Рукостискання — це жест, який вже давно став базовим правилом у діловому спілкуванні. З нього починається майже будь-яка розмова. Проте, зазвичай його частіше використовують саме чоловіки між собою, у той час, жінкам вони можуть просто кивнути або, що більш недоречно, поцілувати руку.
Редакція Бахмут IN.UA дізналася, чому рукостискання поширене серед чоловіків, як це впливає на гендерну рівність в суспільстві, а також звернулася до експертки з етики Наталі Миронюк із запитанням, чим же можна замінити рукостискання.
Рукостискання в діловій етиці
Рукостискання — це один із найпоширеніших жестів невербального спілкування між людьми. Воно може нести у собі безліч значень та інформації, наприклад, до них можна віднести щире бажання продовжити спілкування. У діловому колі чоловікам заведено тиснути руку. Проте часом, коли у колі, де є і чоловіки, і жінки, потискають руку лише першим. Жінкам же просто можуть кивнути, або ж поцілувати руку, якщо вона сама протягнула її. Такий підхід не тільки породжує гендерну нерівність в діловому спілкуванні, але й вкорінює стереотипи в думках соціуму.
Що думають бахмутяни про рукостискання
Редакція Бахмут IN.UA в травні провела серію опитувань серед власних читачів та читачок в мережі Telegram.
Перше опитування звучало так: “Чи вітаються читачі та читачки з чоловіками за допомогою рукостискання?”, в тому числі в у діловій сфері. Участь в опитуванні взяли понад 190 осіб. Згідно з результатами, 54% відповіли, що використовують цей жест в повсякденному житті, а 41% — що рукостисканнями не користуються. Решта, а саме 5%, частково використовують такі жести у своєму житті, переважно в спілкуванні з друзями та знайомими.
У Другому опитуванні ми звернулися до чоловічої аудиторії, а наше питання звучало так: “Як ви вітаєтесь з жінками?”. Участь в опитуванні взяли близько 100 осіб. Згідно з результатами, лише 11% використовують рукостискання, коли як 41% віддають перевагу обіймам, а ще 38% — підняття руки на відстані. Ще 10% читачів використовують інші види жестів, зокрема, звичайне привітання словами.
Такі результати можуть говорити про те, що культура рукостискань в Україні досить розвинена саме серед чоловіків, тоді як для спілкування з жінками більшість обирає інші можливі жести, зокрема, обійми чи звичайне підняття руки на відстані.
Що думають експертки
За словами координаторки кампанії “Повага” Ірини Славінської, яка займається просуванням ідей гендерної рівності в суспільно-політичному житті України, рукостискання має певне символічне навантаження.
Такий підхід може навіть викликати проблеми для цілих установ чи організацій. За словами експертки з питань гендерної рівності та голови ГО “Паритет” Наталії Тарасенко, при офіційно-діловому спілкуванні потиск руки під час привітання з партнерами, незнайомими людьми є загальноприйнятим міжнародним правилом, яке не залежить від статі.
В межах конкретної установи, рукостискання лише між чоловіками буквально робить жінок невидимими. Як результат, може з’явитися стереотип про те, що жінки нібито не можуть виконувати важливі ділові справи. За словами засновниці агенції proto produkciia Альони Каравай, в такому випадку потрібно або взагалі не потискати руки, або робити це зі всіма, включно з жінками.
Що кажуть експерти з етики
Редакція Бахмут IN.UA звернулася до експертки з етики Наталі Миронюк із запитанням, чим же можна замінити рукостискання. За її словами, існує безліч універсальних способів того, як можна показувати власну привітливість.
Першим таким, що виділила експертка, став відкритий погляд та щира усмішка. Такий підхід здатен передати позитивну енергетику колегам та діловим партнерам, незалежно від віку чи статі.
Другим невербальним способом привітатися можна вважати звичайний кивок, який є “м’якою” формою поклону. Зазвичай, люди при використанні такого способу привітання отримують його у відповідь.
Третє — це усне вітання. Всі вітання, за словами експертки, говорять про увагу та повагу людини, шанобливе ставлення. Прикладом гарної фрази для вітання можна назвати “Тисну вашу руку”, яку треба супроводжувати легким поклоном та усмішкою.
Чудовими формами привітань також можна вважати підняття руки з легким помахуванням та підняття капелюха, якщо він є, з легким поклоном або легша форма — торкання його краю як натяк на готовність зняти його.
За словами експертки, у діловому спілкуванні не припустимі обійми чи поцілунки. Також варто звести до мінімуму використання різних жестів чи рухів, адже за допомогою них можна визначити невпевненість співрозмовника.
Загалом же рукостискання — це прийнятний жест для ділового спілкування, який можна та треба використовувати як з чоловіками, так і з жінками. Це створить атмосферу поваги та рівності.
Матеріал створений у співпраці з Волинським прес-клубом
Читайте також:
- Фемінізм в Україні: жінки, які змінювали історію
- Весняна красуня Бахмута або Що не так зі шкільними конкурсами краси
- Гендерні обмеження доступу до гуманітарної допомоги: чи справді чоловіки мають менший пріоритет
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!