Бандерівці “штурмували” аеропорт Дагестану: новий фейк про українців

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 17:03, 1 Листопада 2023
Аеропорт у Дагестані / росЗМІ

29 жовтня 2023 року в дагестанському місті Махачкала на півдні росії місцеві мешканці влаштували штурм аеропорту, куди нібито мали прилетіти євреї-біженці. Характер події має неоднозначний характер: силові структури не чинили опір, так звані протестувальники прорвались до злітної смуги та мали можливість “перевіряти документи” тих, хто прибув, ненависть однієї нації до іншої, антисемітизм та “неоднозначність” офіційної влади. 

Сам інцидент шокував майже увесь світ, тому вже зранку глава Республіки Дагестан сергій меліков роздавав коментарі російським пропагандистам, звинувачуючи Україну. 

В цьому матеріалі журналіст редакції Данило Вінниченко розглянув основні тези та “звинувачення” пропагандистів щодо останніх подій в Дагестані. 

Що сталося?

Як “зустрічали” євреїв в Дагестані / скриншот

З самого початку бойових дій між Ізраїлем (ЦАХАЛ) та Сектором Гази (ХАМАС), більшість росіян підтримали другий бік конфлікту. В Дагестані напередодні сутички в аеропорту проходили мітинги у підтримку Палестини, а 28 жовтня біля готелю Фламінго місцеві влаштували акцію протесту з проханням виселити євреїв, які там заселились. 

29 жовтня мав прилетіти літак з Тель-Авіву, тому “активісти”, дізнавшись про це, почали штурм аеропорту. За даними мвс росії, близько 20 осіб отримали поранення і ще 60 були заарештовані. Слідчий комітет рф порушено кримінальну справу за статтею про масові заворушення.

Натовп розлючених “протестувальників” / скриншот

Версія подій очима глави регіону 

Коли на ранок ситуація почала заспокоюватись, офіційні представники влади почали давати коментарі. Сергій меліков, глава республіки Дагестан, дав декілька коментарів, однак головний посил, на якому акцентували пропагандистські медіа – це все дії ворога, тобто, України. Подібні висловлювання озвучили речник мзс рф марія захарова та прес-секретар президента рф дмитро пєсков. 

Ми не перший раз стикаємось зі спробами дестабілізації ситуації в Дагестані та створенням протестного фонду, у тому числі роздування міжнаціональної ворожнечі, міжконфесійних проблем проводиться нашими ворогами. Напевно, нас повинно обурювати те, що ці події похвалив Зеленський, і сьогодні наші земляки стають жертвами кровопролитної війни.

Сергій Меліков // глава республіки Дегестан

Він також наголосив, що народ Дагестану підтримує Палестину, всіх мусульман та переймається й молиться за усіх, хто знаходиться та переживає війну на Близькому Сході.

І що організація протестного руху – провокація українців. Однак, самі дагестанці в медіа активно просували фашистські наративи та підтримували антисемітські настрої в регіоні напередодні інциденту в аеропорту. 

Телеграм-канал “Утро Дагестан”

Підкріплюючи тезу про “ворогів з України”, меліков згадав про телеграм-канал “Утро Дагестан”, засновником якого, як наголошують пропагандисти, був російський опозиціонер ілля пономарьов. 

Сьогодні (30 жовтня), ми отримали абсолютно відкриту, достовірну інформацію, що телеграм-канал “Утро Дагестан” адмініструється та регулюється з території України, зрадниками та бандерівцями, тими, хто ненавидить наші традиційні речі, якими ми живемо багато років.

меліков // поширює фейки

Телеграм-канал “Утро Дагестан” до видалення / колаж “Агенство”

На цьому телеграм-каналі якраз і відбувалися заклики до протестів та “теплої зустрічі” біженців з Тель-Авіву. Пізніше цей канал видалив засновник месенджера Павло Дуров “за порушення правил Telegram, Google та Apple”, зазначив бізнесмен.

Дуров попередив, що видалить телегра-канал за порушення правил / скриншот

Ілля пономарьов – опозиційний політик, колишній депутат держдуми рф, спростував інформацію щодо своєї причетності до діяльності телеграм-каналу і запевнив, що ніякої координації подій в регіоні не надавав.

Також політик наголосив, що восени 2022 року канал пішов у “вільне плавання”, попри це, він також не приховує, що ресурс був з ним пов’язаний. Однак про зв’язок між “незалежними ЗМІ Дагестану” та кремлем можна поки припускати.

Пономарьов спростовує фейки росіян / скриншот

Пономарьов, за його словами, з самого початку війни на Близькому Сході підтримує Ізраїль і засуджує дії Палестини. 

Ставлення України до протестів

На події відреагував президент України Володимир Зеленський. У своєму пості у соцмережі “X” (у минулому – “Twitter”) від 29 жовтня зокрема він зауважив, що події в Махачкалі – частина масово поширеної в росії культури ненависті до інших народів, яку пропагують державне телебачення, експерти та влада. 

Він також додав, що за останній рік міністр закордонних справ лавров та президент рф дозволяли низку антисемітських висловлювань. 

Російський антисемітизм і ненависть до інших націй системні й глибоко вкорінені. Ненависть – це те, що спонукає до агресії й терору. Ми маємо працювати разом, щоб протистояти ненависті.

Володимир Зеленський // президент України

реакція Зеленського на події в Дагестані / скриншот

На сьогодні в росії 21 республіка та понад 100 корінних народів. Російська пропаганда постійно звертає увагу на потребу “єдності” народів по всьому світу, при тому незручних або вбивати, або зневажати.

Сильні та багаточисельні нападають на слабких та вразливих. Конфлікт, який виникає через національне коріння – нормальне явище в росії: мешканці москви, або петербургу завжди будуть зневажати кавказців, бурятів, тувинців та інші малочисельні народи. Як підкреслює багато російських “експертів”, в росії при владі багато євреїв та українців, однак навіть походження не заважає вести імперську політику.

Ще нещодавно жінки Дагестану виходили на протести проти мобілізації та чинили опір силовикам, у той час, як чоловіки “ховались та боялись”, а варто було приїхати людям “ворожої нації”, так повиходили усі та продемонстрували свій “героїзм та сміливість”. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Боти на роботі. Як фейкові акаунти у соцмережах підіграють росії

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:06, 26 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Засилля ботів, які заполонили соціальні мережі — одна з головних проблем в інтернеті. Не кожен користувач мережі може зрозуміти, що бере участь у перепалці в коментарях не просто із людиною, що має протилежну думку, а із представником ботоферми. “Бахмут IN.UA” у рамках проєкту з підвищення медіаграмотності розповість що таке боти, як їх визначити та боротися із їхнім негативним впливом.

Для чого існують боти

Перше, що треба зрозуміти, боти — це не завжди погано. Вони можуть бути як корисними, так і мати шкідливе застосування. Все залежить від того, як саме їх використовують. У позитивному ключі ботів можуть застосовувати, до прикладу, представники бізнесу:

  • задля підтримки клієнтів (боти можуть автоматично відповідати на питання користувачів сайту, надаючи підтримку клієнтам 24/7);
  • для автопостингу контенту у соцмережах;
  • моніторингу згадок бренду;
  • розсилки повідомлень тощо.

Але є й інша сторона ботів — негативна:

  • розсилка спаму (автоматична розсилка небажаних повідомлень, рекламних пропозицій або шкідливих посилань);
  • шахрайство (боти можуть видавати себе за реальних користувачів для виманювання особистої інформації або грошей);
  • штучне збільшення кількості лайків, коментарів або підписників, щоб створити видимість популярності;
  • маніпуляція рейтингами (боти можуть залишати фальшиві відгуки або оцінки на платформах з відгуками, маніпулюючи рейтингами продуктів або послуг).

Звісно ж, ботів використовують пропагандисти та дезінформатори:

  • для поширення фейків або дезінформації, щоб маніпулювати громадською думкою або викликати панічні настрої тощо;
  • для поширення політичної пропаганди. Таким чином просуваються потрібні замовнику політичні наративи, щоб повпливати на рейтинг представника або партії.

До речі, саме про закулісся київської ботоферми, що діяла під час парламентських виборів 2019 року, у своєму розслідуванні розповів журналіст Василь Бідун.

Важливо розуміти, що боти для бізнесу — це, частіше за все, автоматизований сервіс для виконання широкого спектра задач. Тими ж ботами, що ширять дезу та пропаганду, можуть бути реальні люди, для яких писати негативні коментарі — робота.

Хто такі боти

Боти – це профілі вигаданих осіб, які активно беруть участь у спілкуванні, поширюючи дезінформаційні, фейкові, залякуючі і так далі меседжі. Один користувач може керувати кількома ботами, які можуть навіть вести обговорення між собою. Таким чином вони створюють ажіотаж навколо теми та “запрошують” коментаторів до дискусії.

Проте найчастіше вони сперечаються з реальними людьми, чиї погляди не збігаються з позицією, яку просуває фейковий акаунт. Крім того, боти можуть виконувати роль тролів – провокувати конфлікти або ображати інших, щоб відвернути суспільну увагу з теми на тему. Боти, окрім іншого, зменшують довіру користувачів до інформаційного середовища.

Як визначити бота

Колаж Бахмут IN.UA

Стовідсотково сказати, чи перед вами бот або ж реальна людина із вкрай радикальною позицією, важко. Втім, існує деяка кількість ознак, які підпадають під визначення бота:

  • відсутність аватарки або розмите нечітке фото, абстрактна картинка замість знімка;
  • відсутні знімки з різними ракурсами людини, є тільки одне старе або групове фото, завдяки яким вкрай складно ідентифікувати особистість;
  • неперсоналізовані публікації, думки тощо, замість власних постів — тільки репости;
  • відсутні або мало лайків під дописами;
  • недостовірна або зовсім не заповнена інформація в профілі;
  • публікація коментаря з одним й тим же текстом;
  • дивне співвідношення дати реєстрації й кількість публікацій (наприклад: акаунт створений місяць тому, а вже налічує сотні публікацій);
  • частота публікацій (наприклад, пост чи коментар кожні кілька хвилин)
  • дивне ім’я акаунта. Типу “Адольф Пінкевич” або “Василіна Горгульєва”. Звісно, людині може просто дали таке непересічне ім’я батьки, і воно кумедно перегукується із прізвищем. Але є спосіб перевірити чи реальна це людина, просто вбивши ці дані в Гугл і подивившись на результати. Гадаємо, що двох таких “Василін” не існує;
  • і одна з найсмішніших ознак: автоматичний переклад тексту. Саме завдяки ботам існують меми про “бавовну”, “немає сечі терпіти ці пекельні борошна”, “пів країни без електрохарчування” тощо.

Як росія використовує ботів проти України

Країна-терористка активно залучає ботів до того, аби нашкодити Україні та світові. The Washington Post опублікували текст про те, що росія розгорнула широку “фабрику тролів”, аби зірвати підтримку Україні з боку США. Кремлівські політичні стратеги та ботоферми, публікували тисячі фейкових новин, постів і коментарів у соціальних мережах у період з травня 2022 року до серпня 2023 року.

Згідно з документами, у межах цієї кампанії російські боти намагаються зобразити Президента України Володимира Зеленського як корумпованого, наголошують на кількості мігрантів, які перетинають кордон між США та Мексикою, і закликають фінансувати охорону кордонів замість надання допомоги Україні. Вони також стверджують, що “білі американці” найбільше потерпають через допомогу Україні.

Аналітики “Вокс Україна” провели масштабний аналіз понад 750 тисяч постів у соціальній мережі Х (ред. – колишній Twitter), що пов’язані із російським “Агентством інтернет-досліджень”. Спеціалісти дослідили тематику публікацій, визначили найбільш популярні події для висвітлення за 8 років. Аналітикам вдалося віднайти акаунти, які твітили майже 33 години підряд. Матеріал розлогий й вартий того, аби його прочитати тим, хто хоче розібратися як працює російська пропаганда в інтернеті. Залишаємо посилання.

Як Україна бореться із ботофермами

Служба безпеки України періодично звітує про знешкодження ботоферм, які працюють на ворога та знаходяться на території України. Одна з найбільших знаходилася у місті Запоріжжя — вона мала майже 70 тисяч фейкових акаунтів та понад 50 спільнот у різних соцмережах, які поширювали проросійські меседжі або дезінформацію. Це сталося у 2022 році.

У 2023 СБУ ліквідувала ботоферму, чия аудиторія налічувала майже 200 тисяч користувачів. Ця ферма працювала над розхитуванням ситуації всередині країни.

Одна з останніх новин, пов’язаних з організацією ботів, про суд над жителькою Житомирщині. Її судитимуть за створення ботоферми, яка поширювала російську пропаганду та зламувала телефони українських військових.

Що робити, якщо наткнувся на бота?

Кілька простих дій:

  • поскаржитися на акаунт за розповсюдження неправдивої інформації. Це можна зробити, зайшовши на сторінку самого акку. В різних соцмережах ця опція називається по-різному;
  • більшість соціальних мереж мають функції для повідомлення про підозрілий контент або акаунти. Зазвичай це можна зробити через меню “Повідомити” або “Заблокувати”;
  • опишіть проблему: при повідомленні про бота, надайте якнайбільше деталей, які допоможуть адміністраторам платформи ідентифікувати проблему;
  • заблокувати акаунт: заблокуйте підозрілий акаунт, щоб він більше не міг взаємодіяти з вами.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: мурал з Трампом і Зеленським на стіні Барбікан-центру у Лондоні

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 25 Липня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Проросійські Telegram-канали поширюють фото стінопису нібито з лондонського Барбікан-центру, де Дональд Трамп виганяє президента України Володимира Зеленського. Першоджерело світлини начебто взяте із фотоматеріалу The Guardian з назвою “London artists have reacted to Trump’s future victory” (Лондонські артисти відреагували на майбутню перемогу Трампа).

Однак, це — фейк. The Guardian не публікував ні світлину, ні інші фотоматеріали з такою назвою. Також не існує муралу на стінах Барбікан-центру.

Вибори США: простір для фейків рф

Від 22 липня в мережі поширюється фото муралу нібито у Лондоні, де кандидат у президенти США Дональд Трамп дає копняка чинному президенту України Володимиру Зеленському. Мається на увазі, що начебто у випадку перемоги Трампа на виборах (у чому переконані творці малюнку та фейку зокрема), Зеленський буцімто буде усунений від тісного ділового контакту з новим очільником США. 

За допомогою google lens ми здійснили пошук зображення. Світлина вперше була опублікована 18 липня користувачем BG у Х (ред. — колишній Twitter), як скриншот нібито обкладинки до нового матеріалу The Guardian з назвою “London artists have reacted to Trump’s future victory” (Лондонські артисти відреагували на майбутню перемогу Трампа). Вже обрізану світлину пізніше використали проросійські Telegram-канали для своїх дописів.

Світлина з фейковою публікацією / колаж Бахмут.IN.UA

Однак, на сайті The Guardian нема фотоматеріалу з такою назвою та картинкою, як і перепублікацій іншими виданнями цього тексту. Єдина згадка про начебто існування такої публікації від The Guardian — анонімні акаунти в соцмережах, які, судячи із їхніх попередніх дописів, підтримують росію.
Також ми знайшли локацію, звідки нібито зроблене фото муралу — Барбікан-центр у Лондоні — та конкретне місце всередині, де буцімто зараз є малюнок з політиками на стіні. Світлину з точним розташуванням опубліковано на платформі Reddit 2 роки тому. Втім, на картинці, яку поширили проросійські акаунти, присутній архітектурний елемент, якого немає на фотографії з Reddit та на світлинах інших фотографів з цього місця.

Порівняльний колаж з фотографій

Останні кілька років не проводились жодні реставраційні роботи, після яких міг би з’явитися цей архітектурний елемент на поверхні.

Створивши цей фейк, його автори підкреслили думку, що, у разі виграшу президентських виборів, Дональд Трамп не допомагатиме Україні у війні проти росії. Заяви кандидата у президенти США також можуть створити таке враження, а це тільки на руку російській стороні. Втім варто зазначити, що Трамп — політик, від якого можна очікувати будь-яких дій. Тож не можна однозначно стверджувати, що у випадку перемоги військова допомога Україні від США однозначно припиниться.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк

Сексизм та призначення жінки: новий відеофейк росіян про «мобілізацію жінок в ЗСУ»

Росіяни продовжують спекулювати на темі мобілізації в Україні. Вони всіляко намагаються дискредитувати Збройні сили, прикриваючи власні проблеми, як, наприклад, приховану мобілізацію по всій росії та […]

Картки

Фейк: українські банки блокують картки за неявку до ТЦК

Сьогодні Telegram-канали мережі «Труха» опублікували допис з інформацією про те, що в Україні військовозобов’язаним почали блокувати банківські картки. Канали посилались на матеріал видання «Фокус». Редакція […]

16:58, 19.10.2023 Микола Ситник

Яким був Донецьк 2014 року: історія точки повернення Сергія Косяка

У 2014 році доля українського Донецька різко обернулася на 180°. Місто, яке раніше стрімко розвивалося захопили росіяни, до них доєдналися такі самі прихильники “русского мира”. […]