“Тут є фашизм”: The Guardian поспілкувався з колаборантами, серед яких є бахмутянин

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 15:30, 9 Лютого 2024
Колаборант-бахмутянин
Колаборант із Бахмута Юрій Цибульський / фото Міша Фрідман The Guardian

Британське видання The Guardian опублікувало статтю журналіста Шона Вокера, де автор розповів про життя декількох ув’язнених українців, які отримали вирок за колабораціоністську діяльність. Історії та враження в’язнів використали росіяни заради маніпуляції свідомістю читачів, що начебто ув’язнені українці стали жертвами тюрем “демократичної” України”. 

“У суспільстві їм мало симпатії, але рідкісні тюремні інтерв’ю із засудженими за допомогу росіянам розкривають складну картину війни”, — саме з таким підзаголовком вийшла стаття британського журналіста про колаборантів. 

У The Guardian вийшла стаття про колаборантів

Росіяни на своїх ресурсах почали публікувати фотографію сторінки з британського видання The Guardian, у якій продемонстровані фотографії засуджених українців за колабораціоністську діяльність на користь росіян. Журналісти мали можливість відвідати в’язниці України, поспілкуватися зі зрадниками та дізнатись їх історії. Пропагандисти не намагались розкрити детально статтю британських журналістів, а взяли конкретні тези.

Фото, яке поширювали росЗМІ, ми перевірили через додаток Google Об’єктив — тільки проросійські медіа його публікували. Про статтю британського видання, або російську інтерпретацію не писали українські або іноземні ЗМІ. В підзаголовок до повідомлень росіяни винесли тезу, що The Guardian розповідає історії жертв “демократичної” України”, тобто громадян з проросійською позицією, яким наче наліпили ярлик “колаборант”. Це і є маніпуляція — продемонструвати власному читачу, що світові видання розповідають саме про українські злочини. 

В Україні існує Реєстр колаборантів та зрадників від Руху ЧЕСНО, куди занесені політики, силовики, судді, медійники, священники та зірки, які, на думку руху, шкодять державному суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України були притягнуті до відповідальності та не були обрані до парламенту чи органів місцевого самоврядування. Станом на 8 лютого 2024 року туди занесено 1396 осіб. 

Список матеріалів
Російські змі поширювали статтю / скриншот

Зрадники України та їх розповіді

Одна з перших частин у статті — фрагмент про чоловіка, засудженого на 12 років з татуюванням “Орк” на лобі. Ім’я зрадника невідомо. Журналісти описували, що арештованому співкамерники набили принизливе слово, яким характеризують солдат російської армії. Без конкретики хто це міг бути, але пропагандисти одразу підкреслили, що це насильницькі дії та тортури в українських тюрмах. 

Колаборант
Засуджений колаборант з татуюванням “Орк” на лобі / фото Міша Фрідман The Guardian

Наступна історія — розповідь Анюти Голомб, яка потрапила до колонії разом зі своїм чоловіком та маленькою дитиною. Пропагандисти ніяк не деталізували, що саме розповіла жінка журналістам та за що потрапила родина за ґрати. А написали тільки те, що її посадили з 2-річним малям і тепер вона “з жахом чекає”, коли дитині виповниться 3 роки, після чого її заберуть.

Видання описує обставини наступним чином: у грудні 2022 року жінку арештували — у її телефоні знайшли карти із позначками позицій українських військ, які відправлялись на російський номер у месенджері Telegram. Її чоловік вже відсидів 5 років за співпрацю з “днр”, однак і він відправляв фотографії “дівчині у Донецьк”, яку українська влада пов’язала з російською агентурою. Чоловік дав свідчення проти всієї родини.

Жінка отримала 15 років вироку та попросила про обмін до росії, щоб російська влада могла видати українських військовополонених. Тут росЗМІ намагались підкреслити, що українській владі байдуже кого саджати: чоловіка чи жінку, батька чи матір з немовлям, здорового чи інваліда – на думку пропагандистів, Україна у тюрми кидають всіх “незручних”. 

Колаборантка
Анюта Голомб з дитиною / фото Міша Фрідман The Guardian

Наступну історію, яку згадують пропагандисти — історія 34-річного вчителя географії та фізики зі Слов’янська Констянтина Ваніна. Він через лінію фронту намагався потрапити до друзів в окупований Крим, у якому, на думку чоловіка, життя “більш стабільне та спокійне”. Видання зазначає, що чоловік не працював з росіянами й визнав провину під тиском.

Нагадаємо, що під час дії воєнного стану в Україні військовозобов’язані чоловіки віком від 18 до 60 не можуть виїхати за кордон, у тому числі потрапити на окуповану територію. Можуть виїхати за межі державі тільки ті військовозобов’язані, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Колаборант
Констянтин Ванін / фото Міша Фрідман The Guardian

Останнього, кого згадали росіяни у своїх повідомленнях — 57-річного бахмутянина Юрія Цибульского, який через свою проросійську позицію вирішив співпрацювати з росіянами та отримав 13 років вироку. Загарбникам винести історію про Юрія можна вважати цілком логічно, як ніби показник підтримки серед українців росії. Вони постійно розповідають у своїх медіа, що українське населення насправді завжди підтримувало росію та тільки так званий київський режим та його “авторитаризм” заважав громадянам вільно висловлювати свою думку. 

“Мене батьки виховували на боротьбі з фашизмом, а тут фашизм”, — сказав Цибульський журналістам The Guardian.

Колаборант
Юрій Цибульский / фото Міша Фрідман The Guardian

Були, на наш погляд, історії, які росіянам було невигідно згадати. Що далі описують журналісти — справжнє ставлення до колаборантів з боку окупаційної влади та чому гасло росіян “своих не бросаем” — це лише пропагандистське кліше. 

Як, наприклад, історія Оксани Кузьміч з Новоолександрівки Херсонської області, яка розвіює міф про велику підтримку “помічників” росії на окупованих територіях. 47-річна жінка була арештована через тиждень після проведення псевдореферендуму на окупованій частині Херсонської області восени 2022 року. Вона з метою отримати гроші погодилась розносити урну для бюлетенів. Попри це, родичі жінки воюють у лавах ЗСУ.

Коли окупаційне керівництво області втекло з Херсону, колаборантів “нижчого” рангу загарбники вирішили не забирати з собою в інші тимчасово окуповані міста. На це і звернули увагу британські журналісти, натомість росіяни продовжують війну під гаслом: “Своих не бросаем”. Демонструвати зворотній бік росіянам не вигідно, тому і в повідомленнях не згадується історія Кузьміч. 

Колаборантка
Оксана Кузьміч / фото Міша Фрідман The Guardian

Вищенаведену історію доповнює розповідь жінки з Києва, яка переписувалась з представником федеральної служби безпеки росії (фсб), зі слів журналістів, отримала 8 років через незаконне поширення інформації під час воєнного стану. Росіянин під виглядом представника фсб намагався вмовити жінку фотографувати об’єкти, які потрібні були окупантам, на що та відмовлялась. З тих слів, які наводять журналісти, про ставлення жінки до війни та прихильність до росії, можемо лише припустити. 

Ми не маємо співчувати колаборантам

Що сьогодні вважається за колабораціонізм? Колабораціонізм має різний прояв: хтось їде на відкриту співпрацю з ворогом та очолює адміністративні посади в окупаційних органах влади, хтось приєднується до лав бойовиків та воює проти власної держави, а в тилу люди намагаються допомагати ворожим силам інформаційно та здають міста дислокації сил оборони, або націлюють на цивільну інфраструктуру. Об’єднує ці дії те, що вони направлені проти держави, миру та життя людини. Ці люди свідомо їдуть на злочини під час війни. 

“Безкарність колаборантів призводить до того, що інші громадяни починають нехтувати законом та не боятись українських силовиків. Потрібно буде навести ракети на Слов’янськ — вони й будуть це робити, бо знають, що покарання не буде. Як би вони знали, що покарання неминуче, наприклад, сісти на 20 років, вони б може і задумувались: “А чи потрібно воно мені?…”, — військовий з Лиману Віталій Овчаренко розповів виданню 62.ua про недоліки системи покарання колаборантів. 

Генеральний прокурор України Андрій Костін на щорічній нараді з керівниками обласних прокуратур та підрозділів Офісу Генпрокурора зазначив, що у 2023 році було засуджено 400 зрадників, колаборантів та навідників, 7 з них отримали довічне. 

Зрадниця у міськраді Донеччини
Затримання російської агентки на Донеччині / фото СБУ

Щодо покарання є стаття про колабораціонізм. Вона прописана у Кримінальному кодексі України (КК). Зазначимо, що згідно з частиною п’ятої статті 49 КК України злочини проти основ національної безпеки України, передбачені статтями 109-114², катування, передбаченого частиною третьою статті 127 та злочини проти миру та безпеки людства, передбачені статтями 437-439 та частиною першою статті 442 КК України передбачають кримінальну відповідальність, у тому числі позбавлення волі. У випадку здійснення цих злочинів, правопорушник не звільняється від кримінальної відповідальності через закінчення строків давності. 

У статті The Guardian наводять цитату секретаря Ради безпеки та оборони Олексія Данілова, який зауважив, що кожен випадок має обговорюватись окремо. Він наголосив, що якщо росія буде зацікавлена обміняти цих людей на викрадених українців з окупації, які перебувають у в’язницях на території рф. Однак, як зазначив посадовець, такого інтересу з боку росії немає. 

“Своих не бросаем” — гасло, під яким російська армія пішла “звільняти” російськомовне населення від надуманих українських нацистів. Проросійськи налаштовані українці демонструють лояльність до армії рф, однак коли ті потрапляють за ґрати та просять про обмін, росіяни не поспішають їх забирати до себе. Це стосується усіх: як з півдня та сходу України, так і з центральних та західних областей.

Росіяни також зривають обміни полоненими, як, наприклад, в день збиття Іл-76 мав відбутися обмін, але за інформацією Головного управління розвідки ворожа сторона відмовилась і звинуватила в цьому Україну. Не повернулись вчасно не тільки українські, а й російські полонені. Тому пропагандистські кліше на кшталт “захисту та звільнення братнього народу” є фіктивними. Люди, які вчинили злочин проти держави та відбувають покарання, залишаються віч-на-віч зі своїми проблемами. 

Як виживають українські полонені

На жаль, залишається дуже багато наших громадян в російському полоні, здебільшого це військові. Омбудсман Дмитро Лубінець на міжнародній конференції з прав людини “Свобода або страх” наприкінці 2023 року розповів, що лише цивільних у російському полоні перебуває понад 28 тисяч осіб, про їх стан та місце перебування інформації немає. Але відомо, що після повернення додому українці перебувають у важкому психологічному та фізичному стані через неналежне ставлення з боку загарбників.

“Найбільша, офіційно зафіксована втрата ваги людини за 5 місяців російського полону — 77 кілограмів”, — підкреслив омбудсман.

Влада на окупованих територіях під керівництвом кремля намагаються не допускати міжнародні організації до місць перебування полонених українців. Представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко у коментарі Суспільному зазначив, що 90% полонених зазнають катувань, рідні не мають з ними контакту та тотальний інфовакуум — постійна антиукраїнська пропаганда та відсутність альтернативних джерел інформації. Катування, відсутність нормального харчування, постійні знущання та ненадання належної медичної допомоги — це порушення Женевських конвенцій, на чому наголошує Яценко.

“Треба розуміти, що негуманне ставлення до військовополонених — це державна російська політика. Про це прямо йшлося у звіті міжнародних організацій, які досліджували цю тему. Росія традиційно як країна недемократична має традиції дуже негуманного ставлення — як до власних кримінальних ув’язнених, так і жодних поблажок не роблять українським військовополоненим”, — підкреслює Петро Яценко.

Українські захисники
Повернення українців із полону 8 лютого / фото Андрій Єрмак

Пропагандистам невигідно демонструвати зворотний бік, а саме їх власне ставлення до “братнього народу”. Їм байдуже на проблеми українців, як і на проросійськи налаштованих, які потрапили за ґрати за злочин проти своєї держави, а тим більше на тих, кого викрали росіяни та відправили у в’язницю на території рф.

Постановочні відео де українські полонені нібито дзвонять рідним, робляться здебільшого заради пропагандистської картинки, щоб продемонструвати усім наче гуманне ставлення. А насправді у неволі “руській мір” — постійні катування та знущання, які неспівставні з умовами для російських полонених, які отримують все: медицину, харчування, роботу, гроші та цивільне ставлення, коли українці після тортур повертаються у жахливому стані.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 28 Грудня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, одяг та їжу. Водночас у відео стверджується, що жінка начебто незадоволена, адже, мовляв, очікувала від Данії більше підтримки.

Однак, це фейк. В оригіналі сюжету від BBC українська біженка з вдячністю розповідала про отриману допомогу. А твердження про нібито інші очікування були створені за допомогою голосового діпфейку.

Українські біженці: російська пропаганда

Фейковий допис про незадоволення української біженки / скриншот

Відредагований сюжет з українською біженкою з’явився 25 грудня на пропагандистському Telegram-каналі “медведь”. У ньому українська біженка Алла говорить: “Ми дуже вдячні данцям. Вони надали нам місце для проживання, їжу, весь цей одяг. Ми отримали багато пожертв і це дуже мило”. Також жінка додає, що планує Данію зробити своєю новою домівкою. 

Після цього, лунає голосовий діпфейк слів, яких насправді немає в сюжеті ВВС News: “Але це не той рівень підтримки, на який ми розраховували. Нам досі доводиться жити в маленьких квартирах. Це важливо для мене, тому, що я маю двох дітей, тому я б хотіла, щоб кожна дитина мала окрему кімнату. Наданий нам одяг — не новий і це стає проблемою, адже мої діти не звикли носити вживаний одяг. Загалом, якщо ви запитаєте, де для мене найбільш комфортно жити — тут в Данії чи в Україні до війни, я б сказала в Україні. Данія неочікувано виявилась незручною для проживання.”

Справжній сюжет був опублікований на платформах ВВС 1 травня 2022 року з назвою “У Данії подвійні стандарти щодо біженців?”, у якому висвітлили різне ставлення данського уряду до біженців з України та Сирії. За словами української біженки Алли, країна дає їй можливість розпочати нове життя, тоді як сирійці відчувають себе небажаними. Зокрема, уряд скасував дозволи на проживання для сотень сирійців, мотивуючи це тим, що повернення на їхню батьківщину тепер є безпечним, з чим не погоджуються самі сирійці.

Оригінальний сюжет BBC / скриншот

Фейкові слова, озвучені нібито голосом Алли, лунають швидше та різкіше порівняно з її оригінальним мовленням. Крім того, голосовий діпфейк використовується лише як позакадровий голос, а сама біженка не з’являється на екрані. Натомість у справжньому сюжеті жінка присутня в кадрі під час розмови.

Окрім того, пропагандисти, перед тим, як запустити відео на свою аудиторію, наклали на відеоряд російські субтитри. Це зроблено для того, аби росіяни, які не знають англійської мови, змогли подивитися цей ролик та самостійно нібито впевнитися: так, дійсно, українці — невдячні! Вони також наврядчи звернуть увагу на зміну у голосі головної героїні відео.

Російська пропаганда вкотре намагається висміяти українських біженців та створити образ невдячних людей. Такі історії спеціально створюються, щоб викликати негативне ставлення до українців у країнах, які їх приймають. Пропагандисти хочуть посіяти думку, що українці лише користуються допомогою і не цінують її. Це одна із частин інформаційної війни, спрямованої на те, щоб зменшити рівень підтримки України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. […]

“У вашій будівлі я заклав вибухівку”. Українці отримують листи з погрозами від “військових”

У соціальних мережах українці діляться скриншотами, зробленими з власних поштових скриньок. Листи відправляють буцімто українські військовослужбовці, погрожуючи цивільному населенню, а також розповідаючи про недоліки в […]