Російські ЗМІ створюють дітям інструкції про те, які міста потрібно бомбити: чи правда

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 12:36, 29 Листопада 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Російські пропагандисти поширюють зображення з “ліберального” російського видання meduza, де читачам пропонують авторську інструкцію для батьків, у яких діти “підтримують не ту війну”.

Чому це маніпуляція та яку ідею переслідують окупанти, пояснює журналіст видання Данило Вінниченко. 

Про що йдеться?

12 жовтня 2023 року російський пропагандист дмитро стєшин у своєму Telegram-каналі зробив допис та поширив зображення, на якому читачам пропонують авторську інструкцію від “ліберального” російського видання meduza для батьків, у яких діти нібито підтримують не ту війну.

Медуза опублікувала матеріал / скриншот

Цю інформацію почали поширювати інші проросійські Telegram-канали, де, окрім зображення, також цитували стєшина. Пропагандисти порівнювали події в Авдіївці на Донеччині та у секторі Гази. Нагадаємо, що росіяни одночасно почали штурмувати Авдіївку, а бойовики ХАМАС — територію Ізраїлю.

Невдалий фотошоп

Перевіривши зміст матеріалу, журналіст виявив, що це була маніпуляція. Насправді стаття вийшла під заголовком “Інструкція meduza для батьків, які несподівано зрозуміли, що їхня дитина стала прихильником війни”. У матеріалі психологи розповідають, що робити батькам, чиї діти піддаються кремлівській пропаганді у школах. 

Оригінальний заголовок / скриншот

У статті фахівці роз’яснюють, з якими проблемами можуть зіткнутись батьки, якщо зі школи дитина “приносить” кремлівські наративи та пропонують декілька моделей правильної комунікації з дітьми, якщо йдеться про війну. Навпаки, батькам радять в сучасних умовах подбати про безпеку та втриматись від обговорення теми війни і висловлюватись на публіці. 

Але щоб переконати російського читача в тому, що йдеться виключно про ненависть до певних народів, вони створили фотожабу.

Примітка. Фотожаба — графічна карикатура або шарж, сленговий термін для позначення різновиду фотомонтажу, що являє собою обробку зображення за допомогою растрового або векторного графічного редактора зі спецефектами комп’ютерного дизайну. Простими словами, це змінення змісту зображення. 

На прикладі цього фейку розберемо, які ознаки фотожаби можна відстежити.

1) Пропагандисти намагаються удати, що видання акцентує, що можна підтримувати один конкретний бік конфлікту. Теж саме відстежується у самій росії протягом останніх років — або за путіна, або можна отримати тюремний строк. Також вони намагаються дискредитувати “ліберальні” російські видання, які, на думку пропагандистів, виступають проти путіна та тих, хто підтримує війну. 

Інфографіка / ілюстрація Bahmut IN.UA

2) Інша ознака — це те, що росіяни намагаються легалізувати окупацію українських земель. Авдіївка — наступний після Бахмуту населений пункт, на захоплення якого зс рф сконцентрували великі сили та кількість техніки, попри те, що зазнають великих втрат.

Але їм важливо продемонструвати, що якщо є росіяни, які проти путіна та війни в Україні, то вони мають обов’язково бути антисемітами. Яскравий приклад, коли російські посадовці президент путін та очільник мзс лавров звинувачували Зеленського в антисемітизмі та порівнювали з гітлером.

Такий ж “ярлик” пропагандисти намагаються повісити на українців. Тому цю тезу вони використовують задля виправдовування власних дій та перекладання відповідальності на інших.

Інфографіка / ілюстрація Bahmut IN.UA

Як можна перевірити справжність фотоматеріалу?

Один з ефективніших способів перевірити, справжнє фото чи ні — через Google Об’єктив. Пошук за зображенням знаходиться на пошуковій стрічці Google праворуч. Щоб почати пошук, потрібно завантажити зображення, потім система починає шукати збіги. У результаті сервіс надає посилання на сайти, де використовували схожі зображення. 

Алгоритм пошуку / скриншот

Росіяни заради просування своєї пропаганди готові спотворювати будь-які матеріали в інтернеті, які не відповідають їхнім “стандартам”. Інколи, щоб виправдати свої терористичні дії, варто лише поширити відфотошоплену ілюстрацію, і читач повірить.

Таким чином, ми продемонстрували, якими методами створення та поширення фейків користуються росЗМІ. Будьте пильними та перевіряйте суперечливу інформацію! 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Bloomberg назвав воєнну операцію в курську найпровальнішою за 21 століття

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 31 Серпня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське фінансово-економічне медіа Bloomberg нібито розмістило відео про воєнну операцію в курській області. У ньому, мовляв, військовий аналітик та генерал армії США у відставці Бредлі Герік заявив, що за співвідношенням інвестицій і результату операція в курську є найпровальнішою за 21 століття.

Однак, це фейк. Bloomberg не публікувало такого відеосюжету, а цитати Бредлі Геріка є вимислом пропагандистів.

У пропагандистському відеосюжеті сказано,що військовий аналітик, генерал армії США у відставці Бредлі Герік в інтерв’ю для подкасту Military.com нібито сказав: “Операція ЗСУ в Курську стала найбільш невиправданою за витратами у XXI столітті” та “жодна операція в новітній історії не була настільки невдалою”. Також йому приписують слова: “ЗСУ стягнули найпотужніші людські та технічні ресурси в курську область. Їх безглузде знищення — справа кількох тижнів. Відступати українцям нікуди, а росія має величезний досвід операції, які вони називають «м’ясорубкою». Усі ті люди та обладнання, які союзники так важко збирали для України по всьому світу, приречені». Утім, насправді Герік ніколи не давав інтерв’ю для подкасту Military.com та ніколи деінде не говорив того, що йому прописуються у відео.

Відеосюжет нібито авторства Bloomberg поширюють виключно прокремлівські Telegram-канали (2, 3) та акаунти у соцмережах Х (2, 3, 4) (ред. — колишній Twitter), Instagram, Tik-Tok. На офіційному сайті медіа, сторінці у X, Instagram, Tik-Tok, Youtube, Facebook не публікували такого відео. Як й інших матеріалів, щоб містив текст з сюжету.

Публікації фейкового сюжету про воєнну операцію в Курську / скриншоти

На фейковому відео присутній згори анімований логотип нібито Bloomberg. Однак, медіа не використовує такої позначки на своїх відео для жодних із соціальних платформ, де публікують сюжети, короткі інтерв’ю, рілси чи шортси.

Показово, що відеосюжет активно поширювався пропагандистами у соціальній мережі X, де зосереджена значна іноземна аудиторія. Це свідчить про те, що російська дезінформація націлена не лише на внутрішню, але й на зовнішню аудиторію, намагаючись посіяти сумніви серед користувачів з інших країн.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Глава МАГАТЕ закликав російську армію наступати

Лідія Гук Гук Лідія 15:00, 30 Серпня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Колаборант володимир рогов у своєму Telegram-каналі поширює інформацію про те, що глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі нібито закликав російську армію наступати для визволення української території та припинення ядерного тероризму, що, мовляв, спричинив режим Зеленського.

Утім, це фейк. Рафаель Гроссі ніколи не закликав російську армію до наступу. У своїх заявах він не підтримує жодних військових дій і зосереджується виключно на питаннях ядерної безпеки.

  • Примітка. володимир рогов — проросійський політичний діяч українського походження, який активно підтримує агресію рф проти України. У 2014 році його внесли до бази “Миротворець” як особу, що співпрацює з окупантами. Рогов відомий своїм Telegram-каналом, де поширює викривлені інтерпретації подій в Україні, особливо в Запорізькій області. У березні 2022 року колаборант самопроголосив себе головою окупованого міста Мелітополь. Того ж року Європейський Союз запровадив проти нього санкції через його участь у підтримці незаконних збройних формувань. На території України рогов був засуджений до 15 років позбавлення волі за державну зраду та пособництво державі-агресору. Слідство встановило, що з 2014 року рогов співпрацює з російськими окупантами, активно дискредитує українську владу та військових, а також збирає кошти на підтримку російських збройних сил.

МАГАТЕ про ЗАЕС

22 серпня, внаслідок російських обстрілів, тимчасово окупована Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) втратила підключення до однієї з лінії живлень. Наступного дня, 23 серпня, Міжнародне агентство з атомної енергії на своєму офіційному сайті оприлюднило інформацію, що зовнішню резервну лінію живлення станції відновлено. За інформацією МАГАТЕ, під час відключення ЗАЕС була під’єднана до своєї єдиної лінії 750 кВ “Дніпровська”, що залишилася. У повідомленні також міститься заява генерального директора Рафаеля Гроссі щодо інциденту.

«Це надто часте явище, коли найбільша атомна електростанція Європи знову змушена покладатися лише на одне зовнішнє джерело електроенергії для підтримки своїх основних функцій ядерної безпеки та захисту підкреслює вразливість цього великого об’єкта. Це не прийнятно, зараз важливо докласти зусиль для дотримання п’яти конкретних принципів захисту об’єкта» (“This all too often occurrence whereby Europe’s largest nuclear power plant is once again forced to rely on only one external source of electricity to maintain its essential nuclear safety and security functions underlines the vulnerability of this major facility,” Director General Grossi said. “This is not sustainable and it is essential that strengthened efforts be taken now to uphold the five concrete principles for protecting the facility.”) — заявив Рафаель Гроссі.

У цьому повідомленні немає жодних закликів до російської армії, тим паче до наступу, як це інтерпретував колаборант рогов. Генеральний директор МАГАТЕ чітко висловився, що для захисту ЗАЕС важливо дотримуватись п’яти принципів формування безпеки:

  1. Необхідно підтримувати фізичну цілісність об’єктів – хай то реактори, паливні ставки чи сховища радіоактивних відходів.
  2. Усі системи безпеки та обладнання, а також обладнання мають бути повністю функціональними в будь-який час.
  3. Обслуговуючий персонал повинен бути в змозі виконувати свої обов’язки з безпеки та безпеки та мати здатність приймати рішення без надмірного тиску.
  4. Для всіх ядерних майданчиків має бути забезпечене надійне електропостачання від мережі.
  5. Повинні існувати безперебійні логістичні ланцюжки поставок і транспортування до та з об’єктів.
  6. Повинні існувати ефективні системи радіаційного моніторингу на місці та за його межами, а також заходи готовності до надзвичайних ситуацій та реагування.
  7. Має бути надійний зв’язок з регулятором та іншими.

Про те, що буцімто по-справжньому ефективним захистом Запорізької АЕС може бути лише припинення “бойовиками ЗСУ обстрілів станції та прилеглої до неї території з важких видів озброєння — артилерії та РСЗВ, а також позбавлення бандерівців можливості завдавати ударів із застосуванням дронів-камікадзе” — є особистою думкою колаборанта володимира рогова, який інтерпретував заяву Гроссі у своїй пропагандистській манері.

Фейковий допис про заяву глави МАГАТЕ / скриншот

Як генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії, Рафаель Гроссі зобов’язаний зберігати нейтральну позицію і не може ставати на чийсь бік у війнах чи втручатися у політичні питання. Нейтралітет є ключовою умовою збереження довіри до МАГАТЕ як міжнародного арбітра з питань ядерної безпеки. Як голова МАГАТЕ, Гроссі може висловлювати занепокоєння щодо безпеки ядерних об’єктів у зонах конфліктів і закликати до стриманості, але він не може підтримувати або засуджувати будь-яку сторону.

Читайте також:

Фейк: Bloomberg назвав воєнну операцію в курську найпровальнішою за 21 століття

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське фінансово-економічне медіа Bloomberg нібито розмістило відео про воєнну операцію в курській області. У ньому, мовляв, військовий аналітик та генерал армії […]

14:00, 31.08.2024 Гук Лідія

Фейк: Глава МАГАТЕ закликав російську армію наступати

Колаборант володимир рогов у своєму Telegram-каналі поширює інформацію про те, що глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі нібито закликав російську армію наступати для визволення української території та […]

15:00, 30.08.2024 Гук Лідія

МАНІПУЛЯЦІЯ: “Щоб не розвинулась залежність”: Міністерка соцполітики про виплати українцям

У мережі поширюють скриншот матеріалу із нібито цитатами міністерки соціальної політики Оксани Жолнович, де вона начебто заявила: “Ми не міністерство виплат. Україна не повинна все […]

14:00, 29.08.2024 Гук Лідія

Мобільні крематорії для спалення тіл, бізнес органів та “справжні” власники території України: комбо-фейк від пропагандистів

Пропагандисти поширюють інформацію, що Україна нібито спалює тіла загиблих воїнів у мобільних крематоріях у Сумах, оскільки, мовляв, компанія Blackwater не дозволяє поховання на українській землі, […]

15:00, 28.08.2024 Гук Лідія

Фейк: Польський центр зайнятості пропонує українцям ряд вакансій з низькою оплатою

У мережі поширюють оголошення від нібито польського центру зайнятості, який, мовляв, через припинення допомоги українцям, пропонує роботу прибиральника, санітара, посудомийника з низькою оплатою. Однак, це […]

13:00, 27.08.2024 Гук Лідія