“Вона вміла мислити на перспективу”: як живе літературний фестиваль Вікторії Амеліної

Микола Ситник 13:40, 28 Грудня 2023
New York Camp для учнів
New York Camp для школярів із Донеччини / фото Facebook НЛФ

Організатори Нью-Йоркського літературного фестивалю (НЛФ), який започаткований письменницею Вікторією Амеліною, цьогоріч анонсував конкурс есеїв для учнів 9-11 класів зі шкіл Бахмутської громади. Темою цьогорічного твору обрали втрачений дім — “Деокупація майбутнього: що я візьму з минулого мого дому в майбутнє”.

Чому обрали саме таку тему, чим особливий цьогорічний НФЛ редакції у коментарі розповіла Ольга Русіна, менеджерка Нью-Йоркського літературного фестивалю.

Конкурс для школярів

Вікторія Амеліна з переможцями фестивалю / Фейсбук
Вікторія Амеліна з переможцями фестивалю / Фейсбук

Вперше конкурс есеїв “Справжні імена, справжні історії” провели під час Нью-Йоркського літературного фестивалю восени 2021 року. 

Примітка. Засновницею Нью-Йоркського літературного фестивалю є українська письменниця та громадська діячка Вікторія Амеліна, яку вбила російська ракета, запущена по Краматорську 27 червня 2023 року.

Тоді 5  переможців отримали освітню поїздку до Києва та Львова. Вже у вересні 2023 року команда НЛФ запросила всіх учасників конкурсу в табір у Карпати — NYCamp. Ми попросили пані Ольгу пригадати враження дітей від події.

“Звісно, вони дуже теплі, наприклад, я працюю на радіо, ми з цими дітьми провели інтерв’ю, багато показували Київ. У Львові в них теж були цікаві заходи. Це дало нам можливість ближче познайомитися. Нью-Йорк, це таке маленьке містечко, яке біля лінії фронту вже дуже багато років. Ці підлітки фактично виростали біля війни. Я пам’ятаю, що коли конкурс тільки-тільки починався під час перших НЛФ, тоді одна з конкурсанток сказала таку фразу: “Я не вірила, що ви справді приїдете.Тобто вона вклала свій час, вклала сили, написала цей есей, але десь, мабуть, підсвідомо, глибоко в душі їй не вірилося, що це справді комусь треба”, — пригадує у розмові пані Оля.

Цьогоріч організатори розширили проведення конкурсу із самого Нью-Йорка на всю Бахмутську громаду. Взяти участь можуть учні старших класів усіх шкіл:

  • тих, хто продовжує навчатися онлайн у своїх школах;
  • тих, хто в евакуації пішов до інших навчальних закладів, але відчуває зв’язок із домівкою, і хоче про це розповісти.

Для есею вирішили обрати непросту тему, яка пов’язана з втраченою домівкою. Ольга Русіна у коментар каже, що при виборі організатори прагнули, аби фокус у дітей був не тільки на те, що зараз з нами відбувається, а на те, що буде з нами в майбутньому.

Ольга Русіна
Ольга Русіна / фото Читомо

“Ми теж хотіли, щоб конкурсанти цього року трохи поміркували про свої власні домівки, про те, що ці домівки для них значать. Вже, коли був табір для підлітків з Нью-Йорка, який ми провели у Карпатах, ми побачили, що хоча всі дітки зараз евакуйовані в дуже різні куточки України, але для них, їхня домівка дуже багато важить. Це маленьке містечко біля лінії зіткнення, і вони дуже багато про це говорили. Таким чином даємо дітям трохи порефлексувати, поміркувати про дім, в якому вони виросли, і про те, яким є для них цей дім зараз, і що він може їм дати, власне, у цьому майбутньому, про яке ми зараз всі говоримо”, — каже Ольга Русіна.

Фестиваль Вікторії Амеліної

У коментарі пані Оля згадує, що фестиваль для Вікторія Амеліної був дуже важливим. Ще в 2021 році письменниця побачила його потенціал, вже тоді вона думала розширити його й на Бахмутську громаду, аби долучити більше дітей.

Вона вміла мислити з одного боку на перспективу. Дуже добре розуміла, які маленькі кроки треба зробити зараз, щоб колись пізніше досягти оцієї більшої цілі. У неї було таке дуже стратегічне, скажімо так, мислення, а водночас вона дуже добре вміла організовувати всіх тут і зараз.

Ольга Русіна // у коментарі

Як долучитися?

Роботи потрібно надсилати на електронну адресу: [email protected]. У темі листа необхідно зазначити: “конкурс есеїв, ваше ім’я та прізвище, номер навчального закладу та населений пункт”.

Надсилати есеї можна до 25 лютого 2024 року. Роботи конкурсантів оцінюватиме журі, до якого увійшли члени команди НЛФ, а також українські письменники і письменниці: Ольга Русіна, Марія Масюк, Катерина Міхаліцина, Олена Стяжкіна, Олена Гусейнова, Олексій Чупа, Станіслав Федорчук та інші.

5 переможців отримають ґранти до 20 тисяч гривень на освітні курси та тренінги за власним вибором. Організатори пропонують вибрати серед шкіл та центрів: Projector, Літосвіта, Go Iteens, Engmonsters, Skvot, Artcraft, Kust, Артія, Dance Maximum.

Також усіх номінантів конкурсу запросять на 2-й NYCamp, що запланований на серпень 2024 року в Карпатах. До слова, у січні та лютому команда НЛФ планує провести онлайн-зустрічі у школах, щоб детальніше розповісти про фестиваль, конкурс та карпатський табір NYCamp.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Начальник поліції Бахмутського районного відділення та його колеги безпідставно нарахували 27 млн гривень “бойових”

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:25, 21 Травня 2024
Затримання / фото Донецька обласна прокуратура

На Донеччині викрили керівників поліцейських установ, які безпідставно нарахували понад 2,6 мільйона гривень бойових доплат. Серед них начальник Бахмутського районного відділення.

Про це повідомили в Донецькій обласній прокуратурі.

Корупція на Донеччині

За даними слідчої групи, начальник Маріупольського міжрайонного відділу Управління поліції охорони в Донецькій області у 2022 році організував схему, завдяки якій його підлеглі могли отримувати неправомірні “бойові” виплати. При цьому вказані співробітники не брали участі у бойових діях та не виконували інших завдань, спрямованих на відсічі та стримування збройної агресії противника.

Завдяки підробленим документам, 24 поліцейських за 3 місяці отримали “бойові” виплати на загальну суму близько 2,7 мільйона гривень.

Зазначається, що посадовець залучив до своєї схеми головного бухгалтера сектора фінансового забезпечення Маріупольського міжрайонного відділу Управління поліції в Донецькій області, а також начальників Бахмутського районного і Слов’янського міського відділень.

Чотирьом правоохоронцям вже повідомили про підозру в розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в умовах воєнного стану за попередньою змовою групою осіб в особливо великих розмірах. Наразі вирішується питання щодо запобіжного заходу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Яку можна отримати допомогу багатодітним сім’ям під час війни

Семаковська Тетяна 13:30, 21 Травня 2024
Допомога багатодітним / фото ілюстративне

Допомога багатодітним родинам у 2024 році складає 2 100 гривень на одну дитину, вона призначається на третю та кожну наступну дитину.

На яку допомогу може розраховувати багатодітна сім’я пояснює Юридичний порадник для ВПО.

Хто вважається багатодітною сім’єю?

Багатодітною сім’єю вважається подружжя, яке перебуває у шлюбі, разом проживає та
виховує 3-х і більше дітей, у тому числі дітей кожного з подружжя, або один батько / мати, який (яка) проживає разом з 3-ма і більше дітьми та самостійно їх виховує.

Також до складу багатодітної сім’ї включаються діти, які навчаються за денною / дуальною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, після досягнення ними 18 років, але не довше, ніж до закінчення закладу освіти або досягнення 23 років.

Яка допомога багатодітним сім’ям 2024?

Станом на сьогодні, сума допомоги складає 2 100 гривень на одну дитину, яка призначається на третю і кожну наступну дитину з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 6 років включно.

Якщо у родині одночасно народилося двоє і більше дітей, та сім’я набула статусу багатодітної, виплата допомоги здійснюється на кожну таку дитину.

Грошова допомага надається одному з батьків дитини за умови постійного проживання разом з дитиною, а оформити її можна у Дії, послуга “єМалятко”. Зверніть увагу, що сукупний дохід родини не впливає на соцдопомогу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Начальник поліції Бахмутського районного відділення та його колеги безпідставно нарахували 27 млн гривень “бойових”

На Донеччині викрили керівників поліцейських установ, які безпідставно нарахували понад 2,6 мільйона гривень бойових доплат. Серед них начальник Бахмутського районного відділення. Про це повідомили в […]

14:25, 21.05.2024 Скопіч Дмитро
Допомога багатодітним

Яку можна отримати допомогу багатодітним сім’ям під час війни

Допомога багатодітним родинам у 2024 році складає 2 100 гривень на одну дитину, вона призначається на третю та кожну наступну дитину. На яку допомогу може […]

Як виглядають цвинтарі Костянтинівки: фото

Поминальні тижні минули, але для багатьох жителів Донецької області відвідати могили рідних стало неможливим через активні бойові дії та наближення лінії фронту. Деякі люди були […]

Мінцифри відкриває літню школу для створення ШІ-рішення фейкових новин

Мінцифри відкриває літню школу для студентів, щоб створити штучний інтелект (ШІ) для виявлення та протидії дезінформації. Про це повідомив міністр Михайло Федоров в Telegram. Боротьба […]

12:15, 21.05.2024 Скопіч Дмитро

У Покровську створюють підземну лікарню: деталі

Компанія “Метінвест” олігарха Рината Ахметова допоможе облаштувати укриття у перинатальному центрі Покровської клінічної лікарні інтенсивного лікування (КЛІЛ). Там буде створена повноцінна “лікарня під землею” з […]