Main menu

IMG 0299 2ab51

Скандинавська ходьба - посильний вид спорту для гіпертоніків, що знижує  навантаження на серце - воно менше зношується і довше працює. Цей вид фізичної активності використовують для профілактики та реабілітації хворих на серцево-судинні захворювання. Яку користь можна отримати від ходьби з палицями, і чим ще ми можемо допомогти нашому серцю - читайте в матеріалі.

На сьогодні скандинавська ходьба не дуже популярний вид спорту в Бахмуті, є дві групи, що займаються з інструкторами на стадіоні «Металург» та на майданчику по вулиці Ювілейній, хтось ходить сам. Ми поспілкувалися з групою, що тренується на стадіоні. Учасниці та інструкторка Тетяна Ходаковська, яка опанувала цей вид спорту два роки тому, розказали про свої результати.

IMG 0298 926ef

Ходьба з палицями нормалізує тиск та знижує рівень цукру в крові

Валентина займається скандинавською ходьбою другий рік і дуже задоволена, бо ці тренування допомагають їй покращити самопочуття:

«Ходьба з палицями допомагає нормалізувати тиск. Це посильний вид спорту для мене. Тиск не міряла, але відчуваю себе краще в періоди тренувань. Не ходжу в спеку і взимку. Можливо, якщо б займалася повний рік, то результати були б кращі».

Читайте також: Кожна третя людина світу – гіпертонік і більшість про це не знають. Яка ситуація в Бахмуті? (Відео)

Ірина працює бухгалтером і більшу частину доби сидить за комп'ютером. Від такого положення наприкінці робочого дня німіла рука, були проблеми зі сном. Вона розповідає, що коли не пропускає тренування, прекрасно засинає і не відчуває дискомфорту в руці та шиї.

Марина хворіє на цукровий діабет, після року тренувань помітила, що цукор знизився. Під час  консультації лікар знизив дозу інсуліну.

 Десять корисних речей від скандинавської ходьби. 

«Коли ми ходимо, у нас є одне серце і три помічники, які зменшують навантаження на серце. Перший помічник - кисть. Під час скандинавської ходьби працює активно кисть - попереду наштовхнули, ззаду викинули відпустили. Таким чином, відбувається інтенсивне прокачування крові. Другий помічник - литковий м'яз, сюди при інтенсивній ходьбі відбувається відтік крові. Третій помічник - діафрагма, також підсилює кровообіг. Таким чином,  серце менше навантажується і зношується. Ходьба корисна як для профілактики серцево-судинних захворювань, так і для реабілітації після інфарктів та інсультів», - розповідає інструкторка зі скандинавської ходьби Тетяна Ходаковська.

Читайте також: У Бахмуті працює найсучасніше обладнання для діагностики роботи серця

Група Тетяни суто жіноча, мабуть, чоловіки поки що приглядаються до цього виду фізичної активності. Можливо, працюють якісь стереотипи про те, що ходьба підходить лише для людей похилого віку. Долучитися до систематичних занять однаково важко і чоловікам, і жінкам.

«Нелегко прийти на перше тренування - простіше знайти відмовку і залишитися вдома. Сьогодні похмуро - не піду, сьогодні жарко - не піду, а сьогодні серіал починається - не піду. Простіше залишитися вдома, полежати, поговорити з кимось, в кафе піти. Часто люди дзвонять, питають, а потім не з’являються; бояться, що прийдуть і складно буде влитися в групу, важко опанувати техніку. Я пропоную займатися спочатку індивідуально. Розумію відчуття людини, тому що сама в спортзал уперше пішла в 35 років, до цього взагалі була не спортивна. Коли подружка покликала, почала сумніватися: мабуть, усі стрункі навколо будуть, як я серед них буду виглядати. Перший місяць найважчий. З мого досвіду, в перший і другий місяць йде 70% клієнтів. Тому що звичка виробляється складно, починають боліти м‘язи».

IMG 0300 bc2a2

Для отримання результатів рекомендують ходити з палицями не менше 40 хвилин на добу. Потім можна збільшувати темп і час. При цьому важливо володіти технікою: від того, чи ви просто будете ходити з палками або будете виконувати відповідні рухи, залежить результат.

«При правильній техніці підключається більше м'язів. На стадіоні ходила жінка, якій діти подарували палиці. Каже, що ходила по вісім кіл і не відчувала навантаження, а з відповідною технікою – на другому колі відчуває м'язи. Під час ходьби з палицями задіяні практично всі м’язи верхньої частини корпусу, які майже не використовуються під час дня і навіть під час звичайних тренувань. Я теж спочатку думала, що скандинавська ходьба - це вид фізичної активності для пенсійного віку. Але два роки тому, коли їхала з Києва додому після навчальної практики зі скандинавської ходьби, у мене боліли м’язи, хоча я регулярно займалася спортом. Якщо ви економите час, хочете швидше схуднути - більше спалити калорій під час тренування, або не можете бігати, витримувати високі навантаження, беріть палиці в руки і ходіть», - пояснює інструкторка.

Чотири засади для здоров’я серця

Крім регулярної фізичної активності, щоб серце було здоровим, треба правильно харчуватись, контролювати рівень холестерину та артеріального тиску, відмовитися від куріння, що значно зменшить ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Детально про це нам розповів завідувач денного стаціонару терапевтичного профілю Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування міста Бахмута Ян Песін. Лікар каже, що здоров’ю серця треба приділяти увагу кожного дня, і це зовсім не складно.

Читайте також: Як бросити палити? Той, хто переміг цю залежність, має власні секрети

У харчуванні акцент робиться не на певному продукті або речовині, а на здоровому раціоні як такому. У ньому зазвичай мало  насичених жирах та трансжирів і багато цільнозернових продуктів, клітковини, антиоксидантів та ненасичених жирів. Також у здоровому раціоні повинно бути багато овочів та фруктів.

Контроль рівня холестерину

Холестерин - це жирна речовина, яка переміщується у вашій крові. Організм виробляє його природним шляхом, холестерин також  присутній у деяких продуктах. Холестерин вкрай необхідний для функціонування організму.

Існує декілька типів холестерину, зазвичай, лікарі акцентують увагу на таких його фракціях, як ліпопротеїди низької та дуже низької щільності. Саме вони можуть відкладатися в судинах у вигляді «бляшок», закривати їх просвіт та сприяти виникненню серцевих захворювань. Дуже великий рівень такого холестерину присутній у насичених жирах та трансжирах, які, в свою чергу, присутні в тортах, печиві, смажених продуктах, фастфуді. Тому основу раціону повинні складати  свіжі продукти, фрукти, овочі, різні джерела білка, зокрема, морепродукти, бобові, нежирне м’ясо, горіхи та насіння. Визначення рівня холестерину є обов’язковим у віці від 45 років.

У Бахмутській лікарні роблять безкоштовний аналіз на загальний холестерин, направлення може дати будь-який лікар, в тому числі й сімейний. Рівень холестерину не повинен перевищувати 5,2. Якщо ж лікарю потрібно аналіз по фракціях, то тут на допомогу приходять приватні лабораторії. Звичайно, ліки для його зниження існують, їх застосовують епізодично до рівня норми, але при певних станах - постійно, під лабораторним контролем. Рішення про тривалість прийому приймає лікар.

Зрозуміло що підтримувати здоров'я серця треба системно, виконуючи поради лікаря, і обов’язково займатися фізичними вправами.

«Я за те, щоб до здорового способу життя люди приходили не тоді, коли здоров'я підкачало. Легше попередити захворювання, ніж потім виходити і відновлюватися. Я рада, що в нашій країні змінюється ставлення людей до власного здоров'я. Якщо раніше модно було сидіти на пивницях, то зараз стало модно цей час провести в спортзалі», - вважає Тетяна Ходаковська.

дисклаймер d203d

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.