Що чекає українців у 2024. Головне з інтерв’ю Зеленського для The Economist

Семаковська Тетяна 12:00, 2 Січня 2024
Володимир Зеленський Крим, мобілізація вибори в Україні
Президент України Володимир Зеленський / фото ОП

Україна зустріла новий 2024 рік, відбиваючись від чергових атак російської федерації у небі та на землі, ситуація залишається складною на всіх напрямках. Володимир Зеленський дав інтерв’ю виданню The Economist, де поділився основними викликами та цілями на 2024 рік.

Редакція наводить головні тези з розмови про мобілізацію, вибори в Україні та власне виробництво зброї.

Росія продовжує терор цивільних, але втрачає солдат

Харків, 2 січня 2024 року Фото: Очільник Харківської ОВА Синєгубов
Харків, 2 січня 2024 року / фото Очільник Харківської ОВА Синєгубов

Росія все ще завдає ударів по Києву, Дніпру, Харкову, Одесі та іншим містам, але світ вже не слухає так уважно. В Україні настає втома. За словами пана Зеленського, Захід втратив відчуття нагальності, а багато українців — відчуття екзистенційної загрози. Зараз він намагається відродити й те, і інше.

Президент наголошує, що російські війська все ще гинуть в таких місцях, як Авдіївка, звідки він щойно повернувся. За оцінками британської військової розвідки, за нинішніх тенденцій, до 2025 року росія зазнає понад 500 000 втрат убитими і пораненими.

Україні необхідна підтримка партнерів

Володимир Зеленський говорить, що армія Путіна не змогла взяти жодного великого міста у 2023 році, тоді як Україна змогла прорвати російську блокаду Чорного моря і тепер перевозить мільйони тонн зерна новим маршрутом.

Росія задіює все більше мобілізаційних ресурсів, а ресурси України виснажуються, увага Америки і багатьох європейських країн переключається на внутрішню політику в рік виборів. Завдання, яке стоїть перед Зеленським, зараз важче, ніж будь-коли.

Даючи нам гроші або зброю, ви підтримуєте себе. Ви рятуєте своїх дітей, а не наших. Якщо Росії дозволити забирати українських дітей, вони заберуть інших дітей. Якщо Росія порушуватиме права українців, вона порушуватиме права в усьому світі. Якщо Україна програє, Путін наблизить свої війни до Заходу. Путін відчуває слабкість, як тварина, тому що він тварина. Він відчуває кров, він відчуває свою силу. І він з’їсть вас на вечерю з усіма вашими ЄС, НАТО, свободою і демократією

Володимир Зеленський // для журналстів The Economist

Голова країни наголошує, що європейські країни повинні лобіювати Америку на підтримку України заради них самих. Він додає, що спецслужби кількох європейських країн почали вивчати можливість нападу на їхню територію з боку Росії. Йдеться й про ті країни, які не входили до складу СРСР.

Росія намагається вибороти собі паузу на полі бою

Щодо пропозицій про переговори, то Зеленський наголошує, що не бачить “жодних фундаментальних кроків до миру з боку Росії”. Натомість він і українці відчувають шквал повітряних атак на українські міста на сході, півдні, півночі та заході.

На думку президента, якщо Росія посилає сигнали про бажання заморозити конфлікт, бо в окупантів не вистачає ракет, боєприпасів або підготовлених військ. Їм потрібна ця пауза, аби відновити всі свої сили.

Плани на Крим

Зеленський не розкриває деталей про цілі на 2024 рік, він наголошує, що витік інформації перед контрнаступом минулого літа допоміг Росії підготувати свою оборону. Водночас лідер каже, що Крим і пов’язана з ним битва в Чорному морі стануть центром тяжіння війни.

Ізоляція Криму, незаконно анексованого Росією в 2014 році, і послаблення російського військового потенціалу там, зменшить кількість атак з цього регіону.

Така успішна операція стала б “прикладом для світу”, вважає Зеленський. Крім того, втрата центрального елементу кремлівської пропаганди показала б, що тисячі російських офіцерів загинули лише через амбіції Путіна.

Україна вже здобуває перемоги на стратегічно важливому півострові, знищуючи значну кількість кораблів Чорноморського флоту. П’ята частина цього флоту була знищена лише за останні чотири місяці. Втрата військово-морських баз, які Росія утримувала протягом останніх років, стала б величезною ганьбою для Путіна.

Швидкість будь-якого успіху залежатиме від військової допомоги, яку він отримає від західних партнерів.

Україна не відмовилася від цілі вийти на кордони 1991 року

Дніпро після російського обстрілу 29 грудня 2023 року
Дніпро після російського обстрілу 29 грудня 2023 року / фото ОВА

Зеленський мало говорить про цілі на сході та півдні України. Але мета — Україну в її первинних кордонах, не змінилася і не зміниться. Найближчим завданням Зеленського у сухопутній війні буде захистити Схід, врятувати важливі міста України, східні та південні, Харків, Дніпро, Запоріжжя, Херсон, Миколаїв”, а також захистити критично важливу інфраструктуру своєї країни.

Виробництво зброї

Володимир Зеленський наголошує, що країна повинні розраховувати на власні сили. За його словами, вона нарощує власне виробництво на випадок, якщо західних поставок буде недостатньо. Відомо, що Зеленський просить американський уряд надати Україні ліцензії на виробництво зброї, від артилерійських систем і ракет до засобів протиповітряної оборони. Лідер прокоментував й потенційні вибори в Україні.

установки Patriot
Установки Patriot / фото з відкритих джерел

“Мобілізація — це не лише питання солдатів, які йдуть на фронт. Це стосується кожного з нас. Це мобілізація всіх зусиль. Це єдиний спосіб захистити нашу державу і деокупувати нашу землю. Давайте будемо чесними, ми переключилися на внутрішню політику. Це вибір, який доведеться зробити українцям. Якщо ми продовжуємо зосереджуватися на внутрішній політиці, нам потрібно призначити вибори. Змінити законодавство, Конституцію. Але забудьте про контрнаступальні дії та деокупацію.

Найважливіша професія, яку українець може робити зараз, — це бути в Україні, а для наших західних партнерів — бути з Україною… Якщо у вас немає сил, то або забирайтеся геть, або відійдіть убік. Ми не відступимо”, — каже Володимир Зеленський.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Кліщі під загрозою”: російські війська просуваються під Бахмутом

Семаковська Тетяна 09:40, 18 Грудня 2023
військовий зсу
Військовий ЗСУ / Генштаб

Протягом 17 грудня російські війська намагалися штурмувати на північ від Бахмута, але не досягли жодного заявленого просування. Тим часом російське джерело стверджує, що 16 грудня російські війська просунулися вперед біля Веселого, Роздолівки та Сакко і Ванцетті.

Про це повідомляє Інститут вивчення війни.

Ситуація в Бахмуті та навколишніх селах

карта бойових дій
Карта бойових дій / Інститут вивчення війни

МО рф заявило, що 17 грудня українські війська безуспішно атакували поблизу Бахмута в районі Іванівського, Кліщіївки та Північного. Відомо, що окупанти досягли просування під Бахмутом. Геолокаційні дані, опубліковані 17 грудня, вказують на те, що російські війська просунулися на північний захід від Хромового, також фіксують просування військ рф в Курдюмівці.

Російські джерела стверджують, що їхні війська просунулися на околиці Кліщіївки та в напрямку Іванівського 16 і 17 грудня.

На Бахмутському напрямку наші захисники відбили 5 атак противника в районах Богданівки, Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Росіяни намагалися витіснити ЗСУ з позицій на висотах на північний захід від Кліщіївки протягом останнього тижня, але безуспішно. Військовий з Бахмутського напрямку з позивним “Снайпер” повідомляє, що ситуація в Кліщіївці може бути небезпечною.

Карта бойових дій / Deep State
Карта бойових дій / Deep State

Підори трохи просунулись на північному “аппендициті” від Кліщів, якщо захоплять повністю, то село буде під серйозною загрозою,

Снайпер // військовий

Нагадаємо, що російська армія утримує на Бахмутському напрямку близько 80 тисяч військових. Окупанти концентрують увагу на цій ділянці фронту, яка є однією з пріоритетних для ворога.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Для сина тато — це фотокартка у шафі”. Історія Аліси Чумак, дружини полоненого нацгвардійця

Семаковська Тетяна 13:28, 20 Жовтня 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Бахмутянка Аліса — дружина військовополоненого нацгвардійця Дениса Чумака, який вже майже два роки знаходиться на території росії. Чоловік служив кінологом та був на Азовсталі, звідки вийшов у травні 2022 року. Відтоді Аліса не має з ним зв’язку. Маленький син Тимофій свого батька практично не пам’ятає, а коли мама розповідає йому про тата, то хлопчик біжить показувати фотографію у шафі. 

Редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася з Алісою — розповідаємо історію пари й наголошуємо на важливості повернення додому військовополонених.

З Бахмута в Маріуполь до коханого

Аліса й Денис/ фото надане героїнею

Аліса й Денис обоє народилися в Бахмуті, закінчили місцеві школи. Перше знайомство було у 2012 році. Втім, коли це сталося, Алісі було 12 років, а Денису 18 років. Спільних тем у них ще не було, тож підлітки просто спілкувалися у соцмережах. 

Вдруге, вже у 2020 році, пара зустрілася знову — за цей час Денис змінився та змужнів, пригадує Аліса. Юнак вже тривалий час жив у Маріуполі, служив у Нацгвардії кінологом, а Аліса навчалася в Інституті у Харкові. У Бахмут дівчина повернулася через епідемію коронавірусу. 

Згодом пара почала спілкуватися активніше, з’явилися спільні захоплення. Розмови переросли у щось більше, обоє молодят закохалися. Аліса переїхала до коханого у Маріуполь.

Тут молода сім’я будувала своє життя: Денис ходив на роботу, Аліса доглядала за сином Тимофієм. Малюк був дуже бажаним, каже співрозмовниця, чоловік багато часу проводив з сином.

Війна. Маріуполь

Аліса й Денис до повномасштабної війни/ фото надане героїнею

24 лютого зранку Аліса підняла слухавку, телефонувала сестра. Саме вона повідомила, що почалася війна.

У Маріуполі у нас нікого не було з родичів. До Дениса зранку 24 лютого я вже не додзвонилася, а потім мене набрала дружина його побратима й запропонувала переїхати до них, у іншу частину міста. Так було спокійніше, бо я була вже не одна. Потім подзвонив чоловік, казав, що все добре. Ми лишилися вчотирьох у квартирі: я з сином, подруга з донькою та службовий пес її чоловіка,

пригадує Аліса // про початок повномасштабної війни у Маріуполі.

2 березня неподалік від дому, де жила Аліса з дитиною, був приліт. Жінки вирішили, що потрібно їхати далі, аби убезпечити дітей. Знайома запропонувала перебратися до АТБ — там було підвальне приміщення, де люди ховалися від вибухів. 

Добиралася туди машиною, дні тягнулися дуже довго, практично весь час жінки ховалися з дітьми у підвалі, від чоловіка не було звістки, а зв’язок по місту почав поступово зникати. Коли Аліса з подругою вибиралися з квартири, то залишили на дверях напис з адресою, де вони знаходяться. Так чоловіки й знайшли своїх дружин.

Чоловік подруги привіз записку від Дениса. Він писав, що дуже хвилюється за нас, писав, що шкодує, що так мало часу проводив з нами. Наступного дня він приїхав особисто, я вийшла до нього на 5 хвилин, бо він мав їхати. Денис не зміг взяти дитину на руки, був повністю у амуніції. Це була наша передостання зустріч.

Аліса // дружина полоненого

Остання зустріч у Маріуполі

Маріуполь за лічені дні до окупації/Вікіпедія

10 березня Аліса останній раз побачилася з чоловіком. Цього разу жінка не змогла вийти з дитиною, боялася авіаударів — напередодні біля АТБ ракета влучила в кафе. Аліса згадує, що ця зустріч тривала три хвилини, якщо не менше. Коли жінка вийшла на подвір’я, то вже не побачила дороги, навколо все було розбито. Маріуполь росіяни перетворювали на суцільну руїну.

Ця картина досі стоїть у мене перед очима. Так виглядали кадри зі старих фільмів про війну. Навколо було дуже багато обгорілих машин. Я виходжу, а Денис біжить мені на зустріч з трьома пачками памперсів, їжею та акумулятором від машини. Ми через них вмикали світло, бо в підвалі було дуже темно. З Денисом не встигли навіть обійнятися.

каже Аліса // дружина кінолога

Організованої евакуації з Маріуполя не було, каже Аліса. Люди самі машинами вибиралися із міста, деякі йшли пішки. Напередодні 22 лютого Денис казав, що може початися війна, пропонував їй евакуюватися до сестри в Харків, але дівчина не хотіла їхати без коханого. Не вірила, що все обернеться так.

Евакуація. Бердянськ

20 березня жінка разом із сином виїхала з Маріуполя, відбулося все випадково. У підвалі АТБ люди по черзі намагалися додзвонитися до рідних у інших областях. Аліса дала номер своєї сестри та мами. Одного дня в підвал зайшли й сказали, що додзвонилися до рідних бахмутянки. Мама Аліси повідомила, що за нею в Маріуполь виїхала сестра з чоловіком. Але в місто їх не пустили, тож сестра чекала Алісу у Бердянську.

За день до від’їзду жінка пішла до своєї орендованої квартири, щоб забрати цінні речі: документи, фотографії, одяг сина та чоловіка. Поки жінки йшли, на розбитих вулицях бачили багато мертвих тіл.

Маріуполь/EPA/UPG

Коли жінка поверталася до сховища в АТБ, у місті вже були росіяни, йшла зачистка. Тоді було дуже страшно, ділиться у розмові героїня. Ніяких новин люди не знали, невідомо було навіть, що коїться в центрі Маріуполя. Повний інформаційний вакуум ще більше лякав.

Аліса з подругою виїжджали на машині, доїхали до Мелекіного, а звідти до Бердянська. Далі Дніпро, а потім — Київ. У столиці жінка ходить на мітинги, спілкується з іншими дружинами полонених й вірить, що її Денис повернеться додому.

Полон. Азовсталь

Він офіційно вважається військовополоненим. Від російської сторони є підтвердження того, що Денис в полоні. Перша звістка була від Червоного Хреста у травні 2022 року, коли він вийшов за наказом з Азовсталі. Вдруге я впізнала Дениса на одному із російських відео.

дружина Дениса // про полон

Авіаудари по Азовсталі/Маріупольська міськрада

Жінка постійно підтримує зв’язок з іншими дружинами полонених. Разом вони виходять на мирні акції, аби привернути увагу суспільства й нагадати, що зараз у росії знаходяться сотні наших військових. Жінки спілкуються з Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими, але нічого нового у штабі вже не кажуть, додає Аліса. Спочатку дружинам давали надію, що полонених швидко обміняють, але цей процес виявився набагато важчим, ніж гадалося.

У багатьох полонених, які зараз знаходяться у росії, вже народилися діти. Чоловіки опинилися в полоні, коли їх дружини були ще вагітні. Сину Алісі та Дениса вже 2 роки — хлопчик знає, що фотокартка його тата є на шафі. 

Тимофій чекає тата вдома/ фото надане героїнею

Тимофій дуже бажана дитина. Коли Денис дізнався, що я вагітна, то дуже зрадів. Всі 9 місяців він мене підтримував, був поруч. Усі 8 місяців, коли він був з сином, він приділяв йому багато уваги. У них був особливий зв’язок. Тимофію не вистачає тата.

дружина Дениса // розповідає про сина

Співрозмовниця додає, що допоки люди пам’ятають своїх героїв — є шанс їх повернути. А ще нагадати частині суспільства про їх існування, Аліса наголошує, що часто люди навіть не знають про події в Азовсталі й живуть у своїй бульбашці, не знаючи, що за їх свободу хтось віддає свою молодість та час у російському полоні.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Освітній центр "Школа "Материнка" ім. Д.Павличка

“Дітям треба було вчити мову”: як у Польщі заснували українську школу

У Польщі зараз перебуває близько 990 тисяч українських біженців. Переважно, це жінки з дітьми, які були змушені тікати від війни. Але слідом за нею у […]

Мапа боїв

“Дискусії щодо Битви за Бахмут і околиці не закінчаться ніколи”, — експерт

Дискусії щодо Битви за Бахмут і околиць міста та того, який був би для України оптимальний курс дій, не припиняться і триватимуть постійно. Дійти консенсусу […]

10:42, 14.11.2023 Микола Ситник
New York Camp для учнів

“Вона вміла мислити на перспективу”: як живе літературний фестиваль Вікторії Амеліної

Організатори Нью-Йоркського літературного фестивалю (НЛФ), який започаткований письменницею Вікторією Амеліною, цьогоріч анонсував конкурс есеїв для учнів 9-11 класів зі шкіл Бахмутської громади. Темою цьогорічного твору […]

13:40, 28.12.2023 Микола Ситник