Від початку повномасштабного вторгнення росіяни активно виставляють вагнерівці та російську регулярну армію рятівниками, самі ж окупанти називають себе «асвобадітілями» й обіцяють краще життя в росії. Яке воно краще життя евакуйованих в росії? Які умови пропонують для людей та, чи краще піклуються окупанти про українців, ніж українська влада і волонтери?
Редакція «Бахмут IN.UA» проаналізувала на що бахмутяни, які виїхали до росії проміняли життя в Україні.
Збір на необхідне, облізлі стіни та відсутність ліків: очікування й реальність
В пропагандистських роликах росіяни демонструють себе як рятівники, або так звані «асвобадітелі», вони рятують людей із вогню, прикривають собою від пострілів та роблять чимало геройських вчинків, які часто не під силу навіть героям голівудських бойовиків. Принаймні так вагнерівці показують по російському телебаченню.
Втім, реальність життя ПВК відрізняється від пропагандистських сюжетів. Самі ж члени угрупування зізнавалися у злочинах проти цивільного населення. Зокрема йдеться про вбивство дітей та мирних мешканців у Бахмуті та Соледарі. Також в’язні зізналися у жорстокому поводженні із українськими полоненими. Станом на 27 березня 2023 року, згідно із російськими даними видання ТАСС до окупованого Шахтарська вже привезли з Бахмута та громади понад 2 тисячі осіб.
28 квітня 2023 року пропагандистський канал Риа Новости повідомив, що в так звану ДНР евакуювали вже кілька тисяч українців з Соледару та Бахмута.
Скріншот з росЗМІ
Влада окупантів запевняє, мовляв, вона не публікує списки евакуйованих з міркувань безпеки. Однак, в телеграм-каналах російського підпорядкування списки з’являються майже щодня.
Списки евакуйованих до росії датовані 18 травня 2023 року. Фото: скріншот з пропагандистського телеграм-каналу.
Тож, як бачимо, про безпеку людей окупанти не надто переймаються.Так само відкрито людей показують на російському телебаченні. Пропагандистські сюжети про українців, які розповідають про жахи пережиті в Бахмуті викладають у публічний простір. Детальніше про це ми розповідали у матеріалі: «Зрадники з Бахмута: на що чекали «ждуни» в місті та про що розповідають?»
Як «асвобадітілі» дбають про українців?
Окупаційна влада розповідає, що евакуйованим на ТОТ забезпечують харчування й допомогу психолога. Однак у бахмутських каналах оголошують збори на необхідне для тих, хто опинився в росії.
Для людей, які евакуювалися в окупований Шахтарськ в бахмутській місцевій групі анонсували збір.
Крім того, ті, хто вирішив евакуюватися на підконтрольну росії територію мають пройти фільтраційні табори. Цю інформацію підтверджувала місцева волонтерка, яка допомагала храму в Ступках.
«Люди, які потрапляють туди спочатку їдуть в Первомайськ, потім Шахтарськ, далі табір фільтрації, далі їм роблять документи в обов’язковому порядку, бо без документів їх нікуди не пускатимуть. Люди очікують на документи, щоб могти купити сім-карти й зв’язатися з рідними. Зазвичай це займає 4-5 днів», — каже волонтерка.
Ще раніше повідомляли, ще деяких людей з Бахмутської громади вивезли примусово, наприклад такі дані були з Володимирівки.
Володимирівку окупували в травні 2022 року сили так званої ДНР, що підконтрольна росії. Спочатку російські війська стріляли по селу важким озброєнням з тимчасово окупованих територій, там були постраждалі, яких встигли вивезти до України, наразі поранені знаходяться у лікарнях на території України та закордоном.
Від місцевих мешканців, які знаходяться у селі та їх родичів редакція дізналась, що окупаційна влада вивозить людей на раніше окуповані території України – Первомайськ та Луганськ, а також у росію. Дані про це вкрай засекречені, родичі, які шукають своїх близьких навіть не можуть дізнатися чи живі вони зараз.
Окупована Володимирівка. Фото: гугл-карти
Скріншот з бахмутського телеграм-каналу
Умови людей відрізняються від тих, які вони очікували. Нижче наводимо повідомлення, яке розміщене у місцевому телеграм-каналі, яке доводить, що умови життя на ТОТ непристосовані для людей. Замість комфортних осель евакуйованих селять в спортзали, забирають телефони й не можуть забезпечити ліками.
Скріншот з бахмутського телеграм-каналу
Ось в таких умовах, у напівтемному приміщенні на матрасах живуть українці, яких росія евакуювала до Первомайську. Фото: скріншот з відео
Біженка з Бахмута Наталя Плотникова, як її представляють канали окупантів. Фото: скріншот з відео
Примітно, що окупанти вкрай рідко викладають фото житла, де розміщують людей евакуйованих з України. Ймовірно, тому, що воно виглядає погано. Ось, наприклад, кімната біженки із Бахмута.
Біженка з Бахмута Наталя Плотникова, як її представляють канали окупантів. Фото: скріншот з відео
У відео її особливо не показують, але все ж деякі елементи побуту можна помітити, зокрема це брудні та обшарпані вікна, сама кімната потребує косметичного ремонту. Однак, її старанно приховують в кадрах з пропагандистських сюжетів старається оминати демонстрацію житла.
Які умови для біженців пропонують в Україні?
Умови життя в Покровську. Фото: Бахмутська міська рада
Від початку Великої війни з усіх прифронтових територій влада оголосила евакуацію. Людей з небезпечних місць вивозять волонтери, міська влада сприяє організації евакуаційних рейсів, також українці самостійно виїздили на власних авто. Людей з Бахмута та громади евакуювали безкоштовним потягом до Житомирщини, Черкащини та Тернопільщини.
По прибуттю людям надавали безкоштовний прихисток, їжу, та психологічну й гуманітарну допомогу. Після цього людина вже вирішувала, чи хоче вона залишатися по місцю прибуття, прямувати в інші міста України, або за кордон.
Для бахмутян працюють Центри підтримки та осередки. Детальніше про їх локацію та графік роботи ми писали у матеріалі: Допомога для бахмутян: де та за яким графіком працюють Центри підтримки та осередки в Україні.
Крім того, люди допомагають один одному, наприклад на Черкащині люди зорганізувалися та створили в селі комфортний простір для себе, облаштували приміщення пральнею, а також пропонують послуги перукаря. Звернутися за допомогою завжди можна до міської влади, волонтерів. Людям допомагають знайти роботу, навіть у випадку, якщо особа потрапила у погані умови — вона може їх змінити, про це ми писали на прикладі бахмутянина Дениса Ковальова.
Умови життя в Покровську. Фото: Бахмутська міська рада
Евакуюванні бахмутяни, які зараз живуть на підконтрольних територіях починають своє життя спочатку, люди знаходять роботу, відкривають бізнес, й мають можливість отримати компенсацію за зруйноване росіянами житло.
«У мене є знайомі, які поїхали в росію. Вони побачили, що живуть там набагато гірше, ніж в Україні. Повернутися назад не можуть, бо вже мають російські паспорти, скаржаться на життя там», — каже бахмутянка Олена Воронова.
Майбутнє тих людей, які виявили бажання поїхати до росії виглядає зовсім інакше: людей примушують брати російські паспорти, вони стають жертвами пропагандистських сюжетів, й живуть в страху за своє життя та майбутнє. Як складеться доля цих осіб в рф невідомо, однак в Україні за публічне дискредитування ЗСУ зрадникам загрожує тюремний термін.
Проігнорувавши сотні закликів влади й волонтерів евакуюватися ці громадяни опинилися в російській федерації без прав на нормальне існування.
Фото: «Бахмут IN.UA»
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!