Пів мільйона за російський літак: у Верховній Раді пропонують доплати для ЗСУ

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:30, 15 Лютого 2024
Військові України / фото Генштаб ЗСУ

У Верховній Раді зареєстрували законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо мотивації військової служби”. Він збільшить доплати військовим за виконання завдань, а також введе певні пільги. Наприклад, за знищений ворожий танк пропонують давати від 200 тисяч гривень.

Про це повідомив Роман Костенко, секретар Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки у Facebook.

Винагороди військовим у 2024 році

За словами представника парламенту, новий законопроект призначений для тих, хто “на нулі та в посадках”.

Згідно з положеннями проєкту, бійці зможуть отримувати бонусні кошти за захоплення або знищені російської техніки. Нижче наводимо перелік доплат, які пропонують виплачувати військовим:

  • танк — 200-300 тисяч гривень;
  • САУ/РСЗВ — 200-370 тисяч гривень;
  • БМД, БТР, БМП, командно-штабну машину, артилерійську систему — 30-100 тисяч гривень;
  • інші броне- або вантажні автомобілі — 10-30 тисяч гривень;
  • ЗРК — 200-370 тисяч гривень;
  • радіолокаційні системи засобів ППО — 200-370 тисяч гривень;
  • засіб контрбатарейної боротьби — 30-150 тисяч гривень;
  • РЕБ — 30-150 тисяч гривень;
  • БПЛА розвідувального типу — 30-100 тисяч гривень;
  • БПЛА ударного типу — 30-100 тисяч гривень;
  • крилату та балістичну ракету — 100 тисяч гривень;
  • військовий літак — 500 тисяч гривень, військовий гвинтокрил — 300 тисяч гривень;
  • комплекс дальнього візуального спостереження — 30 тисяч гривень;
  • військовий корабель — 300-500 тисяч гривень;
  • засоби РЕР — 30-100 тисяч гривень.

Винагороду розподілятимуть між тими, хто брав участь у виявленні, знищенні чи захопленні техніки. Зазначається, що це стосується не лише військовослужбовців, але й бійців спеціального призначення.

Військова техніка ЗСУ / фото Генштаб ЗСУ

Крім того, додаткову грошову винагороду отримають ще й командири цих бійців:

  • безпосередній командир — 5%; 
  • командир рівня взводу, командир рівня роти, групи — 3%;
  • командир рівня батальйону — 2%; 
  • командир рівня бригади (полку) — 1%.

Надбавки військовослужбовцям

Законопроєкт передбачає ще й спеціальні надбавки. Так, бійці армії, які під час дії воєнного стану проходять службу не менше 12 місяців, з яких не менше 6 місяців беруть активну участь у бойових діях на фронті, отримуватимуть посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років із коефіцієнтом 1,5%.

Своєю чергу, військовослужбовці, які під час війни проходять військову службу не менше 24 місяців, з яких мінімум 12 місяців беруть участь у бойових діях, отримуватимуть посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років із коефіцієнтом 2%.

Також народні депутати виступають за введення одноразової виплати тим захисникам, які після початку повномасштабної війни з росією уклали або продовжили контракт на проходження служби строком не менше 3 років або до закінчення воєнного стану. У такому разі:

  • солдати отримуватимуть 120 тисяч гривень;
  • сержанти та старшини — 160 тисяч гривень;
  • сфіцери — 200 тисяч гривень.

Бійцям армії, які мають право право звільнитися зі служби за сімейними обставинами або станом здоровʼя, але вирішили продовжити служити та виконувати бойові задачі, пропонують додатково доплачувати 10 тисяч гривень щомісяця.

Пільги військовослужбовцям у 2024 році

Згідно зі запропонованим законопроєктом, українські військові також матимуть ряд пільг. Так, тим, хто хто служив не менше 36 місяців (із них щонайменше 12 бойових), чи не дослужив ці строки у звʼязку з пораненням, а також звільнені з полону, надаватимуть право на отримання кредиту для відкриття бізнесу зі ставкою до 5%.

Військові під час виконання бойових задач / фото Генштаб ЗСУ

Депутати пропонують надавати право на іпотеку на житло під 3% терміном до 20 років тим, хто служив не менше 36 місяців (з них щонайменше 24 бойових), поранені, що продовжують службу, але мають право на звільнення, звільнені з полону, а також ті, хто не зміг продовжити службу через поранення. У проєкті  також є пункт, який дозволяє цій ж категорії право на “нульове розмитнення” автомобілів з-за кордону.

Страхування українських захисників

Депутати пропонують встановлювати для українських військовослужбовців пожиттєве страхування життя та здоров’я в спеціалізованих приватних установах. Для цього бійцям треба відслужити не менше 36 місяців (з них – щонайменше 12 бойових) або бути серед звільнених із полону. Зазначається, що такий вид страхування буде працювати й для їх сімей.

Мінімальний розмір пенсій для військових з інвалідністю

Документ передбачає можливість встановлення мінімальної пенсії для військових, які отримали інвалідність унаслідок участі в ATO, ООС та збройної російської агресії проти України:

  • І група — 25 тисяч гривень;
  • ІІ група — 20 тисяч гривень;
  • ІІІ група — 15,6 тисячі гривень.

Демобілізація в українській армії

Тяжкі умови служби / фото Генштаб ЗСУ

Окрім доплат та пільг пропонується оновити перелік підстав для демобілізації у звʼязку із закінченням строку служби, якщо військовий не хоче продовжувати службу:

  • у разі безперервної служби під час дії воєнного стану впродовж 36 місяців;
  • протягом 18 місяців безперервної служби під час дії воєнного стану, з яких 12 місяців виконуючи бойові накази.

Військова підготовка для призовників у ЗСУ

Всі призовники, які раніше не проходили військової служби, повинні будуть пройти обовʼязковий курс базової  підготовки. Він триватиме три місяці. У курс включать:

  • тактико-стройові заняття (не менше 30% від загальної тривалості);
  • тактична медицина (не менше 10%);
  • вогнева підготовку (не менше 30%).

Після курсу призовники повинні будуть скласти іспит з подальшим направлення у військову частину. У разі невдалого результату захисник пройде додаткове навчання, яке буде тривати до одного місяця.

Новий закон пропонує й введення механізмів контролю за проходженням навчання. За неякісну підготовку передбачається відповідальність для інструкторів та керівників навчальних центрів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Ощадбанк почав блокувати картки за неявку до ТЦК: чому це фейк

Семаковська Тетяна 10:22, 13 Лютого 2024
Ощадбанк / фото ілюстративне

Проросійські Telegram-канали поширюють фото, що Ощадбанк розсилає SMS-повідомлення, де нібито почав блокувати банківські картки тих, хто не явився до Територіального центру комплектування (ТЦК). Єдиний шлях отримати детальну інформацію – явка до ТЦК. Клієнти нібито отримували короткі SMS-повідомлення з попередженням.

Ваша карта заблокована через неявку до ТЦК. Більше інформації ви можете дізнатись в ТЦК, в якому перебуваєте на обліку. З повагою, Ощадбанк”, — йдеться у повідомлені на фото. 

Ощадбанк не надсилає повідомлення про явку до ТЦК

Пропагандисти на своїх ресурсах поширювали фейкове фото. Центр протидії дезінформації (ЦПД) відреагував на поширення фейку. Фахівці зазначили, що заблокувати банківські рахунки можуть тільки через несплату штрафу за рішенням суду, а не за неявку до ТЦК та соціальної підтримки. 

“Неявка в ТЦК та СП подається як адмінпорушення, а суди ухвалюють постанову про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу. Таку постанову направляють у виконавчу службу, яка відкриває провадження і блокує рахунки”, – роз’яснили в ЦПД. 

ЦПД спростувало фейк / фото Telegram ЦПД
ЦПД спростувало фейк / фото Telegram ЦПД

Якщо буде ухвалено нову версію законопроєкту про мобілізацію, тільки тоді українці матимуть 60 днів, аби внести свої дані в електронний кабінет. ТЦК також зможуть надсилати електронні повістки. Про це заявив начальник пресслужби Міністерства оборони України Ілларіон Павлюк в етері єдиного телемарафону. 

“Що важливо, що способи уточнення будуть різні, але якщо вже функціонує кабінет – найзручніше це буде зробити там, але лишаються ТЦК та СП, Центри надання адміністративних послуг й так далі. Загалом, електронний кабінет просто дає можливість менше бігати. Уточнити дані можна буде там. І це значно простіше, й це дозволить охопити більшу кількість людей і, відповідно, значно якісніше долучати людей до війська.

У цьому ж електронному кабінеті людина може отримати повідомлення про те, що він має з’явитися в ТЦК та СП. Електронна повістка – це повідомлення, яке надходить в електронний кабінет. І загалом, воно тільки цим відрізняється від звичайної повістки. Нічого іншого не змінюється, тобто всі норми, які діяли щодо термінів прибування на звичайній повістці, вони й тут застосовуються”, – розповів Павлюк.

Повідомлення є фейком

Ми детально проаналізували саме фото, яке поширювали росЗМІ та виявили декілька ознак того, що воно є фейковим:

  • Від банку немає інших повідомлень, окрім попередження. В самому повідомленні відсутня будь-яка конкретна інформація, а саме, останні цифри картки, коли була заблокована, довідкова та контактна інформація;
  • Слово “карта” в українській мові тлумачиться як зображення земної поверхні, а банківською, платіжною чи пластиковою є саме картка. Картою називають в російській мові;
  • На пристрої демонструється скриншот, зроблений на іншому гаджеті. Інтерфейс додатка з повідомленням схожий на інтерфейс, розроблений на базі операційної системи (ОС) iOS. На пристрої на фото встановлена ОС Android – це можна зрозуміти по панелі навігації знизу;
Жест для взаємодії на ОС IOS / фото з відкритих джерел
Жест для взаємодії на ОС IOS / фото з відкритих джерел
Панель навігації на Android / фото з відкритих джерел
Панель навігації на Android / фото з відкритих джерел
  • У нових версіях iOS біля стрічки для набору тексту є стрічка зі стікерами, а кнопка для поширення ММS-повідомлень має інший вигляд;
Як виглядає стрічка на “скриншоті” з повідомленням / скриншот
Як виглядає стрічка на “скриншоті” з повідомленням / скриншот
Як виглядає стрічка на iOS 17 / скриншот
  • Шрифт тексту повідомлень не схожий на оригінальний шрифт iOS. Якщо наочно порівняти, то можна побачити різницю зокрема в розмірі та ширині знаків. На ОС iOS за замовчуванням використовується шрифт San Francisco, на Android – Open Sans та Roboto. Саме другий шрифт був використаний у начебто скриншоті повідомлення;
  • Відстань між текстовим блоком та краями фігури повідомлення занадто велика. Це можна також побачити наочно, якщо порівняти. 
Графічний елемент на фейковому фото / скриншот
Оригінальний вигляд повідомлення / скриншот

Яким саме чином був зроблений “скриншот”, нам дізнатись не вдалось. Однак можна припустити, що або за допомогою фотошопу, або на телефон з ОС Android був заздалегідь встановлений інтерфейс iOS.

Мобілізація в України продовжує бути однією з найобговорюваніших тем серед російських пропагандистів. Поширення подібних матеріалів робиться з метою розхитування ситуації зсередини країни та підриву довіри до влади. Тому радимо перевіряти інформацію тільки в офіційних джерелах установ та влади та не вестись на російську дезінформацію. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Війська рф намагаються прорвати оборону ЗСУ на флангах Бахмута”, — Сирський

Микола Ситник 09:10, 27 Січня 2024
Командування ЗСУ
Олександр Сирський на нараді / фото Telegram-канал

Ситуація на Східному фронті залишається складною. Армія рф нарощує інтенсивність наступальних дій на Сіверському та Бахмутському напрямках. Загарбники не полишають спроб розвинути наступ на Часів Яр.

Про це повідомив командувач Сухопутних військ ЗСУ, генерал-полковник Олександр Сирський.

Ситуація під Бахмутом та Сіверськом

Генерал-полковник зазначив, що через відсутність тактичних успіхів на окремих напрямках війська рф тимчасово перейшли до оборонних дій. Водночас росіяни утримують штурмові групи в готовності до ведення наступальних дій.

На Бахмутському напрямку агресор веде наступальні дії, намагаючись прорвати нашу оборону північніше та західніше Бахмута та розвинути наступ на Часів Яр. Ворог проводить перегрупування своїх сил і засобів та застосовує підрозділи “добровольчого корпусу”. Намагається безуспішно відновити втрачене положення в районах Кліщіївки та Андріївки,

повідомив // Олександр Сирський

Командувач додав, що на Сіверському напрямку противник продовжує наступальні дії, щоб покращити своє тактичне положення та створити умови для розвитку наступу в напрямку Сіверська. 

“Силами штурмових груп за активної підтримки мінометних та артилерійських розрахунків (ред. росія) безуспішно атакує на напрямку Кремінна, Григорівка. Свої невдачі в наступальних діях противник компенсує збільшенням інтенсивності вогневого впливу. Зокрема, протягом 2 останніх днів активно обстрілює місто з реактивної артилерії, застосовує удари авіації та дронів-камікадзе”, — підсумував генерал-полковник.

Олександр Сирський наголосив, що метою Сил оборони є нанесення максимальних втрат окупаційним військам. Водночас, за його словами, завжди головним пріоритетом для України є збереження життя наших воїнів.

Мапа боїв на Сході
Ситуація на Східному фронті / інфографіка ISW

Раніше ми писали, що на Бахмутському та Сіверському напрямках окупаційні війська продовжують активні наступальні дії. Ситуація на цих ділянках фронту залишається вкрай напруженою.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Для ветеранів анонсували нову функцію у Дії 

Міністерство у справах ветеранів України спільно з Мінцифрою розпочинають бета-тестування e-Посвідчення ветерана у додатку “Дія”. Ця цифрова версія документа спростить доступ до послуг та пільг […]

Бахмутський центр зайнятості організує ярмарок вакансій: редакція дізналась деталі

Бахмутський міський центр зайнятості організовує онлайн-ярмарок вакансій “Робота Є!”, який відбудеться 23 травня 2024 року. Захід допоможе роботодавцям міста Бахмут знайти необхідних працівників, а пошукачам […]

Часовоярська громада запрошує дітей на літнє оздоровлення: відкрито реєстрацію

Діти з Часовоярської МТГ, які були вимушено переміщені через бойові дії, можуть оздоровитися безплатно протягом літа 2024 року. Реєстрація вже відкрита.

Працевлаштування без ризиків: як убезпечити себе від примусу

Через війну українці втратили не тільки житло, але й роботу, у пошуках якої ВПО можуть зіштовхнутися з шахраями або ж отримають “можливість” працювати безплатно.

333040466 528175832783304 4798898760996940334 n 3ac01

Цивільні українці можуть пройти базову військову підготовку у 18 містах за донат

За ініціативи Благодійного фонду Сергія Притули у 18 містах України цивільні можуть отримати базову військові підготовку за донат. Сума донату є довільною, кожен учасник сплачує […]