Російські пропагандисти поширюють зображення з “ліберального” російського видання meduza, де читачам пропонують авторську інструкцію для батьків, у яких діти “підтримують не ту війну”.
Чому це маніпуляція та яку ідею переслідують окупанти, пояснює журналіст видання Данило Вінниченко.
Про що йдеться?
12 жовтня 2023 року російський пропагандист дмитро стєшин у своєму Telegram-каналі зробив допис та поширив зображення, на якому читачам пропонують авторську інструкцію від “ліберального” російського видання meduza для батьків, у яких діти нібито підтримують не ту війну.
Цю інформацію почали поширювати інші проросійські Telegram-канали, де, окрім зображення, також цитували стєшина. Пропагандисти порівнювали події в Авдіївці на Донеччині та у секторі Гази. Нагадаємо, що росіяни одночасно почали штурмувати Авдіївку, а бойовики ХАМАС — територію Ізраїлю.
Невдалий фотошоп
Перевіривши зміст матеріалу, журналіст виявив, що це була маніпуляція. Насправді стаття вийшла під заголовком “Інструкція meduza для батьків, які несподівано зрозуміли, що їхня дитина стала прихильником війни”. У матеріалі психологи розповідають, що робити батькам, чиї діти піддаються кремлівській пропаганді у школах.
У статті фахівці роз’яснюють, з якими проблемами можуть зіткнутись батьки, якщо зі школи дитина “приносить” кремлівські наративи та пропонують декілька моделей правильної комунікації з дітьми, якщо йдеться про війну. Навпаки, батькам радять в сучасних умовах подбати про безпеку та втриматись від обговорення теми війни і висловлюватись на публіці.
Але щоб переконати російського читача в тому, що йдеться виключно про ненависть до певних народів, вони створили фотожабу.
Примітка. Фотожаба — графічна карикатура або шарж, сленговий термін для позначення різновиду фотомонтажу, що являє собою обробку зображення за допомогою растрового або векторного графічного редактора зі спецефектами комп’ютерного дизайну. Простими словами, це змінення змісту зображення.
На прикладі цього фейку розберемо, які ознаки фотожаби можна відстежити.
1) Пропагандисти намагаються удати, що видання акцентує, що можна підтримувати один конкретний бік конфлікту. Теж саме відстежується у самій росії протягом останніх років — або за путіна, або можна отримати тюремний строк. Також вони намагаються дискредитувати “ліберальні” російські видання, які, на думку пропагандистів, виступають проти путіна та тих, хто підтримує війну.
2) Інша ознака — це те, що росіяни намагаються легалізувати окупацію українських земель. Авдіївка — наступний після Бахмуту населений пункт, на захоплення якого зс рф сконцентрували великі сили та кількість техніки, попри те, що зазнають великих втрат.
Але їм важливо продемонструвати, що якщо є росіяни, які проти путіна та війни в Україні, то вони мають обов’язково бути антисемітами. Яскравий приклад, коли російські посадовці президент путін та очільник мзс лавров звинувачували Зеленського в антисемітизмі та порівнювали з гітлером.
Такий ж “ярлик” пропагандисти намагаються повісити на українців. Тому цю тезу вони використовують задля виправдовування власних дій та перекладання відповідальності на інших.
Як можна перевірити справжність фотоматеріалу?
Один з ефективніших способів перевірити, справжнє фото чи ні — через Google Об’єктив. Пошук за зображенням знаходиться на пошуковій стрічці Google праворуч. Щоб почати пошук, потрібно завантажити зображення, потім система починає шукати збіги. У результаті сервіс надає посилання на сайти, де використовували схожі зображення.
Росіяни заради просування своєї пропаганди готові спотворювати будь-які матеріали в інтернеті, які не відповідають їхнім “стандартам”. Інколи, щоб виправдати свої терористичні дії, варто лише поширити відфотошоплену ілюстрацію, і читач повірить.
Таким чином, ми продемонстрували, якими методами створення та поширення фейків користуються росЗМІ. Будьте пильними та перевіряйте суперечливу інформацію!
Читайте також:
- Міфи про Голодомор від росіян: що потрібно знати
- “Фонд Зеленської торгує дітьми”: росіяни створили фейк про першу леді
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!