Українській армії бракує новобранців, попереду великий виклик — The Economist

Семаковська Тетяна 14:41, 18 Грудня 2023
Військові з 93 ОМБр “Холодний Яр” / фото ілюстративне

Попри те, що росія зазнає великих втрат (за даними джерел щоденні втрати можуть сягати до 1000 осіб), вона має перевагу у людському ресурсі. Водночас Україна має проблему із залученням людей до лав ЗСУ. Попереду Україну чекають важкі рішення.

Про це повідомляє видання The Economist. Редакція обрала головні тези зі статті.

Проблема із кадрами

Добровольці української армії після елементарної підготовки в Західній Європі не очікували, що вони одразу потраплять до штурмових підрозділів на найгарячіші ділянки фронту. Деякі з них записалися добровільно, очікуючи, що отримають місця в підрозділах, які відповідають їхнім профілям: оператори безпілотників або артилеристи.

Інших забрали з їхніх сіл без попередження. Україна відчайдушно намагається закрити свою лінію фронту від нових російських атак. Втім жодна армія не дає новобранцям інформації щодо того, де буде місце їхньої дислокації.

Додає проблеми у рекрутинг армійське керівництво, яке намагається заповнити місця охочими. Деякі з них вдаються до призовних рейдів у спортзалах і торгових центрах. Мало хто з тих, хто записався таким чином, стає хорошим солдатом.

“Ми бачимо 45-47-річних. Вони вже задихаються, коли потрапляють на лінію фронту”, — скаржиться один старший офіцер.

Усвідомлюючи цю проблему, у вересні Міністерство оборони України розпочало роботу над новою мобілізаційною стратегією. Речник міністерства Ілларіон Павлюк каже, що частково проблема полягає в успіхах армії: багато громадян більше не сприймають війну в екзистенційних термінах, як це було одразу після російського вторгнення в лютому 2022 року.

Іларіон Павлюк / фото з відкритих джерел

“Дехто помилково вважає, що є хтось інший, хто може зробити цю роботу за них”, — каже він.

Рекрутери намагаються покращити становище

Реформи в армії вже спрямовані на те, щоб дати тим, хто вагається, більший вибір: нові співробітники можуть, в більшій чи меншій мірі, записатися на конкретну посаду. Новий цифровий реєстр покращить розуміння міністерством кадрових ресурсів України. З’явиться чіткіша система відпочинку та ротацій. Зрештою, добровольці будуть мобілізовані на певний період, а не безстроково, як це відбувається зараз.

Рекламний банер 3 ОШБР / фото з відкритих джерел

Є кілька прикладів успішних кампаній з набору в окремі підрозділи. 3-я штурмова бригада, створена через дев’ять місяців після початку війни як підрозділ українського спецназу, є найпомітнішою. Рекламні ролики розміром з хмарочос в українських містах “гламуризують” життя штурмовиків бригади, які знищують карикатури зла.

Але не менш важливою є репутація бригади, яка славиться компетентним командуванням, гарним оснащенням і низьким рівнем відтоку особового складу. Новобранці, як правило, проходять кількамісячну підготовку, на відміну від стандартного місячного терміну.

Христина Бондаренко, прес-секретар бригади, каже, що добровольців не бракує. За її словами, до початку наступного року бригада стане найбільшою в Україні. Більшість її новобранців молодші 25 років.

Росія також має проблеми

Росія також має труднощі з мобілізацією необхідної кількості людей. Її тактика кидання величезної кількості людей на позиції, що обороняються, часто без належного спорядження, може призвести до щоденних втрат до 1000 осіб.

Але фундаментальні фактори вказують на те, що перед Україною стоїть виклик. Маючи приблизно в чотири рази більшу кількість потенційних солдатів, росія в довгостроковій перспективі має перевагу. У її в’язницях і найбідніших районах призов до армії виглядає раціональним.

Віктор Кевлюк / фото з відкритих джерел

В інших місцях Кремль зміг задовольнити свої мінімальні потреби за допомогою прихованої мобілізації. Українські критики київського уряду звинувачують країну в тому, що вона лише “робить вигляд, що мобілізується”. Віктор Кевлюк, полковник у відставці, який керував реалізацією мобілізаційної політики для західної частини країни з 2014 року каже, що Україна ризикує потрапити в пастку. На його думку, Росія посилить мобілізацію після президентських виборів у березні. З ним погоджується і ГУР.

Володимир Путін вже підписав указ про збільшення чисельності російських збройних сил на 170 000 осіб. Полковник Кевлюк стверджує, що Україна повинна відповісти загальнонаціональною мобілізацією промисловості, уряду і ресурсів. Він вважає, що часто спосіб життя тих, хто насолоджується безпекою в Києві, має змінитися.

“Зараз не час для імпортного копченого лосося”.

Зеленський не хоче бути диктатором

президент
Президент України Володимир Зеленський / фото ОП

Протягом усієї війни Володимир Зеленський чинив опір максималістським закликам своїх солдатів. Президент відступив частково з політичних міркувань: він не хоче надмірно дратувати населення. Однак лідером також керують і більш благородні міркування.

Зеленський хоче вчинити правильно стосовно українців. Він не хоче бути диктатором,

високопоставлене джерело в уряді // про Зеленського

Попереду важкі рішення. Для полковника Кевлюка армія — це звір, якого треба годувати. Але деякі чиновники віддають перевагу іншому підходу. Високопоставлене джерело прогнозує медіакампанії, що пропагують національну жертовність і попереджають, що росія продовжує становити екзистенційну загрозу.

“Якщо ми програємо, це буде погано для всіх нас”, – каже він.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чи зараховується в стаж робота за кордоном у 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:45, 26 Березня 2025
Страховий стаж / фото ілюстративне, iStock

Якщо громадянин чи громадянка працюють за кордоном, то продовжують здобувати страховий стаж. Утім, виникає питання: а чи визнається він в Україні?

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, чи зараховується в стаж робота за кордоном в Україні у 2025 році та як все працює.

Чи зараховується в стаж робота за кордоном в Україні

Страховий стаж – це період, протягом якого людина офіційно працювала та сплачувала внески до Пенсійного фонду України (ПФУ). Він враховується при призначенні пенсії та інших соціальних виплат.

До страхового стажу зараховується:

  • час офіційного працевлаштування у компанії;
  • періоди відпусток;
  • декретні відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • відпустки для догляду за дитиною тощо.

У ПФУ зазначають, що робота за кордоном визнається та зараховується до страхового стажу в Україні, якщо між з цими країнами укладено міжнародний договір у сфері пенсійного забезпечення. В кожному з таких договорів прописується порядок зарахування стажу. В більшості міжнародних договорів діє пропорційний принцип, тобто за напрацьовану кількість стажу платить пенсію та сторона, де цей стаж був набутий.

На сайті ПФУ також зазначається, що в червні 2024 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення”, відповідно до якого періоди трудової діяльності за межами України зараховують до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це передбачено цим Законом або міжнародними договорами України.

При цьому періоди трудової діяльності до 1 січня 1992 року за межами України у республіках колишнього радянського союзу зараховуються до страхового стажу за умови нездійснення іншою державою пенсійних виплат таким особам за зазначені періоди, а від 1 січня 1992 — якщо це передбачено міжнародними договорами.

Як підтвердити стаж роботи за кордоном у 2025 році

Для того, щоб українцям та українкам підтвердити факт роботи за кордоном та набутий стаж, потрібно звернутися до органів ПФУ та надати її представникам наступний перелік документів:

  • копію закордонного паспорта;
  • документи, що підтверджують факт роботи за кордоном;
  • підписану угоду з роботодавцем;
  • витяг із соціального реєстру;
  • реєстрацію в податкових органах;
  • свідоцтво про реєстрацію в соціальному реєстрі.

Зазначимо, що документи, які були складені будь-якою іноземною мовою, мають подаватися разом із копіями з перекладом українською мовою, засвідченими в установленому порядку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В Україні спростили виплати пенсій для ВПО та українців за кордоном

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:00, 26 Березня 2025
Пенсіонери в України / фото ілюстративне, Depositphotos

Кабінет Міністрів ухвалив зміни, які уніфікують порядок виплати пенсій для всіх громадян України незалежно від місця проживання. Це дозволить ВПО, українцям за кордоном та жителям ТОТ отримувати виплати на рахунок будь-якого українського банку, а не лише Ощадбанку, як було раніше.

Про це повідомили представники Мінсоцполітики.

Нові правила пенсійних виплат 2025

У Кабінеті Міністрів України зазначили, що раніше деякі категорії пенсіонерів мали окремий алгоритм отримання пенсійних виплат. Це ускладнювало отримання ними коштів. Наразі відомо, що мова йде про:

  • ВПО, які отримали відповідний статус до 24 лютого 2022 року;
  • громадян та громадянок, які виїхали за кордон після цієї дати;
  • осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ).

Для врегулювання ситуації Уряд ухвалив зміни, які встановлюють єдині умови виплати пенсій для всіх громадян України, незалежно від їх місцеперебування в Україні, на ТОТ чи за кордоном. Це дозволить пенсіонерам отримувати виплати не тільки в Ощадбанку, але й на рахунки будь-якого банку України.

Також встановлено, що для отримання пенсійних виплат громадяни та громадянки, які тимчасово проживають за кордоном або проживають на ТОТ, мають хоча б раз рік проходити ідентифікацію. Вона має відбуватись щороку до 31 грудня.

Крім того, якщо пенсіонери проживають на ТОТ, вони мають здійснювати мінімум одну фінансову операцію на своєму рахунку кожні шість місяців за умови, якщо в ці пів року пенсіонери не проходили фізичну ідентифікацію.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк

Обшуки та мобілізація: росіяни поширюють фейк про події в Почаївській лаврі

Пропагандистські ЗМІ поширюють інформацію, що у Почаївській лаврі на Тернопільщині територіальні центри комплектування (ТЦК) роздавали повістки чоловікам.  Чому це фейк та маніпуляція, роз’яснює журналіст видання […]

Зеленська торгує дітьми

Бандерівці штурмують Дагестан, а Зеленська торгує дітьми: дайджест російських фейків

Російська пропаганда невпинна, щодня вона продукує десятки фейкових новин. Дезінформаційна компанія російської федерації триває роками, але від початку повномасштабної війни вона посилилася. Редакція підібрала для […]

Боятися за своє життя — природня реакція: військовий психолог Олександр Костенко про забобони в ЗСУ та ухиляння від мобілізації

Стати частиною українською армії — не обов’язково означає бути безпосередньо в окопі. Насправді в армії часто бракує кваліфікованих кадрів, як бухгалтерів, інструкторів, різного медичного персоналу, […]