для авто. Завдяки цьому, у випадку настання страхового випадку, власник може покрити частину збитків. При оформленні подібного страхування варто також звертати на умови договору та враховувати те, що така страховка обійдеться вам дорожче.
Наразі представники страхових компаній заявляють, що більша частина страхових випадків, з якими вони стикаються, відбулися не з воєнних причин. Але якщо ви все-таки вирішили застрахувати своє майно від подібних випадків, варто дотримуватися кількох правил пошуку компаній та перевірки договорів:
- Знайдіть кілька варіантів компаній, які пропонують подібне страхування.
- Зробіть порівняння умов, які пропонують ці компанії. Важливо порівнювати не тільки ціни, але й умови договору. Особливо варто звернути увагу на те, які випадки вважаються страховими, як відбуваються процеси перевірки випадку та виплати коштів, яку сума або який відсоток компанія буде виплачувати у разі настання страхового випадку, відгуки клієнтів тощо.
- За можливості, проконсультуйтеся з юристами щодо умов договору. Якщо у вас немає профільних знань, деякі пункти угод можуть плутати або бути не зрозумілими. Впевніться, що ви чітко усвідомлюєте суть документа, який підписуєте. Якщо ви зареєстровані як ВПО, то ви можете отримати безплатну консультацію у спеціалістів, з якими співпрацюють деякі профільні громадські організації.
Читайте також:
- Оренда квартир із правом викупу: у Києві запустили нову житлову програму
- Компенсація за житло та ремонт для ветеранів: що відомо
- Півмільйона за російський літак: у Верховній Раді пропонують доплати для ЗСУ
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!