Ебаут та Палає: підбірка ресурсів на гендерну тематику

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:30, 7 Травня 2024
Ресурси на гендерну тематику / ілюстрація Бахмут IN.UA

Чоловік повинен заробляти гроші, а жінка має бути “хранителькою домашнього вогнища”. Ймовірно хоча б раз у житті ви чули такі твердження, які насамперед продовжують популяризувати через насаджені стереотипи щодо чоловіків та жінок. Але чи можна з цим боротися та як?

Редакція Бахмут IN.UA публікує список просвітницьких ресурсів з гендерної тематики, які пришвидшують інтеграцію ідей соціальної рівності в маси.

Сучасні українські гендерні блоги

Редакція Бахмут IN.UA запитала у власних читачів і читачок у Telegram, чи цікавляться вони різними українськими ресурсами, які висвітлюють гендерну тематику. Участь в опитуванні взяли понад 150 осіб. Згідно з результатами, лише 3% опитаних знають про існування такого контенту та регулярно дивляться його, 62% знають про їх існування, але не вивчають їх. Також виявилося, що 35% опитаних не знають про ресурси, які висвітлюють гендерну тематику, та не розуміють, для чого вони.

Такі результати можуть говорити про те, що ідея гендерної рівності — це те, чому заважають сталі уявлення громадян про соціальну роль чоловіків та жінок в Україні. Ділимося підбіркою цікавих ресурсів, які доступно пояснюють про гендерну рівність на прикладі побутових речей і явищ, як от бюджет родини, декрет жінок та чоловіків тощо. 

“Гендер в деталях”

Гендер в деталях / ілюстрація з відкритих джерел

Гендер в деталях” — цей ресурс вважається одним з найбільших україномовних популяризаторів ідей гендерної рівності та фемінізму. Це – спеціалізована платформа для громадського діалогу, наукових досліджень та обміну різною корисною інформацією, де можна знайти багато різних матеріалів. До вашої уваги на їхньому сайті подаються наступні способи передачі корисної інформації для суспільства:

  • тематичні огляди;
  • переклади закордонних новинок і класики;
  • журналістські розслідування;
  • наукові статті;
  • актуальні дослідження;
  • статистика;
  • практичні поради;
  • приклади з життя;
  • гумор;
  • блоги;
  • відео і фото.

Теми матеріалів також різняться. Тут пишуть як про сексизм та гендерну нерівність, так і про інклюзивність або українську ЛГБТК+ спільноту.

“Повага — кампанія проти сексизму”

Банер ресурсу “Повага — кампанія проти сексизму” / ілюстрація з відкритих джерел

Інший ресурс — “Повага — кампанія проти сексизму“. Він має певну особливість — спрямований на висвітлення та реагування на випадки, пов’язані з проявами сексизму в українських медіа та на політичному рівні. Крім того, матеріали часто відображають загальний стан справ з теми гендерної рівності та справедливості в українському суспільстві.

На офіційному сайті платформи можна знайти як статті та лонгріди з відомими діячами й діячками, так і незвичайні авторські тексти в колонках. Зазвичай в них пишуть про:

  • протидію сексизму в суспільстві;
  • жіночий досвід у пізнанні світу;
  • тілесність, бодіпозитив;
  • материнство;
  • домашнє насилля;
  • фемінізм;
  • цькування в соціальних мережах.

Окремо варто виділити те, що на сайті регулярно публікують есе та оповідання різних авторів, які, за допомогою існуючих засобів художньої літератури, переосмислюють дійсність нашого суспільства в ключі гендерної теми.

“Жінки — це 50% успіху України”

Гендерна рівність / фото ілюстративне

В інтернет-просторі також можна зустріти проєкт “Жінки — це 50% успіху України“.Ця соціальна ініціатива спрямована на підтримку жінок та їхньої ролі в громадському та політичному житті країни. На сайті проєкту часто публікуються матеріали широкого пулу авторів та авторок, зокрема і фрілансерок.

Головна тема всіх матеріалів — гендерно-інклюзивне відображення стану справ у суспільствах як України, так і країн світу, зокрема — як гендерну рівність реалізовують країни ЄС та США.

“Слей шоу”

Анонс “Слей Шоу” / ілюстрація Суспільного

Поповнити свої знання з теми гендерної рівності можна не лише на веб-ресурсах, але й на просторах відеохостингу YouTube. Одним із найбільш популярних серед таких можна назвати “Слей шоу” — блог “Суспільного”, який веде Марія Тучка.

Кожне відео на каналі “Слей шоу” — це демонстрація ідей фемінізму на прикладі звичайних аспектів життя кожної людини, наприклад, стосунків або краси. На каналі також часто виходять розмови з різними експертами та експертками щодо культури, історії та навіть політики.

“ебаут”

Логотип проєкту “ебаут” / фото з відкритих джерел

Інший гендерний проєкт на YouTube отримав назву ебаут“. Головною особливістю цього каналу вважається концепція — це справжнє розмовне шоу з експертами й експертками різних сфер життя, де обговорюються важливі теми для суспільної гендерної рівності, наприклад, бізнес для жінок або їх роль в умовах сучасної війни з росією. 

Ці блоги допомагають зруйнувати міфи про застарілі догми щодо обох статей, адже й досі ми можемо зустрічати у соціумі стереотипи щодо жінки або чоловіка. Дивитися просвітницькі блоги можна разом з дітьми, аби формувати їх здоровий світогляд, також ви можете показати випуски своєму партнеру/партнерці й разом обговорити. Врешті-решт послухати цікавий блог на фоні допоможе з користю провести час.

“Палає”

Засновниці проєкту “Палає” Яна Брензей та Емма Антонюк / скриншот

Проєкт “Палає” — розмовне шоу в форматі звичайного діалогу з оглядом  різних аспектів суспільства: політики, культури, війни, мови, тощо.

Інколи на каналі виходять структуровані відеоролики на гендерну тематику, де ведучі розповідають та показують різні сталі стереотипи про жінок, зокрема, про їхні образи в рекламах або про те, які проблеми має жіночий одяг.

Виділити варто також наявність відео на майже 1 годину, де ведучі спілкувалися на тему фемінізму та міфів, які заважають інтеграції ідей цього руху в життя кожної людини.

“Жданя говорить”

Ведуча каналу “Жданя говорить” / скриншот

Далеко не усі YouTube-канали, які зробили висвітлення гендерних проблем у суспільстві своєю головною тематикою, мають велику технічну базу. Таким, наприклад, можна вважати канал “Жданя говорить“, який веде дівчина з рубцями на обличчі. Вона розповідає про наявні проблеми в суспільстві, які пов’язані з гендерними стереотипами, а також розкриває суть фемінізму та бодіпозитиву на власному прикладі.

Який із ресурсів чи проєктів припаде вам до душі — справа індивідуальна. Головне — черпати інформацію і розвиватися.

Матеріал створений у співпраці з Волинським прес-клубом.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Тисяча доларів за підписку та лайки у TikTok: підводні камені Інтернет-вакансій

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 11:00, 6 Травня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

За понад два роки повномасштабної війни матеріальне становище українців погіршилося. Цим намагаються скористатися аферисти, які сподіваються на довірливість людей. Команда “Бахмут IN.UA” підготувала список шахрайських схем аби наочно показати як дурять людей, а також пояснити як не попастися на обман

Робота у міжнародній компанії онлайн

Ця схема — не нова, але й досі ефективна. Абоненту приходить RCS-повідомлення (аналог SMS) з українського номера із привабливою пропозицією: робота із дистанційним працевлаштуванням на імениту фірму (Ebay, Amazon тощо). Звісно ж, за обіцянкою з повідомлення робота не займатиме багато часу, а грошей робітник отримуватиме багато. Для того, аби дізнатися подробиці, пропонується перейти для подальшого спілкування у месенджер WhatsApp – вже на іноземному номері.

В особистому спілкуванні менеджер пояснює, що: так, дійсно, робота є і вона високооплачувана та не потребує багатьох зусиль. Аби її отримати, потенційному працівнику треба заплатити гроші — за доступ до сайту із клієнтською базою.

Колаж Бахмут.IN.UA

Як уникнути цієї схеми:

  • не переказуйте грошей за роботу в інтернеті. Частіше за все такі “вакансії” пропонують шахраї;
  • будьте уважними до легких заробітків. Тут працює проста логіка: жоден роботодавець не буде платити великі кошти за пару годин роботи на день;
  • поцікавтеся, звідки вашу кандидатуру взяв менеджер. Нечіткі та “розмазані” відповіді — майже 100% гарантія того, що із вами спілкується злодій.

Гроші за підписку на Телеграм-канал

1 тисяча доларів (понад 39 тисяч гривень) обіцяють за просту підписку вами на Telegram канал. Подібні дописи публікуються із приблизно наступним текстом: “В Україні повно вакансій, де навіть новачкам платять від $1000, а більшість населення досі працює за копійки, думаючи, що без досвіду роботу не знайти, треба гарне резюме та вища освіта. Підписуйтесь, та отримуйте гарні гроші, навіть якщо нічого не вмієте”.

Колаж Бахмут.IN.UA

Мета цієї схеми полягає у тому, щоб перелити трафік з одного великого каналу на інший, який має меншу кількість підписників. Після адміністратори каналів перепродають їх іншим людям, часто перейменовуючи їх та повністю змінюючи тематику акаунта. До прикладу, якщо ви за подібним посиланням підписалися на паблік зі схемами з в’язання гачком, не дивуйтеся, якщо через деякий час він перетвориться на акаунт онлайн-казино.

Звісно, немає ніяких гарантій того, що вам дійсно заплатять (тим паче аж тисячу доларів). Натомість ви можете просто стати черговим підписником недобросовісного Telegram каналу, який зароблятиме на рекламі.

Заробіток у TikTok

Популярність цієї соцмережі бачать шахраї, тому вигадали схему “заробітку” у ній. Шукачу роботи пропонують оплату за… лайки під відео або за відгуки на ресторани й готелі в Google Maps. Пропозиції цієї “роботи” приходять в особисті повідомлення месенджерів, найчастіше — WhatsApp.

Вартість одного лайку або відгуку — від 30 гривень. Таким чином, людині за день обіцяють платити 600-1 500 гривень. За першу виконану роботу навіть дійсно платять, але це лише гачок для подальшого виманювання грошей. Заступниця голови ПриватБанку з питань керування ризиками Лариса Чернишова розповіла виданню Forbes, у чому полягає схема:

“Після кількох вдалих транзакцій шахраї пропонують переказати їм від декількох сотень до десятків тисяч гривень, які обіцяють повернути швидко та з відсотками. «Коли користувач зробив переказ, шахраї припиняють спілкуватись із жертвою та блокують її в месенджерах”.

Проходження платних курсів/внесення страхового внеску

Роботодавець після проведення співбесіди може повідомити вам про те, що ви підходите на посаду, втім маєте недостатню кількість досвіду. Він може запропонувати пройти додаткові курси підвищення кваліфікації. Навчання, звісно ж, є платним.

Також у цієї схеми існує інша варіація: так званий страховий внесок. Цей варіант більше стосується працевлаштування віддалено. Роботодавець повідомляє, що вас беруть на роботу, видаючи корпоративний ноутбук, за який треба внести круглу суму як страховий внесок.

Практична порада: не переказуйте гроші “роботодавцям”, адже це давно відома схема шахраїв. Це вам повинні платити гроші за роботу, а не навпаки.

Робота у “шлюбних агенціях”

Зазвичай у таких вакансіях вказаний рівень зарплати — від 16 до 60 тисяч гривень. Людині пропонують різні умови роботи: перекладача, менеджера зі спілкування із клієнтами тощо. Обіцяють щотижневу зарплату у доларах.

За цією пропозицією ховається стара як світ шахрайська схема із виманювання грошей з іноземців, які хочуть познайомитися із дівчатами. Звісно, ви можете погодитися на цю вакансію — це вже питання вашої совісті. Але чи хочете ви бути причетними до незаконних дій? І, якщо ви працюєте на шахраїв, то де гарантія того, що вони не “кинуть” вас?

Як не потрапити на шахраїв під час пошуку роботи?

  • майте критичне мислення. Якщо вакансія або рекрутер викликає у вас сумніви — не бійтеся ставити додаткові питання;
  • пошукайте в Інтернеті інформацію про компанію. Існують сайти, де користувачі мережі залишають відгуки про місця робіт. Наприклад, “Правда працівників”. Завдяки цим сервісам ви зможете дізнатися більше;
  • не перечислюйте гроші за “працевлаштування” або за “робочу техніку”;
  • не діліться особистими, а тим паче банківськими даними із невідомими особами;
  • ставте питання. Чесний роботодавець, якому немає що приховувати, відповість на них та розкаже подробиці про вакансію.

Що робити, якщо втрапили на гачок шахрая?

Необхідно звернутись до найближчого відділу поліції або зателефонувати 102. До цього треба зібрати інформацію, яка підтверджує факти вчинення щодо вас шахрайських дій: чеки про оплату, квитанції з банку про проведення грошових операцій, роздруківки оголошень, посилання на сайт тощо.

Для отримання правової допомоги ви можете звернутись у найближчий до вас місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги, адресу і контактний телефон яких ви зможете дізнатися за номером Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги − 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно в межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів), або за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: в Україні продають браслети-обереги від ТЦК

Чорнойван Аліна 15:09, 3 Травня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Російський телеграм-канал опублікував фейкову інформацію. Як пише російський фейкомет, в Україні почали продавати браслети з молитвою, що має «оберігати» чоловіків від представників ТЦК. Чому це неправда — пояснює редакція Бахмут.IN.UA.

Хто поширює фейк?

Фейк опублікував офіційний канал російського Інформаційного Козачого Агентства ПІКА. Окрім цього, допис є й у проросійському пабліку “На самом деле в Днепре”, який налічує 26 тисяч підписників та нібито інформує про новини міста Дніпро. Адміністратори каналів використали риторику про так звану «могилізацію», аби вкотре просувати тезу про те, що українцям варто скласти зброю і не вступати до лав ЗСУ.

Скриншот допису / Первый казачий

Що не так із цією “молитвою”?

Ми перевірили фото на наявність ознак будь-якого редагування за допомогою сервісу FotoForensics.

Скриншот з сервісу перевірки зображень / Foto Forensics

Ділянки зображення виділені білими крапками, тож фото зазнавало редагування: накладення додаткових зображень та елементів. Тож ми здійснили пошук оригінального зображення за допомогою Google Lens. Виявилось, що оригінальне фото фейкомети взяли з оголошення на сайті українського маркетплейса Prom.

Скриншот Google Lens
Скриншот справжнього оголошення на Prom

Як бачимо, фото відредагували у графічних редакторах:  до оригінального фото з маркетплейса  додали інші елементи, щоб відтворити нібито рекламу оберега  з “молитвою”. На це зображення наклали назву товару “Браслет з молитвою від ТЦК”, опис матеріалу “Нержавіюча сталь” та довжину “20 см”. 

Варто звернути увагу на головний елемент – “молитву від ТЦК”, текст якої також турботливо надрукували. Та чи відповідає переклад українською справжньому змісту напису? Ми зробили переклад напису браслета  в Гугл-перекладачі і з’ясували, що це молитва Отче Наш іспанською мовою, яка українською звучить наступним чином:

«Отче наш, що єси на небесах. Нехай святиться ім’я Твоє. Прийде Царство Твоє. Нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліба нашого насущного дай нам сьогодні. Прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим. Не введи нас у спокусу і визволи нас від лукавого. Амінь».

Жодного збігу з оригінальним написом, і тим паче жодної згадки про ТЦК у молитві —  головна ознака недостовірності зображення. До того ж відсутня інформація про те, який саме інтернет-магазин має такий “оберіг” у своєму асортименті : ані назви, ані посилання на сторінку чи сайт.

Отже, враховуючи все вищенаписане, робимо висновок: це справжнісінький фейк. Перш ніж розповсюджувати таку інформацію, варто перевірити: чи правдива вона? Звісно, не всі вміють користуватися спецсервісами для перевірки фото на наявність редагування графічними редакторами. Але, аби перевірити конкретно даного роду інформацію, можна просто вбити у пошуковик “купити браслет із молитвою від ТЦК”, та побачити, що жодного реально існуючого товару на торговельних майданчиках немає.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В Україні підвищили тарифи на оформлення паспортів та інших документів: нова ціна

7 жовтня 2024 року в Україні змінилася вартість пакетів сервісних послуг паспортно-міграційного характеру в підрозділах ДП “Документ”. Це суттєво підвищило вартість деяких документів, зокрема, паспортів […]

16:00, 07.10.2024 Скопіч Дмитро

Субсидії-2024: як громадянам підготуватися до опалювального сезону

Субсидія — це спеціалізована державна допомога, яка надається громадянам для відшкодування витрат на різні цілі, зокрема, на оплату житлово-комунальних послуг та інших видів витрат на […]

13:45, 07.10.2024 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

9 жовтня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

СЗЧ в Україні: що таке СЗЧ, яке покарання за це, та чи працюють над проблемою в Парламенті

Повномасштабна війна в Україні без чітких термінів демобілізації та провальної кампанії мобілізації посилила проблему самовільного залишення військової частини або місця служби, відоме більше за абревіатурою […]

12:00, 06.10.2024 Скопіч Дмитро

Швидкий та надійний зв’язок: як користуватися інтернетом без світла

Інтернет без світла — це величезна проблема, яка сильно впливає на життя кожного українця в періоди блекаутів. Вона обмежує можливості громадян, роблячи життя набагато складнішим. […]

11:00, 06.10.2024 Скопіч Дмитро