Ощадбанк почав блокувати картки за неявку до ТЦК: чому це фейк

Семаковська Тетяна 10:22, 13 Лютого 2024
Ощадбанк / фото ілюстративне

Проросійські Telegram-канали поширюють фото, що Ощадбанк розсилає SMS-повідомлення, де нібито почав блокувати банківські картки тих, хто не явився до Територіального центру комплектування (ТЦК). Єдиний шлях отримати детальну інформацію – явка до ТЦК. Клієнти нібито отримували короткі SMS-повідомлення з попередженням.

Ваша карта заблокована через неявку до ТЦК. Більше інформації ви можете дізнатись в ТЦК, в якому перебуваєте на обліку. З повагою, Ощадбанк”, — йдеться у повідомлені на фото. 

Ощадбанк не надсилає повідомлення про явку до ТЦК

Пропагандисти на своїх ресурсах поширювали фейкове фото. Центр протидії дезінформації (ЦПД) відреагував на поширення фейку. Фахівці зазначили, що заблокувати банківські рахунки можуть тільки через несплату штрафу за рішенням суду, а не за неявку до ТЦК та соціальної підтримки. 

“Неявка в ТЦК та СП подається як адмінпорушення, а суди ухвалюють постанову про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу. Таку постанову направляють у виконавчу службу, яка відкриває провадження і блокує рахунки”, – роз’яснили в ЦПД. 

ЦПД спростувало фейк / фото Telegram ЦПД
ЦПД спростувало фейк / фото Telegram ЦПД

Якщо буде ухвалено нову версію законопроєкту про мобілізацію, тільки тоді українці матимуть 60 днів, аби внести свої дані в електронний кабінет. ТЦК також зможуть надсилати електронні повістки. Про це заявив начальник пресслужби Міністерства оборони України Ілларіон Павлюк в етері єдиного телемарафону. 

“Що важливо, що способи уточнення будуть різні, але якщо вже функціонує кабінет – найзручніше це буде зробити там, але лишаються ТЦК та СП, Центри надання адміністративних послуг й так далі. Загалом, електронний кабінет просто дає можливість менше бігати. Уточнити дані можна буде там. І це значно простіше, й це дозволить охопити більшу кількість людей і, відповідно, значно якісніше долучати людей до війська.

У цьому ж електронному кабінеті людина може отримати повідомлення про те, що він має з’явитися в ТЦК та СП. Електронна повістка – це повідомлення, яке надходить в електронний кабінет. І загалом, воно тільки цим відрізняється від звичайної повістки. Нічого іншого не змінюється, тобто всі норми, які діяли щодо термінів прибування на звичайній повістці, вони й тут застосовуються”, – розповів Павлюк.

Повідомлення є фейком

Ми детально проаналізували саме фото, яке поширювали росЗМІ та виявили декілька ознак того, що воно є фейковим:

  • Від банку немає інших повідомлень, окрім попередження. В самому повідомленні відсутня будь-яка конкретна інформація, а саме, останні цифри картки, коли була заблокована, довідкова та контактна інформація;
  • Слово “карта” в українській мові тлумачиться як зображення земної поверхні, а банківською, платіжною чи пластиковою є саме картка. Картою називають в російській мові;
  • На пристрої демонструється скриншот, зроблений на іншому гаджеті. Інтерфейс додатка з повідомленням схожий на інтерфейс, розроблений на базі операційної системи (ОС) iOS. На пристрої на фото встановлена ОС Android – це можна зрозуміти по панелі навігації знизу;
Жест для взаємодії на ОС IOS / фото з відкритих джерел
Жест для взаємодії на ОС IOS / фото з відкритих джерел
Панель навігації на Android / фото з відкритих джерел
Панель навігації на Android / фото з відкритих джерел
  • У нових версіях iOS біля стрічки для набору тексту є стрічка зі стікерами, а кнопка для поширення ММS-повідомлень має інший вигляд;
Як виглядає стрічка на “скриншоті” з повідомленням / скриншот
Як виглядає стрічка на “скриншоті” з повідомленням / скриншот
Як виглядає стрічка на iOS 17 / скриншот
  • Шрифт тексту повідомлень не схожий на оригінальний шрифт iOS. Якщо наочно порівняти, то можна побачити різницю зокрема в розмірі та ширині знаків. На ОС iOS за замовчуванням використовується шрифт San Francisco, на Android – Open Sans та Roboto. Саме другий шрифт був використаний у начебто скриншоті повідомлення;
  • Відстань між текстовим блоком та краями фігури повідомлення занадто велика. Це можна також побачити наочно, якщо порівняти. 
Графічний елемент на фейковому фото / скриншот
Оригінальний вигляд повідомлення / скриншот

Яким саме чином був зроблений “скриншот”, нам дізнатись не вдалось. Однак можна припустити, що або за допомогою фотошопу, або на телефон з ОС Android був заздалегідь встановлений інтерфейс iOS.

Мобілізація в України продовжує бути однією з найобговорюваніших тем серед російських пропагандистів. Поширення подібних матеріалів робиться з метою розхитування ситуації зсередини країни та підриву довіри до влади. Тому радимо перевіряти інформацію тільки в офіційних джерелах установ та влади та не вестись на російську дезінформацію. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“В армії всі рівні”: Любов Галан про поховання та нагороди для воїнів

Семаковська Тетяна 17:45, 30 Січня 2024
Любов Галан
Любов Галан / Facebook

Одне з актуальних питань сьогодні — це гідне вшанування загиблих воїнів. На думку правозахисниці Любов Галан, якщо порівнювати цей процес з 2014 років, то дещо покращилося. Втім, самій процедурі поховання не вистачає рівності та чіткості.

Про це Любов Галан зазначила в коментарі Бахмут IN.UA

Поховання військових

На думку правозахисниці, військовослужбовець повинен мати розуміння, що лише його бойові заслуги можуть впливати на місце поховання на майбутньому військовому кладовищі.

“Це дуже важливо, аби в жодному випадку не було різниці між впізнаваними і менш впізнаваними військовослужбовцями. І у всіх була рівність у цих процесах. Військовослужбовці мають розуміти, що в армії вони всі рівні”, — пояснює правозахисниця.

Нагороди військових України

Критерії, за якими видаються відзнаки та бойові нагороди, мають бути дуже чіткими. Військові мають отримувати відповідні нагороди для того, щоб всередині самого війська не відчувалася нерівність. Йдеться й про те, коли військовий заслужив службою таку нагороду, але через те, що він не був публічним, немає рідних, що будуть відстоювати його — його заслуги лишаються невидимими, пояснює правозахисниця.

“Не має бути різниці у тому, чи є у цього військового група підтримки, родичі, які здатні створити петицію про присвоєння йому нагороди, чи немає. Навіть, якщо ця людина була сама у світі, і в неї не було рідних, але вона виконала свій обов’язок і заслуговує на нагороду відповідно до тої системи, яка у нас є, то ми маємо зробити так, щоб він (ред. військовий, військова) був видимий для військ. Щоб не було такого, що ця людина не отримала свою нагороду, бо ніхто для неї петицію не створить. Мене оця частина людей хвилює, які можуть не мати такого соціального капіталу, який навіть після їхньої смерті дає їм можливість бути визнаними”, — резюмує Любов Галан.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Брусничка”, Антимайдан та обстріл прокуратури: яким був Бахмут 10 років тому

Семаковська Тетяна 18:02, 4 Січня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Протягом 2013-2014 років Бахмут пережив багато змін і, на жаль, навіть окупацію. У 2013 бахмутяни приходили дивитися футбольні матчі на реконструйований стадіон “Металург”, а в 2014 місто захопили сепаратисти, тут повісили російський прапор й обстріляли будівлю прокуратури.

Редакція згадує головні події, які відбувалися у Бахмуті у 2013-2014 роках.

Ярмарок в Бахмуті

Ярмарок в Бахмуті, 2013 рік / Бахмутська міська рада

У вересні 2013 року в Бахмуті був традиційний ярмарок, проводили його на бульварі Металургів. Для бахмутян ця подія була святковою, люди приходили просто подивитися на товар чи прикупити щось додому. Продавалося тут практично все: від їжі до саджанців плодових дерев. У 2013 році участь в ярмарку взяли 237 підприємців. На свято їхали не тільки локальні бізнеси, але й учасники з інших областей:

  • Донецької;
  • Луганської;
  • Харківської;
  • Запорізької;
  • Сумської.

Відкриття “Бруснички”

Супермаркет Брусничка
Відкриття супермаркету у Бахмуті, 2013 рік / фото з відкритих джерел

У 2013 році в Бахмуті з’явилося кілька нових магазинів, серед них супермаркет “Брусничка”. Його відкриття припало на останні дні літа. Й хоча відкриття продуктової крамниці було гучним, завершила свою роботу “Брусничка” досить швидко.

У 2018 році магазини торгової мережі почали закриватися. А ще вони прославилися тим, що продавали алкоголь у заборонені години, розпорядження про які ввели у 2015 році.

Магазин Брусничка 2018 рік / Бахмут IN.UA

Початок розчищення русла Бахмутки

Розчистка річки, Бахмут / фото з відкритих джерел

На 2013 рік припав початок масштабного проєкту з розчищення та облагородження річки Бахмутки. Згодом тут з’явилася красива набережна, а сама річка отримала друге життя. Водойму планували розчищати й надалі, план передбачав розбудову до 2027 року.

Загалом облаштування та озеленення набережної коштувало бюджету 17 мільйонів ​​447 тисяч гривень, а скверу поблизу — 5 мільйонів 420 тисяч гривень. Обидва об‘єкти реконструювали коштом обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

Висадка троянд

Алея троянд в Бахмуті / фото з відкритих джерел

У 2013 Бахмут зацвів тисячами троянд. На алеї висадили десятки кущів. Щоправда, потім ці квіти почали красти прямо з клумби невідомі вандали. Крім троянд, крали ще низькорослі ялинки, які теж посадили на площі.

Реконструкція Металурга

Металург стадіон
Стадіон “Металург”, 2013 рік / фото з відкритих джерел

Наприкінці 2012 року завершилася повна реконструкція стадіону “Металург”. За дев’ять місяців 2013 року стадіон відвідали 1920 осіб. Тут проводили тренування футбольні команди, а потім і самі матчі. Стадіон привносив частку у міський бюджет, хоча це не покривало тогочасного дефіциту. У 2018 році тут відбувався Чемпіонат України з легкої атлетики серед молоді.

Наближався 2014 рік, який для Бахмута став знаковим. Місто пережило вплив Антимайдану, сепаратистів та окупацію. Згадуємо, як це було.

Шинкаренко й Антимайдан

Шинкаренко Бахмут
Олександр Шинкаренко, представник Партії Регіонів з Бахмута / скриншот

Примітка. Антимайда́н — провладний рух та серія мітингів в Україні на підтримку Партії регіонів та КПУ, які відбувалися протягом 2013-2014 років під час подій Євромайдану, акцій “Русской весны” та війни на Донбасі.

Олександр Шинкаренко — депутат місцевої ради Бахмуту, голова міської Партії Регіонів. Під його кураторством тогочасні “артёмовцы” їздили в столицю на Антимайдан. Артемівська делегація була однією з найчисельніших на Антимайдані у Києві.

Шинкаренко заявляв, що добровольці беруть участь в акціях без фінансової нагороди, але вони отримують гроші за відрядження на проїзд та харчування. Також він зізнався, що групи збирають з-поміж людей, які можуть без шкоди для основної діяльності підтримати партію, у тому числі безробітних.

Перший проросійський мітинг в Бахмуті

Проросійський мітинг в Бахмуті
Проросійський мітинг в Бахмуті, 2014 / фото 06274

1 березня 2014 року в Бахмуті відбувся перший масовий проросійський мітинг. Звучали заклики до об’єднання з росією та проведення референдуму. Над будівлею міської ради повісили російський прапор. Такі “акції” тривали до середини квітня.

Людей, які б це підтримували, ставало все менше. 12 квітня в Артемівську сепаратистами була проголошена влада так званої днр. Наступного дня Україна розпочала антитерористичну операцію, яку більше знали, як АТО. Вона тривала вісім років, а потім росія почала повномасштабне вторгнення.

Російський танк в Бахмуті, 2014 рік
Російський трофейний танк в Бахмуті, 2014 рік

24 червня сепаратисти спробували штурмувати військову частину в місті, але безрезультатно. 25 травня окупанти зірвали вибори президента України, які мали відбуватись в місті. Згодом було ще кілька великих штурмів військової частини. 4 липня бійці батальйону МВС “Артемівськ” потрапили у вуличний бій біля будівлі прокуратури, де розміщувався штаб ДНР.

6 липня Бахмут був звільнений від росіян. Місто повернулося до життя, а його оборонці не дали росіянам заволодіти зброєю, яка на той час розташовувалась в Центрі забезпечення бронетанкового озброєння в Артемівську і на базі зберігання стрілецької зброї в селі Парасковіївка.

Війна потроху підступала все ближче, а бойові дії на Сході продовжували класифікувати, як АТО. Попри те, місто почало відроджуватися, все частіше тут можна було побачити українських військових, які обороняли наші кордони від росіян.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Дагестанський аеропорт

Бандерівці “штурмували” аеропорт Дагестану: новий фейк про українців

29 жовтня 2023 року в дагестанському місті Махачкала на півдні росії місцеві мешканці влаштували штурм аеропорту, куди нібито мали прилетіти євреї-біженці. Характер події має неоднозначний […]

Фейкове звернення військового

“БрАти, за що ми воюємо?”: пропагандисти створили відеофейк з українським військовим

На російських Telegram-пабліках поширюється відео з українським військовим, який нібито емоційно закликає перестати сваритись в Офісі Президента (ОП) та не чіпати Головкома ЗСУ Валерія Залужного. […]

Пропагандисти рф поширили фейк

“Вчора — бойові комахи, сьогодні — бойові півні”: про що новий відеофейк росіян

Проросійські Telegram-канали поширюють нібито агітаційний відеоролик від Міністерства оборони України, де фермерам пропонують “відправити своїх півнів на фронт”, де з них зроблять начебто бойових півнів. […]