Міфи про Голодомор від росіян: що потрібно знати

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 11:52, 26 Листопада 2023
Геноцид
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Росіяни продовжують нав’язувати свої політику комуністичного устрою та намагаються всіляко приховувати злочини радянської влади. Голодомор є для них окремою темою, яку вони вважають “дезінформацією та дискредитацією росії”. 

Які популярні міфи та фейки розповсюджують росіяни, роз’яснює журналіст редакції Данило Вінниченко. 

“Голодомору не існує, був голод”

Загалом внаслідок Голодомору загинуло 7 мільйонів українців на території Української рср та 3 мільйони в інших регіонах — на Північному Кавказі, Казахстані та Нижньому Поволжі. 

Росіяни просувають думку, що ніякої сталінської політики геноциду українців не було, а є “наратив” України та країн Заходу, щоб перекласти відповідальність за цей злочин на росію. Як аргумент вони наводять те, що врожаю не було через “засуху”, насильницьку колективізацію, природні явища та навіть “байдужість” української рср. 

Геноцид
Росіяни не поділяють думку, що Голодомор є геноцидом українців / скриншот

Однак, це не так. Співробітник Інституту історії України Геннадій Єфіменко розповів, що неврожай якщо він і був спричинений, то не природними чинниками, а діями радянської влади. Він розрізняє голод в республіках срср та цілеспрямований геноцид: голод був спричинений через великі хлібозаготівлі, тобто реквізицією зерна, яке потім влада використовувала на свій розсуд. Зокрема, могла і продавати за кордон аби здобути кошти на індустріалізацію. У реквізиційних хлібозаготівлях 1930–1931 років відсоток вилученого в усрр був вищим за інші регіони срср.

А акт геноциду — це цілеспрямована політика радянської влади, щоб залишити народ взагалі без харчів.

Голодомор
Діти збирають мерзлу картоплю на колгоспному полі на Донеччині, 1933 рік / фото Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів

Голодомор, як акт геноциду полягає в умисному створенні умов, несумісних із життям, коли забирали не лише зерно для хлібозаготівель, але також відбирали абсолютно всі харчові продукти, будь-яке продовольство. Такого в інших регіонах срср, як правило, не було, хіба що в деяких з тих, де етнічні українці становили вагому частку місцевого населення, — розповів історик Єфіменко про геноцидну політику радянської влади. 

Сучасний “протест” росіян

Пропагандисти та російські історики постійно наголошують, що Голодомор не є геноцидом, а є риторикою країн, які хочуть протиставляти українців та росіян, як ворогів один одному.

Росіяни зазначають, що “голод” — це трагедія усіх областей радянського союзу, а не тільки України. Витоками подібних “наративів” пропагандисти вважають українську діаспору у західних країнах, зокрема у США, щоб розпочати масштабну “антирадянську інформаційну кампанію”. 

Геноцид
Наративи росіян про “задум” західних країн / скриншот

Україна завжди наголошувала на тому, що Голодомор був частиною геноцидної політики радянського союзу. У 2006 році Верховна Рада України приняла закон “О визнанні Голодомору геноцидом українського народу”, який підписав президент Віктор Ющенко. В законі зокрема йдеться про те, що сталін несе відповідальність за трагедію та винищення українського народу. Росіяни це відкидають та просувають наративи, що це “спільна трагедія срср”. 

Натомість у 2008 році держдума рф заперечила Голодомор, як геноцид українського народу та наголосила, що “голод не обирає народ”. Тим самим росія не готова брати відповідальність за радянські злочини, як послідовниця срср. 

Щоб остаточно перекласти свою відповідальність в інформаційному просторі, російська пропаганда поширювала думки українських колаборантів. Як, наприклад, колишній депутат Одеської міськради олександр васильєв наголошує, що українці також винні в трагедії і треба доносити правильну, з точки зору роспропаганди, думку про голодомор. 

Колаборант васильєв
Колаборант васильєв дезінформує читачів / скриншот

Що спільного між сталіним та путіним?

З початку війни 2014 року росіяни на окупованих територіях всіляко намагаються знищити історичну пам’ять України, називаючи пам’ятники Голодомору “дезінформацією”. У жовтні 2022 року у Маріуполі самопроголошена влада вирішила знести меморіал “Жертвам Голодомору”. Сам пам’ятник, як наголосили росіяни, буде перероблений на будівельні матеріали. 

пам’ятник у Маріуполі
Загарбники зносять пам’ятник у Маріуполі / фото з відкритих джерел
рф
росЗМІ спотворюють історію України / скриншот

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зробив аналіз та провів декілька паралелей між підходами радянських диктаторів та путіним:

  • По-перше, це  спроба покарати українців за їх прагнення до свободи. У 1930-х ще живою була пам’ять про УНР. В Україні регулярно спалахували антибільшовицькі повстання, які припинилися лише після Голодомору. Сучасний кремль сприймає як загрозу прагнення українців будувати власну незалежну державу, яка прямує до ЄС та НАТО.
  • По-друге, дегуманізація українців за допомогою пропаганди. За 90 років “куркулі”, “петлюрівські недобитки” та “буржуазні націоналісти” перетворилися на не менш “страшних” для кремля “нацистів”, “фашистів” і навіть “сатаністів”.
  • По-третє, українців кремль розглядає як ресурс. Про це свідчать як примусова мобілізація на окупованих територіях, так і депортації населення вглиб рф для вирішення демографічних проблем держави-агресора. У 1939 році українців, яким вдалося вижити під час Голодомору, мобілізували до Червоної армії та відправили завоювати Фінляндію.
  • По-четверте, зараз, як і 90 років тому, кремлівський режим здійснює геноцид українців. Намагається знищити тих, хто може протистояти загарбникам, залякати решту і спровокувати гуманітарну катастрофу. 

“Історичні факти” та росія

Росіяни постійно опираються на “історичні факти”, а їх лідери проводять рефлексії з приводу війн та страшних подій для радянського союзу. На їх думку, вони так впливають на збереження історичної пам’яті серед сучасного населення. Однак де закінчуються “зручні” факти, починається пропаганда. Голодомор, як геноцид українців — один з таких фактів. Для них не існує жертв конкретної нації, а є бажання самим виставити себе жертвами, тим самим приховати злочини радянського режиму. Сьогоднішня війна та бажання вкрасти та знищити українське зерно залишилось у росіян навіть через 90 років після нібито “всесоюзної” трагедії.

На момент 25 листопада 2023 року Голодомор, як геноцид українського народу визнали 32 країни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фото — зброя в інформаційній війні. Як фотознімки можуть змінити сприйняття інформації

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:03, 21 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Коли інфопривід публікують із фотографією, автоматично у читача до нього стає більше довіри. Адже це ж наче не просто надруковані слова, а з підтвердженням! Але фотознімками також можна маніпулювати та створювати необхідний “настрій”. Докладніше про це — у матеріалі “Бахмут IN.UA” в рамках роз’яснювального проєкту.

Що таке інформаційна війна

Головна задача інформаційної війни — вплинути на свідомість кожної окремої людини та думку громадськості ворога взагалі. російська федерація виділяє на це шалені ресурси, аби досягнути своєї мети: посіяти розбрат між українцями всередині країни, між українцями та державами-партнерками тощо. Для цього створюються тисячі акаунтів у соцмережах, які публікують фейки, недостовірну інформацію, правдиву інформацію, але прикрашену і так далі. Далі це мережею розносять так звані корисні ідіоти, про яких редакція “Бахмут IN.UA” писала раніше.

Фото не такі, як про них розповідають

Один зі способів ведення інформаційної війни — пости у соцмережах. Це швидкий та ефективний спосіб рознести меседж, і з великою ймовірністю більшість користувачів не перевірятимуть достовірність цієї інформації.

До прикладу, у 2015 році в Фейсбуці користувач боріс павличенко поширив знімок нібито дитини у Донецьку, яка шукає свою загиблу матір серед розвалин будинку, в який влучили ЗСУ. Аналогічний допис з’явився й в Однокласніках. За 9 років цей пост поширило майже 10 тисяч людей у Facebook, а у російській соцмережі — майже 7. У словацькому сегменті Фейсбуку його репостнули 3 тисячі людей. Не оминули це фото й російські ЗМІ: журналісти російського РЕН ТВ розповіли щемку історію хлопчика, але “забули” розповісти, що фото — постановочне. Що ж насправді із цим знімком?

Насправді цей знімок – кадр із відеокліпу «Ангел. Пісня про дітей Донбасу» (51-ша секунда), у зйомках якого брала участь ця дитина. У кліпі показано зруйнований населений пункт Нікишине (Горлівський район, Донецька область), в якому хлопчик та дівчинка шукають допомоги. Діти — брат та сестра, які на момент зйомки кліпу жили у бомбосховищах разом зі своїми батьками. Про це написав автор кліпу ден леві.

Скриншот / Ден Леві

У червні 2022 року у Facebook користувач андрій троіцкій опублікував фото нібито українського військовополоненого у Донецьку, тіло якого вкрито татуюваннями з фашистською символікою. Але, скористувавшись зворотнім пошуком у Google, дізнаємося, що це фото було зроблене у 2005 році в Білорусі під час медичного огляду в’язня 15 колонії міста Могильов.

Скриншот / андрєй троіцкій

У тому ж 2022 році на різних сайтах користувачі публікували допис з однаковим текстом “Олександра Зеленська, дочка Зеленського, ненавидить батька, називає нацистом та вбивцею українського народу. Сама вона втекла до Польщі та розкриває всю правду про батька”. Як доказ, публікують знімок із дівчиною, що плаче. 2 хвилини у Гуглі, і за допомогою зворотнього пошуку ми дізнаємося, що фото — насправді скриншот із відео 2017 року, в якому дівчина плаче, бо її хлопець не купив їй IPhone. Ще кілька секунд у Гуглі та, завдяки запиту “донька Володимира Зеленського”, дізнаємося як виглядає справжня донька президента України.

Скриншот / Х

Українці також розповсюджують дезінформативні фото. До прикладу, ексзаступник міністра МВС України Антон Геращенко у квітні 2022 року опублікував фото, начебто зроблене у Київській області після деокупації. Нібито росіяни залишили на стіні напис “А хто дозволив вам красиво жити?” Першоджерело цього знімку — користувач соцмережі Фейсбук, який видалив свій допис. Насправді ж, знімок був вперше з’явився у мережі ще у 2016 році на російськомовному форумі. Геолокація будівлі невідома.

Це все — лише кілька прикладів, але вони наочно показують, що знімок, вирваний з контексту, може також стати зброєю в інформаційній війні.

Як перевірити фотографію

Перш за все, для перевірки варто здійснити зворотній пошук зображення. І так, для цього варто використовувати не лише Google, а й Bing, Yandex. Останній краще індексує знімки, які були опубліковані саме в російському сегменті інтернету. 

Також можна скористатися інструментом TinEye, який створений як раз для цих цілей. 

Завдяки цим двом способам зазвичай можна виявити першоджерело зображення. Ключовим аспектом є оцінка достовірності ресурсів: варто звертати увагу на фотобанки, інформаційні портали з вказаним авторством знімків, а також на початкові дописи в соціальних мережах.

У випадках, коли пошук за зображенням не дає результатів, важливо правильно сформулювати ефективний пошуковий запит у Google, Bing чи Yandex. Якщо ви припускаєте, що про це фото могли раніше написати зарубіжні верифікатори, рекомендуємо включити до запиту фразу “fact check”, бажано англійською мовою.

Окрім цього, самі соціальні мережі за допомогою ЩІ вже почали маркувати фото. До прикладу знімок із засудженим, опублікований андрієм троіцкім, Facebook позначив як той, що може ввести в оману:

Скриншот / андрій троіцкій

До речі, підробити скриншот також вкрай легко. Як це роблять — розповіли аналітики VoxCheck. Але як перевірити, чи справжній скриншот? Знайти першоджерело. Але, звісно, допис, з якого був зроблений скриншот, можуть видалити. Що робити? У деяких випадках може допомогти Wayback Machine, також відомий як вебархів сайтів. За допомогою інтернет-архіву можна дізнатися, як виглядав сайт раніше: місяць або кілька років тому.

І зазирніть у публікацію “Бахмут IN.UA” про те, як відрізнити фейкове фото від справжнього. Там наші журналісти опублікували корисну добірку інструментів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: Міноборони України передає армії списані боєприпаси

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 20 Липня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Російські медіа та Telegram-канали поширюють інформацію, що Міністерство оборони України вирішило передати на потреби армії списані ще у 2014 році боєприпаси.

Утім, це — маніпуляція, оскільки не було зазначено, що боєприпаси пройшли ретельну перевірку. А причиною їх списання є надлишок. У результаті дописи пропагандистів створюють враження, що ЗСУ отримали нібито дефектні боєприпаси.

Повернення списаних боєприпасів ЗСУ

16 липня на офіційному сайті Міністерства оборони України повідомили про рішення повернути Збройним силам України значну кількість боєприпасів різних калібрів. Ці боєприпаси у 2014 році були передані підприємствам для утилізації як надлишкові ще до початку російської агресії. Однак нині знову стали необхідними через наростаючу потребу у військових ресурсах. 

Цього ж дня низка пропагандистських Telegram-каналів, акаунт у Х (ред. — колишній Twitter) та російських медіа поширили новину, однак не в повному обсязі. Приміром Telegram-канали “Украина.ру”, “дядя слава” та користувачка Alisa Vasilisa у Х лише написали: “Міноборони України вирішило передати на потреби армії списані ще до 2014 року боєприпаси, – пресслужба відомства. Оснащення за стандартами НАТО!”. У той час, медіа рф додали більше інформації про новину, без вимірювального сенсу, як це зробили пропагандистські канали у соцмережах. 

Маніпуляційні дописи Telegram-каналів / скриншоти

У своїх новинах деякі російські ЗМІ не зазначили, що перед передачею армії боєприпаси були ретельно перевірені на придатність. Крім цього, Telegram-канали та інші сторінки в соцмережах також не вказали, що причиною утилізації став надлишок, як про це зазначається в повідомленні на сайті Міноборони:

“Завдяки зусиллям фахівців Управління відчуження та утилізації надлишкового військового майна повернуті боєприпаси, після ретельної перевірки якості, вже застосовуються на полі бою проти російських окупантів.”

Зокрема, йдеться про:

  • артилерійські постріли;
  • боєприпаси до стрілецької зброї;
  • комплектуючі елементи;
  • підривники тощо.

Російські медіа та пропагандистські канали часто подають новини неповно або з маніпулятивними акцентами для створення негативного образу України та збройних сил. У цьому випадку навмисно оминули факт про ретельну перевірку боєприпасів та причину їх списання. Це робиться для того, аби створити враження про нібито недолуге управління ресурсами в Україні, яке ставить під загрозу життя військових та відчуття безсилля. Адже новина про те, що Україна начебто повертає у використання списані боєприпаси може наводити на думку, що країна більше не має ресурсів для захисту, крім тих, які раніше були списані як непридатні до користування.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фото — зброя в інформаційній війні. Як фотознімки можуть змінити сприйняття інформації

Коли інфопривід публікують із фотографією, автоматично у читача до нього стає більше довіри. Адже це ж наче не просто надруковані слова, а з підтвердженням! Але […]

Маніпуляція: Міноборони України передає армії списані боєприпаси

Російські медіа та Telegram-канали поширюють інформацію, що Міністерство оборони України вирішило передати на потреби армії списані ще у 2014 році боєприпаси. Утім, це — маніпуляція, […]

14:00, 20.07.2024 Гук Лідія

ФЕЙК: бій росіян із Французьким легіоном на Харківському напрямку

Росіяни поширюють фейк про бої з французами на Харківському напрямку, при цьому стверджуючи, що нікого в полон не братимуть. Цю “новину” вони використали  як клікбейтну […]

Відеофейк: “ЗСУ використовують Starlink для ігор в онлайн-казино” — Wired

У проросійських пабліках поширюють відео нібито від американського видання Wired, у якому журналісти “викрили”, що супутникові платформи Starlink використовуються військовими ЗСУ задля азартних ігор. У […]

Американський “блогер-журналіст”оббріхує Україну. Джексон Хінкл на службі кремля

Джексон Хінкл — 24-річний американський блогер і теоретик змов, відомий своїми проросійськими та антиізраїльськими поглядами. Відвідавши окуповані українські території за запрошенням рф, він поширює кремлівські […]

16:00, 12.07.2024 Гук Лідія