У мережі з’явились фото зруйнованого Бахмутського вокзалу

Семаковська Тетяна 13:22, 13 Липня 2023

14916747692538 700x424 1d7acДнями в мережі зявилося фото зруйнованого Бахмутського вокзалу. Окупанти понівечили споруду й перетворили її на руїну.

Редакція «Бахмут. IN. UA» публікує фото зруйнованого вокзалу та згадує історію споруди.

Як виглядає Бахмутський вокзал зараз?

photo 2023 07 12 17 45 39 aa857Понівечена росіянами будівля Бахмутського вокзалу. Фото: з соцмереж

photo 2023 07 12 17 45 38 f30d6Понівечена росіянами будівля Бахмутського вокзалу. Фото: з соцмереж

photo 2023 07 12 18 21 56 c5943А так будівля виглядала до приходу росіян. Фото: з відкритих джерел

photo 2023 07 12 18 21 35 70aee

А так будівля виглядала до приходу росіян. Фото: з відкритих джерел

Історія Бахмутського вокзалу

b75b3eb 1918 doroshenkivtsi na vokzali bakhmuta 9b7a2

Кіннота 1-го Запорізького пішого полку імені Гетьмана Дорошенка, 1918 рік. Фото: взято з матеріалу Юрій Юзича, історика, Голова Крайової пластової ради “Пласту – НСОУ”

Бахмутська залізнична станція II  була відкрита в 1913 році, на лінії, що зв’язала повітове місто з головними вугільними та металургійними районами промислового Донбасу. З того часу вокзал став головною залізничною брамою Бахмута.

До слова мине кілька років, й на вокзалі міста зазнімкують кінноту 1-го Запорізького пішого полку імені Гетьмана Дорошенка, на вулиці був квітень 1918 рік. Поруч зі станцією була розташована цегляна башта, яку використовували для заправки паровозів. Під час Другої світової війни будівлю вокзалу зруйновано, а водонапірну башту втрачено.

Вам буде цікаво:

1280px Artemivsk 2 914f6

Бахмутський вокзал до капремонту. Фото: з відкритих джерел, 2010 рік

Згодом вокзал відновили. Проєкт нової будівлі виконали у 1950 році, архітектор О. Лук’янов. Він передбачав відбудову на старому фундаменті зі зміною об’єму центральної частини, а також з новими рисами неокласицизму.

У 2012 році на вокзалі провели капітальний ремонт всього комплексу. Звідси курсували понад десяток потягів, добратися можна було до Харкова, Києва, Львова, Маріуполя, тощо. 

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Історичні перемоги українців: як шлюб врятував світ від війни

Семаковська Тетяна 11:00, 26 Травня 2024
Як шлюб українця врятував світ від війни / ілюстрація Маші Вишедської

Спецпроєкт Бахмут IN.UA “Перемагали раніше — переможемо зараз!”. Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час.

 У 1043 році Володимир Ярославович, син Ярослава Мудрого, замислив похід на Візантію. Разом з князем у похід пішов воєвода Вишата, який теж був з княжого роду Рюриковичів. Володимир з Вишатою зібрали велику дружину, яка налічувала близько 6000 тисяч воїнів. Однак, Київським дружинникам не пощастило, здійнялась страшна буря і більша частина кораблів затонула.

Вишата повів залишки війська суходолом, але візантійці скористалися перевагою і раптово напали на дружину. Військо було розгромлено, а Вишата разом з залишками воїнів потрапив у полон. Битва була програна, але ситуацію врятував молодший брат Володимира Ярославовича.

Всеволод  одружився з дочкою Візантійського імператора Костянтина Мономаха. Цей шлюб підкріплював мирний договір, що відновив добросусідські відносини між Руссю-Україною і Візантією. Історія про те, що після помилок наступає час порозуміння і дружніх відносин.

Автор тексту історик, краєзнавець Микита Безмен.

Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Якими були Кліщіївка та Андріївка до війни

Микола Ситник 11:00, 25 Травня 2024
Кліщіївський водозабір
Селище під Бахмутом / скриншот

Кліщіївка та Андріївка — невеликі села Іванівського старостинського округу Бахмутської територіальної громади. Росіяни захопили Кліщіївку у січні 2023 року, Андріївку — взимку 2022 року. Трохи згодом Сили оборони України деокупували ці населені пункти, які вщент знищили російські війська. Наразі вони знаходяться прямо на лінії фронту.

Староста Іванівського старостинського округу Бахмутської міської об’єднаної територіальної громади Олена Данько у коментарі “Бахмут. IN. UA” розповіла, якими були Кліщіївка та Андріївка до повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Населення Кліщіївкn та Андріївкb

За словами старости, до війни у двох селах проживали 520 осіб.

Кліщіївка та Андріївка знаходяться на відстані трьох кілометрів. У Кліщіївці мешкали на початок війни 443 особи. Там проживали пенсіонери, люди похилого віку, молодь і діти. Дітей ми возили до Іванівської школи шкільним автобусом.

У селі Андріївка на початок війни мешкали 77 осіб. Переважно це були люди похилого віку. Село було маленьке, люди займалися своїми городами. Дітей там було мало, вони їздили навчатися до Іванівської школи та в селище Курдюмівка, до якого добиралися електропотягом.

Олена Данько // староста Іванівського старостинського округу

Староста Іванівського старостинського округу Олена Данько
Староста Іванівського старостинського округу Олена Данько / скриншот із сюжету Бахмут 1571. Бахмутські новини

Як жили люди

Кліщіївка знаходиться приблизно за сім кілометрів від Бахмута. Тут проходив залізничний шлях, який з’єднував Бахмут, Кліщіївку та Андріївку.

Люди добиралися залізницею: ходили електропотяги, автобус між селами не ходив. Більшість мешканців працювали в Бахмуті та на сільськогосподарських роботах. Підприємств у Кліщіївці чи Андріївці не було. Місцеві фермери вирощували зернові культури, соняшник та кукурудзу. Одне підприємство займалося вирощуванням грибів. У Кліщіївці діяв водозабір. Цей Кліщіївський водозабір забезпечував водою Бахмут і селище Опитне.

Олена Данько // староста Іванівського старостинського округу

Дитячий майданчик у Кліщіївці
Дитячий майданчик у Кліщіївці біля водойми / фото з архіву Олени Данько
Кліщіївський водозабір
Кліщіївський водозабір / скриншот із відео КП «Бахмут-вода»

Пані Олена додала, на два села у Кліщіївці діяв соціальний центр. Там знаходилось робоче місце поштаря, який обслуговував і Кліщіївку, і Андріївку.

Був фельдшерсько-акушерський пункт (ФАП), куди приїжджав сімейний лікар села Іванівське, і проводив прийом місцевих мешканців; була сільська бібліотека та сільський клуб. Працювали магазини, працював квартальний комітет, який входив до складу Бахмутського територіальної громади.

Село дуже жваве було. Мешканці активно брали участь у заходах Іванівського старостинського округу. Вони проводили багато культурно-масових заходів, і день села там відзначали жваво і активно. Люди жили звичайним життям і раділи йому.

Олена Данько // староста Іванівського старостинського округу

Мешканці біля клубу
Мешканці Кліщіївки біля сільського клубу / фото з архіву Олени Данько

Храм, що “вистояв”

Зазначимо, що в Кліщіївці знаходиться унікальний храм — Церква Покрови Пресвятої Богородиці, збудована в 1841 році. Саме на тлі її руїн ЗСУ оголосили про звільнення села від росіян.

Церква Покрови Пресвятої Богородиці
Церква Покрови Пресвятої Богородиці / фото з відкритих джерел
Українські захисники, які деокупували Кліщіївку (80-та окрема десантно-штурмова бригада, 5-та окрема штурмова бригада, 95-та ОДШБр, Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють»)
Українські захисники, які деокупували Кліщіївку (80-та окрема десантно-штурмова бригада, 5-та окрема штурмова бригада, 95-та ОДШБр, Об’єднана штурмова бригада Національної поліції України “Лють”) / скриншот із відео 80-ї ОДШБр ЗСУ

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

301550002 474308481370917 1167424248295915500 n 1b4f7

Історичні перемоги українців: як шлюб врятував світ від війни

Спецпроєкт Бахмут IN.UA “Перемагали раніше — переможемо зараз!”. Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час.  У 1043 році Володимир Ярославович, син Ярослава […]

Кліщіївський водозабір

Якими були Кліщіївка та Андріївка до війни

Кліщіївка та Андріївка — невеликі села Іванівського старостинського округу Бахмутської територіальної громади. Росіяни захопили Кліщіївку у січні 2023 року, Андріївку — взимку 2022 року. Трохи […]

11:00, 25.05.2024 Микола Ситник

Як росія намагалася присвоїти собі бахмутську кінорежисерку

Кінорежисерка Лариса Шепітько родом з Бахмута, вона  не дивлячись на штучне зросійщення і радянську пропаганду Лариса Шепітько творила фільми просякнуті українським духом, але попри те […]

День музеїв: які заклади існували в Бахмуті та що з ними сталося під час війни

Сьогодні, 18 травня, в Україні та світі святкують День музеїв, це свято є нагадуванням про необхідність знати власну історію, поважати її та робити висновки на […]

Скіфи, обереги та “буденки”: 10 маловідомих фактів про українські вишиванки

У третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки — традиційне, але не офіційне, свято українського народу. Цьогоріч він припадає на 16 травня. Редакція Бахмут […]

11:00, 16.05.2024 Скопіч Дмитро