24-годинне засідання та Пилип Орлик: 11 цікавих фактів про українську Конституцію

Семаковська Тетяна 11:00, 28 Червня 2024
Прийняття Конституці / фото з відкритих джерел

Щороку, 28 червня, в Україні вшановують день Конституції. Її ухвалили на п’ятому році Незалежності нашої країни, у 1996 році. Для українців вона гарантує конституційні права і свободи, зокрема право людини на життя та вільне висловлення своєї думки.

В цей день редакція Бахмут IN.UA розповідає цікаві факти про Конституції, а також про першу у світі Конституцію гетьмана Пилипа Орлика.

День Конституції України

День Конституції — офіційне державне свято, яке оголошується неробочим днем. Цього року воно припадає на п’ятницю, 28 червня. У цей день У це державне свято ми вшановуємо головний збірник законів, який регулює життя кожного громадянина нашої країни.

Факт 1. Над ухваленням Конституції працювали 24 години 

Перед ухваленням Конституції тогочасні депутати провели найдовше безперервне засідання, яке тривало 24 години, тобто цілу добу. Засідання розпочалося 27 червня 1996 року й закінчилося 28 червня о 9:18. 315 людей проголосували та ввели в дію Конституцію України. Це відбулося на п’ятому році Незалежності. 

Факт 2. Українську Конституцію назвали однією із найдемократичніших в цілому світі

Загалом, було близько 15 варіантів того, якою мала бути наша Конституція, депутати працювали над наповненням три місяці. Згодом, міжнародна спільнота схвалила Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.

Факт 3. Українська Конституція авторства Орлика перша у світі

Конституція Пилипа Орлика / фото з відкритих джерел

Першою Конституцією у світі стала праця українського гетьмана Пилипа Орлика: “Правовий Уклад Та Конституція відносно Прав I Вольностей Війська Запорозького”, яку затвердили ще в 1710 році. Деякі історики припускають, що Конституцію гетьман писав не самий, а разом з Іваном Мазепою.

Факт 4. Проєкт Конституції був погоджений майже за два роки до ухвалення

Українська Конституція мала шанси бути ухваленою ще в 1993 році, проте через політичну крихкість в країні цей процес відтягнули. На ті часи припав достроковий розпуск парламенту. Згодом відбулися вибори, тож 1994 року нові депутати створили нову Конституційну комісію. 

Факт 5. В Конституції теж сперечалися про державну мову

Мовний конфлікт в Україні через тривалий процес зросійщення був й при ухваленні Конституції. Через це в Конституції з’явилися рядки “в Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України”. Найбільш суперечливими питаннями, крім мови стали: статус АР Крим та державні символи. 

Факт 6. В Україні могло не бути синьо-жовтого стяга

Прапор України / фото ілюстративне

Кольори, які ми звикли ідентифікувати, як українські — синій та жовтий, які є на нашому прапорі, могли бути не ухваленими. Річ в тому, що тогочасні комуністи, а їх на час ухвалення Конституції в Україні було 25% в українському парламенті, не хотіли бачити синьо-жовтий стяг. Крім того, комуністи виступали за повну автономію Криму.

Факт 7. В українській Конституції понад 400 разів згадується слово — Україна

Звісно, що в українській Конституції логічно мало б згадуватися слово “Україна”, але воно згадується аж 451 раз на 15 розділів основного закону. 

Факт 8. Зміни до Української Конституції вносили 7 разів

Конституція України не є незмінним документом, втім в самій Конституції є цілий розділ що надає можливість внесення змін. Під час воєнного стану зміни не можливі, загалом же за часи існування основного закону зміни до нього вносилися сім разів. 

Факт 9. Останньою зміною в Конституції стала скасовування депутатської недоторканності

У 2019 році українська Конституція востаннє змінювалася, тоді зміною до Основного закону стала скасування інституту депутатської недоторканності.

Факт 10. У 2024 році українська Конституція святкує 28 років

Сьогодні, 28 червня, 2024 року нашій Конституції виповнюється 28 років. За час Незалежної України президенти нашої країни присягали на вірність державі кладучи руки на Конституцію. Тільки перший президент використовував для присяги радянську конституцію, бо тоді в Україні ще не була прийнята Конституція. Також під час його інавгурації виконували не державний гімн, а молитву.

Факт 11. Кучма пришвидшив прийняття Української Конституції 

Коли президентом України, у 1994 році став Леонід Кучма він заявив, що Конституцію країни потрібно швидше завершувати, бо на той час користувалися радянською.

“Одним з найголовніших своїх завдань вважаю прийняття нового Основного Закону. Скільки можна “латати” старий, ще радянський? Це ж не каптан…”, — заявляв Кучма.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Відеофейк: Метью Міллер заявив, що в білгороді немає цивільних, тому решта – військові цілі

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 18:35, 25 Червня 2024
Пропагандисти зробили відеофейк / колаж Бахмут IN.UA

В мережі поширюється відео, на якому представник Державного департаменту США Метью Міллер начебто заявив, що в білгороді не залишилось цивільного населення, тому всі, хто там залишається є законною військовою ціллю. За яких причин там не залишилось цивільних та чому білгород привернув увагу американців, представник Держдепу не уточнив. 

Це відео є фейковим. Голос був накладений за допомогою штучного інтелекту. Саме відео не є оригінальним — воно змонтоване з різних брифінгів: це можна зрозуміти за одягом та положенням прапорів США у кадрі. Міжнародні та українські ЗМІ також не наводили слова Міллера про білгород та його роль у війні. 

Фейковий ролик про Метью Міллера / скриншот

США не згадували білгород 

Знайти згадки про те, що серед представників влади США розмірковували над становищем російського міста білгород не змогли: немає жодної заяви, пресрелізу, згадок у міжнародних, чи українських ЗМІ. Сполучені Штати ніколи не визначали пріоритетні російські міста для ударів з боку України. 31 травня 2024 року Ентоні Блінкен, держсекретар США під час пресконференції у Празі заявив, що Джо Байден надав дозвіл бити американською зброєю по російським територіям, які межують з Харківщиною. 

Пропагандисти зробили відеофейк

У самому відео є ознаки монтажу та використання штучного інтелекту. Саме відео росіяни зробили з декількох кадрів брифінгів Держдепу США за 9 та 28 травня 2024 року:  

  • у першому кадрі Метью Міллер стоїть у білій сорочці та у синій краватці;
  • у другому кадрі журналіст, який нібито ставить питання про російські території;
  • третій кадр – Міллер стоїть вже у блакитній сорочці з червоною краваткою.

Що ще характерно – прапори стоять у різному положенні та освітленні. 

Кадри з змонтованого відео та різниця між ними / колаж Бахмут IN.UA

Звук був накладений за допомогою штучного інтелекту. В оригінальних відео брифінгів Держдепу США немає жодної згадки про білгород, що через відсутність мирного населення місто стає законною військовою ціллю. Журналіст, який потрапив у змонтоване відео росіян питав про поставку озброєння для Ізраїлю, він також не згадував білгород. Ще однака штучного інтелекту – міміка та слова спікера асинхронні. 

Поширення подібних відеофейків направлене не тільки на дискредитування України та її партнерів, а й щоб підживлювати ненависть серед власного населення у боротьбі проти так званого “колективного заходу“. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейки: більшість українців виїхала та 17% населення підтримують Зеленського

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 23 Червня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Одна з найбільших тем для створення та поширення фейків від рф — про Президента України Володимира Зеленського. Кремль не залишає потуг висвітлити його як нелегітимного очільника країни, що продовжує виконувати обов’язки глави держави незаконно. Цього разу пропагандисти роздувають тему втоми та відсутність підтримки українцями Зеленського.

Фейк: Зеленському довіряють лише 17% українців

Від 14 червня мережею поширюється відео, на якому німецький депутат Маттіас Мосдорф у своїй промові говорить про те, що нібито лише 17% українців довіряють Зеленському. За його словами, такий низький відсоток через продовження Україною бойових дій.

Однак,  це — фейк. Президенту України довіряє більша частина населення. Результати опитування від Київського міжнародного інституту соціології, проведеного в кінці травня, показали: сімдесят відсотків українців вважають, що Володимир Зеленський має залишатися президентом до кінця воєнного стану. Не згодні з цим лише 22%. Відтак, переважна більшість українців підтримують Зеленського і вважають, що він повинен виконувати обов’язки глави держави до завершення війни.
Депутат Маттіас Мосдорф від опозиційної партії “Альтернативи для Німеччини” часто виступає з промовами на тему війни в Україні. У його словах завжди фігурують наративи про те, що фінансова підтримка Заходу була і є даремною, оскільки Україна нібито вже програла війну, а санкції проти рф треба скасувати.

Фейк: менша частина корінних українців зараз проживають на території України

19 червня колишній прем’єр-міністр України часів януковича микола азаров на своїй сторінці у Telegram заявив про нібито ще одну причину нелегітимності Володимира Зеленського, як глави держави. Без доказів та джерел інформацій він повідомив, що Зеленський не може представляти інтерес України, оскільки на виборах його обрали саме українці, кількість яких зараз у меншості через війну. 

Допис у Telegram-каналі миколи азарова / скриншот

Попри окупацію росією українських території, велика частина українців перебрались в інші міста під статусом ВПО. Через відсутність умов для достовірного підрахунку, неможливо точно сказати скільки корінних українців зараз перебуває в Україні. Останній такий підрахунок проводився ще у 2001 році.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Палац Культури в Бахмуті

Російськомовний Артемівськ: три міфи про Бахмут

Росіяни часто апелюють до того, що нібито Схід має проросійські настрої та розмовляє російською мовою. Такий наратив окупанти приписували й Бахмуту. Однак, це міф. Історик […]

Бульвар Металургів у Бахмуті: згадуємо затишне місце

У 2018 році бульвар Металургів реконструювали та змінили назву на Козацький. Тут часто прогулювалися бахмутяни, робили фото біля скульптури Козака-солевара з мішком солі та мушкетом. […]

308364161 499573398844425 7770158309966284803 n bb1f3

Історичні перемоги: як українські князі провчили половців

Тривалий час половці були напастю для українських земель, їх набіги спустошували території, тож українські князі вирішили провчити ворогів.

307273677 492295422905556 748411679839827407 n cce73

Як українці волонтерили в Першу світову війну

Як раніше волонтерили українці під час війни? Приклад волонтерства нам надали Українські Поступовці, які допомагали пораненим військовим. Завдяки їх праці на території країни відкривали госпіталі […]

10:00, 06.07.2024 Безмен Микита

Звільнення від російської окупації 2014 року: згадуємо як Бахмуті вшановували героїв-визволителів

6 липня 2014 року Бахмут звільнили від російської окупації підрозділи Нацгвардії та Збройних сил України. Місто було в окупації кілька місяців, починаючи з 12 квітня […]