Як росіяни зомбують дітей на ТОТ та популяризують війну серед молоді

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 14:30, 1 Березня 2024
Малеча грається у війну
Діти з іграшковими автоматами / фото Reuters

У росії та на ТОТ загарбники продовжують впроваджувати пропаганду війни в дошкільних та навчальних закладах. Окупанти популяризують мову ворожнечі та антиукраїнську пропаганду. Особливо росіяни приділяють увагу дітям з ТОТ: там застосовують тиск, щоб ті “забули” про те, що вони є українцями, а самої держави не має існувати. Щоб це ефективніше відбувалось, загарбники всіляко популяризують військових зс рф, радянські звичаї та свята, російське “походження” українців та інші антиукраїнські тези. 

У цьому матеріалі Бахмут IN.UA розглядає, як росіяни просувають пропаганду війни серед дітей, зокрема на ТОТ та як впроваджують так зване патріотичне виховання серед підлітків. 

День захисників України святкують 14 жовтня

Нещодавно в росії відбувся так званий день захисника вітчизни, який зазвичай ще з радянських часів щорічно відзначають 23 лютого. Зазначимо, що в Україні було скасовано святкування цієї події, натомість указом Президента України від 14 жовтня 2014 року було установлено свято — День захисника України, яке відзначають 14 жовтня щорічно. 

Якщо в росії це свято є нормальним звичаєм, то на окупованих територіях — це насильницьке нав’язування радянських цінностей: у школах дітям проводили тематичні заняття та класні часи. Також розповсюдженою практикою є запрошення військових, нібито задля того, щоб “вдячні” школярі могли побачити терористів та зробити приємні подарунки. Таким чином, це свято використовують як черговий акт нав’язування війни та розповсюдження мови ворожнечі.

Свято 23 лютого на ТОТ

Як, наприклад, подібні зустрічі організували на окупованій Донеччині, де саме — пропагандисти не розголошують, та і діти на фотографіях з замазаними обличчями. Однак, якщо це герої, які “врятували” мирну Донеччину і діти можуть жити у безпеці, на думку росіян, тоді навіщо така секретність? Відповіді, на жаль, ми знайти не змогли. На фотографіях діти з замазаними обличчями стоять у футболках з логотипом організації “рух перших (движение первых)” та скриньками з літерами “z”. Це один з прикладів, як окупанти влаштовують промивку мізків дітей.

Окупанти в донецькій школі
Окупанти зустрілися зі школярами на окупованій Донеччині / фото з росджерел

Примітка.рух перших (движение первых)” — це сотні унікальних програм виховання і становлення особистості, активної та відповідальної молодіжної спільноти, для якої важлива повага до традицій і культур народів Росії, історична спадкоємність і причетність до долі країни, в якій головною цінністю була, є і буде — сім’я. Ця інформація опублікована на офіційному сайті руху. 

У другу річницю повномасштабного вторгнення зустрічі з загарбниками проходили на інших окупованих територіях України: у Криму, на Херсонщині, Запоріжжі, Донеччині та Луганщині. Там військові зс рф розповідали про нібито дворічну історію “спеціальної військової операції (сво)”, хронологію подій окупації українських територій з 2014 року та інші загарбницькі тези, які направлені виключно на ненависть серед дітей до України. 

Окупанти в луганській школі
Загарбники в школі на окупованій Луганщині / фото з росджерел

Окрім зустрічей у школах проводили відповідні заходи, на яких наряджали дітей у військову форму радянських часів, де діти малювали “патріотичні” малюнки з символікою рф та днр, російськими військовими та кремлем, проводили різні псевдопатріотичні концерти. Нещодавно ми розповідали у нашому дайджесті новин з окупованих територій, як подібні заходи відбувались у донецьких школах. Зокрема детально про це на своїх ресурсах писав олексій кулємзін, окупаційний мер міста Донецьк. 

Діти у формі
Дітей наряджають у військову форму заради пропаганди / фото з росджерел

Звісно, що шабаш під назвою “день захисника вітчизни” є частиною нібито виховної роботи з молодим поколінням, яке вразливе та можна будь-що нав’язати. Окупаційна адміністрація налаштована на те, щоб діти доносили на батьків з проукраїнською позицією. Це одне з завдань руху “рух перших”, куратори якої займаються начебто ідеологічною підготовкою учнів. Що говорить про те, як відрізняються погляди у закладах освіти та вдома. Подібна агітація та пропаганда в школах застосовувалась під час диктатури сталіна. В сучасні часи з батьками проводять спеціальні виховні “бесіди” за участю представників силових структур, зокрема федеральної служби безпеки. 

Російські школи: розмови про важливе

20 червня 2022 року в росії було оголошено про появу у школах та коледжах так званих “розмов про важливе” — обов’язковий урок, який проводиться раз на тиждень. На цих заняттях, як наголошують пропагандистські джерела, розглядають та обговорюють конкретну тему і яка є загальною для всіх класів та шкіл, зокрема це теми, пов’язані з “громадянсько-патріотичним вихованням”:

 • історична пам’ять;
 • спадкоємність поколінь;
 • патріотизм — любов до батьківщини;
 • доброта, добрі справи;
 • сім’я і сімейні цінності;
 • культура росії;
 • наука на службі батьківщини.

По факту ці заходи, які проводяться на ТОТ також зосереджені на пропаганді цінностей росії, у тому числі виправдовування війн росії проти інших держав, популяризація радянщини та російської військово-політичного устрою. Попри це, тема так званої “сво” є пріоритетною при обговоренні. Урок починається з підняття російського прапору та прослуховування гімну рф. 

Тема “дня захисника вітчизни” також обговорюється серед всіх класів. Зокрема після прослуховування пропагандистських матеріалів, учням пропонують виконати інтерактивне завдання, щоб начебто закріпити знання. 

Окрім тем про війну та радянського минулого, учням нав’язують постійне лідерство у всіх галузях та “поважне” ставлення до країни у світі. Однак на цих уроках не обговорюється з учнями справжня картина сучасної росії — міжнародно ізольованої, під великою купою санкцій, де російські солдати — вбивці та мародери й що росія сьогодні вчиняє найбільший геноцид з часів Другої світової війни, позначаючи це “захистом родини”. 

Спікерами стають російські топ-чиновники, актори, військові терористи та педагоги шкіл. Хоч ці “уроки” є нібито факультативом та за законами самої рф подібні заходи не є обов’язковими, працівники освіти в регіонах рф підкреслюють, що не відвідування цих занять є прогулом. 

Розмови про важливе
Що розповідають на уроках “розмови про важливе” / скриншот

Діти з автоматами та у військовій формі

Нещодавно російський ліберальний Telegram-канал опублікував відео про іграшковий ракетний комплекс “Іскандер”. Ця іграшка призначена для дітей від 2 до 6 років та може стріляти маленькими пластиковими ракетами. Першоджерелом відео є один з іграшкових магазинів Казані. 

Допис у соцмережі
Іграшковий “Іскандер” / скриншот

В дитячому садку російського міста Первоуральск в одному з дитячих садків міста дітей змусили повзати по снігу з іграшковими автоматами. За словами організаторів цього явища, це проводилось у рамках військово-патріотичного свята, яке нібито дало дітям “бурю емоцій”.

“Це військово-спортивне свято, яке дає дітям бурю емоцій, це чудова нагода весело провести час, проявити свої здібності та отримати корисні навички”, — коментують цей захід організатори. 

Діти з автоматами
Вихованці дитсадка з іграшковими автоматами / фото з росджерел

Після повномасштабного вторгнення окупаційна влада намагалась всіляко впровадити в систему освіти на ТОТ заняття з “освободітєлями”, які б мали розповідати школярам про “мужність” російських військових, проводити різні заходи, а головне — познайомити школярів зі зброєю. Ми вже розповідали у попередніх матеріалах, наскільки активно та водночас небезпечно проводити такі заходи, але заради пропаганди та агітації окупанти нікого з дітей жаліти не збираються, бо вони, на їхню думку є майбутніми “захисниками вітчизни”, тобто гарматним м’ясом у війні проти України, або у майбутніх заходах з “освобожденія” чужої держави, а по факту, окупації. 

Таким чином, в начебто ігровій формі дітей знайомлять з їх майбутнім приладом — зброєю. Необов’язково, що ця зброя буде використовуватись проти українців, бо росіяни за понад 30 років змогли спричинити не один військовий конфлікт: починаючи з вторгнення у Молдову та створення там квазіутворення придністровська народна республіка, потім — війна в Чечні, яка сумарно йшла понад 12 років та призвела до повної окупації частини Кавказу, вторгнення у Грузію у 2008 році та створення абхазії та південної осетії, та вторгнення в Україну у 2014 році, де війна триває дотепер. 

Кадетські класи в школах

Ще до повномасштабного вторгнення на окупованих територіях почали вводити таку систему, як “кадетські класи”. Зокрема це спостерігалось у Криму, на окупованих Донеччині та Луганщині (л/днр). Якщо у Криму ці класи утворювались вже по російських системах, то в так званих л/днр лише за “підтримкою” росіян. Після анексії територій у 2022 році силові структури рф активізувались у відкритті спеціалізованих класів на окупованих територіях.

Вони створені задля створення майбутнього кадрового резерву в держоргани рф, зокрема в місцеві мвд, мчс, прикордонні служби, в слідчий комітет (слідком) росії, фсб та в інші силові структури. Під час навчання в таких корпусах учні проходять посилену фізичну підготовку, поводження зі зброєю та патріотичне виховання. Також учні продовжують засвоювати класичну шкільну програму. 

Слідком росії у 2023 році заявив про відкриття кадетських класів у так званому Луганському навчально-виховному комплексі імені льотчика-космонавта г. т. берегового. В цих закладах мають навчати майбутніх держслужбовців-зрадників, які будуть давати присягу росії та служити проти України. 

Діти розбирають автомат
Дівчата у формі навчаються розбирати автомат / фото з росджерел

У 2021 році Сергій Горбатенко, журналіст Донбас.Реалії у своєму матеріалі розповів про кадетські корпуси у школах так званої лнр. Він опублікував матеріал про те, що в окупованому Антрациті на Луганщині за ініціативою партії “єдіная росія” (єр) буде відкритий кадетський корпус для хлопців та дівчат. Зокрема ініціатором став віктор водолацький, який є депутатом держдуми від цієї фракції. За задумом загарбника, кадетський корпус мав би стати “найкращим кадетським закладом у росії”.

Віктор водолацький
Депутат держдуми віктор водолацький / фото з росджерел

“Сьогодні “єдіная росія” надає максимальну підтримку і допомогу жителям Донбасу. Ми відкриваємо ще один кадетський корпус, тепер уже в Антрациті. Він буде унікальний. Я сподіваюся, він стане найкращим у росії”, — зазначив депутат від “єр” водолацький. 

Цей корпус мав відкритись ще у 2021 році, коли л/днр не були анексовані росією, а контролювались лише місцевими ватажками, а росія нібито на той момент не визнала ці псевдореспубліки.

Тобто ще до повномасштабного вторгнення росія розглядала можливість відкриття спеціалізованих навчальних закладів за власною каденцією. Скоріш за все випускники, яким вже на момент вторгнення було 18 років і вони стали частиною “держорганів л/днр”, або були студентами спеціалізованих вищих навчальних закладів, були відправлені на фронт. Росія всіляко використовувала можливості використати не тільки власну регулярну армію, а ще залучити молодих людей з окупації, які надалі стануть бійцями “народних міліцій л/днр”. 

Кадети у формі
Учні кадетських класів нібито дають присягу / фото з росджерел

Російська “юнармія”

Ще одне мілітарне молодіжно-військове об’єднання у рф, яке пропагандує військову справу та участь у війні проти України — “юнармія”. Туди також активно залучають молодь віком від 8 до 18 років. Ця організація діє на окупованих територіях і туди теж долучають школярів. У попередньому дайджесті ми вже розповідали, як школярів зі Старобільщини привозять у Сорокине (Красний Луч) щоб дати клятву “юнармійця”. Теж саме відбувається в інших навчальних закладах Луганщини та інших окупованих територій. Ця організація здійснює військовий вишкіл серед молодиків та нав’язують ідеологію рашизму та ненависті до України. 

Примітка. Юнармія — це всеросійський дитячо-юнацький військово-патріотичний громадський рух, створений 2016 року з ініціативи міністра оборони рф сергія шойгу. Символіка “юнармії” — птах з зіркою, яка зображена посередині. Це як шанування звичаїв з радянських часів, зокрема, з часів існування піонерів.

На момент січня 2022 року у Криму та Севастополі було створено 874 загони “юнармії”, куди входять понад 29 тисяч дітей, скільки зараз там учасників достеменно невідомо, однак окупаційні органи влади продовжують активно залучати молодь.

У 2022 році прокуратура АР Крим та Севастополя зазначила, що куратори руху планують залучити кожного 10 школяра.

“Серед цілей функціонування цього руху: “виростити покоління, здатне захищати вітчизну зі зброєю в руках”. Та й про добровільність такого “навчання” мова не йде. За даними прокуратури автономії, до кінця 2024 року окупанти запланували прийняти до лав “юнармії” кожного десятого школяра. Усі ці факти фіксуються в рамках кримінальних проваджень прокуратури автономії”, — йдеться у повідомленні прокуратури від 17 січня 2022 року. 

Підлітки маршують
Дівчата з лав “юнармії” маршують у формі / фото з росджерел

Пропаганда війни серед дітей: воєнний злочин рф

Подібні дії українська влада кваліфікує як воєнний злочин, зокрема через військову пропаганду та залучення до руху. 

“Ми кваліфікуємо такі дії окупантів, як воєнний злочин, за ст. 438 ККУ (порушення законів та звичаїв війни), оскільки пропаганда, спрямована на забезпечення добровільного вступу в армію цивільного населення, заборонена статтею 51(1) Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року”, — пояснюють у прокуратурі АР Крим та Севастополя. 

Куратори та ті, хто пов’язаний з залученням дітей до мілітарного об’єднання, отримують підозри від українських правоохоронних органів. 21 лютого 2024 року було повідомлено про підозру керівниці штабу “юнармії” на окупованій Луганщині. Жінка пропагандувала серед молоді ідеологію рашизму, організовувала псевдопатріотичні заходи та залучала школярів вступати у мілітарний рух. Наприкінці 2023 року підозру також отримала олена романовська, заступниця окупаційного голови Криму аксьонова, яка теж займалась розвитком руху в АР Крим. 

Так зване патріотичне виховання у школі та пропаганда серед вразливих верств населення — пріоритетна задача кремля. “Виховуючи” підростаюче покоління подібними способами, росіяни створюють потенційний “спротив” ЗСУ та українській владі, вкладаючи правильну, з боку кремля, ідеологію рашизму та шовіністичні настрої під виглядом “руского міра”. Діти, які ще на стадії формування як особистості ще не сприймають пагубність ситуації та наслідки, тому їм легко нав’язати пропаганду під виглядом “гри у війну”. Зараз ця наче гра для деяких переросла у реальність: ті окупанти, які застали окупацію ще у 2014 році, у шкільні роки, сьогодні зі справжньою зброєю у руках вбивають свій народ.

Але ми маємо пам’ятати, що діти на окупованій території України стали заручниками ситуації — їх не можна звинувачувати у діях російських військ, кремлівських кураторів, педагогів або ідеологічно налаштованих батьків. Вони ретранслюють те, що їм кажуть дорослі та ще не в змозі все проаналізувати. Але найгірше, коли немає альтернативи та дитина своє подальше життя має жити з ненавистю до інших людей, народів. Сподіваємось, що згодом діти з ТОТ зможуть опинитися в Україні: якщо їх повернуть на вільну територію або ЗСУ зможуть звільнити окуповані землі та відновити конституційний лад.

Раніше ми розповідали, як окупанти мілітаризують освіту та які заходи проводять російські військові в школах на ТОТ.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Деструктив, тероризм, міжнаціональна ворожнеча”: чиновниця рф поширює антиукраїнські наративи

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 16:35, 9 Квітня 2024
Депутатка держдуми рф
Депутатка держдуми рф ганна кузнецова виступає перед ЗМІ / скриншот

У мережі шириться відео депутатки держдуми рф анни кузнецової, яка розповіла пропагандистам про “деструктивні заклики” в українських Telegram-каналах, які збільшились начебто на 28%. Чиновниця розповіла, що в українських Telegram-каналах міститься начебто контент, у якому закликають до терористичних дій, міжнаціональної ворожнечі та є формою деструктивних закликів щодо дітей рф. Подібну “тенденцію” депутатка держдуми з нещодавніми подіями, які стались в підмосковному “крокус сіті холі”, де ІДІЛ ввечері 22 березня вчинив стрілянину.

Депутатка держдуми рф
Депутатка держдуми рф ганна кузнецова поширює непідтверджену інформацію / скриншот

Україна не закликає дітей з рф до тероризму

Інформація, яку озвучила кузнецова є безпідставною. Вона зазначила, що кількість нібито шкідливого контенту в популярних українських Telegram-каналах збільшилась на 28%, однак вона не дає уточнень: не порівнює періоди, коли з’являлись ніби деструктивні заклики, як порахували цей “процент”, немає конкретної інформації про Telegram-канали та повідомлення, які мають шкодити російським дітям, інфографіки, статистики тощо. 

На сайті держдуми рф додатково ще зазначили, що в Україні був запущений Центр інформаційно-психологічних операцій СБУ і що він веде роботу в 13 регіонах України. 

“Дзвінки та повідомлення надходять з території України. Нерідко дзвінки здійснюють завербовані СБУ діти з України, яких спеціально вистежують”, — каже анна кузнецова, депутатка держдуми рф. 

Однак у яких саме регіонах України “вербували дітей” співробітники СБУ, чиновниця не уточнила. 

Слова депутатки держдуми рф не можна ніяк підтвердити. Натомість ми проаналізували декілька українських анонімних Telegram-каналів, які мають більше одного мільйону підписників (Украина Сейчас, Реальна Війна та Україна Online). Проаналізувавши контент від 22 березня ми не виявили жодного заклику до міжнаціональної ворожнечі, або закликів до російських дітей вчиняти терористичні дії. 

Росіяни закликають до вбивства українських дітей

Попри те, що росія звинувачує у тероризмі та сприянню міжнаціональній ворожнечі Україну, військові злочинці публікують матеріали, де прямо закликають вбивати українських дітей. Наприклад, 13 березня у єгора гузенко, власника Telegram-каналу тринадцятий вийшов ряд дописів, у яких він коментує відео, де діти співають “Батько наш — Бандера”. Він відверто заявив, що начебто ворог не має статі та віку, а дітей на відео — “заразними” і єдиний вихід, зі слів злочинця, є “знищення хворих”. 

Допис пропагандиста
Терорист гузенко закликав знищити українців / колаж Бахмут IN.UA

Фахівці з Інституту масової інформації (ІМІ) констатували, що подібні дописи є закликом до геноциду.

“Такі публікації є прямим публічним підбурюванням до вчинення злочину геноциду щодо українців. Вони розраховані на широку аудиторію, а також містять обґрунтування необхідності повного фізичного знищення української нації. Саме з метою притягнення до кримінальної відповідальності подібних трансляторів геноцидної риторики була створена Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. РФ продовжує вважатись підписантом та ратифікантом Конвенції, однак влада країни свідомо допускає поширення прямих геноцидних ідей серед своїх військових”, — розповів Володимир Зеленчук, юрист ІМІ.

Пізніше гузенко видалив допис з відео, однак залишив невеликий коментар нижче, що начебто вже пізно і діти перейняли нацистську ідеологію, порівнюючи Степана Бандеру з адольфом гітлером. 

Однак влада росії вважає це за нормальне та ніяк не відреагувала на поширення закликів до геноциду та вбивству українських дітей в російських Telegram-каналах. 

Подібні інформаційні атаки росіян відбуваються на тлі подій в “крокус сіті холі”, щоб переконати власне населення у винуватості України. Центр стратегічних комунікацій вже спростував повідомлення росіян про нібито заклики з України до російських дітей здійснювати терористичні акти, у тому числі на ТОТ. Тому закликаємо не вестись на ворожу дезінформацію та перевіряти інформацію на офіційних джерелах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Джобцентр в Німеччині скасовує виплати українцям: що відбувається

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 14:35, 9 Квітня 2024
Jobcenter
Jobcenter в Німеччині / фото Енді Новак

У мережі шириться відео української біженки, яка жаліється на німецькі джобцентри (центри зайнятості). Жінка розповідає, що установа скасовує виплати на придбання меблів в орендоване житло. А пов’язане це з тим, якщо отримувач грошей, тобто біженець, вже отримав одноразову виплату та змінює місце проживання. 

Як росЗМІ використовують подібні відео задля маніпуляції та чи дійсно біженці в Німеччині отримують допомогу, роз’яснює журналіст видання Данило Вінниченко. 

Центри зайнятості в Німеччині надають виплати на меблі один раз

Інформація, яку озвучує жінка є маніпуляцією. Саме відео з’являлось у російських пропагандистів ще наприкінці 2022 року — це ми дізнались за допомогою зворотного пошуку. Знайти оригінальне відео на ресурсах жінки нам не вдалось. Пропагандисти використали відео користувачки YouTube під ніком Violettka-Konfettka та поширювали в цілях дискредитувати українських біженців за кордоном. РосЗМІ подавали це, як нібито скорочення виплат, втома від біженців та “справжнє ставлення” до українців у державі. 

Росіянка в Німеччині
Жінка засвітилась на росТБ / скриншот

Відео, які виходили на YouTube-каналі жінки мали гучні заголовки та оформлення, біженка постійно критикувала місцеві органи та установи, зокрема джобцентри. Канал вела виключно російською мовою. Останнє відео вийшло у жовтні 2023 року. Ми припускаємо, що саме цією риторикою вона і привернула увагу російських пропагандистів.

Росіянка в Німеччині
На своєму каналі жінка критикувала німецькі держустанови / скриншот

Знайти актуальну інформацію щодо скасування виплат центрами зайнятості в Німеччині у період повномасштабного вторгнення нам не вдалось. Тому наведемо актуальну інформацію та за яких умов біженці з України можуть отримати виплату задля придбання меблів в орендоване житло. 

Квартири в Німеччині дійсно орендують необставленими: немає меблів та інших речей для повсякденного життя. Тому пропонують виплату Erstausstattung (одноразова допомога на облаштування), яку надають джобцентри. Її можна отримати у вигляді готівки, або у вигляді гутштайну (спеціального сертифікату). Як правило, на одну людину виділяють до 1000 євро (понад 42500 гривень). Отримати грошову допомогу можна за певних умов, тобто:

 • вам виплачують допомогу від Джобцентру;
 • вам виповнилося 25 років;
 • це ваш перший переїзд на окрему квартиру;
 • ви розлучилися, переїжджаєте на нове місце і не маєте можливості придбати меблі в нове помешкання;
 • у вашому попередньому житлі сталася пожежа або нещасний випадок, який не покриває страховка.

Серед цих умов немає переїзду на інше житло без будь-яких поважних причин. Тобто джобцентр у праві відмовити у наданні допомоги, якщо випадок отримувача допомоги не відповідає зазначеним умовам. Тому згідно з озвученою інформацією від жінки, їй відмовили за об’єктивних причин. 

Поширюючи подібні матеріали, росіяни підтримують наратив про начебто втому європейців від війни, зокрема від біженців. Вони користуються складним становищем людей через спричинену ними війну та намагаються всіляко принизити. Ми закликаємо не вестись на ворожу дезінформацію та перевіряти інформацію в офіційних джерелах. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Депутатка держдуми рф

“Деструктив, тероризм, міжнаціональна ворожнеча”: чиновниця рф поширює антиукраїнські наративи

У мережі шириться відео депутатки держдуми рф анни кузнецової, яка розповіла пропагандистам про “деструктивні заклики” в українських Telegram-каналах, які збільшились начебто на 28%. Чиновниця розповіла, […]

Jobcenter

Джобцентр в Німеччині скасовує виплати українцям: що відбувається

У мережі шириться відео української біженки, яка жаліється на німецькі джобцентри (центри зайнятості). Жінка розповідає, що установа скасовує виплати на придбання меблів в орендоване житло. […]

Гроші в руках

Українці, які від початку війни не виїжджали за кордон, отримають 5 тис. грн: фейк

Деякі Telegram-канали поширюють інформацію від імені міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук про виплату 5 тисяч гривень українцям, які жодного разу від […]

13:00, 07.04.2024 Микола Ситник
стела Часів Яр

ЗСУ блокують евакуацію з Часового Яру: що відбувається

У мережі поширюється інформація, що ЗСУ нібито заборонили евакуюватись з міста Часів Яр на Донеччині, яке зараз знаходиться неподалік від лінії фронту. Роспропагандисти зауважили, що […]

16:30, 05.04.2024 Микола Ситник
Часів Яр

Примусове виселення з Часового Яру: що не так з “наказом” Міноборони

У мережі шириться відео нібито наказу Міноборони України від 29.03.2024, що мешканцям прифронтового міста Часів Яр треба негайно виїхати зі своїх домівок, тому що будівлі […]

18:15, 03.04.2024 Микола Ситник