Українській армії бракує новобранців, попереду великий виклик — The Economist

Семаковська Тетяна 14:41, 18 Грудня 2023
Військові з 93 ОМБр “Холодний Яр” / фото ілюстративне

Попри те, що росія зазнає великих втрат (за даними джерел щоденні втрати можуть сягати до 1000 осіб), вона має перевагу у людському ресурсі. Водночас Україна має проблему із залученням людей до лав ЗСУ. Попереду Україну чекають важкі рішення.

Про це повідомляє видання The Economist. Редакція обрала головні тези зі статті.

Проблема із кадрами

Добровольці української армії після елементарної підготовки в Західній Європі не очікували, що вони одразу потраплять до штурмових підрозділів на найгарячіші ділянки фронту. Деякі з них записалися добровільно, очікуючи, що отримають місця в підрозділах, які відповідають їхнім профілям: оператори безпілотників або артилеристи.

Інших забрали з їхніх сіл без попередження. Україна відчайдушно намагається закрити свою лінію фронту від нових російських атак. Втім жодна армія не дає новобранцям інформації щодо того, де буде місце їхньої дислокації.

Додає проблеми у рекрутинг армійське керівництво, яке намагається заповнити місця охочими. Деякі з них вдаються до призовних рейдів у спортзалах і торгових центрах. Мало хто з тих, хто записався таким чином, стає хорошим солдатом.

“Ми бачимо 45-47-річних. Вони вже задихаються, коли потрапляють на лінію фронту”, — скаржиться один старший офіцер.

Усвідомлюючи цю проблему, у вересні Міністерство оборони України розпочало роботу над новою мобілізаційною стратегією. Речник міністерства Ілларіон Павлюк каже, що частково проблема полягає в успіхах армії: багато громадян більше не сприймають війну в екзистенційних термінах, як це було одразу після російського вторгнення в лютому 2022 року.

Іларіон Павлюк / фото з відкритих джерел

“Дехто помилково вважає, що є хтось інший, хто може зробити цю роботу за них”, — каже він.

Рекрутери намагаються покращити становище

Реформи в армії вже спрямовані на те, щоб дати тим, хто вагається, більший вибір: нові співробітники можуть, в більшій чи меншій мірі, записатися на конкретну посаду. Новий цифровий реєстр покращить розуміння міністерством кадрових ресурсів України. З’явиться чіткіша система відпочинку та ротацій. Зрештою, добровольці будуть мобілізовані на певний період, а не безстроково, як це відбувається зараз.

Рекламний банер 3 ОШБР / фото з відкритих джерел

Є кілька прикладів успішних кампаній з набору в окремі підрозділи. 3-я штурмова бригада, створена через дев’ять місяців після початку війни як підрозділ українського спецназу, є найпомітнішою. Рекламні ролики розміром з хмарочос в українських містах “гламуризують” життя штурмовиків бригади, які знищують карикатури зла.

Але не менш важливою є репутація бригади, яка славиться компетентним командуванням, гарним оснащенням і низьким рівнем відтоку особового складу. Новобранці, як правило, проходять кількамісячну підготовку, на відміну від стандартного місячного терміну.

Христина Бондаренко, прес-секретар бригади, каже, що добровольців не бракує. За її словами, до початку наступного року бригада стане найбільшою в Україні. Більшість її новобранців молодші 25 років.

Росія також має проблеми

Росія також має труднощі з мобілізацією необхідної кількості людей. Її тактика кидання величезної кількості людей на позиції, що обороняються, часто без належного спорядження, може призвести до щоденних втрат до 1000 осіб.

Але фундаментальні фактори вказують на те, що перед Україною стоїть виклик. Маючи приблизно в чотири рази більшу кількість потенційних солдатів, росія в довгостроковій перспективі має перевагу. У її в’язницях і найбідніших районах призов до армії виглядає раціональним.

Віктор Кевлюк / фото з відкритих джерел

В інших місцях Кремль зміг задовольнити свої мінімальні потреби за допомогою прихованої мобілізації. Українські критики київського уряду звинувачують країну в тому, що вона лише “робить вигляд, що мобілізується”. Віктор Кевлюк, полковник у відставці, який керував реалізацією мобілізаційної політики для західної частини країни з 2014 року каже, що Україна ризикує потрапити в пастку. На його думку, Росія посилить мобілізацію після президентських виборів у березні. З ним погоджується і ГУР.

Володимир Путін вже підписав указ про збільшення чисельності російських збройних сил на 170 000 осіб. Полковник Кевлюк стверджує, що Україна повинна відповісти загальнонаціональною мобілізацією промисловості, уряду і ресурсів. Він вважає, що часто спосіб життя тих, хто насолоджується безпекою в Києві, має змінитися.

“Зараз не час для імпортного копченого лосося”.

Зеленський не хоче бути диктатором

президент
Президент України Володимир Зеленський / фото ОП

Протягом усієї війни Володимир Зеленський чинив опір максималістським закликам своїх солдатів. Президент відступив частково з політичних міркувань: він не хоче надмірно дратувати населення. Однак лідером також керують і більш благородні міркування.

Зеленський хоче вчинити правильно стосовно українців. Він не хоче бути диктатором,

високопоставлене джерело в уряді // про Зеленського

Попереду важкі рішення. Для полковника Кевлюка армія — це звір, якого треба годувати. Але деякі чиновники віддають перевагу іншому підходу. Високопоставлене джерело прогнозує медіакампанії, що пропагують національну жертовність і попереджають, що росія продовжує становити екзистенційну загрозу.

“Якщо ми програємо, це буде погано для всіх нас”, – каже він.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Грошова допомога для військових та рідних загиблих: як отримати бахмутянам

Семаковська Тетяна 16:20, 4 Березня 2024
Прапорці з іменами загиблих військових, Київ / фото з відкритих джерел

У 2024 році родини загиблих бахмутян (йдеться про рідних військовослужбовців) можуть розраховувати на грошову підтримку коштом бюджету Бахмутської територіальної громади.

Яку виплати можуть отримати рідні військового/вої — редакції повідомили у відповіді на запит.

Виплати військовим та родичам загиблих

Бахмутська міська територіальна громада заклала кошти у бюджет для виплати військовим, йдеться про:

  • учасників Революції Гідності, учасників бойових дій, які брали участь в АТО/ООС, захисникам та захисницям України при звільненні з військової служби. В 2024 році на це виділили 394 тисячі гривень. Передбачено надання допомоги розміром до 8,7 тисячі гривень;
  • сім’ям загиблих/померлих учасників АТО/ООС, захисникам та захисницям України. В 2024 році на це виділили 300 тисяч гривень. Передбачено виплату допомоги у розмірі 5 тисяч гривень на члена родини загиблого (померлого).

Допомога на поховання військового

Родина загиблого військовослужбовця також може отримати кошти на поховання:

  • членам сімей загиблих/померлих учасників АТО/ООС, захисників та захисниць України на поховання ветеранів війни виділили 300 тисяч гривень, передбачено надання грошової допомоги на особу в розмірі 15 тисяч гривень;
  • членам сімей загиблих/померлих учасників АТО/ООС, захисників та захисниць України на спорудження надгробків загиблим/померлим ветеранам виділили 220 тисяч гривень, а передбачено надання допомоги у розмірі 20 тисяч гривень на особу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Краматорськ планує витратити понад 1 млн грн на розробку документації для котельні

Семаковська Тетяна 15:30, 4 Березня 2024
Краматорськ
Краматорськ / фото з відкритих джерел

Управління капітального будівництва та перспективного розвитку міста Краматорської міської ради планує витратити понад 1 мільйон гривень на розробку проєктно-кошторисної документації по будівництву модульної газової котельні.

Про це свідчать дані з платформи Прозорро.

Газові котельні у Краматорську

У прифронтовому Краматорську планують за 1 157 445,74 гривні розробити документацію на будівництво модульної газової котельні на території КНП “Міська лікарня №3”. У договорі повідомляють, що строк виконання робіт — 15 травня 2024 року. Попередньо, будівництво модульної твердопаливної котельної обійдеться у понад 9 мільйонів гривень.

Відомо, що крім цієї котельні місто планує побудувати ще три котельні для трьох шкіл, кожна з них обійдеться у щонайменше 7 мільйонів гривень.

Зазначимо, що через російські обстріли тогоріч у Краматорську були проблеми із газопостаченням, наприклад лікарні опалювали за допомогою твердопаливних котелень, а окремі багатоповерхівки були без центрального опалення. Щоб відновити газопостачання фахівці Облгазу виїжджають на місця прильотів після обстрілів, але через сильні пошкодження не всі будинки вдається повернути до газопостачання.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк

Обшуки та мобілізація: росіяни поширюють фейк про події в Почаївській лаврі

Пропагандистські ЗМІ поширюють інформацію, що у Почаївській лаврі на Тернопільщині територіальні центри комплектування (ТЦК) роздавали повістки чоловікам.  Чому це фейк та маніпуляція, роз’яснює журналіст видання […]

Зеленська торгує дітьми

Бандерівці штурмують Дагестан, а Зеленська торгує дітьми: дайджест російських фейків

Російська пропаганда невпинна, щодня вона продукує десятки фейкових новин. Дезінформаційна компанія російської федерації триває роками, але від початку повномасштабної війни вона посилилася. Редакція підібрала для […]

Боятися за своє життя — природня реакція: військовий психолог Олександр Костенко про забобони в ЗСУ та ухиляння від мобілізації

Стати частиною українською армії — не обов’язково означає бути безпосередньо в окопі. Насправді в армії часто бракує кваліфікованих кадрів, як бухгалтерів, інструкторів, різного медичного персоналу, […]