«Ходіть собі на здоров’я!»: історії успіху від бахмутянок, які займаються скандинавською ходьбою

Семаковська Тетяна 21:34, 22 Серпня 2020

IMG 0299 2ab51

Скандинавська ходьба – посильний вид спорту для гіпертоніків, що знижує  навантаження на серце – воно менше зношується і довше працює. Цей вид фізичної активності використовують для профілактики та реабілітації хворих на серцево-судинні захворювання. Яку користь можна отримати від ходьби з палицями, і чим ще ми можемо допомогти нашому серцю – читайте в матеріалі.

На сьогодні скандинавська ходьба не дуже популярний вид спорту в Бахмуті, є дві групи, що займаються з інструкторами на стадіоні «Металург» та на майданчику по вулиці Ювілейній, хтось ходить сам. Ми поспілкувалися з групою, що тренується на стадіоні. Учасниці та інструкторка Тетяна Ходаковська, яка опанувала цей вид спорту два роки тому, розказали про свої результати.

IMG 0298 926ef

Ходьба з палицями нормалізує тиск та знижує рівень цукру в крові

Валентина займається скандинавською ходьбою другий рік і дуже задоволена, бо ці тренування допомагають їй покращити самопочуття:

«Ходьба з палицями допомагає нормалізувати тиск. Це посильний вид спорту для мене. Тиск не міряла, але відчуваю себе краще в періоди тренувань. Не ходжу в спеку і взимку. Можливо, якщо б займалася повний рік, то результати були б кращі».

Читайте також: Кожна третя людина світу – гіпертонік і більшість про це не знають. Яка ситуація в Бахмуті? (Відео)

Ірина працює бухгалтером і більшу частину доби сидить за комп’ютером. Від такого положення наприкінці робочого дня німіла рука, були проблеми зі сном. Вона розповідає, що коли не пропускає тренування, прекрасно засинає і не відчуває дискомфорту в руці та шиї.

Марина хворіє на цукровий діабет, після року тренувань помітила, що цукор знизився. Під час  консультації лікар знизив дозу інсуліну.

 Десять корисних речей від скандинавської ходьби. 

«Коли ми ходимо, у нас є одне серце і три помічники, які зменшують навантаження на серце. Перший помічник – кисть. Під час скандинавської ходьби працює активно кисть – попереду наштовхнули, ззаду викинули відпустили. Таким чином, відбувається інтенсивне прокачування крові. Другий помічник – литковий м’яз, сюди при інтенсивній ходьбі відбувається відтік крові. Третій помічник – діафрагма, також підсилює кровообіг. Таким чином,  серце менше навантажується і зношується. Ходьба корисна як для профілактики серцево-судинних захворювань, так і для реабілітації після інфарктів та інсультів», – розповідає інструкторка зі скандинавської ходьби Тетяна Ходаковська.

Читайте також: У Бахмуті працює найсучасніше обладнання для діагностики роботи серця

Група Тетяни суто жіноча, мабуть, чоловіки поки що приглядаються до цього виду фізичної активності. Можливо, працюють якісь стереотипи про те, що ходьба підходить лише для людей похилого віку. Долучитися до систематичних занять однаково важко і чоловікам, і жінкам.

«Нелегко прийти на перше тренування – простіше знайти відмовку і залишитися вдома. Сьогодні похмуро – не піду, сьогодні жарко – не піду, а сьогодні серіал починається – не піду. Простіше залишитися вдома, полежати, поговорити з кимось, в кафе піти. Часто люди дзвонять, питають, а потім не з’являються; бояться, що прийдуть і складно буде влитися в групу, важко опанувати техніку. Я пропоную займатися спочатку індивідуально. Розумію відчуття людини, тому що сама в спортзал уперше пішла в 35 років, до цього взагалі була не спортивна. Коли подружка покликала, почала сумніватися: мабуть, усі стрункі навколо будуть, як я серед них буду виглядати. Перший місяць найважчий. З мого досвіду, в перший і другий місяць йде 70% клієнтів. Тому що звичка виробляється складно, починають боліти м‘язи».

IMG 0300 bc2a2

Для отримання результатів рекомендують ходити з палицями не менше 40 хвилин на добу. Потім можна збільшувати темп і час. При цьому важливо володіти технікою: від того, чи ви просто будете ходити з палками або будете виконувати відповідні рухи, залежить результат.

«При правильній техніці підключається більше м’язів. На стадіоні ходила жінка, якій діти подарували палиці. Каже, що ходила по вісім кіл і не відчувала навантаження, а з відповідною технікою – на другому колі відчуває м’язи. Під час ходьби з палицями задіяні практично всі м’язи верхньої частини корпусу, які майже не використовуються під час дня і навіть під час звичайних тренувань. Я теж спочатку думала, що скандинавська ходьба – це вид фізичної активності для пенсійного віку. Але два роки тому, коли їхала з Києва додому після навчальної практики зі скандинавської ходьби, у мене боліли м’язи, хоча я регулярно займалася спортом. Якщо ви економите час, хочете швидше схуднути – більше спалити калорій під час тренування, або не можете бігати, витримувати високі навантаження, беріть палиці в руки і ходіть», – пояснює інструкторка.

Чотири засади для здоров’я серця

Крім регулярної фізичної активності, щоб серце було здоровим, треба правильно харчуватись, контролювати рівень холестерину та артеріального тиску, відмовитися від куріння, що значно зменшить ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Детально про це нам розповів завідувач денного стаціонару терапевтичного профілю Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування міста Бахмута Ян Песін. Лікар каже, що здоров’ю серця треба приділяти увагу кожного дня, і це зовсім не складно.

Читайте також: Як бросити палити? Той, хто переміг цю залежність, має власні секрети

У харчуванні акцент робиться не на певному продукті або речовині, а на здоровому раціоні як такому. У ньому зазвичай мало  насичених жирах та трансжирів і багато цільнозернових продуктів, клітковини, антиоксидантів та ненасичених жирів. Також у здоровому раціоні повинно бути багато овочів та фруктів.

Контроль рівня холестерину

Холестерин – це жирна речовина, яка переміщується у вашій крові. Організм виробляє його природним шляхом, холестерин також  присутній у деяких продуктах. Холестерин вкрай необхідний для функціонування організму.

Існує декілька типів холестерину, зазвичай, лікарі акцентують увагу на таких його фракціях, як ліпопротеїди низької та дуже низької щільності. Саме вони можуть відкладатися в судинах у вигляді «бляшок», закривати їх просвіт та сприяти виникненню серцевих захворювань. Дуже великий рівень такого холестерину присутній у насичених жирах та трансжирах, які, в свою чергу, присутні в тортах, печиві, смажених продуктах, фастфуді. Тому основу раціону повинні складати  свіжі продукти, фрукти, овочі, різні джерела білка, зокрема, морепродукти, бобові, нежирне м’ясо, горіхи та насіння. Визначення рівня холестерину є обов’язковим у віці від 45 років.

У Бахмутській лікарні роблять безкоштовний аналіз на загальний холестерин, направлення може дати будь-який лікар, в тому числі й сімейний. Рівень холестерину не повинен перевищувати 5,2. Якщо ж лікарю потрібно аналіз по фракціях, то тут на допомогу приходять приватні лабораторії. Звичайно, ліки для його зниження існують, їх застосовують епізодично до рівня норми, але при певних станах – постійно, під лабораторним контролем. Рішення про тривалість прийому приймає лікар.

Зрозуміло що підтримувати здоров’я серця треба системно, виконуючи поради лікаря, і обов’язково займатися фізичними вправами.

«Я за те, щоб до здорового способу життя люди приходили не тоді, коли здоров’я підкачало. Легше попередити захворювання, ніж потім виходити і відновлюватися. Я рада, що в нашій країні змінюється ставлення людей до власного здоров’я. Якщо раніше модно було сидіти на пивницях, то зараз стало модно цей час провести в спортзалі», – вважає Тетяна Ходаковська.

дисклаймер d203d

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Семаковська Тетяна 15:00, 27 Лютого 2024
Українські волонтери / фото Бахмут Український

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами військових та допомагають простим українцям, часто ризикуючи при цьому життями. Саме завдяки таким людям Україна стає на крок ближчою до перемоги, до світлого майбутнього.

Редакція Бахмут IN UA звернулася до бахмутських громадських діячів Інни Гайдай, Віктора Зіпіра та Марини Шажко та ділиться їх думками стосовно волонтерства.

Волонтерство в Україні

Сьогодні волонтери — найпотужніша частина громадянського суспільства України, від роботи якої залежить багато аспектів держави. Наприклад, частина усього забезпечення військових на фронті надходить від небайдужих громадян. Це все частина їх боротьби за свободу рідної землі За словами Віктора Зіпіра, голови громадської організації “Бахмут Український”, до боротьби залучена не тільки вся Україна, але й волонтери США, Чехії, Польщі та інших країн. Вони допомагають грошима й речами, не рідко закупають й спорядження для військових на фронті.

Чоловік розповідає, що зараз волонтери намагаються допомогти всім цивільним і військовим. Про основні задачі, які зараз постають перед волонтерами відповідає наступне:

Є такі потреби, які зараз стосуються військових — це мороз. Забезпечуємо теплими речами, термобілизною, кариматами й обладнання прицільне, тепловізійне. Це те, що вирішує на полі бою ситуацію… Якщо ми говоримо про цивільних — це теж теплі речі, буржуйки для тих, хто залишився в тих містах, де волонтери намагаються якось відправити генератори, бензин, паливо, буржуйки, щоб люди пристосувалися до нового сезону. На перспективу ми маємо готуватися налагоджувати життя людей, які залишилися без своїх домівок, які виїхали, які ще перебувають в інших містах, більш безпечних. Волонтери мають в цьому об’єднатися і робити все необхідне, щоб зробити умови для людей, які були вимушені переїхати,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

На питання, чому без волонтерів не було б Перемоги, Віктор Зіпір заявив, що все було б по-іншому, це була б інша Україна:

У нас вся країна — це потенційний волонтер. Коли в країні біда — народ звісно чекає від держави певних дій, але він починає діяти й сам,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

Марина Шажко, керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

Screenshot 179 ec565
Марина Шажко разом з волонтерками Бахмутського товариства захисту тварин / фото з особистого архіву героїні

Часто буває так, що допомога під час війни потрібна не людям, а тваринам. В авангарді цього аспекту в Бахмутській громаді стоїть Бахмутське товариство захисту тварин “Лада” та його керівниця Марина Шажко

За словами жінки, її організація з трьох волонтерів опікується притулком, який евакуювали із Бахмута. До нього постійно надходять нові тварини, яких рятують з-під обстрілів на найгарячіших ділянках фронту.

Наразі волонтери притулку займаються реабілітацією тварин, а також передають їжу для хвостиків, які все ще залишаються в місті. Ми запитали пані Марину, про будні волонтерів у притулку, на що отримали наступну відповідь:

Зараз в нас 163 тваринки з різними життєвими історіями… Також ми хвилюємося про долю безхатніх тваринок, які залишилися в місті, тому при першій можливості передаємо туди корма з перевізником. Роздачею корму займається чоловік, який завжди допомагав нам з притулком,

Марина Шажко // керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

На думку жінки, її головне для її ініціативи та волонтерства в цілому — бажання допомагати, отримувати новий досвід та змінювати себе та суспільство на краще. Зараз кожен волонтер також наближає Перемогу

Інна Гайдай, бахмутська волонтерка

297988696 5370648099684914 7370130798731349370 n 9e2d5
Інна Гайдай / Фото: Фейсбук

Інна наголошує, що не вважає себе волонтеркою. На її думку, вона не робить нічого такого, щоб не міг зробити будь-хто інший. На питання про те, скільки зараз є волонтерів під її кураторством, бахмутянка відповідає наступне:

Я більше телефоністка ніж волонтерка. На жаль я не зможу розрахувати скільки у нас є людей, бо у команді волонтерів, які нам допомагають дуже багато людей й вони то поповнюються, то змінюються. У нас є наш волонтер Андрій, в якого в команді є Клавдія, Наталя… У нас також дуже багато помічників по Україні. Сказати якусь кількість точну я не можу, я вважаю, що зараз волонтери — це всі люди, які щось роблять для когось…,

Інна Гайдай // бахмутська волонтерка

На думку жінки, ЗСУ й волонтери, це дві складові, які ведуть нас до Перемоги, й одне без іншого не може бути, якась лінія відірветься й все рухне. Це все одне ціле, головна особливість якого — єдність.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

317860860 526823459355910 214461758514573183 n f9009

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]