Заборонена буква “ґ” й паліндроми: 10 цікавих фактів про українську мову

Семаковська Тетяна 10:40, 27 Жовтня 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

27 жовтня відзначаємо День Української писемності та мови, а ще пишемо Радіодиктант національної єдності. Неодноразово нашу мову намагалися знищити, але її вдалося зберегти.

Розповідаємо 10 важливих і незвичайних фактів про нашу мову.

Факт 1. Без “ґ” в алфавіті

Літера “Ґ” / Вікіпедія, ілюстрація Бахмут IN.UA

У 1933 році з українського алфавіту вилучили букву “ґ”. Це зробили з ідеологічних міркувань, бо тогочасна російська влада вважала, що, використовуючи літеру “ґ”, українці хочуть наблизитися до західного стилю мови й віддаляються від російської мови.

Максим Рильський і Павло Тичина безуспішно намагалися повернути “ґ” в абетку, але вдалося зробити це аж у 1990 році. Сьогодні ми послуговуємося буквою “ґ” у щоденному вжитку.

Факт 2. 130 заборон

Українську мову неодноразово намагалися заборонити росіяни. Вважається, що загалом таких спроб було понад 130. Найвідоміший із них — Валуєвський циркуляр. А задовго до того, в 1627 році, церква наказала спалити та заборонити книги українською.

Факт 3. “Чорнобаївка” лідирує

“Паляниця”, “Збройні Сили”, “Стугна”, “Козак”, “Зміїний” і  “Чорнобаївка” — це одні із найвживаніших слів української мови за перші 100 днів повномасштабного вторгнення.

Факт 4. Першим був “мед”

мед у банках
Слово “мед” було одним із перших у писемній українській мові / Вікіпедія

Першими словами, які були написані українською мовою, стали “мед” і “страва”. Їх записав візантійський історик Пріск Панікійський в 448 р. н.е.

Науковець Василь Кобилюха вважає, що українська мова сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери і походить зі санскриту.

Факт 5. Найдовше слово

Часто можна почути жарти, що у німецькій мові дуже довгі слова, які складаються з великої кількості літер. Найдовше слово в українській мові також не маленьке, у ньому аж 30 букв. Це — “дихлордифенілтрихлорметилметан”. Таку назву має спеціальний хімікат для боротьби зі шкідниками, як=от комарі. Але в народі слово має спрощену форму — “дуст”.

Будинок, де жив Котляревський / Вікіпедія

Факт 6. Котляревський дав українській мові офіційний статус

Івана Котляревського вважають зачинателем української мови. Це відбулося після публікації твору “Енеїди”, його письменник писав на підґрунті полтавського діалекту. Писав він живою розмовною мовою не просто так, а тому що у 1729 році видали указ, який зобов’язував переписати з простої книжної української мови на російську.

Тож, щоб не писати російською, Котляревський використав хитрий прийом — створив твір живою розмовною українською мовою. У 2019 році “Енеїда” потрапила до списку 100 найкращих українських літературних творів за версією Українського ПЕН-клубу.

Факт 7. Росія розмовляє українською

На планеті близько 45 мільйонів людей володіють українською мовою. Її використовують у Білорусі, Молдові, Польщі, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США й навіть у росії.

Для діток є книги із набором паліндром / Книгарня Є

Факт 8. Паліндроми

Українська мова має унікальні особливості — це паліндроми. Ними називають “дзеркальні” фрази або слова. Унікальність у тому, що їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво. Ось кілька прикладів паліндромів:

 • я несу гусеня;
 • де помити мопед;
 • кит на морі романтик;
 • кіт утік.

З повсякденного вжитку можна виокремити такі слова:

 • біг;
 • зараз;
 • кіт;
 • дід.

Факт 9. Лайба й кіндейка

Крамниця велосипедів або донецьких лайб на Хрещатику / Вікіпедія

Українська мова багата на діалектизми — це слова, цілі фрази або граматичні форми, які використовують лише у певній місцевості. Донеччина також має цікаві приклади діалектизмів:

 • порожняк;
 • лайба;
 • поребрик;
 • кіндейка;
 • бакаї.

Факт 10. Київ та Полтава — літературні

Сучасна українська літературна мова ґрунтується на полтавсько-київському діалекті. Вся річ у тому, що автори, які першими писали живою українською мовою, походили якраз із Полтавщини, Наддніпрянщини та Слобожанщини. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Screenshot 788 73c4d

Княгиня Ольга: як помститися за смерть чоловіка та розбудувати державу?

Місце і дата народження княгині Ольги достеменно невідомі. Завдяки літопису ми знаємо лише уривчаті факти із її біографії. Зокрема, відомо, що у 903 році Ольга […]

Як росіяни окупували українську церкву?

Віра і зараз має великий вплив на політику і суспільну свідомість, а раніше вона повністю поглинала людське життя. Залежність української церкві від Московії формувалася доволі […]

297486867 458330609635371 6632402909176424591 n 1a642

Історичні перемоги українців: як Святослав Хоробрий розгромив Хозарський каганат

  Спецпроєкт Бахмут IN.UA «Перемагали раніше – переможемо зараз!». Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час.