Росіяни продовжують нав’язувати свої політику комуністичного устрою та намагаються всіляко приховувати злочини радянської влади. Голодомор є для них окремою темою, яку вони вважають “дезінформацією та дискредитацією росії”.
Які популярні міфи та фейки розповсюджують росіяни, роз’яснює журналіст редакції Данило Вінниченко.
“Голодомору не існує, був голод”
Загалом внаслідок Голодомору загинуло 7 мільйонів українців на території Української рср та 3 мільйони в інших регіонах — на Північному Кавказі, Казахстані та Нижньому Поволжі.
Росіяни просувають думку, що ніякої сталінської політики геноциду українців не було, а є “наратив” України та країн Заходу, щоб перекласти відповідальність за цей злочин на росію. Як аргумент вони наводять те, що врожаю не було через “засуху”, насильницьку колективізацію, природні явища та навіть “байдужість” української рср.
Однак, це не так. Співробітник Інституту історії України Геннадій Єфіменко розповів, що неврожай якщо він і був спричинений, то не природними чинниками, а діями радянської влади. Він розрізняє голод в республіках срср та цілеспрямований геноцид: голод був спричинений через великі хлібозаготівлі, тобто реквізицією зерна, яке потім влада використовувала на свій розсуд. Зокрема, могла і продавати за кордон аби здобути кошти на індустріалізацію. У реквізиційних хлібозаготівлях 1930–1931 років відсоток вилученого в усрр був вищим за інші регіони срср.
А акт геноциду — це цілеспрямована політика радянської влади, щоб залишити народ взагалі без харчів.
Голодомор, як акт геноциду полягає в умисному створенні умов, несумісних із життям, коли забирали не лише зерно для хлібозаготівель, але також відбирали абсолютно всі харчові продукти, будь-яке продовольство. Такого в інших регіонах срср, як правило, не було, хіба що в деяких з тих, де етнічні українці становили вагому частку місцевого населення, — розповів історик Єфіменко про геноцидну політику радянської влади.
Сучасний “протест” росіян
Пропагандисти та російські історики постійно наголошують, що Голодомор не є геноцидом, а є риторикою країн, які хочуть протиставляти українців та росіян, як ворогів один одному.
Росіяни зазначають, що “голод” — це трагедія усіх областей радянського союзу, а не тільки України. Витоками подібних “наративів” пропагандисти вважають українську діаспору у західних країнах, зокрема у США, щоб розпочати масштабну “антирадянську інформаційну кампанію”.
Україна завжди наголошувала на тому, що Голодомор був частиною геноцидної політики радянського союзу. У 2006 році Верховна Рада України приняла закон “О визнанні Голодомору геноцидом українського народу”, який підписав президент Віктор Ющенко. В законі зокрема йдеться про те, що сталін несе відповідальність за трагедію та винищення українського народу. Росіяни це відкидають та просувають наративи, що це “спільна трагедія срср”.
Натомість у 2008 році держдума рф заперечила Голодомор, як геноцид українського народу та наголосила, що “голод не обирає народ”. Тим самим росія не готова брати відповідальність за радянські злочини, як послідовниця срср.
Щоб остаточно перекласти свою відповідальність в інформаційному просторі, російська пропаганда поширювала думки українських колаборантів. Як, наприклад, колишній депутат Одеської міськради олександр васильєв наголошує, що українці також винні в трагедії і треба доносити правильну, з точки зору роспропаганди, думку про голодомор.
Що спільного між сталіним та путіним?
З початку війни 2014 року росіяни на окупованих територіях всіляко намагаються знищити історичну пам’ять України, називаючи пам’ятники Голодомору “дезінформацією”. У жовтні 2022 року у Маріуполі самопроголошена влада вирішила знести меморіал “Жертвам Голодомору”. Сам пам’ятник, як наголосили росіяни, буде перероблений на будівельні матеріали.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зробив аналіз та провів декілька паралелей між підходами радянських диктаторів та путіним:
- По-перше, це спроба покарати українців за їх прагнення до свободи. У 1930-х ще живою була пам’ять про УНР. В Україні регулярно спалахували антибільшовицькі повстання, які припинилися лише після Голодомору. Сучасний кремль сприймає як загрозу прагнення українців будувати власну незалежну державу, яка прямує до ЄС та НАТО.
- По-друге, дегуманізація українців за допомогою пропаганди. За 90 років “куркулі”, “петлюрівські недобитки” та “буржуазні націоналісти” перетворилися на не менш “страшних” для кремля “нацистів”, “фашистів” і навіть “сатаністів”.
- По-третє, українців кремль розглядає як ресурс. Про це свідчать як примусова мобілізація на окупованих територіях, так і депортації населення вглиб рф для вирішення демографічних проблем держави-агресора. У 1939 році українців, яким вдалося вижити під час Голодомору, мобілізували до Червоної армії та відправили завоювати Фінляндію.
- По-четверте, зараз, як і 90 років тому, кремлівський режим здійснює геноцид українців. Намагається знищити тих, хто може протистояти загарбникам, залякати решту і спровокувати гуманітарну катастрофу.
“Історичні факти” та росія
Росіяни постійно опираються на “історичні факти”, а їх лідери проводять рефлексії з приводу війн та страшних подій для радянського союзу. На їх думку, вони так впливають на збереження історичної пам’яті серед сучасного населення. Однак де закінчуються “зручні” факти, починається пропаганда. Голодомор, як геноцид українців — один з таких фактів. Для них не існує жертв конкретної нації, а є бажання самим виставити себе жертвами, тим самим приховати злочини радянського режиму. Сьогоднішня війна та бажання вкрасти та знищити українське зерно залишилось у росіян навіть через 90 років після нібито “всесоюзної” трагедії.
На момент 25 листопада 2023 року Голодомор, як геноцид українського народу визнали 32 країни.
Читайте також:
- Факти замовчували, кількість жертв невідома й досі: Голодомор в Україні і в Бахмуті
- “Фонд Зеленської торгує дітьми”: росіяни створили фейк про першу леді
- Мілітаризація освіти: які заходи проводять російські військові в школах на ТОТ
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!