Монолог про Бахмут: волонтерка Вікторія Хамаза про ціну Свободи

Семаковська Тетяна 17:54, 13 Лютого 2023

Screenshot 447 05d66Українська журналістка Вікторія Хамаза від початку війни стала волонтеркою. Вона збирає пожертвування, закуповує все необхідне для військовослужбовців ЗСУ та відвозить у найгарячіші точки на фронті. Вікторія постійно їздить до Бахмута. Видання «Дзеркало» записало монолог Хамази про те, що відбувається в місті, за яке останні місяці йдуть запеклі бої.

Як одні захисники та жителі там гинуть, а інші намагаються вижити, вистояти перед атаками росіян та не пустити їх у місто, коротко з монологу в нашому матеріалі. 

«Бахмут був надзвичайно красивим містом. Був такий живий-живий!»

До боїв Бахмут був дуже гарним містом. Неймовірно красивим. Я живу в Черкасах, це центр України, і начебто, в нас дуже доглянуте місто. Але коли я вперше приїхала до Бахмута, пам’ятаю, було дуже багато квітів, гарна архітектура, так затишно. Він був живий-живий! Навколо – алеї, люди. Пам’ятаю, вже коли ситуація загострилася і туди теж прилітало, під час повітряної тривоги на їхній головній алеї, де літак, комунальники обробляли троянди. До останнього люди трималися, підтримували цей затишок.

«Тато, мама, син та дочка помирали під завалами. Їх не дістали досі»

Він прострілюється з усіх боків. Його знищують, просто знищують. «Гради», артилерія, «касети», міномети працюють, ЗПГ, АГС (радянський протитанковий та автоматичний гранатомети. – Прим. ред.). По околицях танки стріляють, там, де електростанція, просто бомби скидали, авіація потужно працювала. Максимально усі рознесли.

173952 1 large fb9e4

Бахмут. Фото: Генштаб

Зараз у місті немає вже, може, жодної вцілілої будівлі. Щоразу приїжджаємо, і щось змінюється. Коли прилітає, це так швидко відбувається, що не встигаєш злякатися. Такий глухий звук, а потім просто багато пилу, і ти намагаєшся почути десь хто. 

Але найстрашніше не те, що тебе може вбити. Страшніше, якщо засипле, і тебе ніхто не дістане звідти. Так в одному будинку засипало цілу родину, а рятувальників туди просто не пускали: їх жорстко обстрілювали, та й лишилося їх у Бахмуті мало, потрібна була спеціальна техніка. І тато, мама, син та дочка лежали там під завалами та вмирали. Їх не дістали й досі.

«У півметровій землянці, можна сказати – могилі, снайпера протримали три тижні»

Військові у самому Бахмуті живуть з більшого у підвалах (якщо вони не завалені, звичайно). Підвали бувають різні. У більш-менш обжитих чи з відносним ремонтом ще нормально. Хлопці там ставили вночі буржуйки, бо дуже холодно, але з ними важко спати: дим розходиться по всьому підвалу, ріже очі, на ранок ти дихаєш тільки їм. Від цього всі страшенно кашляють. Але у деяких підвалах взагалі стояла вода.

Screenshot 448 66f80

Цвинтар нош. Фото: Вікторія Хамаза

 

Бійці кидали на підлогу килими з людських квартир, стелили на них каремати, спальники та спали за таких умов. Навколо вологість, грибок, нічого не встигає просохнути – багато хто заробив собі запалення легень або туберкульоз.

А в окопах, особливо на лінії зіткнення взагалі страшна ситуація. Коли були дощі, хлопці стояли по коліна, до пояса у воді – деякі окопи настільки затопило. У морози там, де зовсім гарячі позиції, вони навіть не можуть маленькі буржуєчки запалити, щоб погрітися або заварити чай, розігріти їжу, бо йде дим – і їх відразу криють, криють і криють.

Тому там працюють із обмороженими пальцями, руками, ногами. 

«Нині Бахмут пахне боротьбою. Заїжджаєш у сильно зруйновані райони – і там просто трупний запах».

Такий страшний, його ні з чим не переплутаєш. Взагалі, в Бахмуті на узбіччях – купи сміття, викидати його нікуди, і коли все перемішується з людськими тілами, що розкладаються, стоїть страшний сморід.

Зараз зима, все замерзло, а от тільки почне танути – буде екологічна катастрофа. Вже зараз, як теплішає, тіла розкладаються, всі ці рештки йдуть у землю. Тому на околицях у людей у приватному секторі у криницях вода вже непридатна для пиття.

Але трупи валяються і серед полів, і на позиціях. Як розповідають хлопці, коли триває бій – це дуже страшна картина.

Росіяни взагалі не забирають своїх поранених та «двохсотих». Навіть, якщо вони вже відбили позицію, не вивозять їх. Або скидають у купу або залишають просто так. А тіла там бувають і розірвані. Якщо працювала техніка великого калібру – лежать рештки без нутрощів, ноги, руки, голови відірвані. Буває – просто валяється голова у касці.

Але наші бійці та вивіз «двохсотих» – це щось неймовірне! Вони примотують чоловіків до капота, прив’язують до себе і так виносять, по одному перетягують. Що завгодно вигадують, щоб забрати своїх із поля бою. Іноді гинуть самі.

327761425 539335518178304 3826655579205900657 n 93a6f

Ціна свободи. Фото: Вікторія Хамаза

Кілька місяців тому наші домовилися з ворогом забрати тіла, Росія дала зелений коридор, всі узгодили на рівні керівництва. Десять наших бійців пішли забирати своїх, а росіяни просто розстріляли їх біля тих трупів.

Дуже часто хлопці привозять поранених до медиків – хтось уже вмирає. З бійця знімають форму, а за броником – дитячий лист у файлику. Так часто буває. При тому, що багато хто ще не має своїх дітей. У таких це просто лист якогось школяра. Була історія, коли військовий загинув, а у нього такий лист за броником лежав ще з 2014-го – весь цей час він його біля серця носив.

Все це дуже боляче, бо знаєш, що десь там сім’я, в якої руйнується світ. Коли бачиш форму, залатану вручну, розумієш, що шила мама, чи дружина, чи сестра. Це з такою ніжністю робилося, а людини вже нема. І близькі можуть ще й не знати про це.

«Не встигаєш одного оглянути – ще трьох привезли. Іноді за день 70 поранених, а буває – взагалі півтисячі»

Screenshot 450 9cfe0

“Мої руки досі в крові невідомого мені військового. Живий. Тут так багато контрастів для одного людського серця. Але, попри весь біль і морок, віра та світло – перемагають. Бахмут бореться, дихає”, – підпис до фото.

Наші медики у Бахмуті інтенсивність боїв описували за надходженням поранених: іноді за день 70 людей, і навіть тоді лікарі зашивались, бо не встигаєш оглянути одного – ще трьох привезли. Такий конвеєр. А буває, за день – взагалі півтисячі. На ту саму групу лікарів. 

Лікарі там – взагалі супергерої, роблять неймовірні речі! Їм привозили важких бійців, без кінцівок, а вони їх збирали, стабілізували та передавали далі на евакуацію. Коли в місті ще був госпіталь, але світла, генераторів уже не було, – оперували бійця просто на лобових ліхтариках! Як кажуть вони самі, буває за добу викурюють одну сигарету. Поїсти, попити, сходити в туалет часу зовсім немає – просто міняють рукавички, стерилізують руки та не відходять від столу. Можуть стояти і по 20 годин в операційній.

Наразі госпіталю у Бахмуті немає – є стабілізаційні пункти, на кожному по кілька лікарів. Їх поділяють, щоб, якщо раптом у якийсь із пунктів ворог потрапить, не втратити одразу всю бригаду медиків. Ще працюють медбатальйони, але вони також більше не дислокуються в місті. Там, де вони знаходяться, – постійний запах металу, спирту, гуми та рукавичок.

327220543 1377071803105861 6297846891043202091 n 62f19

Вікторія Хамаза біля тіла загиблого. Фото: Вікторія Хамаза

Чи думають хлопці, що можуть стати наступними у цьому конвеєрі смерті? Так, вони говорять про це. Говорять по-різному. Буває ті, хто довго без ротації, ти дивишся йому в очі, а вони вицвілі, як у риби, погляд крізь тебе. Скільки ці люди натерпілися і скільки втратили за цей час, що вже просто як роботи, не включаються ні на що?

Влітку було страшно, коли до шпиталю привезли кількох бійців з позиції, посадили їх акуратно під стіночку, бо все заповнено. Лікарі були зайняті важчими, а ми поки що надавали допомогу їм. Там мужички – років по 50, одному, може, близько 30. У всіх обличчя – у крові, у роті – земля. Вичищаєш цей рот від землі, починаєш давати воду цьому бійцю, а він починає плакати, як дитина. Знаєте, настільки щиро, по-дитячому, просто навзрид: «А там же хлопці ще залишилися!» І ти розумієш, що їх вивезли, а хтось із побратимів уже все. І вони це розуміють.

«Коли зовсім був голод, тварини билися за кров поранених»

Ну і ще в Бахмуті страшна картина з кинутими тваринами, що залишилися. Нині їх уже менше: дуже багато померло від голоду чи вбито уламками, частину вивезли волонтери. Але все одно там лишаються коти, собаки, кози, корови. Коли приїжджаєш, просто зупиняєш машину – і вони до тебе збігаються. Сипиш їм корм, а в одного – лапа відірвана, у другого – вуха немає.

Screenshot 449 16610

Бахмутські будні. Фото: Вікторія Хамаза

У самому Бахмуті, коли ми їхали минулого разу, по узбіччям було дуже багато вбитих, замерзлих тварин – цуценята і кошенята, дорослі собаки і коти. На краю дороги лежали та вмирали корови, собаки їх їли.

А у тих, хто вижив, дуже багато контузій. І здебільшого всі вони намагаються прибитися до людей, особливо на позиції до бійців – вже адаптувалися та розуміють навіть жести. Багато хто живе біля госпіталю. Коли зовсім був голод, вони билися за кров поранених із нош та зрізаної з тіл форми. Вони просто билися, щоб злизати кров, бо їжі немає.

Текст: журналістка Вікторія Хамаза

Фото: Вікторія Хамаза

Читайте також: “Це помилка”: науковець про рішення прибрати історію з обов’язкових предметів для вступників у ВНЗ

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

«Коли побратими нас побачили, то були в шоці, думали ми загинули»: Історія з Бахмутського фронту

Семаковська Тетяна 12:56, 16 Червня 2023

Благодійний Фонд «Взаємодопомога», який допомагає українській армії нещодавно почав новий проєкт, у якому військові розповідають свої історії з фронтових буднів. Один із бійців Фідель, який боронить Бахмутський напрямок розповів, як його з побратимом після важкого бою вважали мертвим, але дивом Фіделю вдалося вийти з оточення росіян. 

Нижче наводимо оригінальний текст БФ «Взаємодопомога»

Доходимо до гаража, виринаємо з гаража – бац, а тут русак стоїть

Якось серед білого дня у Бахмуті (а їхати по місту вдень – це взагалі повний капець і дурість) ми поїхали шукати нову нору. Нора – це перевалочний пункт, куди ти доїжджаєш машиною, а далі пішки. І потрібно було пересунути наші позиції вперед вулицею метрів на 50-70 (судячи по карті).

Нору ми знайшли. Їдемо на наші позиції і говоримо хлопцям: «Зараз ми підемо пересувати наші позиції». 

Я з побратимом пішли шукати позиції. Тактікульно так ідемо по дворах, по чагарниках, по всякому жестяку. Доходимо до гаража, виринаємо з гаража – бац, а тут русак стоїть. Він стояв на виході з погребу. Ми такі: «Здрастє, е*ать». Він – кілька кроків назад у погреб, і каже: «Здарова, мужики». Коротше, почали ми спілкуватися, вирішувати хто є хто.  Питаємо його звідки він сам (а він уже в нашій формі, у звичайній британці). 

Ну і питаємо: «Ти звідки?». А він такий: «А ви звідки?». І так далі. І все починає заходити у глухий кут. Бо він і в українській трохи шарить, і в російській добре.

У результаті, що він робить. Він каже: «Скажи першу букву свого номера жетону». А ми ж в українській армії жетон не носимо, носять тільки рускі, щоб документи з собою не брати.

Я такий думаю: «Ага, зараз я скажу».  Кажу йому: «Зараз, братан, почекай, я подивлюсь».

«Давай гранату»

Кажу побратиму: «Давай гранату». Він бере, видьоргує чеку і дає мені. Я в шоці, і таким відчайдушним голосом кажу: «Тепер іди – кидай». 

Я даю таку хорошу чергу в стіну погреба, русняк ховається. Побратим виходить з-за гаража, закидає першу гранату, вона вибухає, закидає другу – вона вибухає. Кидаємо ефку (а ефка фігачить дуже страшно). Він туди закидає ефку (каструлі аж повилітали з цього підвалу). Коротше, там була повна жесть. 

Але, що було погано, що поки ми спілкувались, то вони по рації передали, що зустріли нас і швидше за все, подумали, що ми або штурмова група, або якийсь спецназ. Відпрацювали. Відходимо назад на стару позицію, і по нас вже почав відкриватися вогонь. Русня вже була близько, капець.

І тут, нам приходить завдання переміститися просто в будинок навпроти, переміщаємося, а він – закритий. Починаємо вибивати двері. Дві людини залізли у цей будинок, щоб вибити двері зсередини, і починається мінометний обстріл. 

Ми різко застрибуємо в гараж, гараж в ямі і виходить так, що ми у ямі, а над нами була машина на домкраті. Сидимо ми в тому гаражі, будинок починає складатися взагалі в порох, гараж починає теж валитись. І тут мій побратим каже: «Давайте кожен по черзі вибігати». (ми порахували інтервал між прильотами – 30 секунд). 

Вам буде цікаво

І ось ми всі вибігали між прильотами

2773541 e1162

Бахмут після російського вторгнення. Фото: з відкритих джерел

Ми з побратимом побігли на стару нору. Нас вважали пропавшими безвісті, бо в нас не було ні рацій, ні зв‘язку. А ще один наш побратим побіг на нову нору. 

Ввечері я кажу товаришу: «Давай сходимо до того, хто на новій норі». Він каже: «Давай». Ми давай городами бігти туди, а той чувак починає по нас відкривати вогонь. Ми зрозуміли, що діло пахне жареним, і вирішили йти додому. Йшли близько 3 км пішки додому. 

Коли пацани нас побачили, вони офігіли, бо вже думали, що ми загинули. Бо там весь батальйон дивився відео, як ми бігаємо під мінометними обстрілами. За годину там прилетіло, ну мінімум 100 мін. Крили нас з усіх боків. Ми, походу,  вбили когось важливого. Бо потім ще дві доби квадрат цей обстрілювали безперестанку: вранці, вночі, вдень – обстріл не вщухав і просто зрівнювали із землею весь цей квадрат, де ми були.

Зрештою, у тому будинку, де були двоє, які двері вибивали – один зниклий безвісти, другий – дивом вижив і вночі прийшов без екіпірування, навіть без броніка, просто без нічого якось дійшов. 

І другий побратим, який був зі мною – він 400 (зниклий безвісті). Нас розділив міномет. Ми не змогли нормально об‘єднатися у групу. Вийшло, що нас розділило і в результаті його теж привалило і від досі 400….

Героям Слава! 

Як допомогти БФ?

Наразі команда має великий збір, друзі Благодійного Фонду — White Ghost Center захищать Україну на Донецькому напрямку, без відпочинку вони воюють по 16-18 годин на добу. Зараз бійцям необхідна глушилка ворожих дронів, тепловізорів, використовувати яку будуть в бою й у навчанні інших.

Центр буде викупати антидронову рушницю у взводу кулеметників 30 ОМБр, які затрофеїли її, відбивши у лютому українські позиції, а зараз продовжують тримати рубежі у самій сраці. На ці кошти взвод купить тепловізори, ПНБ та інше необхідне спорядження.

Тож, підтримуючи цей збір, ви підтримуєте одразу два підрозділи. 

Долучитися до збору за посиланням — https://send.monobank.ua/jar/2r6EbGkFJQ

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Ходила на прийом до Ющенка й годувала спортсменів в Бахмуті — спогади бахмутянки про місто в евакуації

Семаковська Тетяна 17:45, 29 Травня 2023

БАХМУТ 10 4 2a6a3Пані Олену Федоряку в Бахмуті знав чи не кожен, хто любив смачно поїсти. Її їдальня в свій час обслуговувала всіх місцевих зірок й політиків, які приїздили в Бахмут. Бахмутянка поділилася з редакцією теплими спогадами про рідне місто й улюблену роботу, перебуваючи в евакуації на Київщині.

Спогади про роботу їдальні в Бахмуті

Ми приймали на частування багато іноземців, які приїжджали в наш Бахмут. Були цілі делегації, знали й Президента. Багато працювали тоді. В свій час годували 12 шкіл та три професійно-технічні училища. Я до Ющенка їздила на прийом, вирішувати питання складні, й таке було. У нас же була працююча мережа велика, понад 100 точок, а працювало 780 людей там. Це кафе “Іменник”,  кафе “Руський чай”, кафе “Омлетна”, ресторан “Чумацький шлях” — дивовижний був заклад з українською кухнею. А “Гетьман”? Він наливав всім пива, великий з банкетними залами. Ці підприємства були чудові, дуже хороші…

За останні роки був побудований стадіон величезний, ми ж годували спортсменів наших бахмутських. Наша їдальня була оформлена в українському стилі, стіл від роздачі ломився, а я думаю: “Невже, це ми все приготували”? Ольга Галушко пельмені ліпила, просто надзвичайні пельмені були.

У нас в Бахмуті така команда була, що всі допомагали один одному. Все було закладено на довірі. Навіть, як ми щось нове готували, то все пробували разом. У нас й доставка була безкоштовна для пенсіонерів, які були учасниками війни. Їм було по 90 років, до останнього дня поки вони не виїхали з міста — я робила доставку..

Читайте також: Чи можливо відбудувати Бахмут після перемоги?

Наша їдальня була дуже красива, у нас були з дерева різні вироби, ікони. Чоловіка, який робив нам цю красу — його прямим влучанням вбило, кухаря нашого теж вбило…

Я колись була й депутатом, але тільки пару днів, не змогла більше бути на двох роботах, адже працювала директором громадського харчування, а в житті потрібно займатися своєю справою.

Пригадую, що вулиці нашого Бахмута були чисті, парки були, садочки працювали, там годували дітей. Дітей з інвалідністю безплатно годували. Працювали й бази відпочинку в місті. Я не відпочивала, в мене ж приватний сектор був, город. Часу було мало, але все дає свій результат: торти були найкращими, брали участь у конкурсах обласних. Я хочу сказати, що хто стукає — тому відкривають двері. Потрібно вірити в краще завжди.

Фото: “Бахмут. IN. UA”

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

«Коли побратими нас побачили, то були в шоці, думали ми загинули»: Історія з Бахмутського фронту

Благодійний Фонд «Взаємодопомога», який допомагає українській армії нещодавно почав новий проєкт, у якому військові розповідають свої історії з фронтових буднів. Один із бійців Фідель, який […]

БАХМУТ 10 4 2a6a3

Ходила на прийом до Ющенка й годувала спортсменів в Бахмуті — спогади бахмутянки про місто в евакуації

Пані Олену Федоряку в Бахмуті знав чи не кожен, хто любив смачно поїсти. Її їдальня в свій час обслуговувала всіх місцевих зірок й політиків, які […]

Інесса Мішеніна 1 dac37

Кожен, хто був просто знайомим, став рідним! — спогади бахмутянки про війну

Інесса Мішеніна — перукарка, яка ще в 23 роки відкрила в Бахмуті власний салон краси. З початком повномасштабної війни жінка евакуювалася до столиці, де продовжила […]

Микита Безмен

Хатинська різанина: міфи та факти від бахмутського історика Микити Безмена

Вчора 22 березня вшановували річницю Хатиньської трагедії, яка відбулася в невеличкому селі в Білорусі. 1943 року майже все населення села було розстріляно 118 батальйоном Шуцманшафту […]

332783849 1854923171530563 7984034612770871009 n 31f06

Бахмутяни, які перейшли на українську мову: історія громадської діячки Оксани Судак

Оксана Судак — відома громадська діячка, раніше жінка розмовляла російською, але в 2017 році вирішила говорити рідною українською.