Російські ЗМІ створюють дітям інструкції про те, які міста потрібно бомбити: чи правда

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 12:36, 29 Листопада 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Російські пропагандисти поширюють зображення з “ліберального” російського видання meduza, де читачам пропонують авторську інструкцію для батьків, у яких діти “підтримують не ту війну”.

Чому це маніпуляція та яку ідею переслідують окупанти, пояснює журналіст видання Данило Вінниченко. 

Про що йдеться?

12 жовтня 2023 року російський пропагандист дмитро стєшин у своєму Telegram-каналі зробив допис та поширив зображення, на якому читачам пропонують авторську інструкцію від “ліберального” російського видання meduza для батьків, у яких діти нібито підтримують не ту війну.

Медуза опублікувала матеріал / скриншот

Цю інформацію почали поширювати інші проросійські Telegram-канали, де, окрім зображення, також цитували стєшина. Пропагандисти порівнювали події в Авдіївці на Донеччині та у секторі Гази. Нагадаємо, що росіяни одночасно почали штурмувати Авдіївку, а бойовики ХАМАС — територію Ізраїлю.

Невдалий фотошоп

Перевіривши зміст матеріалу, журналіст виявив, що це була маніпуляція. Насправді стаття вийшла під заголовком “Інструкція meduza для батьків, які несподівано зрозуміли, що їхня дитина стала прихильником війни”. У матеріалі психологи розповідають, що робити батькам, чиї діти піддаються кремлівській пропаганді у школах. 

Оригінальний заголовок / скриншот

У статті фахівці роз’яснюють, з якими проблемами можуть зіткнутись батьки, якщо зі школи дитина “приносить” кремлівські наративи та пропонують декілька моделей правильної комунікації з дітьми, якщо йдеться про війну. Навпаки, батькам радять в сучасних умовах подбати про безпеку та втриматись від обговорення теми війни і висловлюватись на публіці. 

Але щоб переконати російського читача в тому, що йдеться виключно про ненависть до певних народів, вони створили фотожабу.

Примітка. Фотожаба — графічна карикатура або шарж, сленговий термін для позначення різновиду фотомонтажу, що являє собою обробку зображення за допомогою растрового або векторного графічного редактора зі спецефектами комп’ютерного дизайну. Простими словами, це змінення змісту зображення. 

На прикладі цього фейку розберемо, які ознаки фотожаби можна відстежити.

1) Пропагандисти намагаються удати, що видання акцентує, що можна підтримувати один конкретний бік конфлікту. Теж саме відстежується у самій росії протягом останніх років — або за путіна, або можна отримати тюремний строк. Також вони намагаються дискредитувати “ліберальні” російські видання, які, на думку пропагандистів, виступають проти путіна та тих, хто підтримує війну. 

Інфографіка / ілюстрація Bahmut IN.UA

2) Інша ознака — це те, що росіяни намагаються легалізувати окупацію українських земель. Авдіївка — наступний після Бахмуту населений пункт, на захоплення якого зс рф сконцентрували великі сили та кількість техніки, попри те, що зазнають великих втрат.

Але їм важливо продемонструвати, що якщо є росіяни, які проти путіна та війни в Україні, то вони мають обов’язково бути антисемітами. Яскравий приклад, коли російські посадовці президент путін та очільник мзс лавров звинувачували Зеленського в антисемітизмі та порівнювали з гітлером.

Такий ж “ярлик” пропагандисти намагаються повісити на українців. Тому цю тезу вони використовують задля виправдовування власних дій та перекладання відповідальності на інших.

Інфографіка / ілюстрація Bahmut IN.UA

Як можна перевірити справжність фотоматеріалу?

Один з ефективніших способів перевірити, справжнє фото чи ні — через Google Об’єктив. Пошук за зображенням знаходиться на пошуковій стрічці Google праворуч. Щоб почати пошук, потрібно завантажити зображення, потім система починає шукати збіги. У результаті сервіс надає посилання на сайти, де використовували схожі зображення. 

Алгоритм пошуку / скриншот

Росіяни заради просування своєї пропаганди готові спотворювати будь-які матеріали в інтернеті, які не відповідають їхнім “стандартам”. Інколи, щоб виправдати свої терористичні дії, варто лише поширити відфотошоплену ілюстрацію, і читач повірить.

Таким чином, ми продемонстрували, якими методами створення та поширення фейків користуються росЗМІ. Будьте пильними та перевіряйте суперечливу інформацію! 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 28 Грудня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, одяг та їжу. Водночас у відео стверджується, що жінка начебто незадоволена, адже, мовляв, очікувала від Данії більше підтримки.

Однак, це фейк. В оригіналі сюжету від BBC українська біженка з вдячністю розповідала про отриману допомогу. А твердження про нібито інші очікування були створені за допомогою голосового діпфейку.

Українські біженці: російська пропаганда

Фейковий допис про незадоволення української біженки / скриншот

Відредагований сюжет з українською біженкою з’явився 25 грудня на пропагандистському Telegram-каналі “медведь”. У ньому українська біженка Алла говорить: “Ми дуже вдячні данцям. Вони надали нам місце для проживання, їжу, весь цей одяг. Ми отримали багато пожертв і це дуже мило”. Також жінка додає, що планує Данію зробити своєю новою домівкою. 

Після цього, лунає голосовий діпфейк слів, яких насправді немає в сюжеті ВВС News: “Але це не той рівень підтримки, на який ми розраховували. Нам досі доводиться жити в маленьких квартирах. Це важливо для мене, тому, що я маю двох дітей, тому я б хотіла, щоб кожна дитина мала окрему кімнату. Наданий нам одяг — не новий і це стає проблемою, адже мої діти не звикли носити вживаний одяг. Загалом, якщо ви запитаєте, де для мене найбільш комфортно жити — тут в Данії чи в Україні до війни, я б сказала в Україні. Данія неочікувано виявилась незручною для проживання.”

Справжній сюжет був опублікований на платформах ВВС 1 травня 2022 року з назвою “У Данії подвійні стандарти щодо біженців?”, у якому висвітлили різне ставлення данського уряду до біженців з України та Сирії. За словами української біженки Алли, країна дає їй можливість розпочати нове життя, тоді як сирійці відчувають себе небажаними. Зокрема, уряд скасував дозволи на проживання для сотень сирійців, мотивуючи це тим, що повернення на їхню батьківщину тепер є безпечним, з чим не погоджуються самі сирійці.

Оригінальний сюжет BBC / скриншот

Фейкові слова, озвучені нібито голосом Алли, лунають швидше та різкіше порівняно з її оригінальним мовленням. Крім того, голосовий діпфейк використовується лише як позакадровий голос, а сама біженка не з’являється на екрані. Натомість у справжньому сюжеті жінка присутня в кадрі під час розмови.

Окрім того, пропагандисти, перед тим, як запустити відео на свою аудиторію, наклали на відеоряд російські субтитри. Це зроблено для того, аби росіяни, які не знають англійської мови, змогли подивитися цей ролик та самостійно нібито впевнитися: так, дійсно, українці — невдячні! Вони також наврядчи звернуть увагу на зміну у голосі головної героїні відео.

Російська пропаганда вкотре намагається висміяти українських біженців та створити образ невдячних людей. Такі історії спеціально створюються, щоб викликати негативне ставлення до українців у країнах, які їх приймають. Пропагандисти хочуть посіяти думку, що українці лише користуються допомогою і не цінують її. Це одна із частин інформаційної війни, спрямованої на те, щоб зменшити рівень підтримки України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. […]

“У вашій будівлі я заклав вибухівку”. Українці отримують листи з погрозами від “військових”

У соціальних мережах українці діляться скриншотами, зробленими з власних поштових скриньок. Листи відправляють буцімто українські військовослужбовці, погрожуючи цивільному населенню, а також розповідаючи про недоліки в […]