“Тут є фашизм”: The Guardian поспілкувався з колаборантами, серед яких є бахмутянин

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 15:30, 9 Лютого 2024
Колаборант-бахмутянин
Колаборант із Бахмута Юрій Цибульський / фото Міша Фрідман The Guardian

Британське видання The Guardian опублікувало статтю журналіста Шона Вокера, де автор розповів про життя декількох ув’язнених українців, які отримали вирок за колабораціоністську діяльність. Історії та враження в’язнів використали росіяни заради маніпуляції свідомістю читачів, що начебто ув’язнені українці стали жертвами тюрем “демократичної” України”. 

“У суспільстві їм мало симпатії, але рідкісні тюремні інтерв’ю із засудженими за допомогу росіянам розкривають складну картину війни”, — саме з таким підзаголовком вийшла стаття британського журналіста про колаборантів. 

У The Guardian вийшла стаття про колаборантів

Росіяни на своїх ресурсах почали публікувати фотографію сторінки з британського видання The Guardian, у якій продемонстровані фотографії засуджених українців за колабораціоністську діяльність на користь росіян. Журналісти мали можливість відвідати в’язниці України, поспілкуватися зі зрадниками та дізнатись їх історії. Пропагандисти не намагались розкрити детально статтю британських журналістів, а взяли конкретні тези.

Фото, яке поширювали росЗМІ, ми перевірили через додаток Google Об’єктив — тільки проросійські медіа його публікували. Про статтю британського видання, або російську інтерпретацію не писали українські або іноземні ЗМІ. В підзаголовок до повідомлень росіяни винесли тезу, що The Guardian розповідає історії жертв “демократичної” України”, тобто громадян з проросійською позицією, яким наче наліпили ярлик “колаборант”. Це і є маніпуляція — продемонструвати власному читачу, що світові видання розповідають саме про українські злочини. 

В Україні існує Реєстр колаборантів та зрадників від Руху ЧЕСНО, куди занесені політики, силовики, судді, медійники, священники та зірки, які, на думку руху, шкодять державному суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України були притягнуті до відповідальності та не були обрані до парламенту чи органів місцевого самоврядування. Станом на 8 лютого 2024 року туди занесено 1396 осіб. 

Список матеріалів
Російські змі поширювали статтю / скриншот

Зрадники України та їх розповіді

Одна з перших частин у статті — фрагмент про чоловіка, засудженого на 12 років з татуюванням “Орк” на лобі. Ім’я зрадника невідомо. Журналісти описували, що арештованому співкамерники набили принизливе слово, яким характеризують солдат російської армії. Без конкретики хто це міг бути, але пропагандисти одразу підкреслили, що це насильницькі дії та тортури в українських тюрмах. 

Колаборант
Засуджений колаборант з татуюванням “Орк” на лобі / фото Міша Фрідман The Guardian

Наступна історія — розповідь Анюти Голомб, яка потрапила до колонії разом зі своїм чоловіком та маленькою дитиною. Пропагандисти ніяк не деталізували, що саме розповіла жінка журналістам та за що потрапила родина за ґрати. А написали тільки те, що її посадили з 2-річним малям і тепер вона “з жахом чекає”, коли дитині виповниться 3 роки, після чого її заберуть.

Видання описує обставини наступним чином: у грудні 2022 року жінку арештували — у її телефоні знайшли карти із позначками позицій українських військ, які відправлялись на російський номер у месенджері Telegram. Її чоловік вже відсидів 5 років за співпрацю з “днр”, однак і він відправляв фотографії “дівчині у Донецьк”, яку українська влада пов’язала з російською агентурою. Чоловік дав свідчення проти всієї родини.

Жінка отримала 15 років вироку та попросила про обмін до росії, щоб російська влада могла видати українських військовополонених. Тут росЗМІ намагались підкреслити, що українській владі байдуже кого саджати: чоловіка чи жінку, батька чи матір з немовлям, здорового чи інваліда – на думку пропагандистів, Україна у тюрми кидають всіх “незручних”. 

Колаборантка
Анюта Голомб з дитиною / фото Міша Фрідман The Guardian

Наступну історію, яку згадують пропагандисти — історія 34-річного вчителя географії та фізики зі Слов’янська Констянтина Ваніна. Він через лінію фронту намагався потрапити до друзів в окупований Крим, у якому, на думку чоловіка, життя “більш стабільне та спокійне”. Видання зазначає, що чоловік не працював з росіянами й визнав провину під тиском.

Нагадаємо, що під час дії воєнного стану в Україні військовозобов’язані чоловіки віком від 18 до 60 не можуть виїхати за кордон, у тому числі потрапити на окуповану територію. Можуть виїхати за межі державі тільки ті військовозобов’язані, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Колаборант
Констянтин Ванін / фото Міша Фрідман The Guardian

Останнього, кого згадали росіяни у своїх повідомленнях — 57-річного бахмутянина Юрія Цибульского, який через свою проросійську позицію вирішив співпрацювати з росіянами та отримав 13 років вироку. Загарбникам винести історію про Юрія можна вважати цілком логічно, як ніби показник підтримки серед українців росії. Вони постійно розповідають у своїх медіа, що українське населення насправді завжди підтримувало росію та тільки так званий київський режим та його “авторитаризм” заважав громадянам вільно висловлювати свою думку. 

“Мене батьки виховували на боротьбі з фашизмом, а тут фашизм”, — сказав Цибульський журналістам The Guardian.

Колаборант
Юрій Цибульский / фото Міша Фрідман The Guardian

Були, на наш погляд, історії, які росіянам було невигідно згадати. Що далі описують журналісти — справжнє ставлення до колаборантів з боку окупаційної влади та чому гасло росіян “своих не бросаем” — це лише пропагандистське кліше. 

Як, наприклад, історія Оксани Кузьміч з Новоолександрівки Херсонської області, яка розвіює міф про велику підтримку “помічників” росії на окупованих територіях. 47-річна жінка була арештована через тиждень після проведення псевдореферендуму на окупованій частині Херсонської області восени 2022 року. Вона з метою отримати гроші погодилась розносити урну для бюлетенів. Попри це, родичі жінки воюють у лавах ЗСУ.

Коли окупаційне керівництво області втекло з Херсону, колаборантів “нижчого” рангу загарбники вирішили не забирати з собою в інші тимчасово окуповані міста. На це і звернули увагу британські журналісти, натомість росіяни продовжують війну під гаслом: “Своих не бросаем”. Демонструвати зворотній бік росіянам не вигідно, тому і в повідомленнях не згадується історія Кузьміч. 

Колаборантка
Оксана Кузьміч / фото Міша Фрідман The Guardian

Вищенаведену історію доповнює розповідь жінки з Києва, яка переписувалась з представником федеральної служби безпеки росії (фсб), зі слів журналістів, отримала 8 років через незаконне поширення інформації під час воєнного стану. Росіянин під виглядом представника фсб намагався вмовити жінку фотографувати об’єкти, які потрібні були окупантам, на що та відмовлялась. З тих слів, які наводять журналісти, про ставлення жінки до війни та прихильність до росії, можемо лише припустити. 

Ми не маємо співчувати колаборантам

Що сьогодні вважається за колабораціонізм? Колабораціонізм має різний прояв: хтось їде на відкриту співпрацю з ворогом та очолює адміністративні посади в окупаційних органах влади, хтось приєднується до лав бойовиків та воює проти власної держави, а в тилу люди намагаються допомагати ворожим силам інформаційно та здають міста дислокації сил оборони, або націлюють на цивільну інфраструктуру. Об’єднує ці дії те, що вони направлені проти держави, миру та життя людини. Ці люди свідомо їдуть на злочини під час війни. 

“Безкарність колаборантів призводить до того, що інші громадяни починають нехтувати законом та не боятись українських силовиків. Потрібно буде навести ракети на Слов’янськ — вони й будуть це робити, бо знають, що покарання не буде. Як би вони знали, що покарання неминуче, наприклад, сісти на 20 років, вони б може і задумувались: “А чи потрібно воно мені?…”, — військовий з Лиману Віталій Овчаренко розповів виданню 62.ua про недоліки системи покарання колаборантів. 

Генеральний прокурор України Андрій Костін на щорічній нараді з керівниками обласних прокуратур та підрозділів Офісу Генпрокурора зазначив, що у 2023 році було засуджено 400 зрадників, колаборантів та навідників, 7 з них отримали довічне. 

Зрадниця у міськраді Донеччини
Затримання російської агентки на Донеччині / фото СБУ

Щодо покарання є стаття про колабораціонізм. Вона прописана у Кримінальному кодексі України (КК). Зазначимо, що згідно з частиною п’ятої статті 49 КК України злочини проти основ національної безпеки України, передбачені статтями 109-114², катування, передбаченого частиною третьою статті 127 та злочини проти миру та безпеки людства, передбачені статтями 437-439 та частиною першою статті 442 КК України передбачають кримінальну відповідальність, у тому числі позбавлення волі. У випадку здійснення цих злочинів, правопорушник не звільняється від кримінальної відповідальності через закінчення строків давності. 

У статті The Guardian наводять цитату секретаря Ради безпеки та оборони Олексія Данілова, який зауважив, що кожен випадок має обговорюватись окремо. Він наголосив, що якщо росія буде зацікавлена обміняти цих людей на викрадених українців з окупації, які перебувають у в’язницях на території рф. Однак, як зазначив посадовець, такого інтересу з боку росії немає. 

“Своих не бросаем” — гасло, під яким російська армія пішла “звільняти” російськомовне населення від надуманих українських нацистів. Проросійськи налаштовані українці демонструють лояльність до армії рф, однак коли ті потрапляють за ґрати та просять про обмін, росіяни не поспішають їх забирати до себе. Це стосується усіх: як з півдня та сходу України, так і з центральних та західних областей.

Росіяни також зривають обміни полоненими, як, наприклад, в день збиття Іл-76 мав відбутися обмін, але за інформацією Головного управління розвідки ворожа сторона відмовилась і звинуватила в цьому Україну. Не повернулись вчасно не тільки українські, а й російські полонені. Тому пропагандистські кліше на кшталт “захисту та звільнення братнього народу” є фіктивними. Люди, які вчинили злочин проти держави та відбувають покарання, залишаються віч-на-віч зі своїми проблемами. 

Як виживають українські полонені

На жаль, залишається дуже багато наших громадян в російському полоні, здебільшого це військові. Омбудсман Дмитро Лубінець на міжнародній конференції з прав людини “Свобода або страх” наприкінці 2023 року розповів, що лише цивільних у російському полоні перебуває понад 28 тисяч осіб, про їх стан та місце перебування інформації немає. Але відомо, що після повернення додому українці перебувають у важкому психологічному та фізичному стані через неналежне ставлення з боку загарбників.

“Найбільша, офіційно зафіксована втрата ваги людини за 5 місяців російського полону — 77 кілограмів”, — підкреслив омбудсман.

Влада на окупованих територіях під керівництвом кремля намагаються не допускати міжнародні організації до місць перебування полонених українців. Представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко у коментарі Суспільному зазначив, що 90% полонених зазнають катувань, рідні не мають з ними контакту та тотальний інфовакуум — постійна антиукраїнська пропаганда та відсутність альтернативних джерел інформації. Катування, відсутність нормального харчування, постійні знущання та ненадання належної медичної допомоги — це порушення Женевських конвенцій, на чому наголошує Яценко.

“Треба розуміти, що негуманне ставлення до військовополонених — це державна російська політика. Про це прямо йшлося у звіті міжнародних організацій, які досліджували цю тему. Росія традиційно як країна недемократична має традиції дуже негуманного ставлення — як до власних кримінальних ув’язнених, так і жодних поблажок не роблять українським військовополоненим”, — підкреслює Петро Яценко.

Українські захисники
Повернення українців із полону 8 лютого / фото Андрій Єрмак

Пропагандистам невигідно демонструвати зворотний бік, а саме їх власне ставлення до “братнього народу”. Їм байдуже на проблеми українців, як і на проросійськи налаштованих, які потрапили за ґрати за злочин проти своєї держави, а тим більше на тих, кого викрали росіяни та відправили у в’язницю на території рф.

Постановочні відео де українські полонені нібито дзвонять рідним, робляться здебільшого заради пропагандистської картинки, щоб продемонструвати усім наче гуманне ставлення. А насправді у неволі “руській мір” — постійні катування та знущання, які неспівставні з умовами для російських полонених, які отримують все: медицину, харчування, роботу, гроші та цивільне ставлення, коли українці після тортур повертаються у жахливому стані.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

РосЗМІ поширюють інформацію про втрати ЗСУ в Авдіївці: що не так

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 12:25, 23 Лютого 2024
Артилеристи ЗСУ
ЗСУ стріляють по росіянам біля Авдіївки / фото NYT

Російські пропагандистські медіа поширили коментар користувача Facebook, автором якого є нібито народний депутат Верховної Ради (ВР) Петро Дербаль. Коментар був про події навколо Авдіївки та катастрофічної ситуації у війську, росЗМІ звернули увагу на кількість начебто загиблих та полонених — 850 військовослужбовців. Ніяких доказів чи підтверджень цим словам автор допису не надає, а лише “констатує факт”.

Допис у соцмережі
Неправдивий допис пропагандистів / скриншот

Втрати ЗСУ під Авдіївкою

Інформація, яку поширили росіяни є неправдивою. По-перше, Петро Дербаль не є народним депутатом. Про те, що його ім’я використали пропагандисти, він сам і спростував на своїй Facebook-сторінці. На офіційному сайті ВР України також немає жодних відомостей, що Петро Дербаль є, або був колись депутатом. Взагалі детальної інформації про нього знайти у відкритому доступі не вдалось.

Допис у соцмережі
Сам “депутат” спростовує російську пропаганду / скриншот

Щодо цифр, які навів Дербаль у своєму дописі, який використали росіяни. Про те, що могло бути 800-1000 людей загиблими та полоненими, зазначали журналісти The New York Times (NYT) у статті під назвою “Сотні українських військових боялися потрапити в полон або пропасти безвісти під час хаотичного відступу”. Автори не зазначають, що цифра в діапазоні 850-1000 людей є точною, вони лише посилають на слова двох українських військових, які нібито знають все про вихід з міста.

Заголовок статті
NYT випустило статтю про події в Авдіївці / скриншот

“Оцінки кількості українців, які потрапили в полон або зникли безвісти, різняться, і точний підрахунок може бути неможливим доти, доки Україна не зміцнить нові оборонні лінії за межами міста. Але двоє солдатів, які знають про відступ українських військ, вважають, що в полон потрапили або зникли безвісти від 850 до 1000 солдатів. Західні офіційні особи заявили, що ця цифра здається точною”, — пишуть журналісти NYT. 

Втрати українського війська є державною таємницею

Дмитро Лиховій, начальник відділу зв’язків з громадськістю оперативно-стратегічного угрупування військ “Таврія” в етері “Радіо Свободи” спростував цю інформацію. Він підкреслив, що наразі українська сторона досі не назвала кількість військовослужбовців, які потрапили в полон або зникли безвісти під час виходу з Авдіївки, бо триває верифікація даних. 

Є дані, які близькі до конкретних, але поки що ми їх не називаємо, тому що ще не завершено всю верифікацію. Деякі військовослужбовці виходять на наш, дехто — по окремих позиціях, зокрема, по позиції “Зеніт”, там теж триває верифікація. Ми не можемо сказати конкретну цифру, щоб не потрапити в полон того, що нас звинуватять у дезінформації. Говорити правду трохи складніше, її треба перевіряти, ніж вкидувати фейки,

зауважив // Дмитро Лиховій

Нагадаємо, що під час воєнний стану, втрати в українському війську є державною таємницею. Тому наразі сказати про точну кількість втрат українського війська не можна, поки не надійде інформація від офіційних джерел. 

Ситуація навколо Авдіївки та подальший відхід українського війська стала болючою для українців. Нагадаємо, росія захопила Авдіївку 17 лютого 2024 року. Авдіївка на карті бойових дій позначена як окупована територія. Генеральний штаб ЗСУ повідомив про 47 тисяч втрат особового складу з початку штурму міста зс рф 10 жовтня 2023 року. Тільки 3-тя окрема штурмова бригада повідомила, що бійці змогли ліквідувати 1500 окупантів та понад 3500 пораненими. 

Подібні поширення дезінформаційних повідомлень направлені на те, щоб розколоти суспільство зсередини та посіяти сумнів в намірах нового Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. Закликаємо всю суперечливу інформацію перевіряти виключно в офіційних джерел влади, війська, підрозділів тощо.

Нагадаємо, раніше політолог Віталій Бала поширив на своїй сторінці у Facebook інформацію, що під Авдіївкою загинуло 108 бійців ЗСУ, які їхали автобусом із бойових позицій до своїх рідних на новорічні свята. Журналіст видання Бахмут IN.UA Данило Вінниченко пояснив, чому ця інформація є безпідставною.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Крим нє бутєрброд” та курорти Луганська”: як російський опозиціонер навальний просував антиукраїнські тези

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 15:00, 21 Лютого 2024
Навальний і Крим
Ілюстрація Бахмут IN.UA

16 лютого 2024 року помер російський так званий опозиційний блогер олексій навальний. Про його смерть повідомила російська служба виконання покарань. Блогер перебував у колонії в селищі Харп, що розташоване за полярним колом у росії. Смерть навального викликала великий суспільний резонанс. Майже миттєво росіяни почали збирати акції протесту по усьому світу. Мітинги збирали в містах Німеччини, Нідерландів, Італії, Франції, Іспанії, Бельгії, Вірменії, Грузії тощо. Протести в росії силовики намагались заважати вшанувати пам’ять та покласти квіти біля пам’ятників жертвам політичних репресій. В Україні жодної подібної акції нібито вшанування пам’яті померлого опозиціонера не було. Зокрема українцям навальний запам’ятався своїми крилатими виразами про Україну, які викликали обурення серед громадян.

У цьому матеріалі ми розглянемо детально ставлення навального до України та як його тези підігравали загарбницькій політиці кремля.

Навальний та бутерброд з ковбасою

Ще напочатку окупації України у 2014 році навальний, який тоді знаходився під домашнім арештом, вирішив висловитися в соціальній мережі LiveJournal щодо його ставлення до тодішньої ситуації навколо Криму. Стаття вийшла під назвою “Розгорнута позиція щодо України та Криму”. У статті він сам собі поставив питання: “а як ти вважаєш, чи справедливо те, що Крим належить Україні?”.

“Ну, звісно, ні. Те, що Крим випадково “дістався” Україні — це неправильно, несправедливо і прикро будь-якому нормальному жителю рф. Крим було передано незаконним волюнтаристським рішенням самодура хрущова. Відповідальність за це лежить на кпрс і всіх цих безглуздих політбюро, про що добре б пам’ятати комуністам, які раптом такими войовничими стали. Необхідність ще й платити “оренду” за базу Чорноморського флоту взагалі бісить”, — поділився думками навальний у своєму блозі. 

В етері російського ЗМІ ехо москви, на питання олексія венедіктова, тодішнього головного редактора, якщо опозиціонер стане президентом, чи поверне він Крим Україні, його подальша відповідь стала крилатим виразом — “Крим — не бутерброд”. 

венедіктов: Якщо ви станете президентом, ви спробуєте повернути Крим Україні?

навальний: Крим — це що, бутерброд з ковбасою, щоб його туди-сюди повертати?

венедіктов: Виходить, що так.

навальний: Ось я не вважаю… 

Пізніше опозиційний блогер постійно виправдовувався, що це “була невдала метафора” і що захоплення Криму було порушенням міжнародних домовленостей. Але попри уточнення, він вважав, що Крим начебто у найближчій перспективі має залишитись частиною росії. 

Українцям я сильно раджу не обманювати теж себе: він (Крим) залишиться частиною росії й більше ніколи, в найближчому майбутньому, не стане частиною України,

заявив опозиційний блогер // у 2014 році

Натомість як альтернативний варіант розв’язувати питання з Кримом, навальний пропонував провести повторний референдум, де б всі сторони: росіяни, українці, кримські татари могли б тривалий час та безперешкодно агітувати, однак і тут він зазначив, що Україна, у будь-якому випадку, не визнала б результати цих “виборів”.

У подальші роки думка навального щодо Криму, який начебто є частиною росії, не змінилася. Він та його команда з так званого “фонду по боротьбі з корупцією”, який опозиціонер заснував у 2011 році, в інфографіці неодноразово демонстрували карти росії разом з окупованим півостровом. 

Штаби навального
На інфографіці карта рф представлена з Кримом / скриншот

Не тільки щодо Криму висловлювався блогер. Переписуючись на своїй сторінці у соціальній мережі Х (Twitter) він відповідав в саркастичній манері іншому опозиціонеру леоніду волкову щодо перебігу подій на Донбасі.

Допис Навального
Навальний глузує у коментарях / скриншот 

Остаточно навальний “визнав” Крим анексованою територією України перебуваючи за ґратами, через рік після повномасштабного вторгнення. Про те, що Крим та окуповані території України росія має повернути, йшлося в так званих “15 пунктах громадянина росії, який бажає блага своїй країні” — програмі політика, яку опублікували 20 лютого 2023 року. 

“Які кордони в України? Такі ж, як і в росії, — міжнародно визнані, визначені у 1991 році. Ми, росія, їх теж тоді визнали. Ці кордони росія має визнавати й зараз. Тут нема чого обговорювати. Майже всі кордони у світі випадкові й викликають чиюсь незадоволеність. Але воювати за їх зміну у XXI столітті не можна. Інакше світ порине в хаос”, — заявив олексій навальний. 

Смерть навального обговорюють у всьому світі

Коли стало відомо про смерть навального світові видання винесли цю новину на перший план. The New York Times, Bloomberg, The Guardian, Financial Times та інші світові ЗМІ написали про “вбивство путіним” російського опозиціонера. 

Допис у соцмережі
Світові ЗМІ висвітлювали смерть навального / скриншот

Росіяни та небайдужі до опозиційного блогера громадяни інших країн почали збиратись з протестами в європейських містах, у США, Австралії, Таїланді, і в тому числі у росії, щоб покласти квіти та вшанувати пам’ять. Однак в росії силовики намагались придушити будь-які протестні настрої: багатьох почали арештовувати, до пам’ятників жертвам політичних репресій не допускали громадян, або записували їх персональні дані, силові структури постійно патрулювали міста. 

На смерть навального відреагували деякі лідери держав. На своїх особистих сторінках в соціальній мережі Х (Twitter) слова співчуття висловили Едгарс Рінкевичс, президент Латвії та Дональд Туск, прем’єр-міністр Польщі. 

Допис у соцмережі
Президент Латвії висловив співчуття / скриншот
Допис у соцмережі
Прем’єр-міністр Польщі про смерть навального / скриншот 

Володимир Зеленський, Джозеф Байден, Олаф Шольц, Емануель Макрон, Гітанас Науседа та інші світові лідери також висловились з приводу смерті опозиціонера. Кожен з них наголосив, що путіну байдуже, кого вбивати, йому все одно на свій народ.

“Путін завжди вбиває. Він сам по собі і є війна. Він не зупиниться і його можна тільки зупинити. Усім разом, спільно. Як стало відомо, в російській в’язниці загинув олексій навальний. Очевидно, що його вбив путін. Як і тисячі інших змучених одними й тими самими руками. путіну байдуже, кому доведеться померти, аби зберегти свої позиції. І саме тому в нього не повинно залишитися нічого, він має все програти. Усе втратити й за все відповісти”, — Зеленський на пресконференції з Олафом Шольцем, канцлером Німеччини.

Зазначимо, що це паралельно відбувалось у той день, коли ЗСУ ще знаходились в Авдіївці та перебували в одній з найгарячіших стадій з початку штурму міста: КАБами росіяни намагались знищити українських військових на Авдіївському коксохімічному заводі, зокрема бійців 3-ї окремої штурмової бригади. У той момент вже почали виводити українських захисників з напівоточенного міста. Однак на цей військовий злочин рф тоді не сильно звертали уваги в міжнародній спільноті. Авдіївка сьогодні зруйнована росіянами вщент. 

Росіянам з фбк було завжди байдуже на окупацію інших країн

Примітка. Фонд боротьби з корупцією (фбк) — єдина в росії некомерційна організація, яка займається розслідуванням, розкриттям і припиненням корупційних правопорушень у вищих органах влади. Фонд заснований олексієм навальним. 

Проаналізувавши інформаційну діяльність цієї організації, гасла якого “путін — вор!” та “єдіная росія — партія жуліков та воров”, навіть під час повномасштабного вторгнення співробітники фонду випускають антикорупційні “розслідування” щодо розкрадання грошей в оборонному секторі рф. 

Зокрема одне з найпопулярніших відео на їх Youtube-каналі у 2023 році вийшло під назвою “Закордоне життя головного ракетобудівника росії”, де розповідали про розкішне життя голови корпорації “Тактичне ракетне озброєння” боріса обносова. Цей матеріал вийшов 10 травня 2023 року, коли зс рф вже більше ніж пів року намагались знищити ракетами українську критичну інфраструктуру. 

Тут представники фбк розповідали про розкрадання російських держкоштів. Решта інших матеріалів за 2022 та 2023 рік виходили про “збагачення” російських топ-чиновників та військових злочинців. Подолання корупції в росії — ідея багатьох російських лібералів, у тому числі членів фбк, щоб побудувати “прекрасну росію майбутнього”, де начебто не буде путіна та його влади. 

Але нам не вдалось виявити жодного матеріалу з 2014 року, у якому б співробітники фбк висловлювались щодо того, що росія розв’язує війни і є країною-агресоркою. Навпаки, члени команди підтримували різанину в Чечні, яка у підсумку тривала понад 12 років: Перша чеченська війна — у період з 1994 по 1996 роки, та Друга чеченська війна — у період з 1999 по 2009 рік. У 2008 році навальний закликав бомбити “гризунів”, тобто, грузинів. Нагадаємо, в ніч з 7 на 8 серпня 2008 року зс рф вторглися та окупували 20% території Грузії, створивши там маріонеткові держави абхазія та південна осетія. Ці буцімто країни не визнані міжнародним співтовариством та на сьогодні є окупованою територією. 

Мультфільм
Діти в окупованому Світлодарську дивляться мультфільм до дня народження диктатора рф / фото з соцмереж

Тому те, що всі роки правління путіна був високий рівень корупції не дозволив йому сьогодні вести більш масштабну та потужну війну у світі. На цьому в своєму відео наголосив Youtube-блогер Олександр Нотевський: 

“Путін з першого дня свого президентства влаштував геноцид чеченців, потім незаконно вторгся до Грузії, далі — окупував українські території. 20 років підтримував диктаторів та терористів по всьому світу, влаштовував гібридні та справжні війни… Да плювати, що він вор! Слава Богу, що він — вор! Інакше всі його агресії були б в 100 разів ефективнішими. Він (путін) — воєнний злочинець і агресор. І саме це потрібно було говорити кожного божого дня з 2000 року, якщо ви — реальна, демократична опозиція”. 

За своє життя навальний зміг отримати оскар, потрапити у тюрму. На останньому фото навальний був в нормальному стані. Помер він сам, чи це було вбивство, ми оцінити не можемо. Станом на 20 лютого 2024 року протести та акції вшанування пам’яті навального по всьому світу продовжується. Подібні заходи заплющують очі міжнародної спільноти на справжні злочини росіян — знищення українських міст, вбивство полонених на позиції “Зеніт” в Авдіївці, окупація земель чужої країни.

На жаль, ця інформація проходить скрізь. Натомість росіяни за кордоном намагаються звернути увагу на смерть шовініста та ксенофоба, який підігрував агресору всі роки війн. Зрозуміти, що росія — держава-агресорка та займалась окупацією чужих територій, навальному вдалось тільки за ґратами, незадовго до своєї смерті. Завершимо цей матеріал словами шеф-редакторки Детектор медіа Наталії Лигачової. 

“Він був ворогом путіна. І не був другом України”, — зазначила Лигачова.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Артилеристи ЗСУ

РосЗМІ поширюють інформацію про втрати ЗСУ в Авдіївці: що не так

Російські пропагандистські медіа поширили коментар користувача Facebook, автором якого є нібито народний депутат Верховної Ради (ВР) Петро Дербаль. Коментар був про події навколо Авдіївки та […]

Навальний і Крим

“Крим нє бутєрброд” та курорти Луганська”: як російський опозиціонер навальний просував антиукраїнські тези

16 лютого 2024 року помер російський так званий опозиційний блогер олексій навальний. Про його смерть повідомила російська служба виконання покарань. Блогер перебував у колонії в […]

Допомога Силам оборони

Ліжка з дитбудинку на фронт: росЗМІ поширили неправду про допомогу ЗСУ

Проросійські Telegram-канали поширили інформацію, що Микола Конопелько, депутат Київської міської ради разом з гуманітарною допомогою передав ліжка нібито вихованців Дарницького дитячого будинку на користь ЗСУ. […]

Фейкові повідомлення від Ощадбанку

Ощадбанк почав блокувати картки за неявку до ТЦК: чому це фейк

Проросійські Telegram-канали поширюють фото, що Ощадбанк розсилає SMS-повідомлення, де нібито почав блокувати банківські картки тих, хто не явився до Територіального центру комплектування (ТЦК). Єдиний шлях […]

Пакети атб

АТБ впроваджує подвійні цінники в рублях та гривнях: чи правда це

На проросійських Telegram-каналах поширюється відео, що в Херсоні в супермаркеті АТБ на стікерах ціна друкується не тільки в гривнях, але і в рублях. Пропагандисти підкреслюють, […]