“Тут є фашизм”: The Guardian поспілкувався з колаборантами, серед яких є бахмутянин

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 15:30, 9 Лютого 2024
Колаборант-бахмутянин
Колаборант із Бахмута Юрій Цибульський / фото Міша Фрідман The Guardian

Британське видання The Guardian опублікувало статтю журналіста Шона Вокера, де автор розповів про життя декількох ув’язнених українців, які отримали вирок за колабораціоністську діяльність. Історії та враження в’язнів використали росіяни заради маніпуляції свідомістю читачів, що начебто ув’язнені українці стали жертвами тюрем “демократичної” України”. 

“У суспільстві їм мало симпатії, але рідкісні тюремні інтерв’ю із засудженими за допомогу росіянам розкривають складну картину війни”, — саме з таким підзаголовком вийшла стаття британського журналіста про колаборантів. 

У The Guardian вийшла стаття про колаборантів

Росіяни на своїх ресурсах почали публікувати фотографію сторінки з британського видання The Guardian, у якій продемонстровані фотографії засуджених українців за колабораціоністську діяльність на користь росіян. Журналісти мали можливість відвідати в’язниці України, поспілкуватися зі зрадниками та дізнатись їх історії. Пропагандисти не намагались розкрити детально статтю британських журналістів, а взяли конкретні тези.

Фото, яке поширювали росЗМІ, ми перевірили через додаток Google Об’єктив — тільки проросійські медіа його публікували. Про статтю британського видання, або російську інтерпретацію не писали українські або іноземні ЗМІ. В підзаголовок до повідомлень росіяни винесли тезу, що The Guardian розповідає історії жертв “демократичної” України”, тобто громадян з проросійською позицією, яким наче наліпили ярлик “колаборант”. Це і є маніпуляція — продемонструвати власному читачу, що світові видання розповідають саме про українські злочини. 

В Україні існує Реєстр колаборантів та зрадників від Руху ЧЕСНО, куди занесені політики, силовики, судді, медійники, священники та зірки, які, на думку руху, шкодять державному суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України були притягнуті до відповідальності та не були обрані до парламенту чи органів місцевого самоврядування. Станом на 8 лютого 2024 року туди занесено 1396 осіб. 

Список матеріалів
Російські змі поширювали статтю / скриншот

Зрадники України та їх розповіді

Одна з перших частин у статті — фрагмент про чоловіка, засудженого на 12 років з татуюванням “Орк” на лобі. Ім’я зрадника невідомо. Журналісти описували, що арештованому співкамерники набили принизливе слово, яким характеризують солдат російської армії. Без конкретики хто це міг бути, але пропагандисти одразу підкреслили, що це насильницькі дії та тортури в українських тюрмах. 

Колаборант
Засуджений колаборант з татуюванням “Орк” на лобі / фото Міша Фрідман The Guardian

Наступна історія — розповідь Анюти Голомб, яка потрапила до колонії разом зі своїм чоловіком та маленькою дитиною. Пропагандисти ніяк не деталізували, що саме розповіла жінка журналістам та за що потрапила родина за ґрати. А написали тільки те, що її посадили з 2-річним малям і тепер вона “з жахом чекає”, коли дитині виповниться 3 роки, після чого її заберуть.

Видання описує обставини наступним чином: у грудні 2022 року жінку арештували — у її телефоні знайшли карти із позначками позицій українських військ, які відправлялись на російський номер у месенджері Telegram. Її чоловік вже відсидів 5 років за співпрацю з “днр”, однак і він відправляв фотографії “дівчині у Донецьк”, яку українська влада пов’язала з російською агентурою. Чоловік дав свідчення проти всієї родини.

Жінка отримала 15 років вироку та попросила про обмін до росії, щоб російська влада могла видати українських військовополонених. Тут росЗМІ намагались підкреслити, що українській владі байдуже кого саджати: чоловіка чи жінку, батька чи матір з немовлям, здорового чи інваліда – на думку пропагандистів, Україна у тюрми кидають всіх “незручних”. 

Колаборантка
Анюта Голомб з дитиною / фото Міша Фрідман The Guardian

Наступну історію, яку згадують пропагандисти — історія 34-річного вчителя географії та фізики зі Слов’янська Констянтина Ваніна. Він через лінію фронту намагався потрапити до друзів в окупований Крим, у якому, на думку чоловіка, життя “більш стабільне та спокійне”. Видання зазначає, що чоловік не працював з росіянами й визнав провину під тиском.

Нагадаємо, що під час дії воєнного стану в Україні військовозобов’язані чоловіки віком від 18 до 60 не можуть виїхати за кордон, у тому числі потрапити на окуповану територію. Можуть виїхати за межі державі тільки ті військовозобов’язані, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Колаборант
Констянтин Ванін / фото Міша Фрідман The Guardian

Останнього, кого згадали росіяни у своїх повідомленнях — 57-річного бахмутянина Юрія Цибульского, який через свою проросійську позицію вирішив співпрацювати з росіянами та отримав 13 років вироку. Загарбникам винести історію про Юрія можна вважати цілком логічно, як ніби показник підтримки серед українців росії. Вони постійно розповідають у своїх медіа, що українське населення насправді завжди підтримувало росію та тільки так званий київський режим та його “авторитаризм” заважав громадянам вільно висловлювати свою думку. 

“Мене батьки виховували на боротьбі з фашизмом, а тут фашизм”, — сказав Цибульський журналістам The Guardian.

Колаборант
Юрій Цибульский / фото Міша Фрідман The Guardian

Були, на наш погляд, історії, які росіянам було невигідно згадати. Що далі описують журналісти — справжнє ставлення до колаборантів з боку окупаційної влади та чому гасло росіян “своих не бросаем” — це лише пропагандистське кліше. 

Як, наприклад, історія Оксани Кузьміч з Новоолександрівки Херсонської області, яка розвіює міф про велику підтримку “помічників” росії на окупованих територіях. 47-річна жінка була арештована через тиждень після проведення псевдореферендуму на окупованій частині Херсонської області восени 2022 року. Вона з метою отримати гроші погодилась розносити урну для бюлетенів. Попри це, родичі жінки воюють у лавах ЗСУ.

Коли окупаційне керівництво області втекло з Херсону, колаборантів “нижчого” рангу загарбники вирішили не забирати з собою в інші тимчасово окуповані міста. На це і звернули увагу британські журналісти, натомість росіяни продовжують війну під гаслом: “Своих не бросаем”. Демонструвати зворотній бік росіянам не вигідно, тому і в повідомленнях не згадується історія Кузьміч. 

Колаборантка
Оксана Кузьміч / фото Міша Фрідман The Guardian

Вищенаведену історію доповнює розповідь жінки з Києва, яка переписувалась з представником федеральної служби безпеки росії (фсб), зі слів журналістів, отримала 8 років через незаконне поширення інформації під час воєнного стану. Росіянин під виглядом представника фсб намагався вмовити жінку фотографувати об’єкти, які потрібні були окупантам, на що та відмовлялась. З тих слів, які наводять журналісти, про ставлення жінки до війни та прихильність до росії, можемо лише припустити. 

Ми не маємо співчувати колаборантам

Що сьогодні вважається за колабораціонізм? Колабораціонізм має різний прояв: хтось їде на відкриту співпрацю з ворогом та очолює адміністративні посади в окупаційних органах влади, хтось приєднується до лав бойовиків та воює проти власної держави, а в тилу люди намагаються допомагати ворожим силам інформаційно та здають міста дислокації сил оборони, або націлюють на цивільну інфраструктуру. Об’єднує ці дії те, що вони направлені проти держави, миру та життя людини. Ці люди свідомо їдуть на злочини під час війни. 

“Безкарність колаборантів призводить до того, що інші громадяни починають нехтувати законом та не боятись українських силовиків. Потрібно буде навести ракети на Слов’янськ — вони й будуть це робити, бо знають, що покарання не буде. Як би вони знали, що покарання неминуче, наприклад, сісти на 20 років, вони б може і задумувались: “А чи потрібно воно мені?…”, — військовий з Лиману Віталій Овчаренко розповів виданню 62.ua про недоліки системи покарання колаборантів. 

Генеральний прокурор України Андрій Костін на щорічній нараді з керівниками обласних прокуратур та підрозділів Офісу Генпрокурора зазначив, що у 2023 році було засуджено 400 зрадників, колаборантів та навідників, 7 з них отримали довічне. 

Зрадниця у міськраді Донеччини
Затримання російської агентки на Донеччині / фото СБУ

Щодо покарання є стаття про колабораціонізм. Вона прописана у Кримінальному кодексі України (КК). Зазначимо, що згідно з частиною п’ятої статті 49 КК України злочини проти основ національної безпеки України, передбачені статтями 109-114², катування, передбаченого частиною третьою статті 127 та злочини проти миру та безпеки людства, передбачені статтями 437-439 та частиною першою статті 442 КК України передбачають кримінальну відповідальність, у тому числі позбавлення волі. У випадку здійснення цих злочинів, правопорушник не звільняється від кримінальної відповідальності через закінчення строків давності. 

У статті The Guardian наводять цитату секретаря Ради безпеки та оборони Олексія Данілова, який зауважив, що кожен випадок має обговорюватись окремо. Він наголосив, що якщо росія буде зацікавлена обміняти цих людей на викрадених українців з окупації, які перебувають у в’язницях на території рф. Однак, як зазначив посадовець, такого інтересу з боку росії немає. 

“Своих не бросаем” — гасло, під яким російська армія пішла “звільняти” російськомовне населення від надуманих українських нацистів. Проросійськи налаштовані українці демонструють лояльність до армії рф, однак коли ті потрапляють за ґрати та просять про обмін, росіяни не поспішають їх забирати до себе. Це стосується усіх: як з півдня та сходу України, так і з центральних та західних областей.

Росіяни також зривають обміни полоненими, як, наприклад, в день збиття Іл-76 мав відбутися обмін, але за інформацією Головного управління розвідки ворожа сторона відмовилась і звинуватила в цьому Україну. Не повернулись вчасно не тільки українські, а й російські полонені. Тому пропагандистські кліше на кшталт “захисту та звільнення братнього народу” є фіктивними. Люди, які вчинили злочин проти держави та відбувають покарання, залишаються віч-на-віч зі своїми проблемами. 

Як виживають українські полонені

На жаль, залишається дуже багато наших громадян в російському полоні, здебільшого це військові. Омбудсман Дмитро Лубінець на міжнародній конференції з прав людини “Свобода або страх” наприкінці 2023 року розповів, що лише цивільних у російському полоні перебуває понад 28 тисяч осіб, про їх стан та місце перебування інформації немає. Але відомо, що після повернення додому українці перебувають у важкому психологічному та фізичному стані через неналежне ставлення з боку загарбників.

“Найбільша, офіційно зафіксована втрата ваги людини за 5 місяців російського полону — 77 кілограмів”, — підкреслив омбудсман.

Влада на окупованих територіях під керівництвом кремля намагаються не допускати міжнародні організації до місць перебування полонених українців. Представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко у коментарі Суспільному зазначив, що 90% полонених зазнають катувань, рідні не мають з ними контакту та тотальний інфовакуум — постійна антиукраїнська пропаганда та відсутність альтернативних джерел інформації. Катування, відсутність нормального харчування, постійні знущання та ненадання належної медичної допомоги — це порушення Женевських конвенцій, на чому наголошує Яценко.

“Треба розуміти, що негуманне ставлення до військовополонених — це державна російська політика. Про це прямо йшлося у звіті міжнародних організацій, які досліджували цю тему. Росія традиційно як країна недемократична має традиції дуже негуманного ставлення — як до власних кримінальних ув’язнених, так і жодних поблажок не роблять українським військовополоненим”, — підкреслює Петро Яценко.

Українські захисники
Повернення українців із полону 8 лютого / фото Андрій Єрмак

Пропагандистам невигідно демонструвати зворотний бік, а саме їх власне ставлення до “братнього народу”. Їм байдуже на проблеми українців, як і на проросійськи налаштованих, які потрапили за ґрати за злочин проти своєї держави, а тим більше на тих, кого викрали росіяни та відправили у в’язницю на території рф.

Постановочні відео де українські полонені нібито дзвонять рідним, робляться здебільшого заради пропагандистської картинки, щоб продемонструвати усім наче гуманне ставлення. А насправді у неволі “руській мір” — постійні катування та знущання, які неспівставні з умовами для російських полонених, які отримують все: медицину, харчування, роботу, гроші та цивільне ставлення, коли українці після тортур повертаються у жахливому стані.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Боти на роботі. Як фейкові акаунти у соцмережах підіграють росії

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:06, 26 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Засилля ботів, які заполонили соціальні мережі — одна з головних проблем в інтернеті. Не кожен користувач мережі може зрозуміти, що бере участь у перепалці в коментарях не просто із людиною, що має протилежну думку, а із представником ботоферми. “Бахмут IN.UA” у рамках проєкту з підвищення медіаграмотності розповість що таке боти, як їх визначити та боротися із їхнім негативним впливом.

Для чого існують боти

Перше, що треба зрозуміти, боти — це не завжди погано. Вони можуть бути як корисними, так і мати шкідливе застосування. Все залежить від того, як саме їх використовують. У позитивному ключі ботів можуть застосовувати, до прикладу, представники бізнесу:

  • задля підтримки клієнтів (боти можуть автоматично відповідати на питання користувачів сайту, надаючи підтримку клієнтам 24/7);
  • для автопостингу контенту у соцмережах;
  • моніторингу згадок бренду;
  • розсилки повідомлень тощо.

Але є й інша сторона ботів — негативна:

  • розсилка спаму (автоматична розсилка небажаних повідомлень, рекламних пропозицій або шкідливих посилань);
  • шахрайство (боти можуть видавати себе за реальних користувачів для виманювання особистої інформації або грошей);
  • штучне збільшення кількості лайків, коментарів або підписників, щоб створити видимість популярності;
  • маніпуляція рейтингами (боти можуть залишати фальшиві відгуки або оцінки на платформах з відгуками, маніпулюючи рейтингами продуктів або послуг).

Звісно ж, ботів використовують пропагандисти та дезінформатори:

  • для поширення фейків або дезінформації, щоб маніпулювати громадською думкою або викликати панічні настрої тощо;
  • для поширення політичної пропаганди. Таким чином просуваються потрібні замовнику політичні наративи, щоб повпливати на рейтинг представника або партії.

До речі, саме про закулісся київської ботоферми, що діяла під час парламентських виборів 2019 року, у своєму розслідуванні розповів журналіст Василь Бідун.

Важливо розуміти, що боти для бізнесу — це, частіше за все, автоматизований сервіс для виконання широкого спектра задач. Тими ж ботами, що ширять дезу та пропаганду, можуть бути реальні люди, для яких писати негативні коментарі — робота.

Хто такі боти

Боти – це профілі вигаданих осіб, які активно беруть участь у спілкуванні, поширюючи дезінформаційні, фейкові, залякуючі і так далі меседжі. Один користувач може керувати кількома ботами, які можуть навіть вести обговорення між собою. Таким чином вони створюють ажіотаж навколо теми та “запрошують” коментаторів до дискусії.

Проте найчастіше вони сперечаються з реальними людьми, чиї погляди не збігаються з позицією, яку просуває фейковий акаунт. Крім того, боти можуть виконувати роль тролів – провокувати конфлікти або ображати інших, щоб відвернути суспільну увагу з теми на тему. Боти, окрім іншого, зменшують довіру користувачів до інформаційного середовища.

Як визначити бота

Колаж Бахмут IN.UA

Стовідсотково сказати, чи перед вами бот або ж реальна людина із вкрай радикальною позицією, важко. Втім, існує деяка кількість ознак, які підпадають під визначення бота:

  • відсутність аватарки або розмите нечітке фото, абстрактна картинка замість знімка;
  • відсутні знімки з різними ракурсами людини, є тільки одне старе або групове фото, завдяки яким вкрай складно ідентифікувати особистість;
  • неперсоналізовані публікації, думки тощо, замість власних постів — тільки репости;
  • відсутні або мало лайків під дописами;
  • недостовірна або зовсім не заповнена інформація в профілі;
  • публікація коментаря з одним й тим же текстом;
  • дивне співвідношення дати реєстрації й кількість публікацій (наприклад: акаунт створений місяць тому, а вже налічує сотні публікацій);
  • частота публікацій (наприклад, пост чи коментар кожні кілька хвилин)
  • дивне ім’я акаунта. Типу “Адольф Пінкевич” або “Василіна Горгульєва”. Звісно, людині може просто дали таке непересічне ім’я батьки, і воно кумедно перегукується із прізвищем. Але є спосіб перевірити чи реальна це людина, просто вбивши ці дані в Гугл і подивившись на результати. Гадаємо, що двох таких “Василін” не існує;
  • і одна з найсмішніших ознак: автоматичний переклад тексту. Саме завдяки ботам існують меми про “бавовну”, “немає сечі терпіти ці пекельні борошна”, “пів країни без електрохарчування” тощо.

Як росія використовує ботів проти України

Країна-терористка активно залучає ботів до того, аби нашкодити Україні та світові. The Washington Post опублікували текст про те, що росія розгорнула широку “фабрику тролів”, аби зірвати підтримку Україні з боку США. Кремлівські політичні стратеги та ботоферми, публікували тисячі фейкових новин, постів і коментарів у соціальних мережах у період з травня 2022 року до серпня 2023 року.

Згідно з документами, у межах цієї кампанії російські боти намагаються зобразити Президента України Володимира Зеленського як корумпованого, наголошують на кількості мігрантів, які перетинають кордон між США та Мексикою, і закликають фінансувати охорону кордонів замість надання допомоги Україні. Вони також стверджують, що “білі американці” найбільше потерпають через допомогу Україні.

Аналітики “Вокс Україна” провели масштабний аналіз понад 750 тисяч постів у соціальній мережі Х (ред. – колишній Twitter), що пов’язані із російським “Агентством інтернет-досліджень”. Спеціалісти дослідили тематику публікацій, визначили найбільш популярні події для висвітлення за 8 років. Аналітикам вдалося віднайти акаунти, які твітили майже 33 години підряд. Матеріал розлогий й вартий того, аби його прочитати тим, хто хоче розібратися як працює російська пропаганда в інтернеті. Залишаємо посилання.

Як Україна бореться із ботофермами

Служба безпеки України періодично звітує про знешкодження ботоферм, які працюють на ворога та знаходяться на території України. Одна з найбільших знаходилася у місті Запоріжжя — вона мала майже 70 тисяч фейкових акаунтів та понад 50 спільнот у різних соцмережах, які поширювали проросійські меседжі або дезінформацію. Це сталося у 2022 році.

У 2023 СБУ ліквідувала ботоферму, чия аудиторія налічувала майже 200 тисяч користувачів. Ця ферма працювала над розхитуванням ситуації всередині країни.

Одна з останніх новин, пов’язаних з організацією ботів, про суд над жителькою Житомирщині. Її судитимуть за створення ботоферми, яка поширювала російську пропаганду та зламувала телефони українських військових.

Що робити, якщо наткнувся на бота?

Кілька простих дій:

  • поскаржитися на акаунт за розповсюдження неправдивої інформації. Це можна зробити, зайшовши на сторінку самого акку. В різних соцмережах ця опція називається по-різному;
  • більшість соціальних мереж мають функції для повідомлення про підозрілий контент або акаунти. Зазвичай це можна зробити через меню “Повідомити” або “Заблокувати”;
  • опишіть проблему: при повідомленні про бота, надайте якнайбільше деталей, які допоможуть адміністраторам платформи ідентифікувати проблему;
  • заблокувати акаунт: заблокуйте підозрілий акаунт, щоб він більше не міг взаємодіяти з вами.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: мурал з Трампом і Зеленським на стіні Барбікан-центру у Лондоні

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 25 Липня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Проросійські Telegram-канали поширюють фото стінопису нібито з лондонського Барбікан-центру, де Дональд Трамп виганяє президента України Володимира Зеленського. Першоджерело світлини начебто взяте із фотоматеріалу The Guardian з назвою “London artists have reacted to Trump’s future victory” (Лондонські артисти відреагували на майбутню перемогу Трампа).

Однак, це — фейк. The Guardian не публікував ні світлину, ні інші фотоматеріали з такою назвою. Також не існує муралу на стінах Барбікан-центру.

Вибори США: простір для фейків рф

Від 22 липня в мережі поширюється фото муралу нібито у Лондоні, де кандидат у президенти США Дональд Трамп дає копняка чинному президенту України Володимиру Зеленському. Мається на увазі, що начебто у випадку перемоги Трампа на виборах (у чому переконані творці малюнку та фейку зокрема), Зеленський буцімто буде усунений від тісного ділового контакту з новим очільником США. 

За допомогою google lens ми здійснили пошук зображення. Світлина вперше була опублікована 18 липня користувачем BG у Х (ред. — колишній Twitter), як скриншот нібито обкладинки до нового матеріалу The Guardian з назвою “London artists have reacted to Trump’s future victory” (Лондонські артисти відреагували на майбутню перемогу Трампа). Вже обрізану світлину пізніше використали проросійські Telegram-канали для своїх дописів.

Світлина з фейковою публікацією / колаж Бахмут.IN.UA

Однак, на сайті The Guardian нема фотоматеріалу з такою назвою та картинкою, як і перепублікацій іншими виданнями цього тексту. Єдина згадка про начебто існування такої публікації від The Guardian — анонімні акаунти в соцмережах, які, судячи із їхніх попередніх дописів, підтримують росію.
Також ми знайшли локацію, звідки нібито зроблене фото муралу — Барбікан-центр у Лондоні — та конкретне місце всередині, де буцімто зараз є малюнок з політиками на стіні. Світлину з точним розташуванням опубліковано на платформі Reddit 2 роки тому. Втім, на картинці, яку поширили проросійські акаунти, присутній архітектурний елемент, якого немає на фотографії з Reddit та на світлинах інших фотографів з цього місця.

Порівняльний колаж з фотографій

Останні кілька років не проводились жодні реставраційні роботи, після яких міг би з’явитися цей архітектурний елемент на поверхні.

Створивши цей фейк, його автори підкреслили думку, що, у разі виграшу президентських виборів, Дональд Трамп не допомагатиме Україні у війні проти росії. Заяви кандидата у президенти США також можуть створити таке враження, а це тільки на руку російській стороні. Втім варто зазначити, що Трамп — політик, від якого можна очікувати будь-яких дій. Тож не можна однозначно стверджувати, що у випадку перемоги військова допомога Україні від США однозначно припиниться.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Боти на роботі. Як фейкові акаунти у соцмережах підіграють росії

Засилля ботів, які заполонили соціальні мережі — одна з головних проблем в інтернеті. Не кожен користувач мережі може зрозуміти, що бере участь у перепалці в […]

Фейк: мурал з Трампом і Зеленським на стіні Барбікан-центру у Лондоні

Проросійські Telegram-канали поширюють фото стінопису нібито з лондонського Барбікан-центру, де Дональд Трамп виганяє президента України Володимира Зеленського. Першоджерело світлини начебто взяте із фотоматеріалу The Guardian […]

12:00, 25.07.2024 Гук Лідія

Фото — зброя в інформаційній війні. Як фотознімки можуть змінити сприйняття інформації

Коли інфопривід публікують із фотографією, автоматично у читача до нього стає більше довіри. Адже це ж наче не просто надруковані слова, а з підтвердженням! Але […]

Маніпуляція: Міноборони України передає армії списані боєприпаси

Російські медіа та Telegram-канали поширюють інформацію, що Міністерство оборони України вирішило передати на потреби армії списані ще у 2014 році боєприпаси. Утім, це — маніпуляція, […]

14:00, 20.07.2024 Гук Лідія

ФЕЙК: бій росіян із Французьким легіоном на Харківському напрямку

Росіяни поширюють фейк про бої з французами на Харківському напрямку, при цьому стверджуючи, що нікого в полон не братимуть. Цю “новину” вони використали  як клікбейтну […]