День пам’яток без них: знакові місця, які росіяни знищили в Бахмуті

Семаковська Тетяна 14:00, 18 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

18 квітня у світі відзначають Міжнародний день пам’яток і визначних місць. До цього дня редакція підготувала свою добірку локацій, адже Бахмут зі своєю старовинною архітектурою та культурою мав чимало визначних місць та пам’яток. Храми, будівлі, природні ландшафти — все це згадуємо в добірці.

Свято-Миколаївська церква

Миколаївський_храм._Забахмутка_b0074
Миколаївський храм.Забахмутка до приходу росіян / фото з відкритих джерел

Свято-Миколаївська церква у Бахмуті вважалася однією з найстаріших на території Донеччини. Відомо, що дерев’яний храм побудували 1797 році, а згадка про святиню є в “Описі міста Бахмута та його повіту”, датовану 1798 роком.

У вересні 2022 року окупанти обстріляли Свято-Миколаївський храм з мінометів. Вже тоді внаслідок обстрілів був пошкоджений купол дзвіниці. Також місцеві повідомляли про те, що в дерев’яному храмі повилітали вікна, пошкоджень зазнав і фасад. У серпні 2023 року в бахмутських пабліках з’явилися кадри знищеної Свято-Миколаївської церкви.

Бахмутський вокзал

Бахмутський вокзал (2)
Бахмутський вокзал / фото з відкритих джерел

Бахмутська залізнична станція II була відкрита в 1913 році, на лінії, що зв’язала повітове місто з головними вугільними та металургійними районами промислового Донбасу. З того часу вокзал став головною залізничною брамою Бахмута.

Поруч зі станцією була розташована цегляна башта, яку використовували для заправки паровозів. Під час Другої світової війни будівлю вокзалу зруйновано, а водонапірну башту втрачено. Вдруге вокзал зруйнували росіяни під час повномасштабного вторгнення. Окупанти понівечили споруду й перетворили її на руїну.

Бахмутський Центр дітей та юнацтва

Бахмутський Центр дітей та юнацтва
Бахмутський Центр дітей та юнацтва / фото з відкритих джерел

Кожен бахмутянин міг впізнати цю будівлю, блакитний колір споруди одразу привертав до себе увагу. У січні 2023 року своє сторіччя мав би відзначати Бахмутський міський Центр дітей та юнацтва, але росіяни знищили будівлю зі сторічною історією. Центр звели ще в 1880-х роках, й хоча зараз його учні продовжують навчання дистанційно, сам заклад спалений вщент.

Бахмутський коледж транспортної інфраструктури

Бахмутський коледж транспортної інфраструктури
Бахмутський коледж транспортної інфраструктури / фото з відкритих джерел

Бахмутський залізничний коледж раніше знали, як будинок Бахмутської повітової земської управи, над яким вперше у місті було піднято український прапор. 11 листопада 1917 року в Бахмуті відбулося українське свято з приводу сформування українського військового куреня. Командиром куреня став підосавул Дубовик.

Чисельність цієї військової частини становила 800 козаків і старшин. Після молебня голова Української повітової ради Роман Ільяшенко підніс козакам прапори і звернувся до них з такою промовою:

“…Шановні брати вільні козаки України! Даю вам цього прапора рукою українського народу повіту, од якого я є представник. Ви повинні дати обіцянку, що ви будете виконувати тільки те, чого бажає народ і вимагає Українська Центральна Рада. Я покладаю надію, що ви збережете на Україні спокій і лад”.

Сьогодні коледж знищений російськими окупантами.

Парк “Святі Гори”

Ранок у парку Святі Гори
Ранок у парку “Святі Гори” / фото з відкритих джерел

На території Бахмутського району є національний природний парк “Святі Гори”. Сюди часто їздили відпочивати на вихідні бахмутяни, тут влаштовували походи, ночівлі з палатками та просто прогулювалися. У 2008 році крейдяні гори на території парку потрапили “Сім природних чудес України”.

Але за час повномасштабного вторгнення росії парк сильно постраждав та зазнав руйнації, на відновлення екосистеми підуть десятки років, ще тривалий час тут не можна буде ходити через міни та інші вибухонебезпечні предмети залишені окупантами.

Бахмутська мечеть

Перша мечеть в Бахмуті
Перша мечеть в Бахмуті / фото з відкритих джерел

У Бахмуті до повномасштабної війни мешкали різні національні меншини, серед них й мусульмани. У 2020 році в місті почали зводити першу двоповерхову мечеть, через рік на будівлю мечеті вже встановили золотий купол з півмісяцем, звершити її будівництво планували до свята Курбан-байрам у липні 2022. Однак 15 травня 2022 року внаслідок російського обстрілу снаряд потрапив у дах, а сама мечеть є зруйнованою.

Нагадаємо, що в березні 2022 року військовий ЗСУ Саід Ісмагілов прочитав біля мечеті розділ у Корані Сура #48 аль-Фатх (Перемога) під час важких боїв з російськими окупантами. Раніше чоловік був імамом, головою мусульманської громади в Донецьку.

Бахмутський міський центр культури та дозвілля імені Євгена Мартинова

Бахмутський міський центр культури та дозвілля імені Євгена Мартинова
Бахмутський міський центр культури та дозвілля імені Євгена Мартинова / фото з відкритих джерел

Бахмутський осередок культури, який з початком повномасштабного вторгнення став великим гуманітарним пунктом. Тут бахмутяни допомогали з роздачею хліба, ховалися від обстрілів. До війни центр імені Мартинова часто влаштовував концерти, цікаві заходи, сюди любили приходити батьки з дітьми. Але у вересні 2022 року окупанти обстріляли будівлю, а згодом знищили її практично повністю.

Алея троянд

Алея троянд
Алея троянд в Бахмуті / Іван Сидоров

Алея Троянд — одне з улюблених місць бахмутян для відпочинку, звідси відкривався гарний вигляд на місто, а ще зовсім недалеко було Набережна. Росіяни знищили Алею, тисячі червоних, жовтих та рожевих троянд в Бахмуті залишилися лише на фотографіях та у спогадах.

Дім молитви євангельських християн-баптистів

Молитовний дім в Бахмуті
Молитовний дім в Бахмуті / фото з відкритих джерел

У жовтні 2023 року виповнився 31 рік з дня відкриття в Бахмуті Дому молитви євангельських християн-баптистів. Ця споруда знаходилася за річкою Бахмуткою, по вулиці Горького, 26. Свого часу будівля була однією з найкрасивіших у місті. Росіяни значно пошкодили Дім молитви, стіни святині понівечені.

Найвища будівля в Бахмуті

Навчально-науковий професійно-педагогічний інститут УІПА
Навчально-науковий професійно-педагогічний інститут УІПА / фото з відкритих джерел

Найвищою будівлею в Бахмуті був педагогічний інститут. Місцеві цю споруду називали “книжка”, бо її архітектурні форми й справді нагадували напіврозгорнуту книгу. Інститут звели в 1980-х роках. Внаслідок російських обстрілів будова практично повністю зруйнована. На останніх фото, які публікували в мережі пропагандисти, було помітно лише ледь вцілілий корпус.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

День Європи у Бахмуті 2016 року: як місто зустріло свято

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 22 Червня 2025
Cвяткові заходи до Дня Європи у Бахмуті 2016 року / фото Бахмут IN.UA

20 травня 2016 року в Бахмуті вперше відзначили День Європи — традиційне свято, що є символом єдності, миру та спільних цінностей із країнами ЄС. Цього дня в місті проводилися різноманітні заходи, які мали на меті показати містянам перспективи України в ЄС.

Детальніше про те, як проходив День Європи у 2016 році — в матеріалі Бахмут IN.UA.

День Європи у Бахмуті 2016 року

У 2016 році Бахмут відзначив День Європи — свято, присвячене європейським цінностям та інтеграції України в простір ЄС.

20 травня, у день святкування, в місті організували безліч заходів для мешканців та гостей. Так, у Бахмуті роздавали кульки та сувеніри із символікою Європейського Союзу, а з ініціативи “Вільного простору “Майстерня” та за активної участі відділу освіти школярі прикрашали площу прапорами країн Європи. Одночасно творчі колективи Міського центру культури та дозвілля провели святковий концерт.

В центрі Бахмута була розвішана символіка країн-членів ЄС / фото Бахмут IN.UA
Прикращання символіки ЄС в центрі Бахмута / фото Бахмут IN.UA
Фотосесія до Дня Європи / фото Бахмут IN.UA
Творчі колективи / фото Бахмут IN.UA

Окрім розважальних активностей, було проведено низку інформаційних заходів, під час яких представники ЄС, міської ради, експерти та громадськість обговорювали інтеграцію України до Європейського Союзу, а також можливості, які відкриваються для Бахмута.

Виступ представника ЄС щодо перспектив Бахмута / фото Бахмут IN.UA

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Садовий ярмарок в Бахмуті у 2020 році: архівні фотоспогади

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 21 Червня 2025
Cадовий ярмарок та продаж культур / фото 06274.com.ua

3 жовтня 2020 року в Бахмуті відбувся традиційний ярмарок, де містяни могли придбати саджанці плодових, ягідних, декоративних культур, а також різноманітну сільськогосподарську продукцію для подальшого використання вдома.

Редакція Бахмут IN.UA пропонує згадати, яким був традиційний осінній садовий ярмарок у 2020 році.

Ярмарок “День садівника”: фотоспогади

Осінній ярмарок “День садівника” — це традиційна подія, яка проводилася в Бахмуті. У 2020 році він тривав два дні — з 3 по 4 жовтня. На ярмарок з’їжджалися не лише садівники й городники з міста, а й жителі прилеглих районів. Вони продавали містянам власну продукцію — зокрема, саджанці для подальшого вирощування на власній території, а також свіжі овочі та фрукти.

Крім того, під час заходу можна було отримати консультації від фахівців Бахмутської дослідної станції розсадництва Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України щодо питань садівництва.

У фотодобірці — світлини, що зберігають атмосферу спокійного 2020 року в Бахмуті. Їх опублікувало видання 06274.com.ua.

Продаж квітів та саджанців / фото 06274.com.ua
Кількість відвідувачів / фото 06274.com.ua
На ярмарку можна було придбати й мед / фото 06274.com.ua
Саджанці та інші рослини на продаж / фото 06274.com.ua

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

День Європи у Бахмуті 2016 року: як місто зустріло свято

20 травня 2016 року в Бахмуті вперше відзначили День Європи — традиційне свято, що є символом єдності, миру та спільних цінностей із країнами ЄС. Цього […]

11:00, 22.06.2025 Скопіч Дмитро

Садовий ярмарок в Бахмуті у 2020 році: архівні фотоспогади

3 жовтня 2020 року в Бахмуті відбувся традиційний ярмарок, де містяни могли придбати саджанці плодових, ягідних, декоративних культур, а також різноманітну сільськогосподарську продукцію для подальшого […]

11:00, 21.06.2025 Скопіч Дмитро
IMG 0633 e57e1

Соляна шахта “Артемсіль” відкрила новий маршрут: згадуємо березень 2021

У березні 2021 року Соледарі у першій соляній шахті презентували новий туристичний маршрут “Таємниці підземного соляного світу”. На маршруті довжиною близько пів кілометра, відвідувачі побачили: […]

“Не маса, а актив”: як донецькі ультраси прокладали шлях до українізації регіону

Ви точно хоча б раз бачили їх — тих, хто стоїть на передовій фанатської підтримки. Гучні, впізнавані, в шарфах, із банерами — ультраси. У Донецьку […]

Фоторепортаж

Роздолівка на Донеччині: публікуємо наш архівний фоторепортаж

Роздолівка — невелике село на Донеччині, яке має особливу історію. Саме тут до війни мешкали нащадки переселенців, які раніше проживали на заході України, та були […]

12:00, 07.06.2025 Скопіч Дмитро