Російські ЗМІ створюють дітям інструкції про те, які міста потрібно бомбити: чи правда

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 12:36, 29 Листопада 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Російські пропагандисти поширюють зображення з “ліберального” російського видання meduza, де читачам пропонують авторську інструкцію для батьків, у яких діти “підтримують не ту війну”.

Чому це маніпуляція та яку ідею переслідують окупанти, пояснює журналіст видання Данило Вінниченко. 

Про що йдеться?

12 жовтня 2023 року російський пропагандист дмитро стєшин у своєму Telegram-каналі зробив допис та поширив зображення, на якому читачам пропонують авторську інструкцію від “ліберального” російського видання meduza для батьків, у яких діти нібито підтримують не ту війну.

Медуза опублікувала матеріал / скриншот

Цю інформацію почали поширювати інші проросійські Telegram-канали, де, окрім зображення, також цитували стєшина. Пропагандисти порівнювали події в Авдіївці на Донеччині та у секторі Гази. Нагадаємо, що росіяни одночасно почали штурмувати Авдіївку, а бойовики ХАМАС — територію Ізраїлю.

Невдалий фотошоп

Перевіривши зміст матеріалу, журналіст виявив, що це була маніпуляція. Насправді стаття вийшла під заголовком “Інструкція meduza для батьків, які несподівано зрозуміли, що їхня дитина стала прихильником війни”. У матеріалі психологи розповідають, що робити батькам, чиї діти піддаються кремлівській пропаганді у школах. 

Оригінальний заголовок / скриншот

У статті фахівці роз’яснюють, з якими проблемами можуть зіткнутись батьки, якщо зі школи дитина “приносить” кремлівські наративи та пропонують декілька моделей правильної комунікації з дітьми, якщо йдеться про війну. Навпаки, батькам радять в сучасних умовах подбати про безпеку та втриматись від обговорення теми війни і висловлюватись на публіці. 

Але щоб переконати російського читача в тому, що йдеться виключно про ненависть до певних народів, вони створили фотожабу.

Примітка. Фотожаба — графічна карикатура або шарж, сленговий термін для позначення різновиду фотомонтажу, що являє собою обробку зображення за допомогою растрового або векторного графічного редактора зі спецефектами комп’ютерного дизайну. Простими словами, це змінення змісту зображення. 

На прикладі цього фейку розберемо, які ознаки фотожаби можна відстежити.

1) Пропагандисти намагаються удати, що видання акцентує, що можна підтримувати один конкретний бік конфлікту. Теж саме відстежується у самій росії протягом останніх років — або за путіна, або можна отримати тюремний строк. Також вони намагаються дискредитувати “ліберальні” російські видання, які, на думку пропагандистів, виступають проти путіна та тих, хто підтримує війну. 

Інфографіка / ілюстрація Bahmut IN.UA

2) Інша ознака — це те, що росіяни намагаються легалізувати окупацію українських земель. Авдіївка — наступний після Бахмуту населений пункт, на захоплення якого зс рф сконцентрували великі сили та кількість техніки, попри те, що зазнають великих втрат.

Але їм важливо продемонструвати, що якщо є росіяни, які проти путіна та війни в Україні, то вони мають обов’язково бути антисемітами. Яскравий приклад, коли російські посадовці президент путін та очільник мзс лавров звинувачували Зеленського в антисемітизмі та порівнювали з гітлером.

Такий ж “ярлик” пропагандисти намагаються повісити на українців. Тому цю тезу вони використовують задля виправдовування власних дій та перекладання відповідальності на інших.

Інфографіка / ілюстрація Bahmut IN.UA

Як можна перевірити справжність фотоматеріалу?

Один з ефективніших способів перевірити, справжнє фото чи ні — через Google Об’єктив. Пошук за зображенням знаходиться на пошуковій стрічці Google праворуч. Щоб почати пошук, потрібно завантажити зображення, потім система починає шукати збіги. У результаті сервіс надає посилання на сайти, де використовували схожі зображення. 

Алгоритм пошуку / скриншот

Росіяни заради просування своєї пропаганди готові спотворювати будь-які матеріали в інтернеті, які не відповідають їхнім “стандартам”. Інколи, щоб виправдати свої терористичні дії, варто лише поширити відфотошоплену ілюстрацію, і читач повірить.

Таким чином, ми продемонстрували, якими методами створення та поширення фейків користуються росЗМІ. Будьте пильними та перевіряйте суперечливу інформацію! 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Валентина Твердохліб 14:00, 2 Квітня 2025
бахмуті
Приміщення, яке пропагандисти називають “операційною чорних трансплантологів” / скриншот

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, за підтримки українських військових.

Що відомо про новий фейк від рф, розповідає Бахмут IN.UA.

Фейки про Бахмут

На російському телебаченні вийшов новий фейковий сюжет, який стосується окупованого Бахмута. Росіяни кажуть, що вони знайшли “докази” роботи так званих “чорних трансплантологів”.

В основу фейку лягли свідчення окупантів, які перебувають у Бахмуті. Вони стверджують, що знайшли “операційну чорних трансплантологів” восени 2024 року. Це сталося під час огляду підвалів міста на наявність “українських диверсійних груп”. Нагадаємо, що на той час місто було окупованим понад рік.

У доказ своїх свідчень росіяни показали кадри з так званої операційної. Однак, це більше схоже на укриття лікарні чи стабілізаційний пункт підрозділів ЗСУ. Ймовірно, тут надавали допомогу пораненим. Також окупанти показують записи, які нібито мали б підтверджувати їх слова, але розібрати їх неможливо через погану якість відео.

Обгорілі медичні інструменти / скриншот
Так звана “операційна” / скриншот

Також окупанти долучили свідчення жінки Світлани, яка, нібито, працювала медсестрою в бахмутській лікарні. Вона звинувачує в причетності до роботи “трансплантологів” бійців бригади “Холодний Яр”. Але ідентифікувати жінку неможливо. Вона говорить спиною до камери і не називає свого повного імені.

Жінка, яку використали для пропаганди / скриншот

Фейки про чорних трансплантологів

Фейки про “процвітання чорної трансплантології” в Україні — поширена практика російських медійників. Цю тему вони періодично підіймають у своїх сюжетах.

За даними Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, подібні фейки почали з’являтися з 2014 року. Тоді у травні роспропаганда брехала, що “в одному з моргів Києва учасники 24-ї сотні самооборони Майдану спалювали тіла, попередньо вилучаючи у них органи”. З початком АТО інтенсивність поширення фейків на цю тему зросла. З вересня 2014 року активно публікувались матеріали про те, що “київська хунта розгорнула масштабний бізнес з торгівлі органами власних солдатів, а також полонених “ополченців”.

З новою силою фейки почали поширювати з початком повномасштабної війни. У 2022 році пропаганда рф заявляла, що “ЗСУ та нацбатальйони використовують людей як живий інкубатор органів та крові”. А в березні того ж року з’явилися фейки про “українських сиріт, яких Україна продає на органи”.

Загалом цей наратив має на меті дискредитувати українську владу і військових.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

бахмуті

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, […]

кордони

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї […]

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]